Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Sdileni souboru Linux - Linux  (Přečteno 21623 krát)

peedee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 208
Sdileni souboru Linux - Linux
« kdy: 18 Května 2008, 21:55:27 »
Ahojky, chtel bych se zeptat, jakym zpusobem se sdili soubory mezi Ubuntu - Ubuntu? Vzdy jsem mel Lin + Win, takze Samba... V tomhle pripade jde taky o Sambu nebo jiny zpusob? Diky

Michal Kocián

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #1 kdy: 18 Května 2008, 22:12:13 »
Jen napovím, že to bude NFS (Network File System) ... nemám zkušenost. Někdo jiný poradí ...
Asus A6M - Ubuntu 9.04

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #2 kdy: 18 Května 2008, 23:07:34 »
Akorat taky resim. Prez SAMBU to taky jde, ale proc to delat prez widlackej protocol kdyz to jde prez unixovy.

Na serveru:
Instalace potrebnch balicku:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install nfs-common nfs-kernel-setup portmapUprava konfiguracniho souboru:
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/exportA nastaveni sdileni slozky /home pro pocitac na lokalni siti s ip:192.168.1.2 (mozna pro vsechny ip v dane domene)
Kód: [Vybrat]
/home 192.168.1.2/24(rw,subtree_check)Restart sluzby:
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/nfs-kernel-server restart
Na klientu:
Instalace balicku:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install portmap nfs-common Pripojeni adresare do slozky /media/linux
Kód: [Vybrat]
sudo mount 192.168.1.1:/home /media/linux

Nemam s tim zadne vetsi zkusenosti takze vicemen opisuji jine navody. Pozor na firewall, pro testovani radeji vypnout. Po kazde zmene sdileni nutno restartovat sluzbu (nebo reloadnout). Pro dalsi parametry sdileni: man mount a google

PS: Psal jsem to z hlavy, takze tam mozna neco chybi. Nepamatuji si co jsem presne instaloval.
« Poslední změna: 26 Června 2008, 12:06:45 od Luboš 'truhlik' Truhlář »
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #3 kdy: 19 Května 2008, 02:20:29 »
V tomhle pripade jde taky o Sambu nebo jiny zpusob? Diky
Přes Sambu to jde taky, nebo můžeš zkusit NFS, jak ti tady radí.

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #4 kdy: 11 Června 2008, 20:00:15 »
Chystam se tam neco urcite napsat, ale tedkon neni moc casu a nejsem si jistej jestli je to kompletni. Pak tam urcite napisu clanek.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

Radek Štýbnar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
    • http://www.stargate-sg1.ic.cz
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #5 kdy: 17 Července 2008, 11:56:33 »
Ahoj,mám takhle přimountovaný adresář na vzdáleném satelitním příjímači Dreambox postaveným na linuxu.Připoji jsem se přesně jak je tady popisováno,ale nedaří se mi nastavit práva. Soubory vidím,ale nemůžu je editovat,přehrávat ani kopírovat.Nějaká rada?

Realita..hmm...pěkný místo,ale žít bych tady nechtěl!

Pavel Tihlařík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #6 kdy: 30 Srpna 2008, 13:33:48 »
Divné...
Čekal jsem, že Linux má něco mnohem snadnějšího, jednoduššího, základního a svého.
To, že musím v tomto případě instalovat další balíky (sambu) abych mohl sdílet mezi dvěma Linuxy, je pro mě celkem nepochopitelné. Co se NFS týče, ten se hodí při vetší síti, jak dva počítače. A tak pokud potřebuješ jen popřehazovat pár souborů z počítače na počítač, Samba je volba.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #7 kdy: 30 Srpna 2008, 14:10:47 »
Pokud potřebuješ JEN popřehazovat pár souborů, použij sshfs nebo sftp
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Pavel Tihlařík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #8 kdy: 30 Srpna 2008, 14:57:47 »
Vidíš. SSH doma taky občas použijem. Ale enom tak z hecu. Většinou používám Sambu.

