Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jaké distro na starý stroj [vyřešeno]  (Přečteno 1390 krát)

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Jaké distro na starý stroj [vyřešeno]
« kdy: 25 Září 2014, 09:21:48 »
Dobrý den
Mám nestandardní dotaz ohledně instalace linuxu na starý počítač platforma VIA 266, AMD athlon 1,6,1Gb ram. Tento počítač se používá pouze na internet a dříve tam byly XP. Nyní bych tam ale chtěl dát linux aby byl alespoň trochu chráněn. Problém ale je, že se současnými distry si tato sestava moc nerozumí a na starých zase nejdou flash videa a nemají již aktivní repozitáře.
Měl by jste někdo nějaký nápad, co na tento PC dát, aby to ještě jalespoň trochu chodilo?
« Poslední změna: 29 Září 2014, 08:02:02 od Petr Merlin Vaněček »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Jaké distro na starý stroj
« Odpověď #1 kdy: 25 Září 2014, 09:24:59 »
Lubuntu 14.04, Xubuntu 14.04 nebo Mint 17 (MATE). Vsechny tyhle maji podporu jeste na 3-5 let a 1G RAM by melo stacit.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

geofre

Re:Jaké distro na starý stroj
« Odpověď #2 kdy: 25 Září 2014, 14:04:14 »
opět musím doporučit #!Crunchbang :-D jedná se o velice svižný a pro počítač nenáročný OS vycházející z Debianu. Já osobně jsem z něho nadšený... Ve velice přehledném článku na root.cz píšou následující:
Citace
Čerstvě spuštěný systém si vystačí s úctyhodnými 100 MB operační paměti. Přesné číslo záleží na tom, kolik máte paměti celkem k dispozici. Když vidí, že o ni není nouze, roztáhne se klidně o něco více, ale stále pod 200 MB.
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Jaké distro na starý stroj
« Odpověď #3 kdy: 25 Září 2014, 14:37:38 »
Citace
platforma VIA 266, AMD athlon 1,6,1Gb ram. Tento počítač se používá pouze na internet a dříve tam byly XP
Cez víkend som robil pokusy na podobnom stroji s 512MB RAM
1. ako doporučil Geofre, CrunchBang 11 je odskúšaný, chodivý
2. AntiX, odskúšaný LiveUSB, chodí
3. Mint 17 Xfce, chodí, avšak súčasne otvorený browser + LO Writer = nepríjemé spomalenie systému. (s 1GB by to malo byť ok)
4. Greenie (upravené Lubuntu 14.04), odskúšané, chodí
Výsledok: nainštaloval som Greenie a s výsledkom som max. spokojný
« Poslední změna: 25 Září 2014, 14:49:48 od vxmery »
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re:Jaké distro na starý stroj
« Odpověď #4 kdy: 25 Září 2014, 15:22:28 »
Moc děkuji to jsou dobré zprávy, že na tom něco bude chodit. Chtěl bych se zeptat na ten Crunchbang, existuje tam něco jako repozitář s programy, které lze jednoduše nainstalovat i se závislostmi  (například přehrávač videa nebo flash přehrávač atd?  Je tam něco jako například Synaptic? 
Rovněž dotaz na Greenii podporuje také centum software jako ubuntu, ze kterého vzešlo, nebo alespoň nějaký repozitář?
Doby kdy jsem musel balit software pro distra a řešit závislosti už jsou snad překonané, moc se mi k nim navracet nechce. ;)

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Jaké distro na starý stroj
« Odpověď #5 kdy: 25 Září 2014, 16:02:11 »
CrunchBang: súčasťou distra je napr. VLC, IceWeasel, správca balíčkov Synaptic. Poinštalačný script umožňuje inštaláciu Libre Office, Opera a iné. Repozitár je vlastne Debian. Je užitočné si prečítať napr. odkaz od Geofre. Takisto bola séria článkov na Linuxexpres.cz.
Greenie: má Centrum SW ako Ubuntu, už inštalovaný Libre Office, VLC a kopu ďalšieho sw. Samozrejme plná lokalizácia CZ/SK. Je však k dispozícii iba 32 bit. Opakujem, je to dobre nabalené a lokalizované Lubuntu 14.04 LTS.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re:Jaké distro na starý stroj
« Odpověď #6 kdy: 25 Září 2014, 19:19:11 »
Moc děkuji za info, zkusím obě dvě a pak dám vědět jak se mi dařilo. Ještě jednou všem díky  :D

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:Jaké distro na starý stroj
« Odpověď #7 kdy: 25 Září 2014, 19:36:21 »
Poslední dobou jsem objevil 2 distribuce založené na Lubuntu 14.04 LTS:
- Lubuntu W7 Professional (vzhled Windows XP)
- Zorin OS Lite (je i výuková verze EDU - dá se nastavit vzhled Win 7, XP, 2000)

Už jsem je instaloval na několik PC s 0.5-1.0 GB RAM a byla s nimi spokojenost. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re:Jaké distro na starý stroj
« Odpověď #8 kdy: 29 Září 2014, 07:28:38 »
Zdravím všechny
Tak jsem nakonec nainstaloval Grenii a pracuje ke vši spokojenosti. Musím uznat že je dobře vyladěná a i pro běžného uživatele pochopitelná. Jediné v čem byla potíž, bylo přehrávání streamů (flash videi). Na to jsem použil návod zde
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=69253.msg517058#msg517058
Díky všem

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Jaké distro na starý stroj [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 29 Září 2014, 08:37:13 »
Tak veľa šťastia s Greenie  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.