Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UNITY - přidání spouštěče na plochu  (Přečteno 7305 krát)

nowiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
  • UBUNTU FOREVER
UNITY - přidání spouštěče na plochu
« kdy: 08 Srpna 2014, 21:35:46 »
Dobrý den.
Začínám s UNITY. Potřebuji si vytvořit spouštěče na ploše (jsem na to zvyklý) a přečetl jsem si návod, jak je myší přetáhnout na plochu z DASHe.
Toto (viz příloha) se mi stane, když to chci udělat. Nevím co to znamená. Můžete poradit, jak jinak spouštět aplikace, než sáhodlouhým hledáním v DASHi ? 
Děkuji

[příloha smazaná administrátorem]

nowiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
  • UBUNTU FOREVER
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #1 kdy: 08 Srpna 2014, 22:49:11 »
Tak se mi povedlo na plochu dostat "zástupce" internetové adresy.
Při pokusu o přemístění na jiné místo na ploše, mi to píše - viz přiložený obrázek.
Když chci posunout složku, normálně se posune.
Prosím vás, co dělám špatně? Nějak mě to neposlouchá.
Těšil jsem se na funkční moderní systém, ale zatím samé zklamání...

[příloha smazaná administrátorem]

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2014, 23:22:55 »
Na funkčním moderním desktopu není pochopení pro patlání ikon po ploše ;) Ale jinak je to samozřejmě bug toto chování. Na aplikace máš každopádně určen ten dok vlevo, který je dostupný i když je desktop plný oken a v Dash si pamatuje, co pužíváš a navíc umí slušně vyhledávat, takže stačí začít psát název, nebo něco z popisu aplikace a dostaneš to raz dva, je to daleko efektivnější, než honění kaskádových menu.

Pokud máš ale opravdu velkou potřebu si ty aplikace na plochu naplácat, tak si otevři správce souborů, přes záložku Počítač se doklikej do adresáře
/usr/share/applications/
a přetahej si ty ikony na plochu odtud. Ono to sice opět bude hlásit kravské chyby, ale spouštěče se zkopírují, jen ne jako funkční spouštěče, ale jako jejich zdrojové soubory s příponou .desktop. Aby začaly fungovat, musíš kliknout na přetažený spouštěč pravým myšítkem, a ve Vlastnostech v Oprávněních zaškrtnout Umožnit spustit jako program.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #3 kdy: 09 Srpna 2014, 05:23:16 »
Na funkčním moderním desktopu není pochopení pro patlání ikon po ploše ;) Ale jinak je to samozřejmě bug toto chování. Na aplikace máš každopádně určen ten dok vlevo, který je dostupný i když je desktop plný oken a v Dash si pamatuje, co pužíváš a navíc umí slušně vyhledávat, takže stačí začít psát název, nebo něco z popisu aplikace a dostaneš to raz dva, je to daleko efektivnější, než honění kaskádových menu.

Pokud máš ale opravdu velkou potřebu si ty aplikace na plochu naplácat, tak si otevři správce souborů, přes záložku Počítač se doklikej do adresáře
/usr/share/applications/
a přetahej si ty ikony na plochu odtud. Ono to sice opět bude hlásit kravské chyby, ale spouštěče se zkopírují, jen ne jako funkční spouštěče, ale jako jejich zdrojové soubory s příponou .desktop. Aby začaly fungovat, musíš kliknout na přetažený spouštěč pravým myšítkem, a ve Vlastnostech v Oprávněních zaškrtnout Umožnit spustit jako program.

