Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak na nesvobodné ovladače  (Přečteno 3304 krát)

Chaser_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Jak na nesvobodné ovladače
« kdy: 08 Března 2018, 22:27:24 »
Dobrý den,
chci se prosím Vás zeptat, jak nainstalovat nesvobodné ovladače ke grafické kartě. Zkoušel jsem několik návodů a už jsem z toho opravdu zoufalý, budu rád za každou radu. Pokud tento dotaz nepatří do této sekce, tak se omlouvám za špatné umístění.Předem chci ještě dodat, že jsem začátečník s Linuxem ale v terminálu se už trochu orientuji.

Tak tedy:
Mám Ubuntu 16.04. Grafickou kartu Mobility Radeon HD 5470, ale systém hlásí jen Intel Ironlake Mobile (ale ve Windows Radeon normálně šel). Chápu, že to není jako ve Windows, kde si stáhnu soubor, ten nainstaluji a je hotovo, ale nejsem si jist, zda dělám věci tak, jak mám. Prošel jsem spousty návodů na stažení skrze terminál či přes internetové stránky AMD, ale nic nefungovalo.

Předem děkuji za nějaké rady :-)

WeltRaum

  • Host
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #1 kdy: 09 Března 2018, 07:35:43 »
chci se prosím Vás zeptat, jak nainstalovat nesvobodné ovladače ke grafické kartě.
Tu by som chcel iba podotknúť, že Linux nie je Windows a väčšina ovládačov je obsiahnutá v kerneli. Takže určite je nainštalovaný slobodný ovládač radeon a ak všetko funguje tak ako má, netreba ovládače vôbec riešiť.
Prípadne treba pozrieť do systémových nastavení, či systém ponúka aj nejaké neslobodné ovládače.

Citace
Mám Ubuntu 16.04. Grafickou kartu Mobility Radeon HD 5470, ale systém hlásí jen Intel Ironlake Mobile (ale ve Windows Radeon normálně šel)
Postnite sem terminálový výpis z:
Kód: [Vybrat]
lspci -nnk | grep -A3 "\[03..\]:"ešte lepší výpis poskytne príkaz
Kód: [Vybrat]
inxi -Gv Ubuntu bude ale asi treba inxi doinštalovať:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install inxi

Chaser_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #2 kdy: 09 Března 2018, 10:23:55 »
Děkuji za radu. Posílám výpis z příkazu " inxi -G"

Kód: [Vybrat]
inxi -G
Graphics:  Card-1: Intel Core Processor Integrated Graphics Controller
                    Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470]
                    Display Server: X.Org 1.19.5 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa)
                    Resolution: 1366x768@60.00hz
                    GLX Renderer: Mesa DRI Intel Ironlake Mobile
                    GLX Version: 2.1 Mesa 17.2.8


Vypadá to, že Ubuntu ví, že tam ta karta je. Pokud to chápu správně, tak tam je i ovladač radeonu, ale není načten? Jinak podle systému nejsou k dispozici žádné dodatečné ovladače.

WeltRaum

  • Host
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #3 kdy: 09 Března 2018, 10:37:59 »
Podľa výpisu sú v PC dve GK – Intel a AMD a slobodné ovládače sú nainštalované.
Pre kontrolu, či GK funguje v poriadku a či je aj podporovaná HW akcelerácia, zadajte do terminálu ešte:
Kód: [Vybrat]
glxinfo | grep directak vo výpise bude direct rendering: Yes, tak je všetko OK.

Je nejaký dôvod, prečo chcete inštalovať neslobodné ovládače??


Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #4 kdy: 09 Března 2018, 10:51:16 »
Weltraum: Dokazu si jich nekolik predstavit  :D
Jinak je jistejsi se v linuxu Radeonum vyhnout - proprietalni podpora je pouze 5 let. Pak je treba laborovat s jadry popr. verzi apod.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

WeltRaum

  • Host
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #5 kdy: 09 Března 2018, 11:05:49 »
Weltraum: Dokazu si jich nekolik predstavit  :D
Tak samozrejme, ak sú nejaké problémy s rozlíšením alebo neúnosným prehrievaním, tak áno.  :) I keď už sa neraz stalo, že nainštalovaním uzavreného ovládača fungovalo všetko ešte horšie (ak vôbec) ako so slobodným. Ale v poslednej dobe to vyzerá tak, že GK od AMD sú pod Linuxom akosi menej problémové v porovnaní s Nvidiou.

