Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dualboot - neobjeví se grub nabídka - VYŘEŠENO  (Přečteno 2194 krát)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Dualboot - neobjeví se grub nabídka - VYŘEŠENO
« kdy: 22 Ledna 2016, 20:32:58 »
Ahoj,

mám dualboot Win10 a Ubutnu 14.04 - při startu PC jsem vždy musel jít přes F12 na boot device, vybrat ssd disk kde mám oba systémy  a vyskočila mi ta klasická nabídka start systému (grub), kde si mohu vybrat Ubuntu. Rodina teď dlouho používala Win10 a dnes jsem restartoval pc a postupoval jako obvykle, ale objevilo se toto:

Verifiyng DMI pool data
error: unkown filesystem
entering rescue mode...
grub rescue>

instalaci systémů na ssd, jsem prováděl podle postupu tady: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=74894.msg538361#msg538361, zavaděč mám na tom ssd disku (což byla asi chyba), ale bez problémů to pracovalo až dodnes.

na youtube jsem našel toto:

Prosím o radu zda-li to mám zkusit, zda-li to nezničí grub, nebo zda-li to někdo z vás takto zkoušel. Předem děkuji za radu.
« Poslední změna: 27 Ledna 2016, 21:22:56 od m_v »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dualboot - neobjeví se grub nabídka
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2016, 21:32:00 »
Nabootuj live ubuntu. A grub oprav z Terminálu. Návod zde http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2?redirect=1id=grub/obnova
(kapitola Obnovení GRUB2 pomocí LiveCD)
Nebo proveď opravu z http://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/ je to na tři kliknutí...
« Poslední změna: 23 Ledna 2016, 16:41:40 od juwa2 »

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:Dualboot - neobjeví se grub nabídka
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2016, 23:41:10 »
Díky za radu, ale nejsem si jistý:(

Bootoval jsem přes CD s Boot Repair Disk a po naběhnutí se mě to zeptalo zda-li je sdc "removable" disk 120GB (to je ten můj ssd disk) - chápu to jako "vyměnitelný" a tak jsem dal, že ne.
A teď nevím zda-li jít na Doporučené opravy
nebo
Pokročilé volby - karta Umístění GRUBU - OS zaváděný jako výchozí - a tam je Ubuntu 14.04, nebo můžu zvolit Windows (via sdc3 menu).

Jde mi o to, že potřebuji mít Windows kvůli rodině jako první nabíhající, ale při bootování bych chtěl mít na výběr abych si mohl zvolit i Ubuntu.

Omlouvám se, ale mám z toho grubu obavy a předem díky za pomoc.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dualboot - neobjeví se grub nabídka
« Odpověď #3 kdy: 23 Ledna 2016, 16:37:35 »
Napřed zkus doporučené opravy. Ten program není hloupý...
Popř. v pokročilých vyber jako vých. systém k zavedení ubuntu.
PS: Tvoje potíže pramení z ne zcela standardně provedené instalace. Protože normální průběh startu PC je:
Zapnutí (restart) > automaticky naběhne obrazovka grubu > vybereš který systém bude bootovat > enter > nabíhá vybraný systém.
« Poslední změna: 23 Ledna 2016, 16:47:11 od juwa2 »

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:Dualboot - neobjeví se grub nabídka - VYŘEŠENO
« Odpověď #4 kdy: 27 Ledna 2016, 21:24:58 »
Ještě jednou díky - už se objevuje grub a můžu vybírat, který systém spustit. Jen si ostatní stěžují, že ve Win přestal fungovat režim spánku (jen se vypne monitor), to s tím, ale asi nijak nesouvisí...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dualboot - neobjeví se grub nabídka - VYŘEŠENO
« Odpověď #5 kdy: 28 Ledna 2016, 19:48:33 »
Ano, nesouvisí. Pokud už běží vybraný systém, pak je vše další plně v jeho režii.
Jenom dodám, že pokud by ses rozhodl win. přeinstalovat, musíš pak opět "opravit" Grub postupem uvedeným výše. Protože instalace win. přepíše zavaděč (ve kterém je Grub).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.