Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu na prázdný HDD  (Přečteno 6376 krát)

Petr.B

  • Host
Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« kdy: 25 Listopadu 2017, 15:35:07 »
Dobrý den,

Chtěl bych Vás požádat o pomoc a instrukce, při instalaci Ubuntu na prázdný HDD o velikosti 1TB.
Mám také druhý disk, SSD kde je Windows 10, ale Ubuntu chci mít pouze na tom 1TB HDD disku.

Postupoval jsem následně, Ubuntu jsem si stáhnul a pomocí programu Rufus si jen nahrál na USB aby byl bootovací. USB bootuje a vše vypadá že funguje ale nevím jestli USB bootovat jako UEFI nebo klasicky pouze USB, mám tam tyto dvě možnosti.

Chci docílit výsledku, že když spustím PC, budu mít na výběr spustit Windows nebo Ubuntu, aniž by Ubuntu nijak bylo spojení s Windows, jako že by bylo nainstalováno vedle něj, tohle nechci.

Když jsem následně spustil instalaci a dostal se do kroku, kdy se mě to ptá jestli chci aby během instalace stahovalo položky tak vyskočilo okno že je nějaký problém s UEFI, zřejmě že jsem nebootoval flashku jako UEFI ale klasické USB.

Když mám pak následně disk o velikosti 1TB, musím na něj kliknout a rozdělit ho na dvě části, první část ext4 (žurn. system ext4) a nechám tam řekněme 900 GB pro systém a pak musím ještě nějak vytvořit nebo rozdělit disk pro zavadeč min nechám teda 1GB pro odkládací soubor. Všechny disky nastavit jako Logické.

Postupuju správně ? Nevím si moc rady v tom rozdělení disku pro zavaděč a jak bootovat flasku jestli jako UEFI nebo ne, aby pak nevznikl problém s bootováním systemu a abych měl na výber i spustit Windows z druhého disku.

Díky

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #1 kdy: 25 Listopadu 2017, 15:53:24 »
Bezpecnejsie bude disk s win. docasne pocas instalacie odpojit. Nedavno sa tu riesilo ze aj ked sa nastavilo v ubuntu ze nema instalovat zavadzac na disk s win. tak ho tam dalo.
Ubuntu musis instalovat v uefi rezime pretoze aj win 10 bude pravdepodobne v tomto rezime nainstalovany.
Tu malu particiu musis pocas instalacie oznacit ako EFI boot.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #2 kdy: 25 Listopadu 2017, 15:56:10 »
Máš v tom zmatek.
Pokud máš Win. nainstalovaný pod UEFI, musíš rovněž Ubuntu instalovat pod UEFI.
Zavaděč nainstaluješ do stávajícího EFI (EFS) oddílu (na SSD) který už je tam od instalace Win.
Pak to bude fungovat jako klasický dualboot. Tj. po restartu se spustí Grub kde si vybereš který systém se zavede.
---------------------------------------------------------
Pokud ale chceš mít oba systémy naprosto oddělené, jednoduše před instalací Ubuntu SSD odpoj (fyzicky). Pak bude i zavaděč ubuntu na druhém disku.
Po restartu si pak vyvoláš Boot menu kde vybereš ze kterého disku (SSD nebo HDD) se bude bootovat.

Petr.B

  • Host
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #3 kdy: 25 Listopadu 2017, 16:22:03 »
Moment, aby bylo jasno, já nechci Ubuntu instalovat na disk kde mám Windows, to jsem psal hned na začátku.

1. Chci nainstalovat Ubuntu na HDD 1TB (disk je prázdný)
2. Chci po spuštění PC abych měl možnost pro výběr spuštění Windows a Ubuntu

* Jak poznám jestli je moje Windows nainstalovano jako UEFI

Říkáte, že mám Ubuntu nabootovat jako UEFI pokud je Windows nainstalováno také v tom režimu, chápu.

Zpět k instalaci Ubuntu, dostanu se k rozdělení disku. Postupuju dle návodu na vašem webu.