Chaser_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #6 kdy: 09 Března 2018, 11:14:03 »
Podľa výpisu sú v PC dve GK – Intel a AMD a slobodné ovládače sú nainštalované.
Pre kontrolu, či GK funguje v poriadku a či je aj podporovaná HW akcelerácia, zadajte do terminálu ešte:
Kód: [Vybrat]
glxinfo | grep directak vo výpise bude direct rendering: Yes, tak je všetko OK.

Je nejaký dôvod, prečo chcete inštalovať neslobodné ovládače??

Podle příkazu "glxinfo | grep direct" to vypadá, že direct rendering jede.
Nicméně pokud jsou v PC dvě GK, tak i výpis z příkazu glxinfo by ji měl ukázat, ne? Vypisuje se (mimo jiné) pouze toto:

name of display: :0
display: :0  screen: 0
direct rendering: Yes
server glx vendor string: SGI
server glx version string: 1.4

.
.

Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
    Vendor: Intel Open Source Technology Center (0x8086)
    Device: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile  (0x46)
    Version: 17.2.8
    Accelerated: yes
    Video memory: 1536MB
    Unified memory: yes
    Preferred profile: compat (0x2)
    Max core profile version: 0.0
    Max compat profile version: 2.1
    Max GLES1 profile version: 1.1
    Max GLES[23] profile version: 2.0
OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile
OpenGL version string: 2.1 Mesa 17.2.8
OpenGL shading language version string: 1.20
.
.

Nejde o to, že bych vysloveně potřeboval nesvobodné ovladače, ale pokud mám neintegrovanou grafiku, tak je jednak škoda jí nevyužít (občas bych si chtěl něco zahrát i když moc dobře vím, že Linux není herní platforma, ale třeba takové CS:GO je podporované) a jednak si myslím, že intelácká integrovaná grafika si bere paměť přímo z RAMky, což nejspíše trochu brzdí celkový výkon.

WeltRaum

  • Host
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #7 kdy: 09 Března 2018, 11:27:54 »
Vyzerá to tak, že sa teraz naozaj používa intelácka GK. Žiaľ nepoznám nastavenia v Ubuntu ale niekde v systémových nastaveniach by sa mala dať hybridná GK prepínať. Tu musí poradiť niekto, kto takéto karty používa.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #8 kdy: 09 Března 2018, 11:47:54 »
Vyzerá to tak, že sa teraz naozaj používa intelácka GK. Žiaľ nepoznám nastavenia v Ubuntu ale niekde v systémových nastaveniach by sa mala dať hybridná GK prepínať. Tu musí poradiť niekto, kto takéto karty používa.

Já to na dvou starších strojích vyřešil tak, že jsem interní grafiku v BIOSu vypnul, potom (nějak divně) spustil Ubuntu a dal vyhledat a nainstalovat nesvobodné ovladače. Par zase povolil v BIOSu. Potom to běželo tak, že se při zapnutí aktivovala karta, kde byl zrovna vraženej kabel od monitoru.

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Chaser_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #9 kdy: 09 Března 2018, 18:28:09 »
Rozhodl jsem se Vám popsat svůj postup a jeho neúspěšný výsledek, třeba někdo poradí.

Podle jiného návodu jsem zkusil zprovoznit vgaswitcheroo. Měl jsem pozměnit soubor GRUB v adresáři /etc/default/grub.
Zde jsem přepsal řádek: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
na  GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash radeon.modeset=1"

poté jsem zadal
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub    a restart

Po restartu měl příkaz 
Kód: [Vybrat]
sudo ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch zjistit, zda vgaswitcheroo funguje
 a vypsalo to
Kód: [Vybrat]
-rw-r--r-- 1 root root 0 bře  9 17:18 /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
Na následné zjištění statusu grafických karet jsem použil příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switchs výsledkem:
Kód: [Vybrat]
0:DIS: :DynOff:0000:01:00.0
1:IGD:+:Pwr:0000:00:02.0
2:DIS-Audio: :Off:0000:01:00.1

Odsud jsem už údajně měl přepínat grafické karty podle následujících příkazů, ale nedařilo se.

