Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aktualizácia (Vyriešené)  (Přečteno 2215 krát)

gogo21

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 64
Aktualizácia (Vyriešené)
« kdy: 18 Ledna 2018, 15:03:37 »
Vykonal som aktualizáciu 16.04 LTS  z 4.10.0-42 na ponúkanú 4.13.0-26. Jednotlivé súbory zo zdroja mi stiahlo a začala sa inštalácia. Asi v polovici zastavilo inštaláciu a vypísalo tabuľku o nejakej chybe už to neviem popísať  čo, ale boli tam dve možnosti "pokračovať" alebo "nahlásiť chybu". Ja som zadal pokračovať. Aktualizácia prebehla až do konca bez ďalších výhrad. Po reštarte mi už nenabehol počítač. Nabehlo to len tak, že sa objavil GRUB, mám tam aj WIN XP ale na začiatku je UBUNTU. Začalo otvárať UBUNTU až do polohy kde sa objavilo okno a zadanie hesla. Meno a heslo som zadal, systém sa spustil ale vrátil sa späť do pôvodného okna s heslom. V hornej časti sa objavila na krátku dobu tabuľka, že je tam akási porucha  bola tam možnosť "zrušiť" alebo "nahlásiť chybu". Skúšal som aj jedno aj druhé, ale vždy sa to vracalo do okna s heslom a znova preblysla uvedená tabuľka. Zrušiť som to vedel len reštartom na počítači. Našťastie v grube zostala možnosť vrátiť sa do predošlej aktualizácie 4.10.0-42, ktorá mi otvára systém. Teraz neviem ako sa zbaviť nepodarenej aktualizácie, ktorá automaticky pri štarte počítača nabieha resp. nenabieha. Poraďte, ak je iná možnosť ako celý systém preinštalovať.
 
« Poslední změna: 19 Ledna 2018, 18:00:33 od gogo21 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Aktualizácia
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2018, 17:41:53 »
Jak možná víš, nové kernely dostaly záplatu na hrozby Spectre a Meltdown. Ale máš zřejmě starší PC který si s nimi "nerozumí". Proto budeš muset zůstat na starém (nezáplatovaném) kernelu. Jiná možnost není.
-------------------------------------------------
Nic reinstalovat nemusíš. Stačí, když nabootuješ do původního kernelu (4.10.0-42) a ten nový (4.13.0-26) odinstaluješ.
Můžeš to udělat přes Synaptic (odinstaluješ přísl. balíky):

linux-image-4.13.0-26-generic
linux-image-extra-4.13.0-26-generic
linux-headers-4.13.0-26
linux-headers-4.13.0-26-generic

Nebo z Terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove linux-image-4.13.0-26-generic linux-image-extra-4.13.0-26-generic linux-headers-4.13.0-26 linux-headers-4.13.0-26-generic
sudo update-grub
-------------------------------------
Až to uděláš, restartuj a systém normálně naběhne s kernelem (nyní výchozím) 4.10.0-42
« Poslední změna: 23 Ledna 2018, 01:08:44 od juwa2 »

gogo21

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 64
Re:Aktualizácia
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2018, 21:49:49 »
Ďakujem.
Odinštaloval som cez Synaptik a ide v pohode. Pokiaľ sa jedná o úpravu jadra ako uvádzaš, tak zrejme aj v novej distribúcii 18.04 už to bode obsiahnuté, znamená to že ju na tomto PC nebudem môcť použiť. PC je staré 10 rokov. Bude sa to dať overiť cez spúšťacé USB vytvorené z 18.04 LTS či nabehne v skúšobnom režime?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Aktualizácia
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2018, 22:22:30 »
Ďakujem.
Odinštaloval som cez Synaptik a ide v pohode. Pokiaľ sa jedná o úpravu jadra ako uvádzaš, tak zrejme aj v novej distribúcii 18.04 už to bode obsiahnuté, znamená to že ju na tomto PC nebudem môcť použiť. PC je staré 10 rokov. Bude sa to dať overiť cez spúšťacé USB vytvorené z 18.04 LTS či nabehne v skúšobnom režime?
Ano, na tomto starém PC budeš muset pravděpodobně dožít s U16.04 a stávajícím (14.10.0) kernelem. Samozř. ty patche se budou ještě určitě optimalizovat takže ano, až vyjde U18.04, můžeš to z flešky zkusit nabootovat - třeba to poběží...
----------------------------------------------
Ale je tady ještě jedno hledisko -  i kdyby ti to nové jádro běželo, tyhle nové bezpečnostní patche způsobují ztrátu výkonu (je to dané SW principem opravy té chyby), zvláště na starších PC. Takže vlastně, pokud zůstaneš na starém kernelu, k poklesu výkonu u tebe nedojde - takže aspoň nějakou výhodu to pro tebe má... ;)
----------------------------------------------
TIP:  Až skončí podpora U16.04  (jaro 2021), budou jeho repozitáře vypnuty a přesunuty na old.ubuntu.com
Takže pokud si je ve zdrojích software změníš, můžeš v pohodě fungovat dál. Postup:
Do Terminálu zadej příkazy:
Kód: [Vybrat]
sudo sed -i -e 's/cz.archive.ubuntu.com\|security.ubuntu.com/old-releases.ubuntu.com/g' /etc/apt/sources.list
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
Hotovo - otevři Centrum softwaru nebo Synaptic a zkontroluj zda je funkční.