Rozdělím HDD na dvě části,

*první část ext4/ žurnal ext4/logický/ přípojný bod /
*druhá část je pro swap /logický/odkládací soubor

Tu malu particiu musis pocas instalacie oznacit ako EFI boot.  Kterou malou, tu pro swap ? A jak to tam zvolím, kde to tam je ?

Říkáte teda, že je lepší SSD odpojit aby proběhlo to zavedení bootovacího souboru pro Linux v pořádku ?

Ps ja už Ubuntu kdysi asi dvakrát instalovat, ale je to už delší doba a vím že tam právě byl vždy problém s tím bootem, tak jsem to musel složitě zas předelávat, tak bych se tomu radši znovu vyhnul.

Zatím díky :-)
« Poslední změna: 25 Listopadu 2017, 16:23:53 od Petr.B »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #4 kdy: 25 Listopadu 2017, 16:31:27 »
Ty se ptáš nás, jak jsi instaloval Win? To musíš vědět přece sám....
Podívej se do Správy disků - z rozdělení disku to poznáš.
---------------------------------------------------------------------
Ubuntu na druhém disku budeš mít každopádně. Jde jen o to, kam nainstaluješ zavaděč.
Můžeš ho nainstalovat do stávajícího EFS oddílu na SSD (kde je už zavaděč win.)
Nebo pro něj musíš ten EFS oddíl na druhém disku vytvořit, pokud chceš mít systémy vč. zavaděčů úplně oddělené.
----------------------------------------------------------------------
Návod na instalaci pod uefi - samostatný disk
https://www.tecmint.com/ubuntu-15-04-installation-on-uefi-firmware/
dualboot
http://linuxbsdos.com/2013/03/12/dual-boot-windows-8-and-ubuntu-12-04-in-uefi-mode/
http://linuxos.sk/clanok/skusenost-s-dualboot-windows-8-linux-mint-pod-uefi/

« Poslední změna: 25 Listopadu 2017, 17:03:16 od juwa2 »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #5 kdy: 25 Listopadu 2017, 16:39:22 »
Navod na wiki je pre instalaciu v rezime MBR/Legacy. Cize toho sa mozes drzat len ciastocne.
Rozdiel medzi instalaciou v legacy a UEFI je v tom ze pre UEFI potrebujes dalsiu particiu o velkosti min. tusim 100MB naformatovanu na FAT.
Taky zakladny postup pre UEFI mas tu

Ukazka je pre cisty disk bez win.

A ako pise aj juwa2 ak chces mat na 100% oddelene win a ubuntu tak pri instalacii odpoj disk s win. Ak ti nevadi zavadzac na disku s win. tak to neries.
« Poslední změna: 25 Listopadu 2017, 16:42:08 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Petr.B

  • Host
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #6 kdy: 25 Listopadu 2017, 17:23:21 »
Co přesně dělá v kroku 3:19 ?


Jinak když bude zavadec na stejném odílu jako systém nebude poté problém při startu PC s výberem systému, kdyz tam pak bude jeste disk SSD s Winy ?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #7 kdy: 25 Listopadu 2017, 17:29:49 »
To je ta EFI particia o ktorej som pisal vyssie. Jednu uz mas vytvorenu na disku s win. Bud pouzijes tu a budes bootovat cez disk s win. Alebo vytvotis novu na disku s ubuntu.(pri odpojenom win. disku)
Ak nechas zapisat grub na particiu s win., tak budes vyberat system klasicky cez neho. Ak disk s win. pri instalacii odoberies a grub nainstalujes na disk s ubuntu tak budes pri starte musiet vyvolat UEFI boot menu kde si vyberies co chces bootovat. Podla vyberu sa ti potom zobrazi bud grub alebo nabootuje win. Otazka este je ci pri oddelenej instalacii dokaze grub cez update-grub nadetekovat a spustit win. Ak ano budes mat bootovanie lahsie.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Petr.B

  • Host
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #8 kdy: 26 Listopadu 2017, 10:59:22 »
Tak dnes jsem zkoušel dva druhy instalace.