Promiňte, že do toho kecám, ale nebylo by lepší změnit to prostředí na něco jiného. Pro představu : http://fc03.deviantart.net/fs71/i/2014/039/2/3/new_look_by_martyjelen-d75oo1i.png

Ubuntu 12.04

vím, už jsem to sem dával, ale chci jenom kolegovi ukázat, že Ubuntu neznamená jenom Unity. Je spoustu možností, jak si svůj sytém přizpůsobit. Od toho tu koneckonců je. Tohle je například staré GNOME a na plochu si můžeš naházet, co chceš.

ale...

proč kraviny na ploše, když během zhruba 2 s, najdu cokoliv potřebuju.

třeba : https://launchpad.net/do nebo i to spropadený Cardapio něco najde.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

nowiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
  • UBUNTU FOREVER
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #4 kdy: 09 Srpna 2014, 07:46:23 »
Děkuji za rady. Jsem právě zvyklý na gnome. Můžu se jen zeptat, na co používáte plochu vy? Já tam mám standartně asi 10 zástupců a nepřehledné mi to nepřipadá...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #5 kdy: 09 Srpna 2014, 12:50:36 »
Můžu se jen zeptat, na co používáte plochu vy?

Já ji používám akorát na tapetu.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #6 kdy: 09 Srpna 2014, 21:59:12 »
Můžu se jen zeptat, na co používáte plochu vy?
Hodiny, tapeta a všeobecný bordel, který jednou týdně přesunu do složky v Dokumentech  ;D

Osobně na používané programy a zástupce používám panel Docky.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #7 kdy: 09 Srpna 2014, 23:27:37 »
Můžu se jen zeptat, na co používáte plochu vy?
Plocha měla smysl v dobách starých Windows (95, 98, 2000, XP), kdy systém byl nepřehledný a ikony na ploše umožňovaly jakouž takouž práci. V dnešní době umisťovat ikony na plochu je (dle mého názoru) nesmysl - vše je přehledně uspořádáno v dalších pomocných "elementech", které plochu nahrazují nebo lze (v Linuxu) jednoduše aplikaci vyhledat pomocí psaní. Nesmyslné ikony typu Tento počítač, Koš, Soubory uživatele ap. nejsou na ploše potřeba.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #8 kdy: 10 Srpna 2014, 09:29:41 »
Můžu se jen zeptat, na co používáte plochu vy?
Plocha měla smysl v dobách starých Windows (95, 98, 2000, XP), kdy systém byl nepřehledný a ikony na ploše umožňovaly jakouž takouž práci. V dnešní době umisťovat ikony na plochu je (dle mého názoru) nesmysl - vše je přehledně uspořádáno v dalších pomocných "elementech", které plochu nahrazují nebo lze (v Linuxu) jednoduše aplikaci vyhledat pomocí psaní. Nesmyslné ikony typu Tento počítač, Koš, Soubory uživatele ap. nejsou na ploše potřeba.
Plný souhlas
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

nowiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
  • UBUNTU FOREVER
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #9 kdy: 11 Srpna 2014, 14:07:16 »
Můžu se jen zeptat, na co používáte plochu vy?
Plocha měla smysl v dobách starých Windows (95, 98, 2000, XP), kdy systém byl nepřehledný a ikony na ploše umožňovaly jakouž takouž práci. V dnešní době umisťovat ikony na plochu je (dle mého názoru) nesmysl - vše je přehledně uspořádáno v dalších pomocných "elementech", které plochu nahrazují nebo lze (v Linuxu) jednoduše aplikaci vyhledat pomocí psaní. Nesmyslné ikony typu Tento počítač, Koš, Soubory uživatele ap. nejsou na ploše potřeba.
Nechci "Tento počítač, koš, disky..." Chci tam zástupce funkčních programů pro časté používání + pár odkazů na www stránky.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #10 kdy: 11 Srpna 2014, 15:36:55 »
Můžu se jen zeptat, na co používáte plochu vy?
Plocha měla smysl v dobách starých Windows (95, 98, 2000, XP), kdy systém byl nepřehledný a ikony na ploše umožňovaly jakouž takouž práci. V dnešní době umisťovat ikony na plochu je (dle mého názoru) nesmysl - vše je přehledně uspořádáno v dalších pomocných "elementech", které plochu nahrazují nebo lze (v Linuxu) jednoduše aplikaci vyhledat pomocí psaní. Nesmyslné ikony typu Tento počítač, Koš, Soubory uživatele ap. nejsou na ploše potřeba.
Nechci "Tento počítač, koš, disky..." Chci tam zástupce funkčních programů pro časté používání + pár odkazů na www stránky.

