Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Digikam a bezztrátové operace s fotkami  (Přečteno 2958 krát)

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Digikam a bezztrátové operace s fotkami
« kdy: 04 Června 2012, 10:11:29 »
Používá z vás někdo Digikam pro úpravu fotek?
Pokud použiji v Digikamu automatickou opravu úrovní fotky a potvrdím operaci a uložím fotku (mám nastaveno, že se ukládá kopie) je výsledná fotka téměř 2x měnší než originál. Pokud použiti automatickou úpravu úrovní v Picase, velikost výsledné fotky se téměř nezmění. Mám něco špatně nastaveno?

strom01

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re:Digikam a bezztrátové operace s fotkami
« Odpověď #1 kdy: 04 Června 2012, 21:55:56 »
Tak jsem to vyzkoušel a výsledná velikost nového souboru byla opravdu poloviční. Takže jsem otevřel nastavení digiKamu a vybral kategorii "Ukládání obrázků". Tam jsem nastavil JPEG kvalitu na 100% a Podvzorkování barev na žádné. Výsledná velikost nového obrázku je ještě větší než u originálu. Nastav jak potřebuješ. digiKam 2.5.0

Chavo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 223
  • Ubuntu Studio 10.10
    • BKphoto
Re:Digikam a bezztrátové operace s fotkami
« Odpověď #2 kdy: 04 Června 2012, 23:09:16 »
Ahoj. Sorry že som sa vám sem takto votrel, ale možno poradíte. Skúšal som niekoľko prehliadačov na RAW súbory, ale nenašiel som nič dosť rýchle. DigiKAM, Shotwell... Skrátka mám kartu v čítačke, potrebujem otvotiť adresár s fotkami a bez nejakého importovania vidieť fotky. Niečo ako zoner vo windowse. Všetko čo som skúšal chcelo te foto nejako importovať a keď aj nie ta to neskutočne dlho načítavalo. A je úplne jedno či z čítačky alebo z disku. Stačí mi niečo jednoducé a primitívne kde si viem zvoliť miesto odkiaľ má foto otvoriť a nech ich hneď vidím. Najprv náhľady a potom samozrejme aj veľké foto. Hľadám iba prehliadač. Nechcem v ňom foto upravovať. D=k za prípadné rady.
CPU: Duo T1600, RAM: 2gb, VGA: Intel GMA X3100Gfx, HDD 250gb, external HDD SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re:Digikam a bezztrátové operace s fotkami
« Odpověď #3 kdy: 05 Června 2012, 09:14:20 »
Dokud jsem měl Ubuntu, tak jsem na tohle používal gThumb (potřebuje GTK knihovny a musí být nainstalovaný dekodér dcraw) a když jsem před cca rokem a půl přešel na Kubuntu, tak používám Digikam (ale jen ten prohlížeč, páč úpravy dělám v RawTherapy - Digikamu jsem zatím nepřišel na chuť).
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

strom01

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re:Digikam a bezztrátové operace s fotkami
« Odpověď #4 kdy: 05 Června 2012, 21:08:00 »
« Poslední změna: 05 Června 2012, 21:10:03 od strom01 »

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Digikam a bezztrátové operace s fotkami
« Odpověď #5 kdy: 06 Června 2012, 12:14:17 »
Ahoj. Sorry že som sa vám sem takto votrel, ale možno poradíte. Skúšal som niekoľko prehliadačov na RAW súbory, ale nenašiel som nič dosť rýchle. DigiKAM, Shotwell... Skrátka mám kartu v čítačke, potrebujem otvotiť adresár s fotkami a bez nejakého importovania vidieť fotky. Niečo ako zoner vo windowse. Všetko čo som skúšal chcelo te foto nejako importovať a keď aj nie ta to neskutočne dlho načítavalo. A je úplne jedno či z čítačky alebo z disku. Stačí mi niečo jednoducé a primitívne kde si viem zvoliť miesto odkiaľ má foto otvoriť a nech ich hneď vidím. Najprv náhľady a potom samozrejme aj veľké foto. Hľadám iba prehliadač. Nechcem v ňom foto upravovať. D=k za prípadné rady.

Zkusi bych Picasu (v posledních verzích by RAW měla umět nebo Geeqie
http://sourceforge.net/projects/geeqie/

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Digikam a bezztrátové operace s fotkami
« Odpověď #6 kdy: 06 Června 2012, 12:21:27 »
Otevřel jsem ještě diskuzi na abclinuxu.cz
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/360264
Z ní vyplývá, že zkusím ještě porovnat výstupy ze Zoneru a poladit nastavení Digikamu při ukládání JPEG.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Digikam a bezztrátové operace s fotkami
« Odpověď #7 kdy: 06 Června 2012, 22:27:15 »
Nekamenuj mne hned za můj názor, ale není jednodušší fotit do rawu i jpegu? Já tak fotím na nikonu - lze nastavit jako výstup raw+jpeg zároveň. Na prohlížení super, po protřídění fotek jpegy mažu a uchovávám jen rawy.
Kubuntu 20.04

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Digikam a bezztrátové operace s fotkami
« Odpověď #8 kdy: 06 Června 2012, 22:51:57 »
Bohužel můj fotoaparát do rawu fotit neumí.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.