1. Instalace kdy jsem bootoval flashku s Ubuntu přes UEFI

Disk jsem rozdělil následovně:
První část disku na ext4/primární/přípojný bod - / nechal jsem tam 995gb místa pro systém
Druhou část disku jsem nechal pro swap/primární/ - nechal jsem tam 4gb místa pro swap
Třetí část disku jsem vytvořil pro to efi/primární a nechal jsem tam 1gb místa

Instalace proběhla v pořádku, po instalaci jsem pc restartoval a vypnul a připojil SSD s Windowsem.
Při spuštění systému se mě to vůbec nezeptalo jestli chci vybrat Ubuntu nebo Windows.
Musím vždy změnit systémy přes F12 v boot menu

2. Instalace kdy jsem bootoval flashku s Ubuntu přes klasicky USB (tu druhou variantu, ne UEFI)

Všechny kroky jsem udělal stejně viz nahoře. akorát místo efi tam byla možnost bios, tak to jsem tam zvolil a nechal tam 1gb místa.

No a vše defakto funguje, ale když zapnu PC neptá se mě to jestli chci spustit Windows nebo Ubuntu.
Při spuštění systému mi to zapne Ubuntu a když chci windows tak musím přes F12 zvolit SSD disk, pak to načte Windows no a vše funguje.


Jenže, já se ptám, jak docílit toho, aby se mě to při startu systému ptalo co chci zapnout.
A vy jste mi psali, že mám Ubuntu při instalaci bootovat ve stejném režimu jako jsem to dělal u instalace Windows. Ale já už nevím jak jsem je instaloval, tam je přece jen jedna varianta, že po načtení instalacky vás to hned hodí do instalacních kroku. Dá se někde zjistit jakým způsobem mám ten Windows nainstalovaný ? Říkáte ve správci disku, ale já tu nic nevidím, kde to tu mám hledat nebo jak to je oznaceno. Díky
« Poslední změna: 26 Listopadu 2017, 12:43:15 od Petr.B »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #9 kdy: 26 Listopadu 2017, 12:53:42 »
To ako si bootoval ubuntu UEFI/Legacy urcuje co mas nastavene v UEFI(novy bios). Ak tam mas nastavene uefi bootujes uefi, ak legacy bootujes MBR rezim. Su aj UEFI kde sa da nastavit oboje(osobne s tym nemam velku skusenost ale predpokladam ze v tom rezime sa ti pri F12 v ponuke ukazu dve instalacne flasky. Jedna install ubuntu a druha UEFI install ubuntu. Podla toho aku vyberies taku budes instalovat.

Mozes este vyskusat v spustenom ubuntu zadat do terminalu
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubak najde windows prida ho do grub. Ale je otazne ci to pojde ked mas windows v rezime UEFI a ubuntu Legacy.

P.s Na ten vyber cez F12 sme ta upozornovali vyssie ked sme odporucali instalaciu v rezime UEFI a instalaciu s odpojenym win.. Len sme nevedeli aku kl. skratku tam mas.

Ale ak to funguje tak gratulujem. :D
« Poslední změna: 26 Listopadu 2017, 12:55:23 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Petr.B

  • Host
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #10 kdy: 26 Listopadu 2017, 12:59:04 »
Já vždy instaloval na druhý HDD a měl jsem SSD s Windows odpojedné a při obou verzích instalace se mě to nikdy nezeptá jestli chci spustit Windows nebo Ubuntu. Vždy prostě nějaký systém naběhne, většinou Ubuntu.

A do BIOSU jsem se díval, je tam nastaveno EFI a Legacy myslím nebo UEFI ? ted nevím.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #11 kdy: 26 Listopadu 2017, 13:23:57 »
Já vždy instaloval na druhý HDD a měl jsem SSD s Windows odpojedné a při obou verzích instalace se mě to nikdy nezeptá jestli chci spustit Windows nebo Ubuntu. Vždy prostě nějaký systém naběhne, většinou Ubuntu.
To je v poriadku. Mal si podmienku aby instalacia ubuntu nezasahovala do windows. Cize ich pri instalacii nevidel a nemohol ich pridat do boot menu. Preto si vyberas co chces bootovat cez F12.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #12 kdy: 26 Listopadu 2017, 14:08:48 »
Tak dnes jsem zkoušel dva druhy instalace.

