Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci  (Přečteno 1894 krát)

clara

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« kdy: 20 Srpna 2014, 02:32:33 »
Prosím o radu,

zkoušela jsem jak na internetu, tak tady ve fóru hledat podobné téma, ale nic jsem nenašla.

Před pár dny mi ubuntu 13 nabídl přechod na vyšší verzi 14. Bohužel jsem ale během instalace neměla notebook v zásuvce a vypnul se. Po opětovném zapnutí už nenaskočil, resp. naskočil nápis ubuntu a pak už jen černá obrazovka s blikajícím kurzorem. Zkoušela jsem různá tlačítka, jestli to něco neudělá, ale nic. Po vypnutí to samé. Při vypínání to asi na sekundu ukáže nějaký text, ale nestačím to přečíst. Víte někdo co se s instalací mohlo stát?

Vytvořila jsem live usb Ubuntu gnome abych se aspoň dostala k souborům na disku a zkusila je zachránit, případně pak nainstalovat nový systém, ale ty soubory se mi nikde nezobrazují. Je možné, že se soubory smazaly? Případně mohli byste poradit, kde je najít?

Jsem ztracená, měla jsem tam opravdu hodně dat..  :'(


Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #1 kdy: 20 Srpna 2014, 08:09:40 »
No, aspon vis ze priste se vyplati zalohovat. Taky jsem mel za to, ze si Spravce aktualizaci hlida jestli nejedes na baterku a kdyztak te upozorni... no nic, ted k veci :)

Pozitivni zprava je, ze nemas rozbity GRUB (zavadec). Takze pri startu hned po logu BIOSu drz shift a z nabidky vyber Recovery mode. Pokud je tam takovych polozek vic, vyber tu s druhou nejvyssi verzi (ne tu nejnovejsi). Uvidis textovy vypis co se deje a kde se Ubuntu co nelibi. Mozna se dostanes na dalsi nabidku (neco jako Continue, Enable network, System info, Check file systems...) Z ni vyber Check file systems a pak Enable networking (musis mit kabel, wifina nepojede). Pak uz jen "root with network" (root s praci v siti(?)) a tam zadej

Kód: [Vybrat]
apt-get update
apt-get upgrade

Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

clara

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #2 kdy: 21 Srpna 2014, 22:18:18 »
Díky moc za radu, recovery mode nic nevyřešil, ale nakonec jsem všechny data na disku objevila přes live usb, takže je překopíruju a celý systém přeinstaluji. Po několika problémech s linuxem se zřejmě vrátím k původnímu windows 7, ale pro jistotu si asi nainstaluji i druhý systém linuxový.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #3 kdy: 22 Srpna 2014, 07:27:14 »
Proč se tolik lidí po prvním neúspěchu (a většinou způsobeném vlastní vinou či nepozorností) chce vrátit k proprietárním windows, které jsou plné bezpečnostních děr, plné nedostatků a nedodělků??? Tohle mi nikdy hlava nebrala...
PS: jinak to, co se ti stalo se nedávno stalo mé známé s Windows 8.1, kdy probíhaly aktualizace a neměla noťas v zásuvce a vypnul se uprostřed instalace. Systém ji už nenaběhl a vracel se pořád ve smyčce. Jedinou záchranou bylo zkopírování dat pomocí live DVD s Linuxem a pak plná přeinstalace W 8.1. A už jen proto, že pomocí Linuxu lze zachránit někdy ztracená data, považuji tento systém za vyšší level než Windows. Tam to naopak nefunguje  ;)
« Poslední změna: 22 Srpna 2014, 07:31:54 od Marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #4 kdy: 22 Srpna 2014, 07:34:03 »
Po několika problémech s linuxem se zřejmě vrátím k původnímu windows 7, ale pro jistotu si asi nainstaluji i druhý systém linuxový.

