Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???  (Přečteno 86790 krát)

Kedrigern

Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #25 kdy: 03 Září 2011, 19:20:18 »
Tak to už s jinou internetovou kavárnou řešili Piráti -- https://www.ceskapiratskastrana.cz/forum/viewtopic.php?f=285&t=8164 -- prý se jim to povedlo nějak právně rozbít, Ondra Profant mě snad doplní.
Nejsem právním a je zde problém v tom, že vysvětlovat zákony mají "právo" "jen" ti nejdražší a mediálně nejoblíbenější právníci. "Správný" výklad práva ještě neznamená, že je to ten uznaný (uznává vlastně jen soud).

My jsme se např. setkali s tím, že byl screenshot (barevný obrázek GUI s defaultním písmem - malé dítě nakliká ve Visual Studiu za 50 min) byl uznán jako soudní důkaz!

Nicméně Piráti o tom ví a snažíme se s tím něco dělat. Nejspíše rozjedeme protikampaň, zaštítíme postižené a budeme to řešit. Ale nebude to ze dne na den. Jakákoliv pomocná ruka je vítána.

Ondřej Profant

aloisam

  • Host
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #26 kdy: 03 Září 2011, 20:00:46 »
Tak to už s jinou internetovou kavárnou řešili Piráti -- https://www.ceskapiratskastrana.cz/forum/viewtopic.php?f=285&t=8164 -- prý se jim to povedlo nějak právně rozbít, Ondra Profant mě snad doplní.

chválím že se o to někdo stará (už aby zas byly nějaký volby:))

ještě doplním ten svůj příspěvek, ono i kdyby byla odpověď od MK ano, ano, (blbost nebo korupce) tak stejně pořád máte možnost neplatit, a v případě že na vás OOAS podá žalobu, se bránit u soudu. A věřím že úspěšně, ta logika OOAS je v naprosto ujetá, je panel dílo? menu nějakého programu? dialogový okno? těžko. ES sice naznačil, že by se mohlo něco najít, a já bych nejvíc uvažoval třeba o ikonách, ale to zas rozhodně není zvukově obrazový záznam (imho se tak v aplikaci nedá označit nic) takže to nespadá pod povinně spravovaná práva.

každopádně, jak už tu padlo, chtělo by to medializaci, aby si co nejvíc lidí uvědomilo, jakým způsobem "pracují" takzvané ochranné svazy, a co způsobuje povinná kolektivní správa a další vymoženosti..

aloisam

  • Host
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #27 kdy: 03 Září 2011, 20:02:20 »
]
(uznává vlastně jen soud).


přesně tak.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #28 kdy: 03 Září 2011, 20:03:02 »
aloisam: Jasně, soudit se můžeš vždycky, ale takovýhle sází na to, že se soudit nebudeš, že radši těch "pár korun" zaplatíš, než trávit roky po soudech a utrácet mnohonásobně víc za advokáty.

Kedrigern

Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #29 kdy: 03 Září 2011, 21:52:23 »
aloisam: Jasně, soudit se můžeš vždycky, ale takovýhle sází na to, že se soudit nebudeš, že radši těch "pár korun" zaplatíš, než trávit roky po soudech a utrácet mnohonásobně víc za advokáty.
Proto uděláme nějakou jednotnou frontu. Stejně jako proti OSE, která téměř hudebníky nemusí otravovat, když se snaží. Ale jak říkám, nebude to hned zítra.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #30 kdy: 03 Září 2011, 21:52:43 »
Já bych se pokusil s tím něco udělat už alespoň proto aby nechali nás Linuxáky. Líbí se mi to co dělá protipirátská strana a planuji se nějak aktivně zapojit.

ps: gratuluji Vojtěchovi k dosažení 8000 přízpěvků  ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

AlenaK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #31 kdy: 04 Září 2011, 09:16:42 »

Platit by znamenalo souhlasit  >:( a platit jen proto, aby měl člověk "klid" je nesmysl.
Podepisovat s nějakou organizací smlouvu, ve které bychom se zavázali poskytnout náhled do evidence a museli trpět nějaké kontroly z jejich strany - to fakt ne. Navíc mají ve smlouvě článek o mlčenlivosti... asi vědí proč.
Ve smlouvě se uvádí, že jsou oprávněni poplatek vybírat s ohledem na datum rozhodnutí evr.soudu od 1.1.2010 - věřím, že by si nenechali ujít možnost vybrat platbu i zpětně, pokud bychom přistoupili na jejich hru.
Tu smlouvu prostě nelze podepsat:
"Obě strany svým podpisem potvrzují, že si dohodu přečetly a plně souhlasí s jejím obsahem, který odpovídá jejich svobodné a pravé vůli. Dále potvrzují, že tato smlouva nebyla podepsána pod tlakem nebo za nápadně nevýhodných podmínek."  ;)

Ve smlouvě mne zarazil odstavec u licencí, smlouva má být sjednána mezi nimi (poskytovatel) a námi (provozovatel), ale v odstavci k licencím je najednou uvedeno:
"Kolektivní správce tímto vysílateli poskytuje oprávnění k výkonu práva užít předměty ochrany jím kolektivně spravované s výše uvedenou specifikací --- pronájem --- (způsob užití)."
Další odstavec:
"Odměna za užití předmětů ochrany byla sjednána s vysílatelem ..."

