Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [Aktualizováno] Ubuntu Global Jam  (Přečteno 35366 krát)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
[Aktualizováno] Ubuntu Global Jam
« kdy: 12 Září 2009, 13:41:47 »
Aktualizace 6.10.

Tak nám Jam úspěšně skončil. Ještě jednou děkuji všem účastníkům a doufám, že se vám to líbilo tolik, jako mně :)

Záznamy naleznete zde


Aktualizace 1.10.

Ubuntu Global Jam se bude konat v neděli 4. října a to:
  • od 10:00 část zaměřená na tvorbu návodů na Wiki
  • od 14:00 část zaměřená na překlady

oboje pomocí IRC, v místnosti ubuntu-cz-classroom na serveru irc.freenode.net.

Pro více informací navštivte


Na všechny, kteří v neděli přijdou (byť se třeba jen zvědavě podívat) se budeme velmi těšit!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ůvodní informace

Ve dnech 2. až 4. října bude probíhat další ze série Ubuntích "Global Jamů" a jak mi bylo připomenuto (s poněkud silně káravým podtónem) česká komunita se ještě žádné takové nezúčastnila. Docela pochybuji, že by se nám povedlo takovou akci zorganizovat za necelý měsíc, ale je na čase začít alespoň s diskusí abychom se mohli zapojit příště nebo si něco podobného vyzkoušet sami jindy.

Co tedy vlastně Ubuntu Global Jam je? Zjednodušeně řečeno se jedná o akci, kdy se uživatelé Ubuntu sejdou a společně pracují na jeho vylepšení. Jamy se organizují na různá témata - tvorba balíků, řešení a úpravy bugů, překlady, tvorba dokumentace a další (největší tradici mají především jamy zaměřené na bugy a tvorbu balíků). Většinou to vypadá tak, že někdo, kdo dané problematice rozumí vede workshop, kde se zájemci o danou problematiku dozví (a také si vyzkouší) jak tvořit balíky/překládat atd. Slůvko "global" v názvu znamená, že tato akce probíhá na celém světě ve všech Ubuntích komunitách najednou.

Více informací:

Zajímavé informace o přípravě Jamů se můžete dovědět v pátek 18. září v IRC místnosti #ubuntu-classroom od 17:00 SELČ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co myslíte -- zvládneme nějaký "Jam" i u nás? Třeba už příští měsíc? Najdou se zájemci o workshopy? A lidé kteří je budou vést? A kteří to celé zorganizují?
« Poslední změna: 06 Února 2010, 10:30:51 od Vojtěch Trefný »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #1 kdy: 14 Září 2009, 22:38:43 »
No, o Jam asi není velký zájem. Zkusím to vzít podle sebe: pokud bych se měl plahočit do Prahy 200km/3 hod. autem/4 hod. autobusem tam a pak to stejné zpátky s tím, že než se na něčem dohodneme, tak bude konec, tak se mi do toho moc nechce. Taky si člověk není jistý, jestli by vůbec byl něčím užitečný. Já ve Znojmě nějaké místo seženu, na nájem se snad nějak složíme, ale kdo by sem jezdil   ;)

A nešlo by to udělat nějak virtuálně? První varianta by byla nějaká videokonference, ale s tím mám nulové zkušenosti. Spíš bych ale navrhoval udělat virtuální JAM zde na fóru (nebo podobném médiu). Příklad: v určitý den a hodinu se domluvíme na tom, že budeme řešit/zkoušet nějaký balík/bug/překlad, a soustředíme se na něj. Nějaký čas předtím by bylo jasné zadání a případné podklady, aby si ten, kdo to potřebuje (já) mohl danou problematiku nastudovat (těším se na video Vojty na Youtube : ) Věřím tomu, že když půjde o nějakou konkrétní věc, půjde "práce" rychleji. Vlastně by to bylo podobné, jako když řešíme problém někoho na fóru.

No jo, vytrácí se pak ten osobní kontakt. Komu chybí, ať jde potom do tý hospody, no  :D Stejně si nejsem jistý, že jsem na ty ksichty zvědavej (aneb díky bohu za avatary  :D).
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #2 kdy: 14 Září 2009, 22:46:39 »
No, o Jam asi není velký zájem. Zkusím to vzít podle sebe: pokud bych se měl plahočit do Prahy 200km/3 hod. autem/4 hod. autobusem tam a pak to stejné zpátky s tím, že než se na něčem dohodneme, tak bude konec, tak se mi do toho moc nechce. Taky si člověk není jistý, jestli by vůbec byl něčím užitečný. Já ve Znojmě nějaké místo seženu, na nájem se snad nějak složíme, ale kdo by sem jezdil   ;)

A nešlo by to udělat nějak virtuálně? První varianta by byla nějaká videokonference, ale s tím mám nulové zkušenosti. Spíš bych ale navrhoval udělat virtuální JAM zde na fóru (nebo podobném médiu). Příklad: v určitý den a hodinu se domluvíme na tom, že budeme řešit/zkoušet nějaký balík/bug/překlad, a soustředíme se na něj. Nějaký čas předtím by bylo jasné zadání a případné podklady, aby si ten, kdo to potřebuje (já) mohl danou problematiku nastudovat (těším se na video Vojty na Youtube : ) Věřím tomu, že když půjde o nějakou konkrétní věc, půjde "práce" rychleji. Vlastně by to bylo podobné, jako když řešíme problém někoho na fóru.

