Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče  (Přečteno 6878 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« kdy: 06 Listopadu 2017, 14:44:55 »
Ahojky, potřebovala bych poradit jak vyřešit následující problém. Nainstalovala jsem si Ubuntu 17.10 a vytvořila jsem si pro něj místo na jednom HDD (v PC mám celkem 5 HDD/SSD, 1. SSD M.2 je pro Windows 10, 2. SSD SATA je pro Hackintosh, 3. HDD je pro hry ve Windows, 4. HDD je pro zpracování videa a na něm jsou partitions pro Ubuntu a 5. je pro instalační soubory programů a her, pro doplňky pro hry atd. No a problém je, že jsem dala instalovat na 4. HDD Ubuntu a vybrala jsem si samozřejmě i, že na tomto HDD bude zavaděč. Ale po instalaci jsem zjistila, že zavaděč se nainstaloval na M.2 SSD, naštěstí sice nepřepsal zavaděč Windows, ale je prostě na špatném disku. A já bych ráda věděla, jak 1. odstraním zavaděč z toho M.2 SSD a 2. jak ho nainstaluji na onen správný HDD.
Na přiložených fotkách to doufám je jasně patrné, o co mi jde.
Děkuji.




juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #1 kdy: 06 Listopadu 2017, 19:43:07 »
Zavaděč se přece instaluje na disk který při instalaci určíš. Ledaže by ses spletla...
Použij (Windows) utilitku EasyBCD. Tam si vše potřebné nastavíš.
http://neosmart.net/EasyBCD/
(bohatě stačí ta free verze)
« Poslední změna: 06 Listopadu 2017, 20:04:37 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #2 kdy: 06 Listopadu 2017, 21:37:46 »
Já jsem se nespletla, viz přiložené fotky. Prostě se zavaděč nainstaloval na první disk, evidentně je nějaká chyba v instalátoru.
Děkuji za odkaz.
« Poslední změna: 06 Listopadu 2017, 21:39:58 od Abby »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #3 kdy: 06 Listopadu 2017, 22:41:41 »
Aj ten sdc3 EFI bol spravne nastaveny?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #4 kdy: 06 Listopadu 2017, 22:43:03 »
Ano, i ten.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #5 kdy: 07 Listopadu 2017, 09:50:45 »
Co mám s tím EasyBCD vlastně udělat? Nainstalovala jsem ho, spustila, řeklo mi to, že počítač je spuštěný v režimu UEFI a funkce programu tedy budou omezené a program se spustil. Ale nerozumím mu, navíc mi ukazuje jen zavaděč Windows, nic jiného nevidí.


Zkusila jsem pak ještě EasyUEFI, ten vidí všechny tři zavaděče, z toho Windows a Ubuntu na jednom disku, ale nějaká větší práce s tím je možná až v placené verzi, takže opět nic... Co tedy mám dělat dál? Nechci mít zavaděč Ubuntu na disku s Windows, vůbec tam nemá být hlavně když jsem vybrala jiný disk. Asi by byla možnost fyzicky odpojit ostatní disky, nainstalovat Ubuntu a disky vrátit zpět, ale je to otravné a navíc v roce 2017 mi to přijde naprosto zbytečné...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #6 kdy: 07 Listopadu 2017, 11:20:15 »
...počítač je spuštěný v režimu UEFI ..
A to máme vědět jak, pokud to v dotazu neuvedeš ??  ::)
Utilita není pro uefi vhodná. Použij tedy jiný nástroj, který si s uefi poradí např. https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/
Použiješ nastavení v "Advanced options".  A ano, je zdarma

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #7 kdy: 07 Listopadu 2017, 13:15:43 »
Proboha, je rok 2017, copak ještě někdo používá starý BIOS? Vždyť UEFI tu je už minimálně 10 let a je naprosto normální používat moderní technologie a ne staré, které už nikdo nepoužívá. A už jen fakt, že jsem zmínila, že mám na desce M.2 slot snad jasně ukazuje na použití UEFI, ne?
Ten druhý nástroj zkusím, díky.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #8 kdy: 07 Listopadu 2017, 14:17:34 »
Proboha, je rok 2017, copak ještě někdo používá starý BIOS? Vždyť UEFI tu je už minimálně 10 let a je naprosto normální používat moderní technologie a ne staré...
I když se píše r. 2017, na drtivé většině PC je stále klasický BIOS - a ještě dlouho tomu tak bude. A každý používá takové technologie, které má k dispozici popř. na které má finance. Nikdo normálně nevyhodí PC pouze kvůi tomu že má BIOS....