Rover623

Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #32 kdy: 04 Září 2011, 09:33:36 »
Probral jsem s to s naším právníkem a ten tvrdí, že právně je to nevymahatelné. Celé GUI by totiž muselo být "uměleckým" výtvorem jednoho nebo více grafiků, kteří by přímo chtěli být zastoupeni. Bohužel náš právní systém nefunguje na precedentech a tudíž pokud bylo již v nějakém soudu rozhodnuto proti takové organizaci, nemusí se toho soudce držet a může uplatnit vlastní názor

aloisam

  • Host
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #33 kdy: 04 Září 2011, 15:48:17 »
"Odměna za užití předmětů ochrany byla sjednána s vysílatelem ..."
hm, to je fakt divný, jsem si myslel, že to hrajou na tu odměnu za: "pronájem originálu nebo rozmnoženiny díla zaznamenaného na zvukově obrazový záznam". Což by odpovídalo té formulaci:
poskytuje oprávnění k výkonu práva užít předměty ochrany jím kolektivně spravované s výše uvedenou specifikací --- pronájem --- (způsob užití)."
oni mají sice ještě i právo na užití kabelovým přenosem, a tam by se dalo mluvit o vysílateli, ale to už mně přijde jako úplná fantasmagorie..

každopádně tu máme od Rovera první názor právníka, a ten je jednoznačnej, gui lze považovat za dílo jen ve specifickém případě, a i tak nespadá pod kolektivně spravovaná práva. Čili odpověď na moje dotazy je ne (vetšinou:), a ne.  Nicméně i tak bych tu jejich nehoráznost poslal na MK, ať se vyjádří..

Jakub Michalek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #34 kdy: 04 Září 2011, 17:46:43 »
Tak jsem k tomu sepsal právní posouzení.
Citace
Posudek jednání Ochranné organizace autorské - Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl, o.s. (dále jen  OOA-S) ve věci vymáhání plateb za grafická uživatelská rozhraní počítačových programů v internetových kavárnách.

1. OOA-S má od ministerstva kultury oprávnění k výkonu povinně kolektivně spravovaného práva na pronájem děl grafických zaznamenaných na zvukově obrazový záznam, [1]

2. Rozhraní je část počítačového programu, která umožňuje vzájemné propojení a interakci mezi  jednotlivými prvky programového a technického vybavení. [2]

3.  Pokud jde konkrétně o grafické uživatelské  rozhraní, jedná se o  interakční rozhraní umožňující komunikaci mezi  počítačovým programem a  uživatelem. [3]

4. Grafické uživatelské rozhraní programu je grafickým dílem za předpokladu, že splňuje podmínku originality [3], tedy je vlastním duševním výtvorem autora. Český autorský zákon  navíc vyžaduje, aby bylo dílo jedinečné. (§2(1) AutZ)

5. Soud při určování originality přihlédne zejména ke zvláštnímu uspořádání prvků grafického uživatelského rozhraní. Grafické  uživatelského rozhraní nesplňuje podmínku originality v případě prvků, které se vyznačují pouze svou  technickou  funkcí. [3]

6.  Pronájmem originálu díla nebo jeho rozmnoženiny  se podle autorského zákona rozumí zpřístupňování díla  ve hmotné podobě poskytnutím originálu nebo rozmnoženiny díla na  dobu určitou za účelem hospodářského nebo  obchodního prospěchu. (§15 AutZ)

7. Podmínka hmotné podoby u pronájmu vyžaduje zachycení díla na hmotném předmětu, například na nosičích záznamu (CD, DVD apod.). Grafická uživatelská rozhraní  se však v internetových kavárnách nezpřístupňují v hmotné podobě.

8. Zvukově obrazový záznam je záznam audiovizuálního díla nebo záznam jiné  řady zaznamenaných, spolu souvisejících obrazů vyvolávajících dojem  pohybu. (§79 AutZ) V případě grafického uživatelského rozhraní není jeho autorem nebo výkonným umělcem vytvářen dojem pohybu, ale tento pohyb vytváří uživatel. Navíc nejsou tyto spolu související pohyby zaznamenány. Tedy nejsou splněny podmínky oprávnění pro povinnou kolektivní správu (bod 1).