Jako promin, ale povazovat nefunkcni system po prerusene instalaci za chybu linuxu je pomerne nefer.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

jmp

  • Host
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #5 kdy: 22 Srpna 2014, 08:00:08 »
2Marp>instalačka windows (myslím od visty výše, ale u 7 už určitě) obsahuje cosi jako WindowsRE (recovery environment)
pomocí tohoto lze nějaké ty záchranné/opravné práce na sw porouchaném windows stroji (ale jen na windows oddílech a nikde jinde) provést také
takže v tomto jsou poněkud sebestřední, ale vámi postrádanou funkcionalitu mají...

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #6 kdy: 22 Srpna 2014, 08:17:19 »
2Marp>instalačka windows (myslím od visty výše, ale u 7 už určitě) obsahuje cosi jako WindowsRE (recovery environment)
pomocí tohoto lze nějaké ty záchranné/opravné práce na sw porouchaném windows stroji (ale jen na windows oddílech a nikde jinde) provést také
takže v tomto jsou poněkud sebestřední, ale vámi postrádanou funkcionalitu mají...
Jistě, to bylo první, co jsem hledal a zkoušel, ale ten systém se pořád vracel ve smyčce. Boot, obrazovka s okýnkem a pak "Chyba 0000000258 (prostě nějaký hausnumero) - pro opravu zmáčkněte klávesu Fněco" a po zmáčknutí klávesy Fněco zase restart a takhle dokolečka. jak by řekl klasik: "Je to pak celé na hov...no!"
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jmp

  • Host
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #7 kdy: 22 Srpna 2014, 13:03:48 »
je to součástí instalačního DVD

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #8 kdy: 22 Srpna 2014, 14:55:22 »
je to součástí instalačního DVD
Instalační DVD k Win 8.1, dodávané k noťasu jsem ještě neviděl - oficiální. Na tom noťasu byla sice "instalační" partišna, ale díky tý přerušený aktualizaci nešla spustit. Musel jsem najít a stáhnout ISO s Win 8.1...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #9 kdy: 22 Srpna 2014, 15:30:04 »
je to součástí instalačního DVD
Instalační DVD k Win 8.1, dodávané k noťasu jsem ještě neviděl - oficiální. Na tom noťasu byla sice "instalační" partišna, ale díky tý přerušený aktualizaci nešla spustit. Musel jsem najít a stáhnout ISO s Win 8.1...

Byl myslim nejaky rozsudek (par let zpatky), ze koncak ma pravo na instalacni medium.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

clara

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Nefunkční ubuntu 14 po přerušené instalaci
« Odpověď #10 kdy: 26 Srpna 2014, 14:48:16 »
Po několika problémech s linuxem se zřejmě vrátím k původnímu windows 7, ale pro jistotu si asi nainstaluji i druhý systém linuxový.

Jako promin, ale povazovat nefunkcni system po prerusene instalaci za chybu linuxu je pomerne nefer.

No právě proto píšu po 'několika'. Dost často se setkávám s nějakou chybou, jako např. že v Ubuntu 13, ale i 14, jsem po každém zapnutí počítače musela přes terminál vypínat program Ubuntu One, který mi spotřebovával až 80% CPU. Jinak to vypnout prostě nešlo, nebo že se mi automaticky nepřipojovala wi-fi po probuzení z režimu spánku, nehledě na to, že pro můj počítač by byl asi ideální nějaký míň náročkný linux, protože mi neustále padali nějaké programy (jsem student a potřebuju pracovat v officech, a libre office mi sabotovaly neustále. Tyhle maličkosti se pak nahromadí a člověka to naštve. Když to porovnám, tak s windows jsem tolik problémů neměla. Pokaždé když se objeví nějaký problém, tak pak musím celý den strávit pročítáním různých fór abych se dozvěděla co s tím. Linux mám skoro rok a prostě s ním spokojená stoprocentně nejsem. Nepopírám, že některé jeho funkce jsou nedocenitelný, ale často windows postrádám. Proto chci mít na počítači oba systémy.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.