Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Automatické rozdělení disku  (Přečteno 2208 krát)

rimidalv

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 317
Automatické rozdělení disku
« kdy: 28 Března 2013, 13:05:03 »
Při instalaci Ubuntu do notebooku  jsem potvrdil následující možnost
"Smazat celý disk a nainstalovat Ubuntu jako jediný systém" a už jsem ručně do rozdělení disku nezasahoval.
Notebook funguje.
Rozdělení disku viz obr.   Rozdělení disku je optimální ? 

[příloha smazaná administrátorem]

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #1 kdy: 28 Března 2013, 13:30:37 »
Dá se. O něco lepší je však mít /home jako další oddíl na disku. Při následné reinstalaci můžeš formátovat vesele / a data na /home oddíle zůstanou nedotčeny.
/ dát třeba 20GB
/home zbytek volné kapacity
/swap dle ram
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #2 kdy: 28 Března 2013, 15:24:42 »
z ext4 / este useknite cca 400GB,cez Gparted Live CD,a tych cca 400 GB potom naformatujte,a dajte mu poziciu /home.cize ked zlyha / tak vsetky nastavenia systemu/programov mate na patricii /home.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

rimidalv

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 317
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #3 kdy: 28 Března 2013, 16:51:37 »
Citace
Dá se. O něco lepší je však mít /home jako další oddíl na disku. Při následné reinstalaci můžeš formátovat vesele / a data na /home oddíle zůstanou nedotčeny.
/ dát třeba 20GB
/home zbytek volné kapacity
/swap dle ram

Jak to mám konkrétně udělat, abych si nesmazal co tam mám, jaký bude formát?
« Poslední změna: 28 Března 2013, 18:25:07 od RRadek Neužil »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #4 kdy: 28 Března 2013, 18:31:22 »
Trošku ti napoví tady tento článek.
http://blog.ubuntu.cz/clanek/prvni-krucky-iii
Akorát si odmysli ten efi a že to jsou fyzicky dva disky ;)

Ale co člověk to bude jiný názor, já třeba nemám rád home na extra disku, nikdy dopředu nevím kolik budu potřebovat místa na root / a pokud to mám společné tak to nemusím řešit. Pak si také nejsem jist co to udělá pokud přecházím mezi distry a bud stále mít stejný home i s konfiguračními soubory... :-\
Na tvém místě bych si rozdělil disk a na tu druhou část si ukládal důležitá osobní data.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #5 kdy: 28 Března 2013, 18:55:48 »
Pak si také nejsem jist co to udělá pokud přecházím mezi distry a bud stále mít stejný home i s konfiguračními soubory... :-\
Těch pár souboru z instalačního disku smažeš :-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #6 kdy: 28 Března 2013, 21:48:47 »
Pak si také nejsem jist co to udělá pokud přecházím mezi distry a bud stále mít stejný home i s konfiguračními soubory... :-\
Těch pár souboru z instalačního disku smažeš :-)

Já ano, ale spíš to bylo myšleno z pozice začátečníka. Možná je to námět to popsat na Wiki... ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

rimidalv

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 317
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #7 kdy: 29 Března 2013, 07:36:13 »
Pokud slouží další rozdělení disku, jen k tomu, že svoje data budu mít uchráněna před přepsáním tak to mě netrápí. Svoje data zálohuji tak, abych v případě zničení disku je mohl obnovit.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #8 kdy: 29 Března 2013, 11:33:22 »
Pokud slouží další rozdělení disku, jen k tomu, že svoje data budu mít uchráněna před přepsáním tak to mě netrápí. Svoje data zálohuji tak, abych v případě zničení disku je mohl obnovit.
V tom případě to neřeš a nech to tak jak to máš ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

rimidalv

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 317
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #9 kdy: 29 Března 2013, 13:07:41 »
Atomatické rozdělení disku tak vlastně není špatným řešením.

janek-m

  • Host
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #10 kdy: 29 Března 2013, 13:22:04 »
Atomatické rozdělení disku tak vlastně není špatným řešením.