9. Poskytováním programů v internetové kavárně zásadně není naplněna podmínka povinné kolektivní správy OOA-S. Zaprvé totiž nejde o díla zaznamenaná na zvukově obrazový záznam (bod 7) a tato díla nejsou pronajímána ve smyslu autorského zákona (bod 8)

10. Dobrovolná kolektivní správa je v tomto případě neúčelná, protože práva autoři práva ke grafickému uživatelskému rozhraní vykonávají sami jako autoři programu nebo obě práva vykonává zaměstnavatel. [4]

11. Pokud zastupuje OOA-S autory grafických uživatelských rozhraních, musí v jednotlivém případě prokázat, že jde o autorská díla ve smyslu autorského zákona, že je internetová kavárna užívá neoprávněně a že OOA-S uzavřela smlouvu o zastupování s autorem grafického uživatelského rozhraní nebo nositelem práv k němu.

12. OOA-S může udělit hromadnou licenci k pronájmu grafických děl, která pokrývá všechna díla autorů, s nimiž má smlouvu o zastupování. Taková hromadná licence, kterou v tomto případě OOA-S internetovým kavárnám nabízí, však zásadně nepokrývá autory, s nimiž OOA-S  nemá uzavřenou smlouvu. (§101(9) AutZ)

13. Licence k užívání počítačového programu se vztahuje i na jeho grafické uživatelské rozhraní, jinak by oprávnění užívat počítačový program logicky ztratilo smysl.

14. V případě, že má internetová kavárna právo užívat program (např.  jde o svobodný software nebo zakoupila licenci k užití počítačového programu v internetové kavárně), má i právo užívat jeho grafické uživatelské rozhraní.

[1] Oprávnění k výkonu kolektivní správy ze dne 5.8.2009
[2] Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2009/24/ES
[3] Bezpečnostní softwarová asociace – Svaz softwarové ochrany proti Ministerstvu kultury. Rozsudek soudního dvoru Evropské unie ze dne 22. prosince 2010 ve věci C-393/09.
[4] Srovnej obdobně názor ministerstva kultury v řízení o udělení oprávnění k výkonu kolektivní správy ve věci uvedený v [3]
Piráti k tomu snad ještě vydají stanovisko v lidštině :)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #35 kdy: 04 Září 2011, 17:52:25 »
Já bych se pokusil s tím něco udělat už alespoň proto aby nechali nás Linuxáky. Líbí se mi to co dělá protipirátská strana a planuji se nějak aktivně zapojit.

ps: gratuluji Vojtěchovi k dosažení 8000 přízpěvků  ;)
Protipirátska strana :D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #36 kdy: 04 Září 2011, 17:59:19 »
@Jakub Michalek: Výborně :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #37 kdy: 04 Září 2011, 18:06:43 »
Já bych se pokusil s tím něco udělat už alespoň proto aby nechali nás Linuxáky. Líbí se mi to co dělá protipirátská strana a planuji se nějak aktivně zapojit.

ps: gratuluji Vojtěchovi k dosažení 8000 přízpěvků  ;)
Protipirátska strana :D

Nejsem já *censored*? ;D

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #38 kdy: 04 Září 2011, 18:11:19 »
Já bych se pokusil s tím něco udělat už alespoň proto aby nechali nás Linuxáky. Líbí se mi to co dělá protipirátská strana a planuji se nějak aktivně zapojit.

ps: gratuluji Vojtěchovi k dosažení 8000 přízpěvků  ;)
Protipirátska strana :D

Nejsem já *censored*? ;D
Prečo by si mal byť? 8001 na tom niečo mení? :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #39 kdy: 04 Září 2011, 18:12:51 »
Jsem *censored*, jsem si původě myslel, že jsem to napsal já :D

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #40 kdy: 04 Září 2011, 18:13:58 »
Jsem *censored*, jsem si původě myslel, že jsem to napsal já :D
8002 :D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

AlenaK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #41 kdy: 04 Září 2011, 19:01:30 »
Pane Michálku děkuji - tohle je velmi povzbudivé :-)

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #42 kdy: 04 Září 2011, 20:59:37 »
Absolutně celé tohle cosi je totální faux-pas. Neplaťte nic.

