Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu-problém s diskem  (Přečteno 2275 krát)

veka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Ubuntu-problém s diskem
« kdy: 16 Ledna 2017, 21:01:41 »
Dobrý den,  zkoušel jsem na pc nainstalovat dual boot (win7,Ubuntu). Vše funguje jen jsem zjistil ,že jsem při rozdělování disků udělal chybu a  Ubuntu je nainstalováno na disku s kapacitou 5,9gb a samozdřejmně se mi tam už teď  nevejdou ani aktualizace. V pc jsou 2 disky (137gb win7 vše bezproblémů)  Ubuntu 320gb disk (špatně rozdělený na 5,9 gb). Kde je systém a v lancheru mám disk 315gb kde je napsáno vlastník root a netuším jak se do něho dostat . Mám nějakou možnost to ještě opravit jinak než přeinstalací nebo musím přeinstalovat a  správně rozdělit disk? Děkuji mockrát za odpověď.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu-problém s diskem
« Odpověď #1 kdy: 16 Ledna 2017, 22:00:12 »
Pozri si toto http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/datov%C3%A1_%C3%BAlo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B/gparted?redirect=1
Ak je ten mensi oddiel s ubuntu na lavo od toho vacsieho a ten vacsi je prazdny, mozes v tomto programe ten vacsi odstranit a ten mensi s ubuntu roztiahnut na jeho miesto.
Ak je to opacne bude to dlho trvat a rychlejsie bude to preinstalovat.
To rozdelovanie musis robit z livedvd/usb.
Daj si pozor aby si omylom neupravoval ten disk s win.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu-problém s diskem
« Odpověď #2 kdy: 16 Ledna 2017, 22:02:07 »
Velikosti oddílů můžeš upravit i dodatečně. Uděláš to pomocí GParted. Ovšem musíš pracovat mimo běžící systémy, tj. z boot media.
Takže nabootuj live Ubuntu z flešky či DVD, zvol "vyzkoušet", spusť GParted a oddíly si uprav dle potřeby.
Pokud bude u oddílů symbol klíčku, musíš je odpojit (např. v aplikaci Disky) a pak GParted refreshnout.
Pokud budou klíčky pryč, můžeš se směle pustit do úprav. Úpravy prováději raději po jednotl. krocích,
nezapomeň dát po každé "Apply" aby se úprava provedla. Po provedení poslední úpravy GParted ukonči a restartuj PC. Velikost oddílů už bude upravena.

veka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Ubuntu-problém s diskem
« Odpověď #3 kdy: 16 Ledna 2017, 22:48:51 »
Mockrát děkuji za odpovědi. Zítra se do toho pustím.

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Ubuntu-problém s diskem
« Odpověď #4 kdy: 17 Ledna 2017, 13:14:44 »
Pak to bude ještě chtít opravit číslování oddílů.

https://journalxtra.com/linux/how-to-reorder-linux-drive-partition-numbers/

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Ubuntu-problém s diskem
« Odpověď #5 kdy: 17 Ledna 2017, 16:37:16 »
Mockrát děkuji za odpovědi. Zítra se do toho pustím.

Funguje to spolehlivě, dělal jsem to 100x, ale jestli tam máš data, předtím zazálohuj. Vypnout ti proud, zakopneš o kabel  a jsi v řiti...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.