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #9 kdy: 07 Listopadu 2017, 15:54:39 »
To chápu, nicméně už jen to, že zmiňuji M.2 SSD znamená, že tam je UEFI. Neexistuje počítač nebo základní deska s M.2 slotem, která by neměla UEFI.


A navíc tady vůbec nejde o UEFI nebo BIOS, ale o to, že mi instalátor nainstalovat zavaděč jinam než měl a já to chci opravit, to je to jediné oč zde běží.

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #10 kdy: 07 Listopadu 2017, 16:05:15 »
nebyl bych si tak zcela jist, jestli je jedno, zda je to UEFI nebo BIOS, ale důležité je, zda jsi Ubuntu instalovala v režimu UEFI nebo LEGACY (tady bych spíše viděl zakopaného psa). Jakým způsobem jsi tedy bootovala instalační médium?
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #11 kdy: 07 Listopadu 2017, 16:34:02 »
nebyl bych si tak zcela jist, jestli je jedno, zda je to UEFI nebo BIOS, ale důležité je, zda jsi Ubuntu instalovala v režimu UEFI nebo LEGACY (tady bych spíše viděl zakopaného psa). Jakým způsobem jsi tedy bootovala instalační médium?
Přesně tak. Instalace ubuntu pod uefi a biosem (nebo uefi v legacy režimu) se liší. V uefi režimu se zavaděč instaluje do EFS partition která se musí předem vytvořit nebo se použije existující z instalace Windows. V legacy režimu se zavaděč instaluje klasicky na disk.
Takže ta otázka je zcela na místě. Mám obavu, že tohle tazatelka vůbec nezná, a to množství OS které má je instalováno způsobem "každý pes jiná ves". A v tomto posledním případě to vypadá na instalaci sice pod uefi, ale s instalací zavaděče "á la legacy". A za to instalátor opravdu nemůže...
« Poslední změna: 07 Listopadu 2017, 16:38:36 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #12 kdy: 07 Listopadu 2017, 16:36:45 »
Samozřejmě že jsem použila UEFI, je rok 2017. A navíc moje základní deska naštěstí ani legacy režim neumí.


S tím programem nějak nevím co dělat, prostě potřebuji odstranit špatný záznam na prvním disku (M.2 SSD) a dát správný záznam na správný disk. Když jsem takhle instalovala OpenSUSE, vybrala jsem si přesně ten samý disk a spouštěcí záznam se vytvořil správně. Ovšem instalátor Ubuntu 17.10 z nějakého důvodu ignoroval moji volbu a nainstaloval zavaděč na jiný disk (naštěstí zůstal jako výchozí Windows a Ubuntu se dá zvolit pouze při stisknutí F11 při bootu, ale prostě ze špatného disku, kdybych ten M.2 SSD vyndala, Ubuntu nespustím). A to prostě chci opravit, když už to instalátor takhle podělal...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #13 kdy: 07 Listopadu 2017, 16:41:48 »
Co dělat? Přeci přesně to co potřebuješ = odstranit zavaděč a nainstalovat ho jinam.
A instalátor  u 17.10 neobviňuj, můžeš si za to sama, viz výše. Protože pokud jsi během instalace na tom disku nevytvořila EFS partition, neměl instalátor jinou možnost než použít EFS partition na jiném disku (která je vytvořená instalací Windows).
Nastuduj si jak se instaluje Ubuntu pod UEFI https://www.tecmint.com/ubuntu-15-04-installation-on-uefi-firmware/
« Poslední změna: 07 Listopadu 2017, 16:51:23 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #14 kdy: 07 Listopadu 2017, 16:42:01 »
juwa2: mýlíš se, tazatelka ten rozdíl samozřejmě zná a ony systémy jsou nainstalovány záměrně tak, aby každý systém, měl zavaděč na svém disku a aby v žádném případě nezasahoval na jiné disky. Windows to respektují, macOS to samozřejmě respektuje (tam ani nelze pochybovat, nevěřím, že by Apple udělal nějakou takovou školáckou chybu), OpenSUSE to také respektuje, ale Ubuntu to nerespektuje a zjevně je v instalátoru chyba (a ta chyba tam je minimálně od verze 16.04, která se zachovala úplně stejně, tenkrát jsem to vyřešila odstraněním záznamu Ubuntu z disku Windows, odpojením všech disků kromě toho pro Ubuntu a čistou instalací, která proběhla správně, když to nemělo jinou možnost. Ale je rok 2017, od té zlobivé verze vyšly tři další a chyba stále nebyla opravena, to je opravdu velmi tristní. Odpojovat fyzicky disky opravdu nehodlám, jak říkám, je rok 2017 a počítače fungují celkem bezchybně - tedy evidentně s výjimkou Ubuntu).


