Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Do nového roku za novým Ubuntu.cz  (Přečteno 20743 krát)

Michal Stanke

  • Administrátor fóra
  • Aktivní člen
  • ******
  • Příspěvků: 89
    • michal.stanke.cz
Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« kdy: 01 Ledna 2019, 10:43:48 »
Ahoj.

Jmenuji se Michal Stanke a s pomocí dalších lidí (Vojta Trefný, Martin Kozub, Daniel - AsciiWolf, Petr Krčmář, ...) jsem začal po listopadovém OpenAltu připravovat restart Ubuntu.cz. Cílem je zkonsolidovat webové stránky do stavu, který se dá snadno udržovat a najít novou aktivní komunitu několika lidí, kteří se postarají o pravidelnou aktivitu okolo Ubuntu.cz a lokalizace (překladů) do češtiny.

Jak jsme na tom?
Nová podoba Ubuntu.cz bude vycházet z iUbuntu.cz. Nahradí i weby lubuntu.cz, kubuntu.cz a xubuntu.cz, které už dnes nedávají moc smysl. Vše je téměř hotovo v repositáři na GitHubu. K nasazení zbývá doladit pár detailů. Budu ale velmi rád za komentáře nebo připomínky.

Fórum a wiki zůstanou zachované. Obsah webu komunita.ubuntu.cz jsem už přesunul a přesměroval na wiki.

Podoba pro blog.ubuntu.cz je ještě v řešení. Ostatní případné subdomény jsou archivované ve Wayback Machine pro případné dohledávání původního obsahu a budou zrušeny.

Jak se mohu zapojit?
  • Obsah Ubuntu.cz musí tvořit komunita. Vítané jsou jakékoliv návrhy na úpravu/vylepšení/změnu. Klidně tady v tématu nebo jako issue/PR na GitHubu.
  • To samé platí i pro Wiki. Obsah si vždy zaslouží aktualizovat nebo doplnit o novinky.
  • Pomáhejte uživatelům a buďte aktivní zde na fóru. Získat, sdružovat a pomáhat uživatelům Ubuntu je hlavní, proč místa jako Ubuntu.cz existují.
  • A konečně pokud Ubuntu používáte a není vám jeho osud lhostejný, pomozte i s českou lokalizací.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #1 kdy: 03 Ledna 2019, 14:51:21 »
Kdysi jsem tu byl hodně aktivní na fóru, byla zde přátelská komunita, i to mi pomohlo proniknout aktivně do Linuxu. A Ubuntu využívám i nyní. Jak to vypadá s lokalizačním týmem? Pokud bych mohl občasně něco překládat v té troše volného času (dnes už mám jiné pracovní vytížení, rodinu, dítě...) bez nějakých šílených (především časových) pravidel, tak jsem jedině pro. Taky dělám weby, ale tam už asi máte vyřešeno (a super, u ubuntu.cz mě hodně mrzelo, že je neaktuální, ostatně kdysi jsem tu na to poukazoval, mám ten dojem), takže třeba mohu případně něco otestovat atd.

Každopádně držím pěsti.
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Michal Stanke

  • Administrátor fóra
  • Aktivní člen
  • ******
  • Příspěvků: 89
    • michal.stanke.cz
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #2 kdy: 03 Ledna 2019, 17:04:02 »
Díky moc za návrh pomoci.

Překlady by měly být popsané na http://wiki.ubuntu.cz/Lokalizace. Pošlu jsem ještě někoho z lokalizačního týmu, protože sám Ubuntu nepřekládám.

Co se připravovaného webu týče, můžete ho zatím vesele proklikávat na https://ubuntucz.github.io/iubuntu-cz/ a jakékoliv chyby nebo nesrovnalosti sem napsat. :)

PetrHložek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
    • Domů
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #3 kdy: 03 Ledna 2019, 17:29:17 »
Založil jsem na Telegramu skupinu UbuntuCZ. Pokud máte zájem, budu rád, když se připojíte.

https://t.me/joinchat/F6OwbxRjVjlXdH9pkd_lkA

Petr

AsciiWolf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #4 kdy: 03 Ledna 2019, 18:38:23 »
Kdysi jsem tu byl hodně aktivní na fóru, byla zde přátelská komunita, i to mi pomohlo proniknout aktivně do Linuxu. A Ubuntu využívám i nyní. Jak to vypadá s lokalizačním týmem? Pokud bych mohl občasně něco překládat v té troše volného času (dnes už mám jiné pracovní vytížení, rodinu, dítě...) bez nějakých šílených (především časových) pravidel, tak jsem jedině pro. Taky dělám weby, ale tam už asi máte vyřešeno (a super, u ubuntu.cz mě hodně mrzelo, že je neaktuální, ostatně kdysi jsem tu na to poukazoval, mám ten dojem), takže třeba mohu případně něco otestovat atd.

