Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalacia Ubuntu  (Přečteno 3232 krát)

7R7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Instalacia Ubuntu
« kdy: 30 Června 2012, 17:17:37 »
Mám taký problém s bootovaním Ubuntu (vlastne nebootovaním) kde doska má namiesto BIOSu UEFI
Mám nový počítač a chcel som si dať dualboot, najprv som nainštaloval win7 a potom 12.04
všetko som urobil ako doteraz, vybral som typ inštalácie ostatné rozdelil som si disk a bootovanie som dal z /dev/sda pri tomto mi automaticky nabootovalo do win7
další pokus bol že pri delení disku som urobil bootovaciu partíciu UEFI s 100MB a pri tomto mi počítač vôbec nenabootoval po reštarte mi nabehla čierna obrazovka s blikajúcim bielim kurzorom a tam to skončilo nakoniec som musel dať opravu win7 aby mi aspoň to nabootovalo.
Má niekto skúsenosť ako nainštalovať dualboot na počítač s UEFI? Alebo existuje zrozumiteľný návod ako to urobiť?
Ďakujem

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalacia Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 30 Června 2012, 20:01:23 »
Aku mas zakladnu dosku? Nieje v nej polozka vypnut UEFI boot?
Navod na efi instalaciu
http://linuxbasiccommand.blogspot.sk/2012/04/efi-installation-for-ubuntu.html
Hlanva tam je particia na uefi zavadzac (tu si vytvoril) a hlavne jej oznacenie.

Blizsie ti nenapisem. Mne nenabootuje livecd do efi.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

7R7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Instalacia Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 30 Června 2012, 21:41:55 »
Mám ASROCK H77 Pro4/MVP, netuším či sa dá vypnúť UEFI prehľadám možnosti v UEFI,
No pozeral som ten návod a asi si sedím na vedení nejako tomu nerozumiem.
No pochopil som to tak, že najprv musím rozdeliť disk z liveUSB tak ako to chcem root, swap, home atď. a zaroveň vytvorím aj malý oddiel pre UEFI ale musí byť FAT32 ak chcem dualboot s win.
Potom dám inštalovať Ubuntu kde len priradím k jednotlivým partíciam pripojovacie body a  k tej malej partícii pripojím ktorá je FAT32 priradím pripojovací bod UEFI a ďalej inštalujem.
Dobre som to pochopil?
« Poslední změna: 30 Června 2012, 22:22:23 od rszetei »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalacia Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 30 Června 2012, 23:18:52 »
Ano. Aj ked myslim ze tu stale plati ze ak chces dualboot tak ako prvy instalujes win.
Ovsem ako som pisal tak ja som uefi/efi boot u mna nerozbehal tak blizsie rady nemozem dat. Snad niekto iny.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

7R7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Instalacia Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 30 Června 2012, 23:32:38 »
win už je nainštalovaný ako prvý a je aj na začiatku disku. preto sa pýtam či to niekto nerospojazdnil, ale asi to budem musieť risknúť a ak sa to nepodarí tak spravím opravu win.
ďakujem za ochotu

7R7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Instalacia Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 05 Července 2012, 15:37:22 »
Tak sa mi to podarilo rozbehať pomocou Boot-Repair-Disk, síce mi to bootlo len do Ubuntu ale to sa dalo potom opraviť pomocou cd win7. Takže to teraz bootuje aj Ubuntu aj Win.
Ale teraz mám otázku dá sa preinštalovať Ubuntu tak aby som nemusel opravovať grub alebo to sa vždy preinštaluje?
Tak som to skúsil a znova urobil čístú inštaláci. Grub som opravil zase pomocou Coot-Repair-Disk nakoľko si vie poradiť aj s UEFI.
Takže vlastne mi všetko funguje.
« Poslední změna: 08 Července 2012, 23:31:54 od rszetei »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.