Takže opakuji svou otázku. Jak odstraním špatný záznam a jak přidám správný záznam? Optimální by bylo ten špatný prostě přesunout na správný disk.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #15 kdy: 07 Listopadu 2017, 16:45:34 »
Co dělat? Přeci přesně to co potřebuješ = odstranit zavaděč a nainstalovat ho jinam.
A instalátor  u 17.10 neobviňuj, můžeš si za to sama, viz výše....


Jasně, takže já můžu za to, že jsem instalátoru nastavila instalaci zavaděče na sdc a on to nainstaloval na sda, jistě, moje chyba. A to samozřejmě i přesto, že byly vytvořeny všechny potřebné oddíly. Zapomněla jsem, na jakém jsem fóru, omlouvám se. Tady je zjevně nepřijatelné přiznat chybu softwaru.


Mimochodem, kdyby to bylo tak jednoduché, tak to udělám. Ale ono to evidentně tak jednoduché není, proto se ptám, JAK to mám udělat?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #16 kdy: 07 Listopadu 2017, 17:02:35 »
Vytvořila jsi na sdc  EFS partition??  Pokud totiž ne, je naprosto logické, že i když jsi pro zavaděč vybrala sdc, byl nainstalován jinam. 
A co se té utility týče, vše ja tam přehledné a maximálně zjednodušené, k tomu opravdu není co dále vysvětlovat, odstranit zavaděč + nainstalovat na jiný disk. Odklikat už to musíš sama, ty u toho přece sedíš, na dálku ti nikdo ruce řídit nebude....

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #17 kdy: 08 Listopadu 2017, 12:17:40 »
Samozřejmě že vytvořila, navíc mám ověřeno, že to tak mám vytvořené dobře, předtím jsem měla nainstalovaný OpenSUSE naprosto stejným postupem a ten nainstaloval zavaděč na správný disk. Ubuntu při tom samém postupu (a zformátování oddílů) nainstaloval zavaděč na první disk. Vsadila bych se, že kdybych vyndala M.2 SSD a ostatní nechala tak jak jsou a spustila instalaci znova a opět dala zavaděč na sdc, že se opět nainstaluje na první disk, což by ovšem byl mnohem větší průšvih než teď, protože na něm je macOS. Přeinstalovat Windows a ty dvě hry co tam mám je otázka pár minut, ale přeinstalovat macOS (Hackintosh) by trvalo mnohem déle, používám ho na všechno kromě her.
No, zkusím se v tom programu nějak zorientovat a uvidíme, kdyžtak se ještě ozvu.


PS: k Ubuntu jsem se vrátila, protože je mi nejbližší a konečně opustilo to příšerné Unity a začalo používat normální Gnome a ve virtuálu to vypadalo použitelně.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #18 kdy: 08 Listopadu 2017, 12:52:17 »
Len tak pre zaujimavost kam umiestnilo subor bootx64.efi. Do sdc3 alebo do sdax. Mozno by stacilo editovat ten zapis v UEFI/bios. A este, bol ten disk sdc nastaveny ako efi bootovatelny?

Osobne neviem preco by to takto nainstalovalo ked nastavenie bolo ine, ale je to zaujimavy pripad.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #19 kdy: 08 Listopadu 2017, 13:03:50 »
Jak to poznám? Nemám nejmenší tušení, jak připojit EFI oddíl abych ho mohla procházet.


Každopádně jak jsem psala, bylo použito naprosto stejné nastavení jako u OpenSUSE, které zavaděč nainstalovalo správně, Ubuntu nikoliv. Nevím v čem je problém, ale už jsem se s tím setkala u 16.04, nevyřešila jsem to (tam pomohlo fyzicky odpojit všechny disky kromě toho jednoho, ale odpojit M.2 není jako odpojit SATA kabel, navíc se mi do toho prostě nechce), tak jsem doufala, že už to bude opravené a ono není.


edit: v návodu píší vytvořit EFI partition o velikosti 650 MB, proč tak velký? Windows má 100 MB, macOS si vytváří 200 MB, OpenSUSE taky stačí 200 MB, co tam Ubuntu vytváří, že mu 200 MB nestačí? Zkusím to klidně ještě jednou a vytvořím těch 650 MB, ale přijde mi to zbytečně moc velké.
« Poslední změna: 08 Listopadu 2017, 13:09:27 od Abby »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #20 kdy: 08 Listopadu 2017, 13:10:11 »
PS: k Ubuntu jsem se vrátila, protože je mi nejbližší a konečně opustilo to příšerné Unity a začalo používat normální Gnome a ve virtuálu to vypadalo použitelně.
Dejme tomu, že je v instalátoru opravdu chyba. Nicméně:
1. Instalovat non LTS distra není právě z tohoto důvodu vhodné, bývají neodladěná.
2. Už od dávných dob si lze přece změnit pracovní prostředí na to které ti vyhovuje, to není výsada u 17.10, tam je změněno pouze defaultní prostředí. Dokonce pro toho, kdo je líný si to změnit existují příslušná distra. Takže si tam klidně můžeš dát u 16.04.3 LTS Gnome  https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseNotes/UbuntuGNOME
EDIT: Sice píšeš, že se tento problém objevil už ve u 16.04, ale dnes už máme u 16.04.5 takže je možné, že už je to "opraveno".