1. Instalace kdy jsem bootoval flashku s Ubuntu přes UEFI

Disk jsem rozdělil následovně:
První část disku na ext4/primární/přípojný bod - / nechal jsem tam 995gb místa pro systém
Druhou část disku jsem nechal pro swap/primární/ - nechal jsem tam 4gb místa pro swap
Třetí část disku jsem vytvořil pro to efi/primární a nechal jsem tam 1gb místa

Instalace proběhla v pořádku, po instalaci jsem pc restartoval a vypnul a připojil SSD s Windowsem.
Při spuštění systému se mě to vůbec nezeptalo jestli chci vybrat Ubuntu nebo Windows.
Musím vždy změnit systémy přes F12 v boot menu

2. Instalace kdy jsem bootoval flashku s Ubuntu přes klasicky USB (tu druhou variantu, ne UEFI)

Všechny kroky jsem udělal stejně viz nahoře. akorát místo efi tam byla možnost bios, tak to jsem tam zvolil a nechal tam 1gb místa.

No a vše defakto funguje, ale když zapnu PC neptá se mě to jestli chci spustit Windows nebo Ubuntu.
Při spuštění systému mi to zapne Ubuntu a když chci windows tak musím přes F12 zvolit SSD disk, pak to načte Windows no a vše funguje.


Jenže, já se ptám, jak docílit toho, aby se mě to při startu systému ptalo co chci zapnout.
A vy jste mi psali, že mám Ubuntu při instalaci bootovat ve stejném režimu jako jsem to dělal u instalace Windows. Ale já už nevím jak jsem je instaloval, tam je přece jen jedna varianta, že po načtení instalacky vás to hned hodí do instalacních kroku. Dá se někde zjistit jakým způsobem mám ten Windows nainstalovaný ? Říkáte ve správci disku, ale já tu nic nevidím, kde to tu mám hledat nebo jak to je oznaceno. Díky
Nečteš návody! Jinak bys věděl, že abys nemusel systémy vybírat přes Boot menu, musíš zavaděč nainstalovat do stávajícího EFI oddílu na disku kde máš Windows. Pak už EFI oddíl na HDD vytvářet netřeba. Proto se ptáš pořád dokola na tu samou věc...
---------------------------------------------------------------
A dávat 900GB na systém je šílenství. Stačí bohatě 30GB na /  a zbytek dej na /home  + 4GB swap
« Poslední změna: 26 Listopadu 2017, 14:12:43 od juwa2 »

Jirkahk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #13 kdy: 29 Prosince 2017, 14:48:00 »
Ahoj všem,
Mozna  píšu do nespravneho vlákna, ale potřebuji poradit:
Nově jsem z flashdisku nainstaloval  14.04 na prázdný disk. Vse klaplo, ale po restartu mi system pise:

Error: attempt to read or write outside of disk 'hd0'
Entering rescue mode...
Grub rescue>

Co je blbe? Diky. Jirka

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #14 kdy: 29 Prosince 2017, 18:18:37 »
Může být chybně připravená bootfleška, vadný disk, nepíšeš v jakém režimu instaluješ (uefi nebo legacy)...

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #15 kdy: 30 Prosince 2017, 07:50:42 »
HDD je väčší ako 2 TB?

Jirkahk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #16 kdy: 30 Prosince 2017, 09:29:56 »
Ahoj, ještě jednou podrobneji:
Mam  mininotas acer aspire one  zg5, ten ob mountfieldu. Stavajici 16 gb disk jsem vymenil za samsung 64 gb. Na tom původním byl Lin. 14.04, boot flesku mam od exkolegy z prace, cca 4 roky, je-li uefi ci legacy nevím. Instalace z ni byla vzdy bez problemu az teď, s novym ssdiskem,  se objevila tato hláška.
Podle toho,co jsem se zatím dopidil,  je problem se zavadenim systemu. Otazka zni jak ho opravit?
Bohuzel vse je psáno spíše pro  zkusene uzivatele  az programatory, nikoli pro obycejneho smrtelnika. Snazil se i synator, zatím neuspesne. Lepe to popsat neumim.