No jo, vytrácí se pak ten osobní kontakt. Komu chybí, ať jde potom do tý hospody, no  :D Stejně si nejsem jistý, že jsem na ty ksichty zvědavej (aneb díky bohu za avatary  :D).

No udělat to virtuálně není špatný nápad, ale ta video konference mi přijde dost futuristická. /Nebo se sejdeme v Second life :-)/ Mě spíš napadlo se sejít někde na IRC nebo jabberu a někde to takhle řešit, chat mi přijdel epší než fórum, člověku by trvalo děsně dlouho, než by se zorientoval. NEBO se sejdeme v různých městech a spojíme celou republiku v jeden velký Jam :-)

Jinak to bys byl dobrej, přes půlku republiky za Jamem, je vidět, kde Ubuntu nosíš :-)
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

romciiik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 532
    • romiix.org
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #3 kdy: 14 Září 2009, 22:48:13 »
a čo my Slováci?? :(

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #4 kdy: 15 Září 2009, 13:25:16 »
Chápu, že pro mimopražské by byla akce v Praze značně nedostupná, ale pořád mám ten pocit, že online to moc nepůjde -- mám zkušenosti s pár podobnými akcemi na IRC a většinou to nestálo za nic... :(

Pokusím se něco vymyslet a zkusím prostudovat něco o elearningu, videokonferencích a tak a uvidím, jestli by se dalo něco zorganizovat -- jestli s tím má někdo zkušenosti, tak se ozvěte ;)
« Poslední změna: 15 Září 2009, 13:52:04 od Vojtěch Trefný »

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #5 kdy: 19 Září 2009, 04:15:25 »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #6 kdy: 20 Září 2009, 20:22:54 »
Bádal jsem nad tím dlouho a můj závěr je následující.

Za prvé -- pořádat se budou dva "Jamy" -- dokumentace (pro naší Wiki) a překlady. První bych měl organizovat já, k druhému se pokusím přemluvit někoho z překladatelského týmu (nenajde-li se, asi bych to taky zvládl, ale moc se mi nechce...).

Vzhledem k roztroušenosti zájemců po celé republice se bude vše konat online a to buď na IRC (resp. Jabber konference), nebo jako audiokonference přes Ekigu. Vypadat by to mělo následovně (popsáno pro dokumentaci, pro překlady analogické):

  • Na začátku nějaká "přednáška" -- ne více jak nějakých patnáct-dvacet minut mluvení (psaní více :)) s úvodem do problematiky.
  • Následovat budou dotazy (ty klidně i průběžně) a diskuze.
  • Pak přejdeme k nejdůležitější věci -- k práci -- rozhodím pár témat na jednodušší návody (třeba popis nějakého jednoduchého progamu), které "účastníci" vytvoří na Wiki. (U překladů analogicky překlad nějakého krátkého programu.)
  • Nějaký čas na samotnou práci (ne víc jak půl hodiny), samozřejmě s možností dotazů.
  • Po dokončení návodů diskuse, rozbor případných chyb atd.

Datum konání stanovuji na sobotu 3. října, časy workshopů na 10:00 resp. 14:00 - může se změnit podle vašich preferencí.

Od vás chci slyšet, zda se vám zdá rozvržení organizace workshopů vhodné, zda preferujete IRC nebo audiokonferenci s Ekigou a zda máte zájem se zúčastnit (to především).

Tyto informace můžete dávat sem, ale zájemce bych raději viděla zapssané na Wiki -- http://wiki.ubuntu.cz/UbuntuGlobalJam (pokud neumíte pracovat s Wiki (což budu některé teprve učit) vězte, že stačí kliknout na "Editovat" v levém horním rohu, najít si řádku začínající "Jméno nebo přezdíka...", tu okopírovat a přepsat údaje na požadované -- tedy jméno, čas, který by vám vyhovoval a preferovaný způsob komunikace. Vše pak uložíte tlačítkem "Uložit změny" opět  levém horním roku (pod tímto tlačítkem nezapomeňte vyplnit kontrolní otázku)).

Diskusi bych chtěl ukončit nejpozději do příštího víkendu, abychom mohli následující týden plně věnovat přípravám!