Pre začiatočníka, ktorý nemá s inštaláciou Ubuntu skúsenosti, určite áno. Ja osobne vždy vytváram /, /home, swap, tak ako vo WIN C: (systém) a D: (dáta). Z môjho pohľadu je to bezpečnejšie riešenie, ak sa niečo "dopacká".

rimidalv

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 317
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #11 kdy: 30 Března 2013, 08:26:21 »
Citace
Pre začiatočníka, ktorý nemá s inštaláciou Ubuntu skúsenosti, určite áno. Ja osobne vždy vytváram /, /home, swap, tak ako vo WIN C: (systém) a D: (dáta). Z môjho pohľadu je to bezpečnejšie riešenie, ak sa niečo "dopacká".
Nyní vidím, že se výhledově zvětší počty adresářů a po rozdělení to bude přehlednejší, což mohu i udělat později z Live DVD.
Souborový systém bude ext4 a přípojný bod / , ale nevím proč by se to mělo jmenovat "home" , když ten název tam mám (vytvořený při instalace).
« Poslední změna: 30 Března 2013, 12:19:37 od RRadek Neužil »

janek-m

  • Host
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #12 kdy: 30 Března 2013, 12:28:07 »
/ je koreňový oddiel, kde je nainštalovaný systém. Je to niečo, ako oddiel C: vo Windows. Niekto ani vo Win nevytvára dátový oddiel. Lenže tu je vždy riziko ak sa so systémom niečo stane. V prípade vytvorenia dátovej oblasti - vo WIN napr. D: a v linuxe /home, stačí preinštalovať systém a dátový oddiel zostáva nedotknutý. Tým chcem iba povedať, že nie je veľmi dobrý nápad ukladať svoje dáta na systémovú oblasť.
Ak sa zvolí pri inštalácii Ubuntu automatická inštalácia, tak inštalátor vytvorí iba / a swap. Pokiaľ viem, tak dodatočne sa /home oddiel  nedá vytvoriť. Ak sa aj cez GParted zmenší / (koreňový oddiel), tak možnosť vytvorenia prípojného bodu "/home" v GParted nie je.
Otázku dodatočného vytvorenia /home oblasti som tu už raz nadhodil, ale nikto sa nevyjadril, či je to možné alebo nie. Ak je to možné, aj mňa by zaujímalo, že ako, i keď tento problém som ešte osobne nemusel riešiť.
« Poslední změna: 30 Března 2013, 12:30:28 od janek-m »

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #13 kdy: 30 Března 2013, 12:58:32 »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

janek-m

  • Host
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #14 kdy: 30 Března 2013, 20:14:02 »
janek, tu je zopár možností
http://askubuntu.com/questions/52424/how-to-increase-space-in-home-by-adding-an-extra-hdd

Ďakujem za odkazy, ale ak som to správne pochopil (som totiž zarytý germanista  ;D ), tak je tam opísaný postup rozšírenia už existujúceho /home oddielu ale ako vytvoriť neexistujúci /home oddiel som tam akosi nenašiel - alebo som to prehliadol?  :) No asi to nebude také jednoduché. Ale ako som už uviedol vyššie, tento problém ma netrápi, len som zvedavý.  ;D

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #15 kdy: 30 Března 2013, 23:47:47 »
janek, zo zvedavosti som v livecd pripojil disky pr. dev/sda1  aj /dev/sdb1 presunúl /home z sda1 na sdb1 zapísal zmenu do fstab   chmod -R 777 nový /home
...ale ako vytvoriť neexistujúci /home oddiel som tam akosi nenašiel...
No ako vytvoriť neexistujúci /home oddiel by vedel asi len Carlos Ray  :D
edit:samozrejme testovacie pc chmod 777 ;)
 
« Poslední změna: 30 Března 2013, 23:52:56 od Dano V »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

janek-m

  • Host
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #16 kdy: 31 Března 2013, 10:37:35 »
Si dobrý  :) +1, tak už mám jasno v tom, že /home budem zásadne vytvárať počas inštalácie aj naďalej.  ;D

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Automatické rozdělení disku
« Odpověď #17 kdy: 31 Března 2013, 17:11:55 »
   Tým neexistujúcim /home si myslel keď urobí rozdelenie samo ubuntu bez zásahu užívateľa
(my byť pomalšie chápajúci, náš kmeň ešte len učiť čítať :D)
   Aj tak sa to dá opraviť ako som písal, len nepridávaš disk ale uberieš z / voľné miesto pre /home. V gparted ho len naformátujem na ext4, neoznačujem /home, gp si ho značí samo.
   Samozrejme na plnom disku to nespravíš, ale dá sa to aj tam pomocou zálohy /h na externý a naspäť na novovytvorený, pri plnom hdd sa mi to javí ako zbytočné ;)
   Možné problémy:
   Gparted odmieta uvoľniť miesto. V systéme chmod -R 777 na všetky /dev/sda1,2,5
   V live cd som zmazal najprv swap a potom sa dalo pohnúť aj s / a uvoľniť miesto. Nechcelo sa mi skúšať či ten blok v gp bol podmienený chmod alebo zmazaním swap, ale po tejto procedúre sa pacient uzdravil :)
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.