Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nastavení klávesy pro Hibernaci (uspání na disk)  (Přečteno 1886 krát)

Jrk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Nastavení klávesy pro Hibernaci (uspání na disk)
« kdy: 01 Února 2018, 17:20:31 »
Moje krásná, nová klávesnice disponuje tlačítkem, které bych chtěl použít pro Hibernaci - uspání na disk. Bohužel se mi to nedaří - zkoušel jsem nastavit Klávesovou zkratku s příkazem:

Kód: [Vybrat]
sudo pm-hibernate
Toto ale nebylo úspěšné. Prosím mohl by mi někdo poradit, jak na to? Za odpovědi předem děkuji  :)
« Poslední změna: 01 Února 2018, 17:40:12 od Jrk »
- Desktop: AMD FX 4300 3,8 Ghz; nVIDIA GTX 1050; 12 GB RAM
- Netbook: Dell Latitude D430 - Intel Core 2 1,2 Ghz; Intel 945; 2 GB RAM

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nastavení klávesy pro Hibernaci (uspání na disk)
« Odpověď #1 kdy: 01 Února 2018, 17:48:05 »
Moje krásná, nová klávesnice disponuje tlačítkem, které bych chtěl použít pro Hibernaci - uspání na disk. Bohužel se mi to nedaří - zkoušel jsem nastavit Klávesovou zkratku s příkazem:

Kód: [Vybrat]
sudo pm-hibernate
Toto ale nebylo úspěšné. Prosím mohl by mi někdo poradit, jak na to? Za odpovědi předem děkui  :)
Pokud obsahuje příkaz "sudo", musel bys přidat výjimku do sudoers, aby fungoval příkaz bez hesla. Jinak se příkaz neprovede, ale to už jsi zjistil sám....
-------------------------
Druhou možností je pro hibernaci použít příkaz který se bez "sudo" obejde, např.
Kód: [Vybrat]
/usr/bin/dbus-send --system --print-reply --dest="org.freedesktop.UPower" /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Hibernate
Tento příkaz však funguje pouze pro U14.10 a nižší. Vyšší verze používají místo upstart systemd, takže je nutno použít příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl hibernate
a samozř. použít výjimku v sudoers
https://www.cyberciti.biz/faq/linux-unix-running-sudo-command-without-a-password/

Jrk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Nastavení klávesy pro Hibernaci (uspání na disk)
« Odpověď #2 kdy: 01 Února 2018, 19:28:03 »
Super, děkuji, vypadá že funguje - 1. způsob  :)

OPRAVA! Nefunguje - ale ještě se podívám, kde jsem udělal chybu - chvíli to fungovalo  :-[

Zkusím podrobněji popsat, kdyby měl někdo zmatek v návodu. V terminálu zadáme:
Kód: [Vybrat]
sudo visudoa upravíme soubor tak, že přidáme poslední řádek:
Kód: [Vybrat]
jirka ALL = NOPASSWD: /usr/share/bash-completion/completions/pm-hibernate
...jirka je jméno uživatele, který bude mít právo užít příkaz "pm-hibernate" spustit bez toho, aniž by zadával heslo pro "sudo". Soubor uložíme CTRL+O a ENTER a ukončíme editaci CTRL+X.

A mělo by fungovat uspání na disk pomocí stisku klávesy k tomu určené - ovšem když si ji nastavíme v Klávesových zkratkách  ;)

Závěrem bych chtěl poděkovat za bleskurychlou a správnou odpověď, kterou jsem pochopil :)

P.S.: druhá možnost mi hned nefungovala - odpověď terminálu:
Kód: [Vybrat]
Error org.freedesktop.DBus.Error.UnknownMethod: Žádná taková metoda „hibernate“ neexistujetakže jsem se pokusil možnost první - připadala mi schůdnější ;)
« Poslední změna: 01 Února 2018, 19:57:34 od Jrk »
- Desktop: AMD FX 4300 3,8 Ghz; nVIDIA GTX 1050; 12 GB RAM
- Netbook: Dell Latitude D430 - Intel Core 2 1,2 Ghz; Intel 945; 2 GB RAM

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Nastavení klávesy pro Hibernaci (uspání na disk)
« Odpověď #3 kdy: 01 Února 2018, 20:21:39 »
Druhou možností je pro hibernaci použít příkaz který se bez "sudo" obejde, např.
Kód: [Vybrat]
/usr/bin/dbus-send --system --print-reply --dest="org.freedesktop.UPower" /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Hibernate
Tento příkaz však funguje pouze pro U14.10 a nižší. Vyšší verze používají místo upstart systemd, takže je nutno použít příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl hibernate
a samozř. použít výjimku v sudoers
https://www.cyberciti.biz/faq/linux-unix-running-sudo-command-without-a-password/


Je pravdou, že se již pár let využívá systemd, konkrétně systemd-logind. Proto je třeba požadavek poslat tam, kde bude vyslyšen (funguje přinejmenším do Ubuntu 16.04):
Kód: [Vybrat]
dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.login1 /org/freedesktop/login1 org.freedesktop.login1.Manager.Hibernate boolean:falseFunguje samozřejmě také bez sudo.
Podobně další akce, viz zde.

Jrk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Nastavení klávesy pro Hibernaci (uspání na disk)
« Odpověď #4 kdy: 01 Února 2018, 20:35:16 »
Super, funguje  :)

Kód: [Vybrat]
dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.login1 /org/freedesktop/login1 org.freedesktop.login1.Manager.Hibernate boolean:false
Děkuji moc - snadné a rychlé ;)
- Desktop: AMD FX 4300 3,8 Ghz; nVIDIA GTX 1050; 12 GB RAM
- Netbook: Dell Latitude D430 - Intel Core 2 1,2 Ghz; Intel 945; 2 GB RAM

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nastavení klávesy pro Hibernaci (uspání na disk)
« Odpověď #5 kdy: 01 Února 2018, 20:59:52 »
A jak by se timto zpusobem restartovala sluzba? Co by nahradilo
Kód: [Vybrat]
sudo service xxyy restart?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Nastavení klávesy pro Hibernaci (uspání na disk)
« Odpověď #6 kdy: 02 Února 2018, 12:43:33 »
A jak by se timto zpusobem restartovala sluzba? Co by nahradilo
Kód: [Vybrat]
sudo service xxyy restart?

https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/dbus/

Sice to lze, nicméně toto již pochopitelně nebude možné bez práv. DBus je meziaplikační komunikační sběrnice, nikoliv způsob, jak obcházet sudo.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.