Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: chyba partition  (Přečteno 7412 krát)

Zitoo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
chyba partition
« kdy: 16 Prosince 2007, 15:00:01 »
Pri rozdelovani disku pro instalaci ubuntu 7.10 sem zmensoval NTFS partition s Windows nicmene hned po zacatku to zamrzlo a spadlo, ted nejsem schopny nabootovat do windowsu a kdyz spustim Qparted z liveCD tak pri vyberu harddisku (sda) mi to vyhodi chybu critical error during ped_disk_new, nicmene kdyz se tu partition pokusim namountovat tak ji pripojim bez problemu, opravdu nevim co s tim prosim pomozte
« Poslední změna: 16 Prosince 2007, 16:11:04 od Anna Taliánová »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: chyba partition
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosince 2007, 15:13:24 »
Tak něco podobného se mi v počátcích taky stalo. Problém je v tom, že při rozdělování disku s widlema je ten ukazatel v gParted poněkud rozhozený. Každopádně to nahodilo nějakou ideální velikost, ale např. při zmenšování místa pro Ubuntu (a zvětšování místa v NTFS) to je naopak a widle tudíž nenaběhnou.
Já jsem to vyřešil úplným zformátováním HDD a čistou instalací obou systémů - při instalaci WinXP jsem si tak připravil samostatnou partition pro Linux a tam jsem i instaloval Ubuntu... (netřeba jistě zdůrazňovat, že je dobré mít zálohy a ostatně průběžně stále zálohovat důležité věci)

Ale určitě není ještě nutné házet kulomet do kukuřice, někdo ti jistě poradí záchranný postup - jsou tu lepší machři než já  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Zitoo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: chyba partition
« Odpověď #2 kdy: 16 Prosince 2007, 15:31:31 »
tenhle postup me taky napadl ale nejdriv chci skusit jestli to nejde zachranit nejakym lepsim zpusobem

Zitoo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: chyba partition
« Odpověď #3 kdy: 16 Prosince 2007, 15:48:54 »
Jeste jedna vec sem na abclinuxu cetl ze by to snad mohlo byt zlikvidovanou partition tabulkou nicmene uz jsem nenasel jak ji spravit

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: chyba partition
« Odpověď #4 kdy: 16 Prosince 2007, 15:55:11 »
Ještě zkus nabootovat pomocí CD s Windows s Recovery Modem nebo Opravit systém (R) - do konzole, pak dáš svůj disk C\: a napíšeš fixmbr - to by ti mělo vytvořit novou MBR. Restartneš a widle by ti měly najet - jinak v Recovery Modu ve WinXP ještě zkus dát C\: help a vypíše ti to spoustu příkazů z nichž několik slouží k opravě - z hlavy si teď nevzpomenu.
Více i zde na wiki http://wiki.ubuntu.cz/Odstran%C4%9Bn%C3%AD_Ubuntu "Obnova zavaděče MBR"
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Zitoo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: chyba partition
« Odpověď #5 kdy: 16 Prosince 2007, 15:57:23 »
jeste jeden problem, mam notebook a jedine co mam je zaloha widli (Visty), nicmene nemam install CD
« Poslední změna: 16 Prosince 2007, 16:11:41 od Anna Taliánová »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: chyba partition
« Odpověď #6 kdy: 16 Prosince 2007, 17:14:35 »
Tak to je prekérní situace a navíc věc - nedodání instalačního CD k OS - kterou naprosto nechápu a už jsem to rozváděl i na svém blogu... Navíc s Vistama skoro žádné zkušenosti nemám (mimo vyzkoušení a mírného šťourání se v kámošově ntb  ;) ), ale myslím, že pokud je na HDD skrytá partition s obnovovacím obrazem Wow Vista, pak by to šlo snad vypálit a nabootovat z tohoto CD... Ale to jen spekuluji a popravdě řečeno nevím/nezkoušel jsem.
Nebo jestli by šlo třeba pomocí záchranného režimu z WinXP MBR ve Vistách obnovit - instalační CD WinXP ti snad někdo na chvilku půjčí...
No, chce to vyzkoušet.
Pak mě napadá jen poslední záchrana, kdy se mi párkrát osvědčilo CD UltimateBoot - lze jej volně stáhnout někde z netu - zkus Google (je tam někde i návod k použití).
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.