Tak od toho je přeci Launcher (postranní panel) - pro zástupce nejpoužívanějších programů a funkce záložky v prohlížeči - odkazy na www stránky ;) Naprosto nechápu, proč vkládat odkazy na plochu, když stejně při kliknutí na ně se otevře prohlížeč (Firefox, Chrome ap.)...
« Poslední změna: 11 Srpna 2014, 15:39:05 od Marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

nowiss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
  • UBUNTU FOREVER
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #11 kdy: 11 Srpna 2014, 18:36:06 »
Launcher je zcela nepochybně výborná pomůcka, nicméně já, manželka, ani syn na něj nejsme z WIN7 zvyklí. Já mám tu touhu se s Ubuntu skamarádit, ale žena pokud nebude mít své ikonky na ploše, mi ubuntu "zatrhne". Z toho důvodu řeším i nefunkční dualboot.
A ty odkazy na www stránky jsou víceméně pro 6ti letého syna, který sjíždí na Youtube traktory, jeřáby, bagry... a je naučený, že tahle ikonka mu otevře youtube kde bude mít na výběr ke sledování traktory a tahle zase kombajny. Podívá se na dvě tři videa zavře prohlížeč a má vystaráno.
Já mám v prohlížeči lištu záložek, on má na ploše zástupce. Co je v prohlížeči, na to nekliká.
Stačí jako vysvětlení?

Mě spíš zaráží, že v návodu
http://wiki.ubuntu.cz/spou%C5%A1t%C4%9B%C4%8D
je popsáno, jak jednoduše přetáhnu ikonku z Dashe na plochu a je hotovo.
Já to udělám a ... "to je samozřejmě bug". A že by to v návodu někdo smazal (když to nefunguje), nebo vysvětlil s omluvou, že to bude opraveno?
« Poslední změna: 11 Srpna 2014, 20:57:03 od nowiss »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #12 kdy: 11 Srpna 2014, 18:45:30 »
...ale žena pokud nebude mít své ikonky na ploše, mi ubuntu "zatrhne".
Jak pravil klasik Tonda Jirásků "Běda mužím, kterým vládne žena!"  :D
Každopádně jako vysvětlení tohle chápu - přechod z Windows je vždy problematický. Ale je dobré se naučit přijímat Linux jako samostatný a individuální operační systém a nikoliv jako "náhražku" za Windows nebo jako "něco podobného jako Windows". Krása Linuxu je v tom, že je právě JINÝ než Windows a boří zaběhnutá (rozuměj - zažraná) pravidla.
Asi bych systematicky ženě (i dětem) vysvětlil, že Ubuntu není jako Windows a hlavně, že Windows v mnohém překonává  ;)
PS: mě se to u dcerky a syna podařilo a už zcela intuitivně používají jak Ubuntu s Unity, tak Linux Mint s Cinnamonem a dokonce i Fedoru s Gnome-Shellem  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Martinus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UNITY - přidání spouštěče na plochu
« Odpověď #13 kdy: 12 Srpna 2014, 08:17:14 »
Já používám plochu v Ubuntu taky na spouštěče, jsem tak prostě zvyklý z Windows XP a přijde mi to jako nejlepší způsob  :D Ale ty nejvíc používané mám samozřejmě v Launcheru. Spouštěče přidávám na plochu přes Nautilus, jdu do usr/share/app-install/desktop , najdu spouštěč, pravým tl. Kopírovat, na ploše pak Vložit a nemusí se to ani označovat jako ke spuštění, funguje mi to rovnou.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.