Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace - kam s /home ? [vyřešeno]  (Přečteno 2403 krát)

(BFU)

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Instalace - kam s /home ? [vyřešeno]
« kdy: 19 Března 2010, 23:28:50 »
Ahoj,
Omlouvám se za další nové téma ale nemůžu to nikde najít, všichni o tom píšou jako o úplné samozřejmosti, jenže já se v tom opravdu ztrácím. Ano jsem tipický BFU.... !

Chci nainstalovat Ubuntu jako dual boot s win xp - návod na stránce: http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD je perfektní a jsem přesvědčenej, že ho chápu, až do bodu 5.3 - ruční rozdělení disku. Respektive i tenhle bod chápu - zmenším oddíl kde jsou xp, vytvořím oddíl "/" kde bude systém (cca 10GB-15GB), pak vytvořím swap - 2x RAM, ale proč zakládám toto táma, je kam umístit /home.
Všude nacházím, že je lepší mít /home v samostatném oddílu, v návodu se o tom nepíše a já nevím kam s ním. Znamená to, že pokud nevytvořím oddíl pro /home, tak se automaticky vytvoří v oddílu "/" (pak je 15GB sakra málo) a nebo ho mám taky vytvořit při instalaci tím, že vytvořím další oddíl kde přípojný bod bude /home ?

Předpokládám, že mám vytvořit oddíl při instalaci, ale nevím jaké má být pořadí (a jestli je to důležité...) a jaký souborový systém pro tento oddíl zvolit....

Má to tedy být:
dev/sda1  -  win        asi 30GB
dev/sda2  -  /           cca 15GB
dev/sda3  -  /home    vše co zbyde
dev/sda4  -  swap      2x RAM - v mém případě 3GB

a nebo /home a swap prohodit ?


Případně mohu ho umístit na druhý fyzický disk - takhle nějak ?
dev/sda1  -  win
dev/sda2  -  /         cca 15GB
dev/sda3  -  swap    2x RAM
dev/sdb1  -  (zmenšil bych původní oddíl který jsem ve win používal pro mp3, filmy, fotky..... nerad bych to všechno smazal, mám to sice většinu zálohovaný, ale....)
dev/sdb2  -  /home   -   zase vše co zbyde


Ještě jednou se omlouvám za tu haldu zmatených otázek, které Vám určitě připadají triviální, ale po týdnu pročítání všemožných návodů a diskuzních příspěvků už v tom mám úplně totální chaos....
« Poslední změna: 20 Března 2010, 00:20:25 od Tadeáš Pařík »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace - kam s /home ?
« Odpověď #1 kdy: 19 Března 2010, 23:46:35 »
Řekl bych, že to je úplně jedno, rozděl si to, jak chceš. Jestli máš 1.5G RAM, tak pravděpodobně swap využiješ stejně minimálně, takže ho klidně dej na konec disku. Ale není to důležité.

Pokud nevytvoříš /home, tak se vytvoří automaticky pod /.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

(BFU)

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Instalace - kam s /home ?
« Odpověď #2 kdy: 20 Března 2010, 00:12:54 »
Děkuju, takhle rychlou odpověď jsem v tuto hodinu nečekal  :)
« Poslední změna: 20 Března 2010, 00:17:41 od (BFU) »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace - kam s /home ? [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 20 Března 2010, 10:56:14 »
Řekl bych, že to chápeš celkem dobře.
Jen bych doplnil arrangeho. Když nebudeš vytvářet /home, tak pak pro / nechat celou partišnu, kterou máš pro linux vyhrazenou, aby si měl kam ukládat data :). Když vytvoříš /home, tak je to cca jako ve win, když si vytvoříš "c" = / a "d" = /home, s tím rozdílem, že v linuxu jako BFU :) ani nepoznáš, že máš data a systém oddělený.

Souborový systém? Defaultně se nyní používá ext4. Takže jak pro /, tak i pro /home můžeš použít ext4.
« Poslední změna: 20 Března 2010, 11:02:08 od luisah »

(BFU)

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Instalace - kam s /home ? [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 20 Března 2010, 14:29:59 »
Ahoj,
děkuju, už je mi to všechno jasný....

PS: a přeju pevný nervy zejména s takovýma jako jsem já  :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.