Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kde hledat lokace programů (VYŘEŠENO ;-) )  (Přečteno 2070 krát)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Kde hledat lokace programů (VYŘEŠENO ;-) )
« kdy: 21 Března 2013, 18:26:41 »
Omlouvám se, tohle bude asi superidiotská otázka, ale dost mě to štve a budu vděčný každému, kdo mi poradí. Jde mi o to, že nevím, kde hledat lokace programů; spouštěče. Tedy vím, ale připadá mi, že to není jednotné, těch adresářů je zkrátka víc. Ve Windows samozřejmě každý ví, kde hledat, je to složka Program Files, takže hledám něco na tenhle způsob.

Jde mi o to, že např. chci otevřít nějakou přílohu e-mailu a chci vybrat příslušný program. No a např. /usr/share/applications není vždy řešením.

Díky.
« Poslední změna: 22 Března 2013, 20:41:50 od Petr Valach »

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #1 kdy: 21 Března 2013, 18:29:28 »
terminál:
Citace
whereis název_programu
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #2 kdy: 21 Března 2013, 18:33:59 »
program executables byvaji ve Tve $PATH ;), zkus napsat

Kód: [Vybrat]
echo $PATH
nejvic toho je asi v /usr/bin
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #3 kdy: 21 Března 2013, 18:41:14 »
Dík moc :-) a proč je to takto roztahané p ocelém /usr?

jmp

  • Host

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #5 kdy: 21 Března 2013, 18:58:51 »
ale dyk neni nic roztahane po celem /usr
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #6 kdy: 21 Března 2013, 19:29:45 »
http://cs.wikipedia.org/wiki/Filesystem_Hierarchy_Standard
Jéžiš, děkuju moc :-))) no jo, má to logiku, tak jsem vděčný za poučení.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #7 kdy: 21 Března 2013, 19:45:09 »
Moc pěkné počtení a hlavně jak to např. využít - když si například napíšeš svůj skript a chceš ho mít jako klasický příkaz - je i v Linux: Dokumentační projekt; čtení je to tak na rok (člověk to i zkouší), takže máš co dělat  :D
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #8 kdy: 22 Března 2013, 07:51:54 »
Moc pěkné počtení a hlavně jak to např. využít - když si například napíšeš svůj skript a chceš ho mít jako klasický příkaz - je i v Linux: Dokumentační projekt; čtení je to tak na rok (člověk to i zkouší), takže máš co dělat  :D

Dík, takové věci potřebuju jako sůl.

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #9 kdy: 22 Března 2013, 07:53:25 »
program executables byvaji ve Tve $PATH ;), zkus napsat

Kód: [Vybrat]
echo $PATH

Tomuhle jsem vůbec neporozuměl... omlouvám se.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #10 kdy: 22 Března 2013, 09:14:34 »
program executables byvaji ve Tve $PATH ;), zkus napsat

Kód: [Vybrat]
echo $PATH

Tomuhle jsem vůbec neporozuměl... omlouvám se.
Pokud to zadáš do terminálu, vypíše ti to na obrazovku obsah environment proměnné s předdefinovanými cestami (oddělenými dvouječkou) k nejčastěji používaným spustitelným souborům. (Ostatním se omlouvám za zjednodušený výklad :) ). Z toho si můžeš odvodit, kde se mnohé programy mohou nalézat. Podobná proměnná existuje i ve W.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

beer

  • Host
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #11 kdy: 22 Března 2013, 10:07:13 »
Nebo je možné použít příkaz
Kód: [Vybrat]
which jméno_programu.

Citace
e Windows samozřejmě každý ví, kde hledat, je to složka Program Files, takže hledám něco na tenhle způsob.

Tak to už tuším neplatí. To bylo v XP, ve Vistě nevím, a ve Windows 7 vím, že něco je tam, jak uvádíš, a pak jsou programy, které se instalují někam do uživatelského profilu - například Google Chrome. Navíc 64 bit windows 7 má rovněž 2 různé složky C:/Program Files (x86) a C:/Program Files. Ono je asi rozdíl, jestli se při instalaci vybere, zdali má být program ve win dostupný pro všechny, nebo jen pro jednoho uživatele.

Některé programy v linuxu se instalují dle FHS do /opt, například aplikace od google (google chrome atd).
« Poslední změna: 22 Března 2013, 10:18:23 od beer »

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #12 kdy: 22 Března 2013, 10:12:43 »
program executables byvaji ve Tve $PATH ;), zkus napsat

Kód: [Vybrat]
echo $PATH

Tomuhle jsem vůbec neporozuměl... omlouvám se.
Pokud to zadáš do terminálu, vypíše ti to na obrazovku obsah environment proměnné s předdefinovanými cestami (oddělenými dvouječkou) k nejčastěji používaným spustitelným souborům. (Ostatním se omlouvám za zjednodušený výklad :) ). Z toho si můžeš odvodit, kde se mnohé programy mohou nalézat. Podobná proměnná existuje i ve W.

Tohle je velmi nepřesná formulace. $PATH obsahuje cesty k adresářům, ve kterých shell bude hledat spustitelný soubor odpovídající jménem řetězci, který dostal ke spuštění, pokud ten řetězec neobsahuje cestu.

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Kde hledat lokace programů
« Odpověď #13 kdy: 22 Března 2013, 20:42:58 »
Nebo je možné použít příkaz
Kód: [Vybrat]
which jméno_programu.

Citace
e Windows samozřejmě každý ví, kde hledat, je to složka Program Files, takže hledám něco na tenhle způsob.

Tak to už tuším neplatí. To bylo v XP, ve Vistě nevím, a ve Windows 7 vím, že něco je tam, jak uvádíš, a pak jsou programy, které se instalují někam do uživatelského profilu - například Google Chrome. Navíc 64 bit windows 7 má rovněž 2 různé složky C:/Program Files (x86) a C:/Program Files. Ono je asi rozdíl, jestli se při instalaci vybere, zdali má být program ve win dostupný pro všechny, nebo jen pro jednoho uživatele.


Tohle jsem chtěl taky napsat, ale nakonec jsem na to zapomněl :-)) pravda, v 64bit Win 7 je to fakt leckdy taky lahůdka...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.