1. TO jediné, co vaši klienti uvidí, je UŽIVATELSKÉ ROZHRANI KUBUNTU + webový prohlížeč.Jelikož Kubuntu je svobodný SW, který napožaduje žádné placení licencí a nepředpokládám, že autoří webových prohlížečů si cosi účtují za tohle využití (jak by také mohli, když nabízejí freeware), tak zde problém z Vaší strany není.
2. Ten rozsudek je takový obrzlička. Kdysi proběhl spor MS vs Apple o unikátnost GUI. Hádali se o to, že MS nemůže používat takto hranatá tlačitka, že nemůže na oknech mít takový křížek atp. Soud celou kauzu zatrhl s tím, že nelze patentovat ani jinak chránit uživatelské rozhraní jako takové v této obecné podobě, protože aplikací takového patentu by došlo k eleminaci veškérých "podobných jevů". Zkrátka, nikdo nemůže říct "hele budete nám platit, protože vaše auto má taky 4 kola".

Nic nikomu neplaťte. Existují u nás stovky internetek a nikdy sem nepozoroval, že by někdo toto platil.
ArchLinux (KDE)
Můj web

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #43 kdy: 04 Září 2011, 21:40:57 »
....(jak by také mohli, když nabízejí freeware)...
Ale no tak, aký freeware? Používa tam snáď IE? Vsadím sa, že tam bude FF. AFAIK je to OSS.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #44 kdy: 04 Září 2011, 21:45:25 »
....(jak by také mohli, když nabízejí freeware)...
Ale no tak, aký freeware? Používa tam snáď IE? Vsadím sa, že tam bude FF. AFAIK je to OSS.
Ochranná známka (logo) FF myslím není pod copyleftem...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #45 kdy: 05 Září 2011, 08:39:37 »
....(jak by také mohli, když nabízejí freeware)...
Ale no tak, aký freeware? Používa tam snáď IE? Vsadím sa, že tam bude FF. AFAIK je to OSS.
Myslím, že víš jak to myslím. :)
ArchLinux (KDE)
Můj web

pantaril

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #46 kdy: 09 Září 2011, 14:26:16 »
Poslal jsem na ooas dotaz, jak je to s vyplatou odmen za tvorbu temat uzivatelskeho rozhrani, a zda je mozne vybirani poplatku zabranit (tzn. poskytnout tema / skin volne k uzivani). Podle odpovedi to ale vypada, ze ani pravnicke oddeleni ooas v tom nema jasno. Kdyby to nekoho zajimalo, text dotazu i odpovedi jsem zverejnil: http://knir.cz/sklad/mail_ooas.html (dotaz je ve spodni casti stranky)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #47 kdy: 09 Září 2011, 14:39:19 »
Dobytci  >:(
A náš stát je v tom ještě podporuje ???
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #48 kdy: 09 Září 2011, 19:57:17 »
Poslal jsem na ooas dotaz, jak je to s vyplatou odmen za tvorbu temat uzivatelskeho rozhrani, a zda je mozne vybirani poplatku zabranit (tzn. poskytnout tema / skin volne k uzivani). Podle odpovedi to ale vypada, ze ani pravnicke oddeleni ooas v tom nema jasno. Kdyby to nekoho zajimalo, text dotazu i odpovedi jsem zverejnil: http://knir.cz/sklad/mail_ooas.html (dotaz je ve spodni casti stranky)
z toho mailu:
Citace
Jak je zřejmé z ust. § 96, u grafických uživatelských rozhraní přichází povinná kolektivní správa v úvahu zřejmě jen u pronájmu díla ze záznamu; u ostatních druhů užití Vašeho díla jste oprávněn vybírat autorské odměny (nebo se jich vzdát) jen Vy sám.
Chapu to spravne, ze maji pravo vybirat poplatky jedine tehdy, kdyz autor grafickeho rozhrani natoci video (treba navod jak dany program pouzivat) a tento "zaznam" umisti napr. na youtube, kde se da jednoduse na pocitadle sledovat (dolozit) kolikrat si to nekdo prohledl?
Za co pak chteji poplatky od provozovatele internetove kavarny???
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Licence - platba společnosti OOAS - grafické uživatelské rozhranní???
« Odpověď #49 kdy: 09 Září 2011, 21:06:25 »
No tak toto je velmi silná káva! To by stálo za reportáž. Schválně se někdy podívám, kdo uvedenou společnost "vede". Od prvního příspěvku jsem nechápal, kdo je tím autorem grafického "díla" KDE? Komu by ty poplatky jako odváděli (bod 11. od Jakuba Michálka mně trochu uklidnil)? Není to snad ošetřeno v GPL licenci? U podobných případů uvažuju občas o tom, kdo za podobnými "výplody" stojí a schovává se za jakousi společnost, o jeho myšlenkových pochodech, nebo zatím nestojí lidé? To musí být nějaký svrchovaný feudál...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.