Kód: [Vybrat]
sudo echo ON > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
bash: /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch: Operace zamítnuta

sudo echo IGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
bash: /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch: Operace zamítnuta

sudo echo DIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
bash: /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch: Operace zamítnuta


Po tomto neúspěchu jsem se uchýlil k PRIME GPU.

Kód: [Vybrat]
xrandr --listproviders

Providers: number : 2
Provider 0: id: 0x6b cap: 0x9, Source Output, Sink Offload crtcs: 2 outputs: 4 associated providers: 0 name:modesetting
Provider 1: id: 0x45 cap: 0x0 crtcs: 4 outputs: 2 associated providers: 0 name:ATI Mobility Radeon HD 5000 Series @ pci:0000:01:00.0

Kód: [Vybrat]
xrandr --setprovideroffloadsink 1 0

X Error of failed request:  BadValue (integer parameter out of range for operation)
  Major opcode of failed request:  140 (RANDR)
  Minor opcode of failed request:  34 (RRSetProviderOffloadSink)
  Value in failed request:  0x45
  Serial number of failed request:  16
  Current serial number in output stream:  17
Nevíte někdo, co s tím? Nechce se mi hned jít do BIOSu a vypínat inteláckou grafiku.

WeltRaum

  • Host
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #10 kdy: 10 Března 2018, 13:54:59 »
Citace
Na následné zjištění statusu grafických karet jsem použil příkaz
sudo cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
s výsledkem:
Kód: [Vybrat]
Kód: [Vybrat]
0:DIS: :DynOff:0000:01:00.0
1:IGD:+:Pwr:0000:00:02.0
2:DIS-Audio: :Off:0000:01:00.1
Neviem, podľa akého návodu si šiel, ale podrobne je používanie  vga_switcheroo popísané napr. TU
DIS -je značka pre dedikovanú GK, IGD – pre integrovanú GK. Čiže na základe výpisu, by mala byť teraz vypnutá GK AMD.
Citace
Odsud jsem už údajně měl přepínat grafické karty podle následujících příkazů, ale nedařilo se.
Pokusne môžeš vyskúšať príkazy z uvedenej stránky, kde sa uvádza spôsob prepínania GK:
Zapnutie integrovanej GK:
Kód: [Vybrat]
sudo echo DIGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch Zapnutie dedikovanej GK:
Kód: [Vybrat]
sudo echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch Po zmene GK je potrebné sa odhlásiť a zas prihlásiť. Pre kontrolu, či sa GK prepla, zadať do terminálu:
Kód: [Vybrat]
cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch Prepínanie grafík by však bolo oveľa jednoduchšie, ak by bol pre Ubuntu 16.04 pre uvedenú kartu Mobility Radeon HD 5470 ovládač zo stránok AMD. Takto by sa dala GK prepínať cez grafickú aplikáciu.

Chaser_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #11 kdy: 10 Března 2018, 15:12:54 »
Ano, postupoval jsem podle té stránky. Ale problém je, že po zadání příkazů mi to hodí hlášku, že je operace zamítnuta. Odhlášení a přihlášení nepomohlo, stále si to vede intel grafiku.
Na stránkách AMD jsem nenašel ovladač pro svoji verzi Ubuntu (16.04) a ani jsem si nebyl jist, zda tam moje karta je, pač to bylo vedeno jen jako HD 5000 series.
Ještě mě napadlo pošťourat se v BIOSu, ale do toho se mi nechce, nuceně vypínat inteláckou grafiku v BIOSu, i když mám vše když tak zálohované a na flashce připravenou novou instalačku Ubunta.

