Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak snížit výkon?  (Přečteno 4164 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Jak snížit výkon?
« kdy: 23 Července 2008, 11:22:31 »
Mám IBM 2,4GHz a 1GB RAM. Je to ale starej kus a když se procesor zatíží na 100%, začne po pár vteřinách pískat (asi se přehřívá). Po dalších pár vteřinách začnu já šílet a hledat kladivo. Vypínání pískotu jsem v BIOSu nenašel, repráček v poči taky ne. Na stránkách IBM taky nic... Procesor má mohutný chladič se třemi ventilátory a všechny jedou...

Když jede procesor na 90-95%, je vše v pohodě.

Dá se nějak nastavit, aby systém šetřil můj chorý procesor (a moje nervy) a zatěžoval ho maximálně na 90%? Myslím všechny procesy dohromady 90%.
Dá se snížit takt?

Diky za tipy...


Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Jak snížit výkon?
« Odpověď #1 kdy: 23 Července 2008, 11:38:06 »
Můžeš se ho pokusit v biosu podtaktovat na nižší frekvenci, třeba to pomůže.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jak snížit výkon?
« Odpověď #2 kdy: 23 Července 2008, 12:00:46 »
Když hraji flešovou hru (z www. superhry.cz), tak výkon dojde na 100%, po chvíli teplota (podle gkrellm) stoupne na 74° a začne to pištět...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Michal Kocián

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re: Jak snížit výkon?
« Odpověď #3 kdy: 23 Července 2008, 12:07:53 »
Zdravím,
co se toho pípání týče, tak by stačilo vypojit konektor od speakeru (teda pokud je to vůbec možné). Sice již neuslyšíte jiná chybová hlášení, ale předpokládám, že jinak vše funguje. Není problém speaker později znovu připojit.

A jestli se přehřívá, nejspíš by nebylo na škodu pročistit chladiče, vyměnit termovodivou pastu, zkontrolovat jestli chladiš vůbec dosedá na chlazené místo (i takové už jsem viděl). Vždycky je nějaká naděje :)
Asus A6M - Ubuntu 9.04

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Jak snížit výkon?
« Odpověď #4 kdy: 23 Července 2008, 12:11:07 »
Taky možnost, vypojit to pípátko. Já ho mám vypojené už hodně dlouho a vůbec mi to nevadí, naopak.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Jak snížit výkon?
« Odpověď #5 kdy: 23 Července 2008, 12:21:24 »
taky mam vypojeny speaker... vzdycky kdyz jsem zapinal PC tak dlouze pipl, a me to strasne stvalo... a v BIOSu to vypnout neslo :)
Nicmene si nemyslim, ze to resi prehrivani procesoru... Tam by opravdu bylo idealni nastavit nejaky strop... ale reseni neznam :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Jak snížit výkon?
« Odpověď #6 kdy: 23 Července 2008, 12:42:58 »
Spíš bych zkusil něco udělat s chlazením, pročistit apod., jak už tu bylo řečeno. Nebo případně ventilátory (nebo i celé chladiče) vyměnit, protože takováto teplota není normální.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Jak snížit výkon?
« Odpověď #7 kdy: 23 Července 2008, 14:07:17 »
Klikni pravym na listu-pridat aplet-skalovanie procesora. Ak sa ti spusti tvoj procesor podporuje znizenie frekvencie.
Aby si ju mohol nastavovat rucne postupuj podla
http://wiki.ubuntu.cz/Spr%C3%A1va%20nap%C3%A1jen%C3%AD?highlight=%28frekvence%29%7C%28procesoru%29
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jak snížit výkon?
« Odpověď #8 kdy: 23 Července 2008, 16:51:49 »
Ventilátory se točí, chladič jsem vyfoukal, a je to stejné, systém piští, ale nemrzne... Piští tam takový malý repráček na boardu, který je tam připájený a nemá žádný switch, asi ho odpájím s bude to...

 ;)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Michal Kocián

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re: Jak snížit výkon?
« Odpověď #9 kdy: 23 Července 2008, 17:54:04 »
No asi bych ještě před odpájením zkusil méně drastické řešení ... něco jako zjistit co je to přesně za desku a pak se zeptat googlu jestli někdo nemá podobný problém a případně jak vypl ten speaker. (předpokládám, že nehledáš jen v češtině)
Asus A6M - Ubuntu 9.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.