Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jakou distribuci pro starší PC a jednoúčelové použití [VYŘEŠENO]  (Přečteno 2136 krát)

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Zdravím vespolek. Měl bych jednu otázku, která se tu už možná někdy objevila, ale nenašel jsem uspokojivou odpověď.
Chtěl bych zprovoznit starší PC pro jednoúčelové použití a nevím jaký OS by se k tomu nejlíp hodil.
Je to PC ASUS - https://www.alza.cz/asus-barebone-prodigy-p4bl-d43853.htm Manuál - http://www.manualslib.com/manual/608394/Asus-P4bgl-Ed.html?page=11#manual
Je osazen procesorem Intel Celeron 1700Mhz a 1024Mb RAM. Disponuje integrovanou grafikou...
Chtěl bych tam mít nějakou minimální verzi OS linux, kde by byl v podstatě jen Chrome prohlížeč, na němž by se primárně na TV pouštěla filmotéka HBO (HBOGO). Pak max YT a klasické procházení webů...
Zkoušel jsem nainstalovat Minimal CD https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu/Documentation/MinimalInstall - 15.10 Wily Werewolf. https://goo.gl/photos/bJDEarLW2DDUMLZb9 Při instalaci vybral "Luntu desktop", ale myslím, že to nahodilo hromadu věcí, které nejsou nainstalované ani z "plného" LiveCD" Lubuntu. Poradí někdo zda je to nějak reálné udělat? Nebo mám koupit tablet, který má HDMI výstup. Nechce se mi právě "vyhazovat" pár tisíc za tablet, pokud nevyzkouším tuto možnost.
Díky za případné rady a nápady...
« Poslední změna: 25 Ledna 2016, 18:16:04 od Rellik »
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Jakou distribuci pro starší PC a jednoúčelové použití
« Odpověď #1 kdy: 24 Ledna 2016, 21:37:34 »
Porteus, puppy Linux....
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Jakou distribuci pro starší PC a jednoúčelové použití
« Odpověď #2 kdy: 25 Ledna 2016, 18:15:43 »
Díky za navedení. Vyzkoušel jsem oba. Plynulejší se zdál ten Puppy linux. Nicméně video z HBO bylo stále trhané a nedívatelné. Prostě to nestíhá zpracovávat to streamované video. Ještě jsem pak chtěl zkusit Remix OS http://www.jide.com/en/remixos což je v podstatě Android pro obyčejné PC. Tam bych jen doinstaloval aplikaci a hotovo. Nicméně jsem pak zjistil, že je pouze pro 64bit PC.  Nicméně jsem to tedy vyzkoušel alespoň na mém PC, kde jel po nabootování parádně. Sice načítání trochu trvalo, ale jakmile se to načetlo všechno fungovalo rychlostí blesku. Škoda...  No objednal jsem si tedy Smart android box přímo k TV a tak už si nastavím co budu potřebovat. Alespoň doufám... :) V popisu je mimo jiné, že další aplikace lze volně stahovat z marketu google... Tak uvidím...

Tímto bych asi tuto diskuzi označil za "neVYŘEŠENOU" :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Tak jestli to chceš po prvním neúspěchu vzdát, přemlouvat tě nebudu. Spíš bych viděl problém v tvém HW, než v OS  ;)
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Tak největší brzda je tam HDD. Nevím co zač, ale má jen 20Gb a nepěkně píská když se točí... Jiný HDD nemám a kupovat jiný byť bazarový je stále 50/50... Abych vyzkoušel systém z flešky mi taky nepůjde, jelikož to z neumí nabootovat. Jediné co jsem tedy zkoušel byla možnost nakopírování do "RAM disku" což některý z těch systémů umožňoval. Nicméně ani tak to nešlo dobře, protože zase chybělo paměti. Přímo z CD to bylo oničem. Teď tam tedy je instalace toho lubuntu jak jsem psal ze začátku...
Pokud máš ovšem ještě nějaký nápad, klidně ho rád vyzkouším...
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
V kapacitě toho disku bych problém neviděl. Na systémy tohohle typu stačí tak 1-2 GB. To, že píská je věc jiná, obětovat 100-200 korun za jiný disk by taky nebyl problém. Taky bych přidal RAM, to máš další kilo a kdyř tam dáš puppy jako frugal, mělo by to být OK.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Kapacitu disku bych neřešil. Spíš to že bude extrémně pomalý a navíc možná i částečně vadný. 
Paměti jsem už jednou zvyšoval. Původně tam bylo jen 256MB. Těžko jsem sháněl ty dvě 512... Nevím kde bych polevnu sehnal dvě 1GB... Taky jsem vyměnil procesor, původní byl tuším že 1.2GHz. Chtělo by to myslím spíš hlavně ten disk.  Kdybych to všechno bral třeba z aukra nebo ebay, tak s cenou budu nad 500,- s nejistým výsledkem. Takhle raději pár stovek přidám, koupím věc přímo na to dělanou a vím že to půjde. Nicméně ten PC zatím nijak nezavrhuji. Určitě mu dám ještě šanci...
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Paměti jsem tady už někomu nabízel, jsou nevyužité a jsem líný to fotit, dávat inzeráty apod.. Když si zaplatíš za poštu, jsou tvoje, nemám s tím problém.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Tady je nejvetsi brzda procesor - s tim od videa nic moc necekej a zvlaste v prohlizeci. S celeronem 1.7 proste nemuzes delat multimedial at tam das co tam das za sebelehci linux. Kdyby jsi to dovybavil nejakou slusnou grafikou, tak to porad bude na hrane a vzdy budes mut v Lubuntu provlem s vertikalsynchro. Mimochodem o grafarne se nezminujes
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
No nakonec bude asi fakt lepší koupit za litr nějakej ten Androidí mini PC.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jakou distribuci pro starší PC a jednoúčelové použití [VYŘEŠENO]
« Odpověď #10 kdy: 26 Ledna 2016, 00:58:11 »
nevím nevím...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Jakou distribuci pro starší PC a jednoúčelové použití [VYŘEŠENO]
« Odpověď #11 kdy: 26 Ledna 2016, 06:23:09 »
Tracer:
Grafika je tam integrovana. A jina tam dat nejde. Jsou tam jen 2 isa (aspon myslim ze isa ty bile..) sloty.

Martij:
Co se tyka pameti klidne je koupim. Pisni mi mejla s udaji a domluvime se.
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Jakou distribuci pro starší PC a jednoúčelové použití [VYŘEŠENO]
« Odpověď #12 kdy: 26 Ledna 2016, 15:00:43 »
Tak to fakt nema vubec zadnou vysku a ani nadeji. Jen by jsi se trapil a nevykreses ani jiskricku multimedialniho plaminku ... Ver mi - mam to uz za sebou  8)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Jakou distribuci pro starší PC a jednoúčelové použití [VYŘEŠENO]
« Odpověď #13 kdy: 26 Ledna 2016, 17:57:51 »
Dnes mi přišla ta android krabička v TV a funguje to tam parádně. Navíc to zastává v podstatě celý PC a satelit zároveň.  Takže tento starý PC opět uskladním pod postel a vytáhnu ho až zas tak za 2 roky až půjde malý do školy... Na ty edukativní hry to bude snad stačit (tuxmath a pod...) Takže všem díky za snahu a teď už bych to opravdu ukončil...


Jinak koho by zajímalo co je to za krabička tak je to tohle https://www.tsbohemia.cz/di-way-and-5-ott-h-265-hevc-4k-smart-android-box_d235492.html
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.