« Poslední změna: 18 Ledna 2018, 22:43:53 od juwa2 »

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Re:Aktualizácia (Vyriešené)
« Odpověď #4 kdy: 24 Ledna 2018, 16:45:14 »
Udělal jsem vše jak popsáno a skončil jsem bídně:
Po restartu počítače mi okamžitě systém tvrdě najel do testu paměti Memtest (nevím proč) , který běžel cca 1 hod a po jeho skončení do něj skočil znovu, nemohl jsem to ani nijak zastavit, klávesnice esc nereagovala.
Protože jsem potřeboval něco dělat, nezbylo mi než reinstalovat systém. Šlo o Lubuntu 16.04.3. LTS. Příště si dám na takovéto neověřené rady pozor.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Aktualizácia (Vyriešené)
« Odpověď #5 kdy: 25 Ledna 2018, 21:47:52 »
Udělal jsem vše jak popsáno a skončil jsem bídně:
Po restartu počítače mi okamžitě systém tvrdě najel do testu paměti Memtest (nevím proč) , který běžel cca 1 hod a po jeho skončení do něj skočil znovu, nemohl jsem to ani nijak zastavit, klávesnice esc nereagovala.
Protože jsem potřeboval něco dělat, nezbylo mi než reinstalovat systém. Šlo o Lubuntu 16.04.3. LTS. Příště si dám na takovéto neověřené rady pozor.
To vypadá, že sis odinstaloval aktuálně běžící kernel "tzv. pod zadkem".  Takže problém je mezi klávesnicí a židlí...
Takže příště nejen mechanicky kopírovat, ale je třeba se nad tím i zamyslet.
Ostatně, že je třeba nejprve nabootovat do původního kernelu je tam jasně napsáno...
« Poslední změna: 25 Ledna 2018, 22:01:23 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Aktualizácia (Vyriešené)
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2018, 10:12:44 »
Citace
... Příště si dám na takovéto neověřené rady pozor.

To je moudré udržovat pozornost. Chce to však udržet ji též při čtení těch návodů i při jejich aplikaci ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

František Švandrlík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Aktualizácia (Vyriešené)
« Odpověď #7 kdy: 02 Února 2018, 16:47:07 »
Ahoj asi mám stejný problém.Přihlášení mi naskočí jen jako textový řádek, přihlásím se a počítač mě přehodí do terminálu. no a v tomto okamžiku jsem už bezradný. je mi pomoci ?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Aktualizácia (Vyriešené)
« Odpověď #8 kdy: 02 Února 2018, 17:47:28 »
Ahoj asi mám stejný problém.Přihlášení mi naskočí jen jako textový řádek, přihlásím se a počítač mě přehodí do terminálu. no a v tomto okamžiku jsem už bezradný. je mi pomoci ?
Během restartu zmáčkni a drž klávesu SHIFT (pokud to nepůjde, zkus ESC)
Zobrazí se ti Grub menu (fialová obrazovka)
Tam vyber "Advanced options for Ubuntu"
a v něm předchozí kernel (= ne ten nejnovější) a zmáčkni enter.
Ubuntu normálně naběhne se starším kernelem.
------------------------------------------------------------------------------------------
Nakonec použij postup popsaný výše k odinstalaci toho nového problémového kernelu a uzamčení stávajícího.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.