WeltRaum

  • Host
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #12 kdy: 10 Března 2018, 15:59:20 »
Pri hybridných GK môže byť  fungovanie nastavené aj tak, že primárne je v behu integrovaná GK a pri záťaži sa spustí dedikovaná. Treba to otestovať napr. spustením nejakej hry. Tak ale samotná GK Radeon HD 5470 tiež nie je žiadne herné delo.  :)

Citace
Ještě mě napadlo pošťourat se v BIOSu, ale do toho se mi nechce,
Toto je tiež jedno z možných riešení, ale už potom napevno nastaviť GK od AMD a používať iba tú ak pôjde pod linuxom bezproblémovo. Ak by sa nejaké problémy objavili, tak treba odstrániť ten pridaný bootovací paramer v /etc/default/grub.  Neustále prepínanie GK si neviem predstaviť.

Chaser_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #13 kdy: 10 Března 2018, 19:15:30 »
Tak ano, vím že Radeon HD 5470 není herní dělo (ntb už něco pamatuje), ale rozhodně má větší výkon než Intel Ironlake. Zkoušel jsem, zda při zátěži se nespustí Radeon, ale nestalo se tak (CS:GO mělo problém vůbec naběhnout).

Toto je tiež jedno z možných riešení, ale už potom napevno nastaviť GK od AMD a používať iba tú ak pôjde pod linuxom bezproblémovo. Ak by sa nejaké problémy objavili, tak treba odstrániť ten pridaný bootovací paramer v /etc/default/grub.  Neustále prepínanie GK si neviem predstaviť.

Rozhodně bych nastavil Radeon jako jedinou (zaplou) kartu napevno a jel bych jen na ní, pokud by bylo vše se systémem v pohodě. Jediný důvod, proč se mi do toho nechce je ten, že pokud to nějak v BIOSu udělám, vypnu Inteláckou GK a povolím Radeon, tak když si teď Linux s Radeonem nerozumí, naběhne systém vůbec, když "nenajde" GK?

WeltRaum

  • Host
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #14 kdy: 10 Března 2018, 20:48:23 »
tak když si teď Linux s Radeonem nerozumí….
Zatiaľ nevieš, či si Ubuntu s Radeonom rozumie alebo nie, lebo sa ju nepodarilo prepnúť z inteláckej. Čiže za vyskúšanie by to stálo.  :)
Citace
naběhne systém vůbec, když "nenajde" GK?
Ovládač na Radeon GK je stiahnutý, čiže systém o tej GK karte vie. Predtým ale odstráň bootovací parameter radeon.modeset=1 a zaktualizuj Grub.
Ak by systém náhodou nabootoval do čiernej obrazovky, až potom treba otestovať niektoré z bootovacích parametrov: nomodeset, xforcevesa alebo aj  radeon.modeset=1.

Teda ak by sa to stalo, tak keď sa objaví Grub, stlačiť klávesu E, dopísať bootovací parameter a potom stlačiť Ctrl + X, čím sa začne načítavať systém. V systéme potom dopísať daný parameter do /etc/default/grub a zaktualizovať grub.

Chaser_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #15 kdy: 11 Března 2018, 11:24:45 »
Tak co se týče BIOSu, tak v té verzi, co mám, nelze dělat nic s grafickými adaptéry, protože tam taková položka ani není (o vypnutí ani nemluvě). Pouze pořadí bootování, nastavení PCI časování, USB nastavení a systémové informace. Opravdu omezený výběr.
Je možnost, ještě aktualizace BIOSu, ale to už si myslím, že je tak velký a pro mě nebezpečný zásah, že uvažuju nad tím, zda to nezkusím ještě nějakou cestou skrz terminál, ale po všech těch neúspěšných pokusech toho začínám mít plné kecky  ;D >:(.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #16 kdy: 11 Března 2018, 11:36:00 »
Některé biosy zpřístupní pokročilé funkce až po zadání hesla. Pokud je bios bez hesla, nejsou přístupné.
Raději zkus jiné distro, různá distra obsahují různé drivery. http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
Třeba to s waylandem rozjedeš...

Chaser_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Jak na nesvobodné ovladače
« Odpověď #17 kdy: 12 Března 2018, 22:33:20 »
No tak jelikož mi dnes ráno přestala fungovat myš i klávesnice, rozhodl jsem se to celé přeinstalovat nanovo. A můžu začít znovu zkoušet ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.