Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nomachine z win na ubuntu [VYŘEŠENO]  (Přečteno 3026 krát)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
nomachine z win na ubuntu [VYŘEŠENO]
« kdy: 26 Května 2015, 11:27:52 »
Ahoj,
ve škole mám notebook s Ubuntu 14.04 a správce mi předělil statickou ip, kterou jsem zadal přes Upravit připojení/Drátové připojení 1 a zadal jsem tam tyhle parametry: IP adresu aaa.aaa.aaa.aaa, masku 255.255.255.0,  výchozí bránu bbb.bbb.bbb.bbb, adresy DNS ccc.ccc.ccc.ccc a ddd.ddd.ddd.ddd. Jsem připojen k internetu bez problémů.

Doma mám Windows 7 a přes NoMachine se chci připojit k notebooku ve škole (protokol NX), zadám IP aaa.aaa.aaa.aaa a nic - conection is refused.

Kde může být problém - má správce otevřít nějaký port (NoMachine používá port 4000, ale nejde to ani přes protokol SSH a port 22). Moc tomu nerozumím, ale ze školy na pc doma se podívám velmi jednoduše právě pomocí NoMachine, v souboru etc/network/interfaces mám toto:
# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)
auto lo
iface lo inet loopback

Prosím o radu a předem děkuji za nasměrování:)

EDIT: *Nikdy nedavej verejne svoje IP adresy, adresu k sobe domu taky na web nepises...
« Poslední změna: 01 Června 2015, 21:03:58 od m_v »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 26 Května 2015, 12:10:13 »
Nevim co je NX, pouzij openvpn nebo SSH.

Taky jsem ti upravil prispevek (viz edit).
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 26 Května 2015, 12:24:24 »
192.168/16, 10/8 a 172.16/12 jsou privatni rozsahy .... Prosim precti si nejaky tutorial k tomu, co to je IP adresa a jaky je rozdil mezi verejnym a privatnim rozsahem ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 26 Května 2015, 21:26:09 »
Děkuji za edit příspěvku - nedošlo mi to, ale to mě neomlouvá. Zkoušel jsem ssh na portu 22 a taky to nejelo. Pokusím se nastudovat veřejné a privátní rozsahy ač zatím z toho moudrý nejsem. V rámci školní sítě se připojím kam potřebuji a domníval jsem se, že když chci se chci přihlásit zvenku na svůj pc tak stačí nastavit port na routeru, ale asi to je mnohem složitější...Díky za rady, bude to nejspíš nad mé síly:(

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 26 Května 2015, 21:41:49 »
Bude potřeba také zkontrolovat, jestli ve škole nemáte firewall. Pokud ano a máte tam nějakého schopného správce, prokonzultujte to s ním a pošlete nám výsledky.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 27 Května 2015, 09:39:03 »
Správce mi dnes řekl, že firewall nastavil tak aby nebránil v přístupu k mojí statické ip adrese. Nevím jestli není chyba ještě v mém nastavení - nemám třebas upravit etc/network/interfaces  tak aby se tam objevila ta statická ip adresa - vše jsem totiž nastavoval přes položku Připojení k síti? Z téhle stránky: https://www.nomachine.com/AR01L00770 vím, že nomachine používá řadu portů, ale nejdůležitější je asi ten 4000, zkusím se správcem probrat zda-li by jej šlo otevřít. Děkuji všem za ochotu

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 27 Května 2015, 12:05:50 »
Pohraj si s firewallem na tvém Ubuntu. Podle mých zkušeností, ač by měl být firewall otevřený všem příchozím portům tomu tak nebývá.
Osobně jsem si nainstaloval Firewall (nastavení firewallu) z centra software a v něm povolil co jsem povolit potřeboval.  Třeba jsem s původním nastavením nebyl schopen řádně používat sambu, i když ta se holedbá, že si firewall nastaví sama. Pomohlo až použití výše zmíněného firewallu.
Třeba je tvůj problém podobný.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 27 Května 2015, 18:13:29 »
Teoreticky stačí otevřít pouze port 22 a vytunelovat si porty přes SSH - pokud vím, je to i bezpečnější.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 28 Května 2015, 11:50:34 »
Ve firewallu ubuntu to asi nebude, protože z jiných pc ve školní síti se připojím bez problémů. Přesto jsem to instaloval a otevřel potřebné porty. Port 22 je podle všeho otevřený právě pro SSH, zkusím zjistit co je "vytunelovat" a uvidím kam se posunu:) Díky za podněty

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 28 Května 2015, 13:14:33 »
Ještě jedna odpověď mě napadla po opětovném přečtení tvého úvodního příspěvku. Zkontroluj si jestli na tvém notebooku jsou první tři číslice lokální ip adresy shodné s prvními třemi číslicemi na tvém domácím PC s windowsama.
Na tvém notebooku (v Ubuntu) to zjistíš následovně:
Kód: [Vybrat]
ip addr a ve windows si spustíš cmd (příkazový řádek) a dáš příkaz:
Kód: [Vybrat]
ipconfig(v každém výpisu je těch adres několik, budeš nucen použít vlastní inteligenci pro identifikaci používané adresy)
Pokud IP adresy nejsou shodné v 1. třech číslech, pak se buď musí upravit domácí síť nebo přejít na automatické načtení IP adresy z DHCP serveru. Síťové propojení pak nemůže fungovat.
Pokud jsou shodné, pak by to mohla být závada na domácím PC.
Toto už trochu nakousl ntz_reloaded, poukázáním na rozsahy adres privátních sítí.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 29 Května 2015, 11:16:46 »
omg .. muzes teda prosim uvest, jakym zpusobem se pripojujes ?

