Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spatne rozpoznani HW pri instalaci a chyby v balicich  (Přečteno 9061 krát)

__Karel__

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Spatne rozpoznani HW pri instalaci a chyby v balicich
« kdy: 15 Ledna 2007, 16:54:10 »
Zdravim,
tak jsem skoro 3/4 roku provozoval Ubuntu a porad se mi to zdalo pomale (pomale prekreslovani oken apod.). Kladl jsem zde na forum dotazy a nakonec debata vyustila v to, ze mam pomaly HW. Omyl, zakopany pes byl zcela jinde.

To jsem jednou (pred 14 dny) takhle zkusil live-CD Knoppix a videl jsem, ze linux u me umi byt i sakra rychly. Tak jsem zacal prohledavat nahozene moduly v Knoppixu a zjistil jsem, ze instalator Ubuntu nenahodil moduly pro muj CPU (AMD mobile 2400+). Po jejich nahozeni se zvedla frekvence CPU (nainstaloval jsem nejaky meric) ze 790 na 1790!!!!!!!! Tomu tedy rikam naprosto fatalni selhani instalatoru, [no-flame] vzhledem k tomu, jak Ubuntu krici, jak je skvele pro vsechny a jak je jednoduche a bezproblemove [/no-flame].

Ze zlosti jsem Ubuntu smazal a nahodil Debian. Tedy ne, ze bych si pomohl, moduly pro CPU tam nebyly nahozene stejne a musel jsem rucne, ale u Debianu se to da ocekavat. Ale prekvapilo me, ze Debian (testing) ma spoustu balicku aktualnejsi a nektere ma lepe zkompilovane. Napr. pouzivam ICQ klient Licq a u toho mi padalo spojeni + nejake dalsi problemu a v debianim baliku to je naprosto OK.

Suma sumarum si myslim - a berte to prosim jako subjektivni pocit jednoho cloveka, co musel rok pouzivat 1/2 vykonu CPU - ze Ubuntu ma hodne co dohanet aby bylo takove, jake tvrdi, ze je.

Karel
« Poslední změna: 02 Července 2010, 10:58:38 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Spatne rozpoznani HW pri instalaci + chyby v balicich
« Odpověď #1 kdy: 15 Ledna 2007, 17:03:40 »
Každý má právo na názor, i kritický, ale upozorním na pár věcí:
1. na takovéto "výlevy" tu máme téma "Obecná diskuse"
2. nebudu tady vyjadřovat svůj názor na lidi, kteří za 3/4 roku práce s počítačem neověří funkčnost svého systému a správné rozpoznání hw, když na to stačí jedié slovo napsané do příkazové řádky...
3. Ubuntu všude nerozkřikuje jak je skvělé a nikdo vám netvrdí, že instalace proběhne na všem hardware bezproblémů
4. není se čemu divit, že testovací větev debianu má nové balíčky, to má Feisty také

__Karel__

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Spatne rozpoznani HW pri instalaci + chyby v balicich
« Odpověď #2 kdy: 15 Ledna 2007, 17:18:31 »
Citace: vojtech.t
Každý má právo na názor, i kritický, ale upozorním na pár věcí:
1. na takovéto "výlevy" tu máme téma "Obecná diskuse"
Omlouvam se, pokud to lze prehodit, necht to nekdo prehodi. Predpokladam, ze ja tu moznost nemam.

Citace: vojtech.t
2. nebudu tady vyjadřovat svůj názor na lidi, kteří za 3/4 roku práce s počítačem neověří funkčnost svého systému a správné rozpoznání hw, když na to stačí jedié slovo napsané do příkazové řádky...
A jake je to slovo ? Mimochodem, to musim musim byt linux-expert, abych mohl pouzivat linux ? To je teda zcela mimo filozofii Ubuntu. To, oc se (velke, zname) linuxove distribuce momentalne snazi, je dostat se na desktop. A nemuzou tedy propagovat na svych strankach, ze instalace zabere 25 minut, kdyz jeste pak mesic musim studovat linux, abych vedel, jakym zpusobem overit komplexni funkcnost HW zarizeni v pocitaci. Po uzivateli prece nikdo nemuze chtit, aby kontroloval po instalatoru, zda vubec jede CPU na plnem vykonu. Navic, aby tuto kontrolu bral jako samozrejmost. Me tedy nepripada jako BFU samozrejme, abych kontroloval chod HW zarizeni, pokud vylozene nejsou nefunkcni. Navic dotazy na foru jsem kladl.

A pokud svuj nazor na pisatele nechcete vyjadrovat, tak tak prosim necinte ani takovymto vyjadrenim, protoze to uz rovnou muzete napsat, ze pisatel je nouma. Nebo to napiste rovnou a neskryvejte se za takoveto povysene konstatovani.

