Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nelze se přihlásit, plný disk  (Přečteno 2410 krát)

jopny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Nelze se přihlásit, plný disk
« kdy: 02 Února 2018, 23:10:46 »
Ahoj,

dnes mi přestalo fungovat Ubuntu 16.10. Chtěl jsem se přihlásit, ale po zadání hesla je pouze černá obrazovka a poté se objeví znovu přihlašovací obrazovka. Stejně jako u http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=83112.0. Hledal jsem řešení, ale zatím žádný úspěch. Mám plný disk, sice jsem něco odstranil, ale třeba Spotify nejde, což zabírá zrovna dost místa a odstraněním bych se snad přihlásil a dostal se k potřebným souborům, o které nemůžu přijít.

Těch řešení je všude spousta, ale většina bohužel nefungovala. Zároveň se v nich i ztrácím. Stačí dané soubory hodit na externí disk a následně bych Ubuntu odinstaloval. Mám ten OS rád, ale jelikož se oddíl plní (Plní se přepínáním na Win10?) a pak se nemůžu přihlásit, nerad bych tam znovu nechal nějaké soubory.

Někdo nápad na řešení?

Děkuji.

EDIT: Už se ani k přihlašovací obrazovce nedostanu. Ihned naskočí černá obrazovka a nic se neděje.
« Poslední změna: 02 Února 2018, 23:48:30 od jopny »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #1 kdy: 03 Února 2018, 10:04:47 »
Ubuntu 16.10 už není podporované. Podpora skončila 20.7. 2017.  Přejdi na podporovanou verzi. Non LTS verze vůbec neinstaluj.
1. Na disku je třeba průběžně udržovat pořádek, odstraňovat zbytečnosti, např. pomocí ubuntu-tweak - jinak to skončí takto...
2. Můžeš  zapnout konsoli (ctrl+alt+F1) a pak místo uvolnit. Předpokladem je ovšem znalost práce v konzole (Terminálu).
3. Můžeš taky nabootovat live, stávající systém chrootnout a pak si v něm udělat pořádek. Předpokladem je opět znalost práce v Terminálu.
4. Nebo aspoň z live "zachránit" potřebné soubory prostým kopírováním na ext. disk.
« Poslední změna: 03 Února 2018, 11:22:43 od juwa2 »

jopny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2018, 17:01:10 »
Uvedl jsem špatnou verzi Ubuntu. Mám 16.04 LTS.

1. Používal jsem BleachBit, ale moc místa to neuvolňovalo, přitom jsem tam moc aplikací neměl. Sám jsem si tam instaloval pouze Spotify, protože jsem na to zvyklý a chtěl jsem i vyzkoušet funkci v Linuxu.

2. Úplně znalý v Terminálu nejsem. Nějaké příkazy zvládnu, ale nebude to dostačující.

3. Stejně jako ve dvojce.

4. Zde si nejsem jistý postupem. Můžu poprosit o rozepsání?

Děkuji.
« Poslední změna: 03 Února 2018, 21:32:56 od jopny »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #3 kdy: 04 Února 2018, 00:27:47 »
4. Neni co rozepisovat. Proste nabootujes medium s linuxem, zvolis vyzkouset bez instalace - tedy live, otevres si jednou spravce souboru v nem externi cilovy disk (treba usb), otevres druhe okno spravce souboru a z nej do prvniho okna s otevrenym diskem pro zalohu kopirujes slozky a soubory o ktere nechces prijit. Ty si pak nakopirujes zpet do nove instalace.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #4 kdy: 04 Února 2018, 10:35:25 »
Uvedl jsem špatnou verzi Ubuntu. Mám 16.04 LTS.

1. Používal jsem BleachBit, ale moc místa to neuvolňovalo, přitom jsem tam moc aplikací neměl. Sám jsem si tam instaloval pouze Spotify, protože jsem na to zvyklý a chtěl jsem i vyzkoušet funkci v Linuxu.
BleachBit musíš umět používat - jinak neodstraníš co je zbytečné a naopak můžeš odstranit co je potřebné....
------------------
Používej raději Ubuntu-Tweak (je to jednodušší) a k udržování přehledu co zabírá místo Jdisk-report.
http://archive.getdeb.net/ubuntu/pool/apps/u/ubuntu-tweak/ubuntu-tweak_0.8.7-1~getdeb2~xenial_all.deb
-----------------
Při instalaci disk rozděl na oddíly  /  a  /home  ať nemáš uživatelská data splácána dohromady se systémem...
« Poslední změna: 04 Února 2018, 10:42:53 od juwa2 »

jopny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #5 kdy: 04 Února 2018, 11:30:55 »
4. Neni co rozepisovat. Proste nabootujes medium s linuxem, zvolis vyzkouset bez instalace - tedy live, otevres si jednou spravce souboru v nem externi cilovy disk (treba usb), otevres druhe okno spravce souboru a z nej do prvniho okna s otevrenym diskem pro zalohu kopirujes slozky a soubory o ktere nechces prijit. Ty si pak nakopirujes zpet do nove instalace.

Nelze oddíl ani otevřít viz screenshot. Je tam možnost "Format" a dále lze vybrat "Don't overwrite existing data (quick)". Poté ještě typ (Ext4, FAT, NTFS...).
« Poslední změna: 04 Února 2018, 11:34:01 od jopny »

jopny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #6 kdy: 05 Února 2018, 18:36:58 »
Už se mi povedlo připojit oddíl, ale nemůžu se dostat do složek se jménem uživatele.

jopny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #7 kdy: 09 Února 2018, 11:07:46 »
Nikdo nic?  :-\

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #8 kdy: 09 Února 2018, 11:41:12 »
Už se mi povedlo připojit oddíl, ale nemůžu se dostat do složek se jménem uživatele.

Zkus z LiveCD vymazat obsah složek

/tmp
/home/uzivatel/.cache
/home/uzivatel/.local/share/Trash

a znova standardně nabootovat.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #9 kdy: 09 Února 2018, 11:44:59 »
Z LiveCD si spusť Analyzátor využití disku a projdi si disk, co ti tam zabírá místo.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #10 kdy: 09 Února 2018, 13:21:04 »
Už se mi povedlo připojit oddíl, ale nemůžu se dostat do složek se jménem uživatele.
Musíš změnit vlastnictví těch složek, aby ses do nich dostal:
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R ubuntu:ubuntu /cesta/ke/složce
Nebo ten systém chrootni - pak s ním můžeš normálně pracovat. Ovšem z Terminálu, je třeba znát příkazy (odinstalace, mazání atd.)
« Poslední změna: 09 Února 2018, 17:41:15 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #11 kdy: 09 Února 2018, 14:15:53 »
pro lajka by mohlo být jednodušší si v LiveCD spustit

terminál
Ctrl+Alt+T
a v něm
Kód: [Vybrat]
sudo nautilus
a v takto spuštěním nautilu si vymazat co potřebuje

(bez záruky)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

jopny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Nelze se přihlásit, plný disk
« Odpověď #12 kdy: 11 Února 2018, 17:50:26 »
Bohužel nic pořádně nefunguje, ale děkuji za rady! Nakonec jsem se rozhodl, že už se s tím nebudu trápit a Ubuntu rovnou odeberu z notebooku.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.