ty mas jako verejnou adresu na skolnim pocitaci ?
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 29 Května 2015, 12:55:52 »
Pokusím se to nějak rozumně popsat:
Doma - PC s Win7, nainstalovaný program NoMachine (https://www.nomachine.com), připojení k netu od upc (podle uvedených rozsahů, bych měl patřit do privátního)
Škola - Notebook s Ubuntu 14.04, nainstalovaný a spuštěný program NoMachine service, správce mi přidělil pevnou IP adresu, která nemá shodné první 3 číslice s mojí IP adresou doma (mám jen 2 první číslice a podle všeho by mělo jít o veřejný rozsah)

Ze školy domů se připojím prostřednictvím NoMachine bez jakýchkoliv problémů (v takovém případě rozdílná první 3 čísla v IP adrese asi nevadí)
Z domova do školy se nepřipojím (dříve jsem neměl pevnou IP od správce ve škole, ale přidělovanou DHCP serverem a ani v tomto případě to nefungovalo).

Omlouvám se, že s tím stále otravuji, klidně přiznám, že to je nad mé síly a má inteligence je na tohle příliš nízká - snažím se, ale pořád mám zmatek v těch veřejných/neveřejných ip adresách. Pokud mi není pomoci tak to vzdejme:)) Děkuji za nápady

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 29 Května 2015, 12:59:22 »
doma máš asi veřejnou ip a nomachine si otevřel port na routeru
ve škole ten port určitě otevřený nemáš proto nefunguje příchozí spojení do školy

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 29 Května 2015, 13:18:37 »
muzes nam prosim ukazat prvni 2 oktety (teda 192.168.x.x a nebo 10.199.x.x) tech tvych adres ?

abych te uklidnil - internet je plnej adres
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 29 Května 2015, 14:00:49 »
Předpokládám, že tvůj školní notebook je fyzicky stále ve škole, a ty se k němu potřebuješ připojit z domova (to jsem v minulých příspěvcích zcela nepochopil.)
Pokud to tak je, pak by mělo jít použít následující:
K tomu, aby jsi se připojil ke školnímu notebooku pomocí nomachine potřebuješ znát tyto věci:
Veřejnou adresu IP nebo název školního serveru (server.mojeskola.cz), či přímou veřejnou ip adresu tvého školního PC.
Pokud znáš přímou veřejnou adresu tvého notebooku ve škole, pak by situace měla být jednodušší. Pro připojení k tvému notebooku ve škole použiješ přímo tuto adresu, port bude nejspíše použit standardní.
Pokud znáš pouze adresu školní sítě, musíš použít školní adresu a použít port, který ti přidělil správce školní sítě.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 29 Května 2015, 14:05:54 »
podle me **nema verejnou adresu na skolnim ntb
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 29 Května 2015, 14:13:33 »
podle me **nema verejnou adresu na skolnim ntb
To je možné, předpokládám, že správce školní sítě s tím má zkušenosti a předal mu všechny potřebné údaje pro připojení k jeho notebooku ve škole.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 29 Května 2015, 14:20:11 »
Díky za odpovědi - hned v pondělí zkusím zaútočit na správce aby mi povolil porty (nomachine používá 4000 pro TCP a 4125 pro UDP). Pevná IP adresa notebooku, který je stále fyzicky ve škole je 94.242.104.xxx, IP adrese PC s Win7 doma je 192.168.x.x (použil jsem podle Myrmica stejné příkazy, na ubuntu používám ještě ifconfig). Správce tvrdí, že na tu pevnou IP adresu mého notebooku povolil obousměrnou komunikaci ve firewallu - nejspíš zatím žádné další porty neotevřel. V pondělí jej zkusím přesvědčit aby ještě otevřel oba uvedené porty a dám vědět co se změnilo. Díky moc

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:nomachine z win na ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 29 Května 2015, 14:50:49 »
To vypadá na veřejnou IP jednoho gymnázia. Mělo by tedy jít připojit se prostým zadáním této adresy do nomachine a použitím přednastavených hodnot portů.
Pokud to nefunguje, pak buď není díra ve firewalu doma, nebo v nastavení sítě ve škole nebo na tvém školním notebooku v nastavení firewalu.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:nomachine z win na ubuntu [VYŘEŠENO]
« Odpověď #19 kdy: 01 Června 2015, 21:07:20 »
Ahoj,
už to funguje, paráda. Bylo to v těch portech, dnes mi správce otevřel porty a vše funguje jak má. Díky moc všem za pomoc - jinak nomachine je ideální na propojování disků a kopírování z mého pc na školní notebook jede perfektně. Určitě to jde vyřešit i mnoha jinými způsoby, ale tahle cesta je pro mě asi nejjednodušší:)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.