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #9 kdy: 30 Srpna 2008, 17:15:32 »
sdílení souborů v poměru jednoduchost/rychlost/spolehlivost/efektivita

1) netcat
2) aptitude install proftpd
3) aptitude install ssh
4) bych dal Sambu a NFS [je s nima nejvíce práce a obvykle nefungují, jak by si člověk přál]

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #10 kdy: 30 Srpna 2008, 17:50:18 »
Fracty nevím jak u tebe, ale NFS i Samba stačí nakonfigurovat a pak jede a jede.
Co se týče SSH, tak výkon není nic moc a je to dosti náročné na CPU počítačů, neb přenášená data jsou šifrována. FTP je už ze svého principu nebezpečné (což je i samba, ale ta se nepouští do světa)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #11 kdy: 31 Srpna 2008, 19:17:31 »
ano, já vím, ale podle mě by mělo být sdílení souborů trošku jinak řešeno než NFS/Samba(hlavně více jednodušeji a rychleji) třeba mnohem více se mi líbí protokol DAAP...:)

také proto mám mnohem více FTP/SSH, jsou přívětivější...

nettezzaumana

  • Host
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #12 kdy: 31 Srpna 2008, 19:53:56 »
Divné...
Čekal jsem, že Linux má něco mnohem snadnějšího, jednoduššího, základního a svého.
To, že musím v tomto případě instalovat další balíky (sambu) abych mohl sdílet mezi dvěma Linuxy, je pro mě celkem nepochopitelné. Co se NFS týče, ten se hodí při vetší síti, jak dva počítače. A tak pokud potřebuješ jen popřehazovat pár souborů z počítače na počítač, Samba je volba.
ad.1) ?? *jednoduche a sve* je v Linuxu NFS  ;)
ad.2) proc by se nfs hodilo pouze v siti s vice nez dvema pocitaci ??
ad.3) Linux -> Linux pres sambu je cisty masochismus ..

4 Merlin << ;) vidis to moc tragicky s tim vytezovanim procesoru apod .. afaik tak scp vykon je naprosto v pohode

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #13 kdy: 31 Srpna 2008, 21:11:58 »
netz: to je tím, že poslední dobou dělám hlavně na busyboxu s opravdu malým CPU :D A tam je znát cokoliv :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Ghet

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #14 kdy: 04 Září 2008, 17:41:57 »
Ahoj, potřeboval bych podrobnější navod k tomu, jak mam doma mezi sebou propojit hlavní domací počitač (Ubuntu 8.04, 2x síťová karta, 1x zapojena do modem/router (eth1)) a k němu další (PC, občas notebook, take s ubuntu, asi bych přehazoval kabel(eth0)), tak abych mohl mezi nimi přetahovat soubory a přípojit se na internet.
JSEM ZAČATEČNÍK.
Nevím kde co nastavit atd.
Už jsem si stahnul Sambu s GSAMBAD, Firestarter a nakonec NFS, jak je odkázáno tady nahoře, ale nevím kde, kam na co šahnout  :-\
Poraďte pls. ;-)

PS: dělam to poprvé.
« Poslední změna: 04 Září 2008, 17:47:40 od Ghet »

nettezzaumana

  • Host
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #15 kdy: 04 Září 2008, 17:44:34 »
Ahoj, potřeboval bych podrobnější navod k tomu, jak mam doma mezi sebou propojit hlavní domací počitač (Ubuntu 8.04, 2x síťová karta, 1x zapojena do modem/router) a k němu další (PC, občas notebook, take s ubuntu, asi bych přehazoval kabel), tak abych mohl mezi nimi přetahovat soubory a přípojit se na internet.
JSEM ZAČATEČNÍK.
Nevím kde co nastavit atd.
Už jsem si stahnul Sambu s GSAMBAD, Firestarter a nakonec NFS, jak je odkázáno tady nahoře, ale nevím kde, kam na co šahnout  :-\
Poraďte pls. ;-)

PS: dělam to poprvé.
  :P UseThatF*@#$&Google !!!