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #7 kdy: 20 Září 2009, 20:42:11 »
Do konference překladatelů Ubuntu jsem poslal předlouhý mail, takže doufám, že se toho nějaký překladatel chytne a i překladatelský Jam bude dostatečně odborně zajištěn.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #8 kdy: 21 Září 2009, 11:07:24 »
Tak ať to trochu postrčím, tak jsem se zapsal jako zájemce k dokumentaci. Pro mě je 3. říjen trochu daleko, ale snad bych měl mít čas. Takže, kdo bude další? :)

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #9 kdy: 21 Září 2009, 11:11:31 »
Neúčastním se. Třetího jsem na rok plánované akci poblíž Brna s lidmi které jsem od roku 1993 neviděl. A čtvrtého mne bude ukrutně bolet hlava.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #10 kdy: 21 Září 2009, 11:17:25 »
Neúčastním se. Třetího jsem na rok plánované akci poblíž Brna s lidmi které jsem od roku 1993 neviděl. A čtvrtého mne bude ukrutně bolet hlava.
Bohužel také jedu do Valtic na vinobraní... :/

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #11 kdy: 21 Září 2009, 11:40:12 »
Neúčastním se. Třetího jsem na rok plánované akci poblíž Brna s lidmi které jsem od roku 1993 neviděl. A čtvrtého mne bude ukrutně bolet hlava.

Setkání správců ?  :D
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

Elektron112

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #12 kdy: 21 Září 2009, 19:48:08 »
Jaj, třetího jsem zrovna pryč, nešlo by to přesunout na 19:00? Alespoň ten překladatelský.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #13 kdy: 21 Září 2009, 21:07:55 »
Jak koukám, třetího je nějak neoblíbený termín -- co takhle neděle čtvrtého? Vyhovovala by lépe?

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #14 kdy: 21 Září 2009, 22:08:13 »
-- co takhle neděle čtvrtého? Vyhovovala by lépe?
Ano, určitě.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #15 kdy: 21 Září 2009, 23:24:11 »
Na vyhrazený víkend mám něco v plánu. V sobotu patrně návštěvu vinného sklípku u Kyjova, burčákování(má být za 14-18 dní asi), atd a v nedělu oslavu 40. narozenin známého.
« Poslední změna: 21 Září 2009, 23:29:14 od Rovano »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #16 kdy: 22 Září 2009, 09:42:25 »
Jak koukám, třetího je nějak neoblíbený termín -- co takhle neděle čtvrtého? Vyhovovala by lépe?
Osobně jsem spíše za nějakou sobotu, ale zatím nic na neděli 4. neplánuju, tak by to snad šlo.

Elektron112

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #17 kdy: 22 Září 2009, 15:56:56 »
Jak koukám, třetího je nějak neoblíbený termín -- co takhle neděle čtvrtého? Vyhovovala by lépe?

Ano, v kolik teda?

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #18 kdy: 22 Září 2009, 17:24:49 »
Jak koukám, třetího je nějak neoblíbený termín -- co takhle neděle čtvrtého? Vyhovovala by lépe?

Ano, v kolik teda?

10. 14
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #19 kdy: 22 Září 2009, 18:44:03 »
Jak koukám, třetího je nějak neoblíbený termín -- co takhle neděle čtvrtého? Vyhovovala by lépe?

Ano, v kolik teda?

10. 14

Ty časy jsem tam nahodil jen tak orientačně, zatím si musíte říct, jak by vám to vyhovovalo -- lidně se piště i na tu Wiki s jinými časy, o víkendu se to zhodnotí a pak teprve vyhlásím oficiální datum a čas.

Pokud se nebudete moci zúčastnit i tak dejte na vědomí svůj zájem -- když bude velký zájem, můžeme to třeba za měsíc zopakovat ;) Když budete hodně "časově roztroušení", třeba se překonám a uděláme dvě seance za den.
« Poslední změna: 22 Září 2009, 18:46:48 od Vojtěch Trefný »

Elektron112

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #20 kdy: 22 Září 2009, 19:01:38 »
Dobrá, jinak já můžu v neděli kdykoli.

geckon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #21 kdy: 23 Září 2009, 16:35:09 »
Ahoj,

možná se také zúčastním (snad bych mohl být něco platný), ale zatím moc nevím, jak na tom budu s časem. Napíši se do wiki stránky jako možný zájemce, ale nechci nic slibovat.

romciiik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 532
    • romiix.org
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #22 kdy: 24 Září 2009, 19:48:33 »
mozu sa zucastnit aj Slovaci?

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #23 kdy: 24 Září 2009, 19:58:18 »
mozu sa zucastnit aj Slovaci?

U dokumentace bych problém neviděl, ale nevím, jak s tím překladem...

geckon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Ubuntu Global Jam
« Odpověď #24 kdy: 24 Září 2009, 19:58:34 »
mozu sa zucastnit aj Slovaci?

Pochybuju, že by to nebylo umožněno;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.