Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Lubuntu 13 na starou šunku  (Přečteno 1862 krát)

SweetJesus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« kdy: 16 Dubna 2014, 13:03:47 »
Zdravim,

Mam doma už dost starej NB a chci ho mít nějak funkční tak sem se rozhodl na něj nainstalovat Lubuntu 13.04. Nabootuju zeptá se mě to co chci udělat, dam install. Pak mi chvíli svítí nápis Lubuntu, zmizí problikne šipka a zhasne a rozsvítí se monitor. Nakonec se zacyklí v posledních dvou krocích. Předtim jsem do toho NB nainstaloval ubuntu které na něj bylo příliš náročné(předpokládám že instalací jiného operačního systému ten starý smažu).

Netušíte v čem je problém?

Patrik Vejrych

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2014, 13:10:37 »
Ahoj
 a jaka verze ubuntu Ti na tom jela ?


Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2014, 13:56:30 »
Zdravim,

Mam doma už dost starej NB a chci ho mít nějak funkční tak sem se rozhodl na něj nainstalovat Lubuntu 13.04. Nabootuju zeptá se mě to co chci udělat, dam install. Pak mi chvíli svítí nápis Lubuntu, zmizí problikne šipka a zhasne a rozsvítí se monitor. Nakonec se zacyklí v posledních dvou krocích. Předtim jsem do toho NB nainstaloval ubuntu které na něj bylo příliš náročné(předpokládám že instalací jiného operačního systému ten starý smažu).

Netušíte v čem je problém?

Netušíme, protože jsi zde neuvedl HW tvého notebooku. ;) Nejprve je vhodné vyzkoušet dané Lubuntu v live režimu - tj. nedávat ihned instalaci, ale vybrat "Vyzkoušet Lubuntu". Taky by bylo vhodné uvést, jaká verze Ubuntu tam je nainstalovaná.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

SweetJesus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2014, 21:19:06 »
konfigurace: CPU Celeron 2,6GHz , 256MB RAM DDR333, 40GB disk 4200 ot. chipset se mi nepodařilo zjistit

Jinak v případě volby zkoušky místo instalace se stane úplně to samé. Již nainstalovaný systém je Ubuntu 10

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2014, 21:23:07 »
256MB RAM je málo na nový os  :(
edit: https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

edit2: pozerám, že na samovraždu stačí aj 64MB ram pre 12.04 32bit  ::)  >>12.04 minimum-hardware-reqts
« Poslední změna: 16 Dubna 2014, 21:32:58 od Dano V »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #5 kdy: 16 Dubna 2014, 21:37:12 »
To určitě není "ddr333", to bude sd-ram s tímto taktem. Jestli je ten zbytek NB co k čemu (myslím třeba šasi), poohlédl bych se někde po nějaké starší paměti, bude to za pár šupů. Model toho notebooku by také neškodil napsat...

EDIT: Pokud je tam už Ubuntu 10.04, tak bych ho zkusil povýšit. Nedávno jsem to prováděl, jen jsem před instalací migroval z gnome 2 do xfce...
« Poslední změna: 16 Dubna 2014, 21:39:44 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

SweetJesus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #6 kdy: 16 Dubna 2014, 22:39:26 »
typ je to tento: http://www.czc.cz/premio-2050n/26298/produkt

Nebude lepší se poohlédnout po jiné distribuci vhodnější na tyto komponenty?

to sabraq:
v balícím listu/seznamu komponent bylo zmíněno že to je ddr333 jinak bych to sem nepsal ;)

Jak se provádí zmíněná migrace?

to Patrik Vejrych:
10 ale moc nejela :D

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #7 kdy: 16 Dubna 2014, 22:44:23 »
Chce to zjistit přesný typ RAM modulu, včetně počtu slotů a rozšířit. Minimum na dnešní moderní systémy považuji 1GB RAM - prostě doba jde dopředu...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

SweetJesus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #8 kdy: 16 Dubna 2014, 22:54:41 »
Marp: Rozumím, pokusím se sehnat. Původní záměr byl v rámci zužitkování počítače přejít na linux, najít vhodnou distribuci pro jeho výkon, ale upgrade RAM je zjevně nevyhnutelný.