.. a nebo alespon wiki

Pavel Tihlařík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #16 kdy: 04 Září 2008, 19:58:27 »
Ahoj, potřeboval bych podrobnější navod k tomu, jak mam doma mezi sebou propojit hlavní domací počitač (Ubuntu 8.04, 2x síťová karta, 1x zapojena do modem/router (eth1)) a k němu další (PC, občas notebook, take s ubuntu, asi bych přehazoval kabel(eth0)), tak abych mohl mezi nimi přetahovat soubory a přípojit se na internet.
JSEM ZAČATEČNÍK.
Nevím kde co nastavit atd.
Už jsem si stahnul Sambu s GSAMBAD, Firestarter a nakonec NFS, jak je odkázáno tady nahoře, ale nevím kde, kam na co šahnout  :-\
Poraďte pls. ;-)

PS: dělam to poprvé.

Modem/router.... takže má víc ethernetových vstupů. Zdá se mi lepší použít k připojení dalšího počítače do sítě router, než připojování kde druhé kartě prvního počítače.
Takže budeš potřebovat ještě jeden ethernetový kabel. A pak si z jednoho počítače udělat server. A k tomu použij jeden z výše uvedených systému. Podle mě bude nejlepší Samba, protože, jak říkáš, ne vždy je druhý počítač Ubuntu (chápu tak, že je občas Windows, že?), Samba umí celkem dobře sdílení v síti Windows. Návod jak co nastavit najdi na Wiki. Návod o Sambě je napsaný docela hezky.
Omlouvám se za šíleně šílené souvětí. :)

mates14

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
    • Martin Jelínek
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #17 kdy: 06 Října 2009, 00:53:05 »
NFS je protokol pro spojení s "opravdovým serverem" (v tom smyslu, že server nikdo nevypíná, má s klientem synchronizovaný čas a čísla uživatelů atd.), nevím jak to vypadá v průběhu posledních pár let, ale nesplnění zmíněných podmínek může způsobit nepříjemné zážitky. Pro tzv. obyčejné uživatele je nedostupný protože se nedá vyklikat.

Osobně používám na síťové přenosy prakticky bezvýhradně ssh (scp, často skrze rsync), mimochodem scp/sftp je i celkem příjemně integrované do GNOME (i když to moc nepoužiju). Mimochodem - krom šifrování umí scp také kompresi (scp -C).

Update: Zkoušel jsem Sambu a příjemně mě překvapila v tom smyslu, že se skutečně stačilo jen poměrně intuitivně proklikávat.
« Poslední změna: 08 Listopadu 2009, 23:38:04 od mates14 »

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #18 kdy: 06 Října 2009, 07:28:05 »
Já bych teda taky připojil mé zkušenosti...obyčejné sdílení dvou PC, ať už Ubuntu - Windows nebo Ubuntu - Ubuntu je na Linuxu řešené výborně. Pro úplné začátečníky, kteří chtějí jen sdílet mezi sebou data ze svých PC já osobně používám Krusader, kde si jen vyberu, který protokol chci použít a on mě jednoduše spojí...v jednom panelu mám svá data, v druhém panelu jsou data na síti a jen kopíruju jako bych byl na jednom PC - z HDD na HDD. Nevím, jaká je nevýhoda, pač tady tento postup nezazněl, ale pro tazatele a migranty z Win bych tohle viděl jako nejjednodušší volbu. Je to v podstatě ekvivalent Total Commanderu z Widlí...Stačí do konzole jen napsat:

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install krusader
po instalaci spustit Krusader: Aplikace -> Příslušenství -> Krusader
Bude se to ptát na různá nastavení, v podstatě stačí všechno odklikat...různé doplňky se tam dají kdykoliv doinstalovat. No a pak už jen stačí zmáčknout kombinaci kláves CTRL + N .