« Poslední změna: 08 Listopadu 2017, 13:16:47 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #21 kdy: 08 Listopadu 2017, 13:15:12 »
1. možná, proč se ale tedy vydávají?
2. v LTS 16.04 mi nefunguje GPU, Nvidia 1050Ti a je hodně obtížné nastavit např. přirozený posuv myši, je to tam jen pro touchpad. A nové Gnome se tam podle všeho doinstalovat nedá, alespoň jsem na to nenašla návod.
3. samozřejmě jsem měla Ubuntu Gnome, Unity je fakt příšerné a zkusila jsem ho jen jednou.
4. chyba v instalátoru byla i v 16.04, což je LTS, takže tohle není řešení.


Co s tou velikostí EFI partition? Opravdu potřebuje Ubuntu 2.5x větší oddíl než ostatní OS?


edit: zkusím instalaci znova a nafotím postup, jak to dělám, pak zhodnotíte, jestli je to dobře nebo špatně a jestli tedy já dělám chybu nebo je chyba v instalátoru, ju?
« Poslední změna: 08 Listopadu 2017, 13:19:35 od Abby »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #22 kdy: 08 Listopadu 2017, 13:25:22 »
1. možná, proč se ale tedy vydávají?
2. Co s tou velikostí EFI partition? Opravdu potřebuje Ubuntu 2.5x větší oddíl než ostatní OS?
1. Vydávají se právě proto, aby byl čas a možnost tyto problémy odhalit a posléze opravit. Tím že tyto distra používáš, se vlastně stáváš dobrovolným betatesterem - je to všude zřetelně uvedeno a  nikdo tě k tomu nenutí. Pak si ale nemůžeš stěžovat, že něco nefunguje správně. Ono i v LTS verzích bývají nějaké chyby, takže logicky v těch "testovacích" (zvláště brzy po vydání) je jich mnohonásobně více...
2. Proč neustále řešíš nějakých 200MB navíc ??  U 32GB disku bych to ještě pochopil....

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #23 kdy: 08 Listopadu 2017, 13:52:47 »
1. těch chyb tam evidentně je víc než jen "pár" a to i v LTS. Navíc nikde není psáno, že tyto verze s krátkou podporou nejsou vhodné pro běžné používání. To je stejné, jako kdybych si nainstalovala macOS 13.0 a další verze ignorovala a nainstalovala až 14.0. Prostě to beru tak, že každá nová verze opravuje chyby z té předchozí a přidává nové funkce a nové verze programů. A když to tak funguje jinde, je naprosto logické, že to očekávám i tady. Chápu, že Linux nedělají profící, ale jen dobrovolníci ve svém volném čase (snad s výjimkou Red Hat a SUSE), ale je to operační systém, který prostě musí fungovat. A jestli nefunguje, je něco špatně a musí se to opravit. A nebo nechat umřít, což se zjevně neděje. A já nejsem povinna být programátorka abych mohla používat počítač.
2. já to neřeším z toho důvodu, že by mi to chybělo, ale z toho důvodu, že ostatním systémům stačí méně, proč tedy má mít Ubuntu 650 MB, když macOS stačí 200 MB a Windows dokonce jen 100 MB (a reálně je to spíše pár jednotek MB). Prostě jsem použila normální velikost a teprve z návodu jsem zjistila, že z nějakého důvodu se má použít 650 MB a opravdu nechápu proč. Když už je to potřeba, měl by instalátor na to upozornit. Navíc to evidentně potřeba není, když to použilo 100 MB oddíl pro Windows.
« Poslední změna: 08 Listopadu 2017, 13:56:37 od Abby »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Instalace Ubuntu 17.10 a chybné umístění zavaděče
« Odpověď #24 kdy: 08 Listopadu 2017, 21:21:13 »
Tak jsem ten záznam z EFI oddílu konečně odstranila (přes diskpart), ale UEFI ho z nějakého důvodu stále vidí, přitom když ho při bootu vyberu, řekne to chybu, že záznam neexistuje. V čem může být problém a jak se toho zbavit? Je to fakt dost otravné.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.