Citace: vojtech.t
3. Ubuntu všude nerozkřikuje jak je skvělé a nikdo vám netvrdí, že instalace proběhne na všem hardware bezproblémů
Staci si precist ubuntu.cz. Uznavam, ze tam neni nikde explicitne napsano, ze Ubuntu jede vsude, ale mezi radky to na ctenere jednoznacne krici.

Citace: vojtech.t
4. není se čemu divit, že testovací větev debianu má nové balíčky, to má Feisty také
Aha, ja jsem to pochopil tak, ze takova ta skutecne testovaci vetev v Debianu je "unstable". Neboli normalni aktualizovana (nezmrazena) vetev je "testing"

Pavelp

  • Host
Spatne rozpoznani HW pri instalaci + chyby v balicich
« Odpověď #3 kdy: 15 Ledna 2007, 17:20:33 »
Ta optimalizace FS je pro normalniho smtelnika nemozna. Neni mozne odhadnout, kilok budu mit na disku souboru, jestli hodne malych, nebo malo velkych a podobne. obvykle je to mix a ty benchmarky vzdycky zkoumaji nejake umele nastavene podminky, nikdy nejsou z praxe. Jediny JFS udelala IBM snad s ohledem na dobrou spravu velmi velkych souboru pro databaze, ale nevim presne.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Spatne rozpoznani HW pri instalaci + chyby v balicich
« Odpověď #4 kdy: 15 Ledna 2007, 17:31:32 »
Citace: __Karel__
Citace: vojtech.t
Každý má právo na názor, i kritický, ale upozorním na pár věcí:
1. na takovéto "výlevy" tu máme téma "Obecná diskuse"
Omlouvam se, pokud to lze prehodit, necht to nekdo prehodi. Predpokladam, ze ja tu moznost nemam.
Stalo se.
Citace: __Karel__
Citace: vojtech.t
2. nebudu tady vyjadřovat svůj názor na lidi, kteří za 3/4 roku práce s počítačem neověří funkčnost svého systému a správné rozpoznání hw, když na to stačí jedié slovo napsané do příkazové řádky...
A jake je to slovo ? Mimochodem, to musim musim byt linux-expert, abych mohl pouzivat linux ? To je teda zcela mimo filozofii Ubuntu. To, oc se (velke, zname) linuxove distribuce momentalne snazi, je dostat se na desktop. A nemuzou tedy propagovat na svych strankach, ze instalace zabere 25 minut, kdyz jeste pak mesic musim studovat linux, abych vedel, jakym zpusobem overit komplexni funkcnost HW zarizeni v pocitaci. Po uzivateli prece nikdo nemuze chtit, aby kontroloval po instalatoru, zda vubec jede CPU na plnem vykonu. Navic, aby tuto kontrolu bral jako samozrejmost. Me tedy nepripada jako BFU samozrejme, abych kontroloval chod HW zarizeni, pokud vylozene nejsou nefunkcni. Navic dotazy na foru jsem kladl.

A pokud svuj nazor na pisatele nechcete vyjadrovat, tak tak prosim necinte ani takovymto vyjadrenim, protoze to uz rovnou muzete napsat, ze pisatel je nouma. Nebo to napiste rovnou a neskryvejte se za takoveto povysene konstatovani.
To slovo jest mocné lshw, ale jinak existuje i klikací verze → Správce zařízení. Mě taky nepřijde kontrolovat funkčnost hw samozřekmé, ale něco je špatně (pomalý systém)... Jinak mě funkčnost hw a ovladače naučily prověřovat MS Windows, když instalátor nerozpoznal moji grafickou kartu (ATI Radeon) a zarytě tvrdil, že pc je bez grafické karty...

Když já se takhle vyjadřuju normálně.

Citace: __Karel__
Citace: vojtech.t
4. není se čemu divit, že testovací větev debianu má nové balíčky, to má Feisty také
Aha, ja jsem to pochopil tak, ze takova ta skutecne testovaci vetev v Debianu je "unstable". Neboli normalni aktualizovana (nezmrazena) vetev je "testing"
Možná, že máte pravdu vy, já se v debianu tolik nevyznám.

eStar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 455
    • http://www.linuxsoftware.cz/

TomAker

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Spatne rozpoznani HW pri instalaci + chyby v balicich
« Odpověď #6 kdy: 17 Ledna 2007, 19:33:47 »
Citace: vojtech.t
...lshw...
Super, tenhle příkaz ještě neznám, musím si ho poznamenat :) Teda musím říct, že mě to překvapilo, kolik informací to vyplivne.
Kriegovo základní pravidlo:
Práce na počítači se podobá předem prohrané válce.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.