 Pro spojení Ubuntu - Widle nastavit protokol smb://
 Pro spojení Ubuntu - Ubuntu nastavit protokol fish://

pak vyplníte jen IP adresu PC, kam se chcete spojit, případné přihlašovací údaje a je to. Nehledě na to, že se takhle dá připojovat i na ftp...Krusader jsem si jako správce souborů oblíbil nejvíc, nikdy nebyly se sdílením problémy...aspoň u mě

A to nemluvím o použití mocných nástrojů jako ssh (jak už bylo zmíněno) nebo třeba nmap, etherwake a jiných.. při správném zapojení jste schopni ovládat všechna PC v lokální síti - zapínat, vypínat, aktualizovat, prostě kompletní nadvláda, jakobyste u těch PC seděl...v Linuxu jste během chvilky "pánem" sítě
« Poslední změna: 06 Října 2009, 07:37:54 od On »
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

orca

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #19 kdy: 23 Ledna 2010, 19:40:48 »
Mohu se optat jak na to podrobněji ?
Něco stále dělám blbě ani přes NFS ani Sambu mi to nejde a přes Krusader taky ne
(mám teda Mandrivu > to by snad neměl být tak zásadní problém)

cmudik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 325
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #20 kdy: 23 Ledna 2010, 20:19:25 »
Pro NFS je hezký návod tady.

LordAli

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #21 kdy: 13 Května 2010, 23:05:52 »
Tak jsem dneska cely odpoledne resil, jak mezi Ubuntu 9.10 a Ubuntu 10.04 pretahnout data. Samba me zklamala, takze jsem se pokusil rozchodit NFS. Po nekolika hodinach googlovani a zkouseni vseho mozneho se zdarilo, takze se pokusim nejak shrnout co vsechno jsem delal,abych pripadnym zajemcum usnadnil trapeni. Ale nedokazu jeste posoudit co je zbytecne a co ne, nicmene funguje to. Velmi hezky navod (nefungujici, ale nazorny) je zde.

Pro nejakou nazornost oznacim kompy "server" a "zalozni". Ze stroje "zalozni" chci kopirovat data na "server". (nebo si tam dosate A a B ;D ).


Instalace:
Na obou kompech nainstaluji baliky :

sudo apt-get install nfs-kernel-server nfs-common

Na serveru by "nemel" byt potreba nfs-common a na strane "zalozni" zase nfs-kernel-server, ale radsi jsem to nainstaloval na oboje. Nikdy clovek nevi, kdy bude chtit kopirovat data obracenym smerem.

Po nainstalovani by mela byt sluzba spustena, coz lze overit timto prikazem:
sudo /etc/init.d/nfs-kernel-server status

vystup je:
Citace
user@server:~$ nfsd running

v pripade ze nebezi, lze se ho pokusit nastartovat rucne:
sudo /etc/init.d/nfs-kernel-server start


Konfigurace serveru:


Do /etc/exports se napise cesta k adresari, ktery se chce sdilet a za to se vypise list uzivatelu, kteri muzou adresar sdilet se serverem + nastaveni prav na sdileni. Napr. budu chtit sdilet adresar "shared", ktery je schovany v /home/user/shared/

gksudo gedit /etc/exports

/etc/exports bude tedy vypadat takto

Citace
user@server:~$ cat /etc/exports
# Example for NFSv2 and NFSv3:
# /srv/homes       hostname1(rw,sync,no_subtree_check) hostname2(ro,sync,no_subtree_check)

/home/user/shared 192.168.0.110(rw)

Zde jsem nastavil, ze adresar "shared" v adresari uzivatele "user" v ceste "/home/user/shared" se bude sdilet a muze ho sdilet s pocitacem s IP:192.168.0.110 (coz je IP adresa zalohy!) a prava ma nastaveny na rw = read-write. Muze zde byt napr. ro = read-only. Nad tim je par prikladu parametru co lze za rw/ro doplnit. Je videt, ze zde muze byt seznam pocitacu v radku s pravy pro jeden adresar.

Az seznam doplnite a ulozite, nezapomente spustit prikaz:
sudo exportfs -ra
bez nej mi to moc nefungovalo, ale nevim presne co to dela. Zrejme to neco nekam doplni. Tento prikaz nekdo na Ubuntu forums doporucoval spoustet vzdy pri zmene/editaci /etc/exports. Od ty doby co jsem to pouzival mi sit "zatim" beha.