Každopádně držím pěsti.

Ahoj,

super, díky za ochotu pomoci s překlady! :-) Zkus napsat Martinovi Šáchovi, je vlastníkem české překladatelské skupiny, a požádej ho o přidání do skupiny + udělení práv pro schvalování překladů.

Jinak se jedná především o pravidelnou aktualizaci překladů pro software-properties, ubuntu-release-upgrader, (s)ubiquity a různé GNOME součásti, které v Ubuntu obsahují řetězce, lišící se oproti upstreamu, především gnome-control-center, gnome-software (kromě řetězců z org.gnome.Software.appdata.xml.in, které není nutné překládat), gnome-initial-setup apod. Kompletní seznam všech komponent je zde.

Pokud máš ohledně překladů nějaký dotaz, klidně se ptej. :-)
« Poslední změna: 03 Ledna 2019, 18:48:21 od AsciiWolf »

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #5 kdy: 08 Ledna 2019, 12:28:17 »
Michal + ostatni, vdaka za vasu snahu a vela zdaru prajem.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #6 kdy: 08 Ledna 2019, 13:36:31 »
Super, že se toho někdo ujmul. Avšak samotná koncepce, pokud není úplně neergonomická, není dle mého to hlavní. Nejdůležitější věc je aktuálnost a tedy platnost a hodnota.

Zejména Ubuntu wiki je použitelná snad jen v základech, neboť mnoho návodů je tam zastaralých - chybí tam reakce na nová vydání a doplňování o řešení, která vyjdou z vláken fóra. A to je skutečně podstatné, hned po samotném fóru, které jak se za letité stagnace stránek ukázalo, je to NEJDŮLEŽITĚJŠÍ.

Každopádně všem, kdo cokoliv udělali velký dík.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #7 kdy: 19 Ledna 2019, 19:37:53 »
Děkuji Vám, že pro Nás něco děláte.

  Času nemaje, ač češtiny fanda a překladatel občasný, nepomohu s překlady, jenž jsou bídou současného Linuxu více, než Linuxů nedávných (zřejmě pro nedostatek lidských zdrojů, nikoliv kvalitativně). Terminologie anglické neznaje, nemohu překládati návody a programová menu. Snad jen z části.
  Snad bych sem<->tam přispěl do wiki, jenže přihlášení neexistuje. Snad bych mohl někdy něco pro wiki sepsati a osobě veskrze zodpovědné předati, by si s textem mohla ... cokoliv dělati.

To je všechno v kolonce "Snad", zejména z časových důvodů.

  Tudíž jsem sedl nad problém, kdy jsem si definoval definici definitivního možná. Má nabídka musela by býti jiná, než čas polykající. V té zlé době, cca minutové střízlivosti, stavu hodného naprostého opovržení, mne tedy napadlo, že ač sám volným časem nedisponuji, tak můj server jej má sdostatek. V tu chvíli jsem si to propojil s problémy s obrázky zde na fóru.

Takže nezdržujme, nabídka zní: prostor na obrázky. Jsou-li jiné potřeby Ubuntu.cz, které by se daly na mém serveru realizovat, jsem jedno ucho.  Zatím by bylo k dispozici okolo 0.5 TB na data. Letos se budou navyšovat kapacity i rychlost připojení, proto slovo "zatím".
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

AsciiWolf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #8 kdy: 30 Ledna 2019, 18:34:02 »
Kdysi jsem tu byl hodně aktivní na fóru, byla zde přátelská komunita, i to mi pomohlo proniknout aktivně do Linuxu. A Ubuntu využívám i nyní. Jak to vypadá s lokalizačním týmem? Pokud bych mohl občasně něco překládat v té troše volného času (dnes už mám jiné pracovní vytížení, rodinu, dítě...) bez nějakých šílených (především časových) pravidel, tak jsem jedině pro. Taky dělám weby, ale tam už asi máte vyřešeno (a super, u ubuntu.cz mě hodně mrzelo, že je neaktuální, ostatně kdysi jsem tu na to poukazoval, mám ten dojem), takže třeba mohu případně něco otestovat atd.

