Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7  (Přečteno 13346 krát)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« kdy: 17 Června 2012, 15:27:49 »
Zdravím a předem se omlouvám - hledal jsem na fóru, ale nic nepomohlo, nebo jsem hledal špatně a nerad bych tu rozepisoval to co se jinde řeší, ale fakt jsem si nepomohl. Prosím tedy o nakopnutí, další info - jsem na ubuntu začátečník

Mám ubuntu 12.04 na notebooku (připojen wifinou k routeru) a win7prof na pc (připojen k routeru kabelem), obojí 64bit

Win7 nevidí nic - nasdílené složky z ubuntu (např. Hudbu). V průzkumníku kliknu na síť a další pc to nenajde...

Ubuntu vidí po zapnutí notebooku vše co jsem ve win7 nasdílel (třeba celý disk), ale vydrží to jen chvíli (tak 2 minuty) a pak už vidí jen název pc s win7, ale k diskům se nedostanu. Po 5 minutách to už zase jde, nebo vždy pomůže restart - chvíli to jde, chvíli ne. Někdy to taky píše: Nelze zobrazit „smb://abakus/d/ Chyba: Nepřípustný argument Vyberte prosím jiný prohlížeč a zkuste to znovu. (abakus je název pc s win7)

Moc rád bych se dostal z toho win7 k ubuntu složkám - nechce se mi např. složku s hudbou kopírovat přes flash. Zajímavé je, že v práci funguje naprosto stabilně připojení přes síť k pc s win xp (nicméně tam server běží na linuxu). Obecně bych to sdílení rád využíval, kdyby to bylo stabilní. Předem moc děkuji za radu.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #1 kdy: 17 Června 2012, 16:10:47 »
s čím sdílíš? Samba?

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #2 kdy: 17 Června 2012, 16:47:27 »
v ubuntu jsem šel na Hudbu - pravým tlačítkem vlastnosti/sdílet a spustil jsem sdílení - řeklo mi to, že není nainstalovaná samba, zda-li jí chci instalovat, tak jsem kliknul ano, pak to chtělo ještě instalovat nějakou lib, nebo tak něco, dal jsem ano a uložil nastavení a vypadá to jako sdílená složka. Díval jsem se na nastavení samby ve wiki ubuntu, ale to bych asi nedal:) Je to dost složité. Díky za další nápady a pomoc

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #3 kdy: 17 Června 2012, 18:21:34 »
A nemáš náhodou šifrovaný domovský adresář v Ubuntu?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #4 kdy: 17 Června 2012, 18:52:49 »
co to přesně znamená "šifrovaný" a kde bych to změnil? zkoušel jsem sdílet disk D, nebo něco z něj - mám tam data - ale to hodilo hlášku: „net usershare“ vrátil chybu 255: net usershare add: cannot share path /media/disk/ÚKOLY as we are restricted to only sharing directories we own. Ask the administrator to add the line "usershare owner only = false" to the [global] section of the smb.conf to allow this.

na fóru jsem zjistil, že se to šifrování asi nedá vypnout - jak tedy přijdu na to zda-li je to šifrované, protože si nepamatuju, že bych to při instalaci zaškrtnul?

jak to obejít abych nemusel systém reinstalovat, předem děkuji za pomoc a ještě bych prosil o nějakou radu na to proč sdílené soubory z win7 chvíli vidím chvíli ne, napadá mě jestli to nemá souvislost s routerem?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #5 kdy: 17 Června 2012, 19:06:14 »
Napiš do terminálu smbtree potom to bude chtit heslo tak žádné nedávej a jen Enter ;) a dej nám sem výsledek.
Ten tvůj údajný disk D je formátovaný jako ntfs nebo ext4?
Pamatuj že musíš mít v systému povolenou cestu pro čtení i popřípadě zápis až k tvé sdílené složce...
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #6 kdy: 17 Června 2012, 19:16:09 »
Tady je výpis:
martin@martin-HP-ProBook-4510s:~$ smbtree
Enter martin's password:
WORKGROUP
   \\MARTIN-HP-PROBOO      martin-HP-ProBook-4510s server (Samba, Ubuntu)
      \\MARTIN-HP-PROBOO\Hudba             notebook linux
      \\MARTIN-HP-PROBOO\EPSON-Epson-Stylus-SX235   EPSON Epson Stylus SX235
      \\MARTIN-HP-PROBOO\Hewlett-Packard-hp-LaserJet-1320-series   Hewlett-Packard hp LaserJet 1320 series
      \\MARTIN-HP-PROBOO\IPC$              IPC Service (martin-HP-ProBook-4510s server (Samba, Ubuntu))
      \\MARTIN-HP-PROBOO\print$            Printer Drivers
martin@martin-HP-ProBook-4510s:~$ ^C
martin@martin-HP-ProBook-4510s:~$

moudrý z toho nejsem, ten disk D je NTFS (je to vlastně oddíl) což by přeci win měl vidět?, povolení ke čtení nebo k zápisu dělám v kartě vlastnosti když kliknu pravým na složku kterou chci sdílet?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #7 kdy: 17 Června 2012, 19:42:51 »
Tak D nasdílené nemáš. Zkrátil bych si a hostname ;)
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/hostnameTřeba MARTIN-HP by mohlo stačit. Potom restartuj.
zkontroluj složku /home/martin jestli tam máš možnost čtení a zápisu pro ostatní.

ps: píšu to z telefonu tak se mi tu blbě laboruje...
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #8 kdy: 17 Června 2012, 20:16:33 »
v home/martin jsem nastavil pro ostatní vytváření a mazání souborů, pak je tam ještě skupina: martin a tam to nabízí sambashare - mám to zkusit. Jinak měnit název pc se bojím - tady to nedoporučují, ale je to dost staré: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=12334.0, takže do toho asi budu muset jít....

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #9 kdy: 17 Června 2012, 20:19:56 »
sambashare a oprávnění pro ostatní nic nezměnilo, mám tedy měnit název pc?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #10 kdy: 17 Června 2012, 20:40:28 »
já sdílím 12.04 s win7 a 10.04 v pohodě. Vše jsem nastavil podle http://www.linuxexpres.cz/jak-na-to/jak-v-ubuntu-sdilet-adresare

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #11 kdy: 17 Června 2012, 21:01:55 »
tak nevím kde je chyba - ten návod jsem viděl a vše jsem udělal podle něj, přesto nic - k win7 se připojím na chvíli, z win7 nevidím nic, dnes už nemám sílu, zkusím to zase zítra. Budu vděčný za další nápady

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #12 kdy: 19 Června 2012, 08:10:58 »
Tak je to pořád divný:)
Dneska zkouším (v práci) dostat se někam na sít (což běžně funguje) - kliknu na procházet síť/síť windows a nic to nezobrazí (jsem do sítě připojen přes lan kabel), nezkoušel jsem zatím restart svého notebooku, byl uspaný do paměti

největší paradox je ten, že v záložkách mám složku, kterou často používám a ta je na pracovním pc s xp (odkud je sdílena) a když na ní kliknu tak se tam hned dostanu a hlavně ji můžu odpojit a znovu připojt - ne jako doma, kde to chvíli jde, nejde...

Jde nějak v ubuntu restartovat tu položku procházet síť, aniž bych restartoval celý pc? Mě přijde, že to je nějaké zaseknuté

Prosím o radu, předem děkuji

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:sdílení složek Ubuntu 12.04 - Windows 7
« Odpověď #13 kdy: 19 Června 2012, 10:56:37 »
jak ti to nepojede, tak otestuj tohle
Kód: [Vybrat]
sudo service smbd restart

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.