WeltRaum

  • Host
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #17 kdy: 30 Prosince 2017, 10:23:36 »
Pravdepodobným problémom môže byť výmena malého disku za podstatne väčší a je možné, že ho BIOS nevie riadne načítať. Ďalej je dôležité, ako bolo Ubuntu nainštalované – automatickou inštaláciou alebo manuálnym rozdelením. Lebo ak automatickou, tak inštalátor vytvoril iba dve partície a tá veľká systémová môže robiť problémy.

Keďže si nepostol žiadne podrobnejšie informácie, tak je teraz ťažko navrhnúť možné riešenia. Nabootuj z USB/DVD Ubuntu, vyber Vyskúšať Ubuntu a z Live systému sem postni výpisy:
Kód: [Vybrat]
sudo parted --list
sudo fdisk --list
príkazy ukážu, ako je rozdelený HDD, aká je na ňom tabuľka oddielov a či je systém nainštalovaný v uefi alebo legacy móde
Kód: [Vybrat]
lscpu | grep -i op ukáže, schopnosť CPU bootovať 32 al. 64 bit. systémy. Výpisy daj do CODE (označiť text a kliknúť na mriežku #)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #18 kdy: 30 Prosince 2017, 13:11:11 »
Ahoj, ještě jednou podrobneji:
Mam  mininotas acer aspire one  zg5, ten ob mountfieldu. Stavajici 16 gb disk jsem vymenil za samsung 64 gb. Na tom původním byl Lin. 14.04, boot flesku mam od exkolegy z prace, cca 4 roky, je-li uefi ci legacy nevím. Instalace z ni byla vzdy bez problemu az teď, s novym ssdiskem,  se objevila tato hláška.
Podle toho,co jsem se zatím dopidil,  je problem se zavadenim systemu. Otazka zni jak ho opravit?
Bohuzel vse je psáno spíše pro  zkusene uzivatele  az programatory, nikoli pro obycejneho smrtelnika. Snazil se i synator, zatím neuspesne. Lepe to popsat neumim.
Stávající disk na nový naklonuj (pomocí Clonezilla) - odpadnou tak veškeré starosti s instalací, navíc budeš mít systém ve stejném stavu jako doposud, akorát na větším disku.  ;)

Jirkahk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #19 kdy: 01 Ledna 2018, 09:19:19 »
ahoj, jsem tu zase:
po reinstalaci mi to píše:

failure reading sector 0x91f990 from ´hd0´

co s tím? dá se to nějak opravit?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #20 kdy: 01 Ledna 2018, 20:33:13 »
ahoj, jsem tu zase:
po reinstalaci mi to píše:

failure reading sector 0x91f990 from ´hd0´

co s tím? dá se to nějak opravit?
Jo, leda koupí nového disku....

WeltRaum

  • Host
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #21 kdy: 01 Ledna 2018, 21:21:08 »
Jo, leda koupí nového disku....
Toto ale  vôbec nemusí znamenať vadný disk.

To: Jirkahk – pre istotu spraviť kontrolu HDD, napr. aj v Live systéme doinštalovať aplikáciu Disky
Kód: [Vybrat]
sudo apt install gnome-disk-utility
a v nej urobiť kontrolu SMART. Ak program ukáže, že HDD je v poriadku, tak ….. hmm, nie je z čoho  robiť závery a hádať a tipovať nemá zmysel.  ::)

Jirkahk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Instalace Ubuntu na prázdný HDD
« Odpověď #22 kdy: 13 Ledna 2018, 09:42:54 »
Ahoj všem, resumé:
v konektoru špatně vložený kabel disk-procesor(základ.deska).Disk byl sice identifikován, ale procesor nebyl s to se s ním domluvit, řekli mi ve finále.
 Stroj fachá, linux linuxuje. Díky všem za rady.Jirka

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.