geofre

Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #9 kdy: 17 Dubna 2014, 07:32:54 »
Marp: Rozumím, pokusím se sehnat. Původní záměr byl v rámci zužitkování počítače přejít na linux, najít vhodnou distribuci pro jeho výkon, ale upgrade RAM je zjevně nevyhnutelný.
Ač je toto fórum o Ubuntu, neměli bychom se bát mezidruhového křížení...vaše RAM by plnně stačila pro !# (Crunchbang), akorát to není úplně nejvhodnější systém pro začátečníka... Na druhou stranu je extrémě nenáročný na CPU a RAM :-)
Moderátoři, klidně mi to smažte, jestli to sem nepatří :-)
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #10 kdy: 17 Dubna 2014, 07:38:59 »
Marp: Rozumím, pokusím se sehnat. Původní záměr byl v rámci zužitkování počítače přejít na linux, najít vhodnou distribuci pro jeho výkon, ale upgrade RAM je zjevně nevyhnutelný.
Ač je toto fórum o Ubuntu, neměli bychom se bát mezidruhového křížení...vaše RAM by plnně stačila pro !# (Crunchbang), akorát to není úplně nejvhodnější systém pro začátečníka... Na druhou stranu je extrémě nenáročný na CPU a RAM :-)
Moderátoři, klidně mi to smažte, jestli to sem nepatří :-)

Taky si mohl zmínit puppy linux.  To bude nejlepší volba, pokud nerozšíří RAM ;)

edit : Precise Puppy používá stejné repozitáře jako Ubuntu 12.04 a mělo by stačit 128 MB RAM. Já ho zkoušel na 512 MB a byl to celkem fofr.
« Poslední změna: 17 Dubna 2014, 07:51:20 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

janek-m

  • Host
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #11 kdy: 17 Dubna 2014, 07:43:00 »
Moderátoři, klidně mi to smažte, jestli to sem nepatří :-)
Prečo by to mali mazať, veď Crunchbang vychádza z Debianu, ako aj Ubuntu.  :)
Ešte ďalším vhodným distrom na veľmi staré PC je Bodhi Linux - vychádza z Ubuntu/Debianu, s desktopovým prostredím Enlightenment a minimálne HW sú: 300+ Mhz CPU, 128 MB RAM a 2,5 GB HDD.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Instalace Lubuntu 13 na starou šunku
« Odpověď #12 kdy: 17 Dubna 2014, 23:16:28 »
typ je to tento: http://www.czc.cz/premio-2050n/26298/produkt

Nebude lepší se poohlédnout po jiné distribuci vhodnější na tyto komponenty?

to sabraq:
v balícím listu/seznamu komponent bylo zmíněno že to je ddr333 jinak bych to sem nepsal ;)

Jak se provádí zmíněná migrace?

to Patrik Vejrych:
10 ale moc nejela :D
Promiň, je to pravda, sd-ram byli do 133MHz, tohle bude DDR I.... Což je dobře, protože bude snažší sehnat vyšší kapacitu, aspoň myslím.

Tak klasický upgrade je popsán zde:

http://www.ubuntu.cz/ziskejte/prechod1204

Ale pokud povýšíš s touhle pamětí, tak nevím... Co se týče migrace, bral jsem ty moudra myslím odtud:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1945072

Čili v kostce: provést update systému, odinstalovat prostředí gnome + nainstalovat xfce (vše provede ten douhatanánský příkaz pod Remove Ubuntu) odtud, z xfce provést upgrade systému na novější lts...

A nevím, jestli nedoporučit stopnout gdm a provést ten příkaz z terminálu -> jo, takhle jsem to myslím provedl : ještě v gui si v domovském adresáři vytvoříš nějaký soubor,  libovolně pojmenuješ, zkopíruješ příkaz, vložíš do souboru, uložíš soubor a nastavíš mu spouštěcí příznak. Spoustíš to potom z terminálu ve tvaru:

Kód: [Vybrat]
~$ ./nejaky_soubor
Teď si jenom nevzpomínám, jestli jsem některý balíky nemusel měnit, protože buď chyběli, nebo se jmenovali trochu jinak. To zjistíš snadno - spustíš ten příkaz v termninálu (zatím jsme ještě v gui) a apt ti samozřejmě ohlásí co je v plánu, zda něco chybí, nebo nepřebývá a jestli chceš pokračovat, nebo ne. V tom souboru si pak relativně snadno najdeš balíky, který nesedí.....
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.