Dale se zkontroluje jmeno pocitace jako hosta. Zkontrolujte /etc/hostname
Citace
user@server:~$ cat /etc/hostname
server
Melo by byt stejne jako je v terminalu videt jmeno pocitace za user@"jmeno pocitace=zde server":~$ Pokud neni, meli by jsme pouzivat misto server jmeno toho co vypise tento prikaz.

Nyni se zjisti, zdali mame jmeno "server" napsano i v /etc/hosts. Zajimave je, ze jsou zde pouze IP adresy z loopbacku, tudiz s nima nic nedelame!

Priklad: druhy radek je ten, co nas zajima
Citace
:~$ cat /etc/hosts
127.0.0.1   localhost
127.0.1.1   server

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     localhost ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts

Pokud zde neni jmeno z /etc/hostname, zde v prikladu je to "server", prepiste jmeno na server (to co nahlasi /etc/hostname).
gksudo gedit /etc/hosts

Do souboru /etc/hosts.allow se pisi IP adresy, ktere maji povoleny pristup do sdilenych adresaru. Do /etc/hosts.deny se pisi ty, ktere maji pristup odmitnute. Mozna toto ani neni potreba vyplnovat, ale ja tam mam:
Citace
cat /etc/hosts.allow

portmap: 192.168.0.128
coz je IP adresa pocitace "server". Zrejme by to mohlo byt pro zapis souboru na tento stroj, nebo pouze jen o pristup na tento stroj, presne nevim. V /etc/hosts.deny nic nemam...vse je zakomentovane. V komentarich u obou souboru je trochu vysvetleni.

To by snad na strane serveru, kam se bude kopirovat melo byt vse. Vypada to sice dlouze napsany, ale je to celkem jednoduchy a snazil jsem se vse komentovat. Jinak je to kratky. Mozna prace na max. 10 min.



Konfigurace zalohy:

Na zaloze je tedy jiz nainstalovano nfs-kernel-server nfs-common, jak je popsano na zacatku.
Nezapomente nastavit hosts a hostname u zalohy.

Na zaloze se nekde vytvori adresar, napr. /home/user_zalohy/nfs, do ktereho se namapuje ze serveru adresar /home/user/shared a to takto:
sudo mount 192.168.0.128:/home/user/shared /home/user_zalohy/nfs

IP adresa je "serveru":/cesta sdileneho adresare serveru a kam se to ma namapovat....stejne jako v asembleru ... co a kam.

cili obecne by se to dalo popsat  sudo mount "IP serveru":/"cesta sdileneho adresare na serveru" "cesta kam se to ma mountovat na zaloze".

Tot vse. Takto mi to funguje. Ted by melo byt pripojeno na zaloze v adresari /home/user_zalohy/nfs cely adresar /home/user/shared ze serveru.
Pro odpojeni lze pouzit
sudo umount /home/user_zalohy/nfs



Mozne problemy:


1)sudo: unable to resolve host "jmeno pocitace"
Spatne doplnene jmeno pocitace v /etc/exports. Doplnit jmeno z /etc/hostname.

2) mount.nfs: access denied by server while mounting 192.168.0.128:/home/user/shared
Pravdepodobne chybi doplnit v /etc/hosts.allow povoleni pro pristup do systemu. viz vyse. Toto uz nevidim v terminalu, takze jsem si tipnul, ze to bude IP adresa serveru a ne zalohy.

Takze preji hodne stesti a trpelivosti...ale ve skutecnosti je to prace asi na 10 min.
« Poslední změna: 13 Května 2010, 23:10:47 od LordAli »
Intel Core i5-750
Gigabyte P55-UD3A
NVidia GTX260  ASUS F2J-5D003, ATI Mobility X1400 Debian Lenny (byvavalo)

GeBu

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
Re: Sdileni souboru Linux - Linux
« Odpověď #22 kdy: 08 Června 2013, 15:40:56 »
A jak byste to seřadili, kdyby kritériem byla jenom rychlost?

sdílení souborů v poměru jednoduchost/rychlost/spolehlivost/efektivita

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.