Každopádně držím pěsti.

Ahoj,

podařilo se ti kontaktovat Martina Šáchu ohledně těch překladů?

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #9 kdy: 06 Února 2019, 15:06:04 »
Snažím se být jakž takž aktivní na fóru, dělal jsem i úpravy hlavní stránky ubuntu.cz (po mě tam zůstalo ještě 16.04 Xenial Xerus  :D ), zůstal i odkaz na můj e-shop LinuxMarket, který jsem založil , pár let spravoval a provozoval... pak jsem ho z nedostatku času předal Lukášovi Jelínkovi z Linux Expresu.
Rád se opět zapojím do spolupráce, stále si myslím, že Linux obecně má před sebou velkou budoucnost.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #10 kdy: 20 Února 2019, 09:48:22 »
Michal, Marp, snazne prosim, aspon tu prvu stranuuu..., hned.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #11 kdy: 20 Února 2019, 18:05:00 »
Michal, Marp, snazne prosim, aspon tu prvu stranuuu..., hned.

Ztratil jsem přístupy... Snad je nějak dostanu. Tehdy to šlo přes snad přes Ondru Surého nebo Tadeáše...  :-[
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Michal Stanke

  • Administrátor fóra
  • Aktivní člen
  • ******
  • Příspěvků: 89
    • michal.stanke.cz
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #12 kdy: 20 Února 2019, 19:51:43 »
Snažím se být jakž takž aktivní na fóru, dělal jsem i úpravy hlavní stránky ubuntu.cz (po mě tam zůstalo ještě 16.04 Xenial Xerus  :D ), zůstal i odkaz na můj e-shop LinuxMarket, který jsem založil , pár let spravoval a provozoval... pak jsem ho z nedostatku času předal Lukášovi Jelínkovi z Linux Expresu.
Rád se opět zapojím do spolupráce, stále si myslím, že Linux obecně má před sebou velkou budoucnost.

Co by tě nejvíce bavilo? Já do Ubuntu moc nepřispívám a tohle je moje první aktivita. Rád bych udělal nějaký sraz (online nebo offline) lidí, co mají zájem vybudovat novou komunitu. Seznámit se, vytyčit priority, nějakou misi, vizi a plán. Co si o tom myslíš?

Michal, Marp, snazne prosim, aspon tu prvu stranuuu..., hned.

Kontrolu nad DNS ode dneška máme. Na přepnutí nové Ubuntu.cz se chystám o víkendu, kdy budu mít čas řešit i případné problémy (vždycky se něco objeví...).

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #13 kdy: 21 Února 2019, 09:14:50 »
Co by tě nejvíce bavilo? Já do Ubuntu moc nepřispívám a tohle je moje první aktivita. Rád bych udělal nějaký sraz (online nebo offline) lidí, co mají zájem vybudovat novou komunitu. Seznámit se, vytyčit priority, nějakou misi, vizi a plán. Co si o tom myslíš?
Pár srazů už proběhlo, bylo to takové klábosení u pivka. Ale myšlenka to byla dobrá, stmelující.
Spousta lidí už nemá čas - rodina, práce, jiné koníčky atd.
Ale myslím, že by se pár lidí chytlo... Třeba malysz, snad i Tadeáš Pařík...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Michal Stanke

  • Administrátor fóra
  • Aktivní člen
  • ******
  • Příspěvků: 89
    • michal.stanke.cz
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #14 kdy: 23 Února 2019, 08:02:45 »
DNS přenastaveno, s jeho zpožděním pojede ubuntu.cz nejpozději zítra zcela v novém.

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #15 kdy: 23 Února 2019, 08:51:37 »
Parada. U mna uz dnes, dakujem pani.

AsciiWolf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Odpověď #16 kdy: 23 Února 2019, 21:26:34 »
Pokud má někdo zájem pomoci s českým překladem Ubuntu, může mne kontaktovat přes PM zde na fóru či na Launchpadu. ;) Díky!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.