Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Odstraneni oddilu W7 a 100MB rezervy a ponechani oddilu Ubuntu 12.04  (Přečteno 1644 krát)

joeedit

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Zdravím,

chtěl bych si trochu pohrát s diskovými oddíly,  ale potřebuji poradit ohledně 100MB oddílu rezervovaného při instalaci W7.

Screen disku v příloze. Jako první byl na disk nainstalován W7 - nyní oddíl Free 333GB - už mi s widlema došla trpělivost  >:( , pak jsem nainstaloval Ubuntu 12.04 (oddíl Extended 166 GB -> 165GB ext4 + 999MB swap) - NTFS systém nedovolil více než 4 oddíly, proto oddíl extended rozdělený na 2 části.

Nyní bych chtěl ponechat instalaci 12.04 - jako zálohu a na volném místě po W7 vytvořit oddíly pro Ubuntu 14.04 a druhý linuxový systém.

Můžu nyní odstranit 100MB oddíl po W7 a zachovat funkční Ubuntu 12.04?
Klidně odstraním i oddíl LENOVO PART - data jsem zálohoval.

Pokud existuje "snadná" možnost zálohy současného systému ubuntu 12.04 - instalované programy, konfigurace...pro případnou obnovu, klidně smažu celý disk. Nyní zálohuji na externí disk pomocí BackUp(součást Ubuntu) adresář Home. Stažené soubory a záložky prohlížečů zálohuji samostatně.

Předem díky

[příloha smazaná administrátorem]

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Odstraneni oddilu W7 a 100MB rezervy a ponechani oddilu Ubuntu 12.04
« Odpověď #1 kdy: 29 Července 2014, 10:32:31 »
pokud tam uz nemas windows a ani je tam neplanujes, tak tech 100MB muzes klidne odebrat ..

projdi tenhle thread http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=72000.0 a pokud je to laptop, tak si udelej:

sda1 == 200MB /boot
sda2 == LVM a v nem /, /home, swap v zasifrovanem kontaineru ... takove ty bezne oddily uz jsou minulost

Pokud bys chtel byt uplne inovativni, tak si dej btrfs
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

joeedit

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re:Odstraneni oddilu W7 a 100MB rezervy a ponechani oddilu Ubuntu 12.04
« Odpověď #2 kdy: 29 Července 2014, 10:44:35 »
jestli to aspon trochu dobre chapu, tak pokud budu disk delit pomoci LVM, tak potrebuju jen ten 1 zakladni boot oddil nebo mi soucasny system nabehne i bez nej?
nebo do nej nova instalace ubuntu zapise info o nainstalovanych OS na disku?

to rozdeleni na /, /home a /swap mam v planu - prijde mi to nejlepsi reseni a pro swap nekde doporucovali 2xRAM + 1MB kvuli suspend

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Odstraneni oddilu W7 a 100MB rezervy a ponechani oddilu Ubuntu 12.04
« Odpověď #3 kdy: 29 Července 2014, 10:52:43 »
ad.swap) ja 2x RAM +1 nikdy nepouzivam (a ostatne jsem ani nikdy nepouzival) a suspenduju uplne na pohodu .. pouzivam proste 1x Ram .. predtim, nez si system ustele na disk, tak se pokusi zahodit nepotrebne stranky pameti, takze 2x RAM podle me skutecne nei potreba - leda ze kdybys uspaval a mel v tu chvili plnou celou pamet a swap ;)

ad.deleni) prosim nebud liny ;) a projdi si ten thread (hlavne ke konci) .. je tam vse (snad) vysvetleno .. oddily podle me potrebujes 2, jeden normalni /boot a druhej na lvm
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

joeedit

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re:Odstraneni oddilu W7 a 100MB rezervy a ponechani oddilu Ubuntu 12.04
« Odpověď #4 kdy: 29 Července 2014, 10:59:06 »
ad.deleni) uz jsem asi ve 2/3 toho vlakna - takze snad to nejak zvladnu.

Diky!

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Odstraneni oddilu W7 a 100MB rezervy a ponechani oddilu Ubuntu 12.04
« Odpověď #5 kdy: 29 Července 2014, 15:10:09 »
LVM je opravdu pokročilejší správa disků ale přináší pro nováčky budoucí nečekaná úskalí. Doporučuji se držet klasického rozdělení disku jak máme popsáno na Wiki. ;)
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1#krok_42_-_rozdělení_disku
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.