Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Legálnost windows na virtualboxu  (Přečteno 7923 krát)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Legálnost windows na virtualboxu
« kdy: 21 Července 2008, 15:22:26 »
Pokud vím, jsou windows standartně nainstalovány (a licence platí) "na jeden počítač" - takže při zásadnější změně hardwaru licence končí (a je to dobrý důvod pořídit si linux :D). Jak se ale licence vypořádává s virtualizací? Pokud mám ubuntu, ve virtualboxu windowsy a komplet vyměním hardware, tak se pro ty windowsy nic nezměnilo - nebo ano? (Minimálně by se měla změnit frekvence CPU - nemohl by tak vzniknout problém?)
Je to cesta k měnění hardwaru pod windows bez porušení licence?

Omlouvám se za mírný offtopic, hledal jsem české windows-fórum, ale nenašel :o
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #1 kdy: 21 Července 2008, 16:15:37 »
Podle mě tohle platí je pro OEM licenci, takže řešení je "normální" krabicová verze (ale možná se pletu, přeci jen nejsem Windows expert...).

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #2 kdy: 21 Července 2008, 19:44:09 »
Podle mě tohle platí je pro OEM licenci, takže řešení je "normální" krabicová verze (ale možná se pletu, přeci jen nejsem Windows expert...).

No tak to mas pekne predrazene riesenie :D
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #3 kdy: 21 Července 2008, 19:59:02 »
Jak říkal Vojta, tak si myslím, že by to mělo být u XP (a asi i starších). U Visty je to myslím tak (ale nevím to jistě), že legálně se dá ve virtuálním PC provozovat jen nějaká verze (myslím jen ta nejvyšší).
Ale jistě to opravdu nevím. Zkuste trochu hledat, určitě to někde bude.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #4 kdy: 21 Července 2008, 20:04:31 »
U Visty je to myslím tak (ale nevím to jistě), že legálně se dá ve virtuálním PC provozovat jen nějaká verze (myslím jen ta nejvyšší).

Já tuším, že nejinak je tomu i u XP. Profi v krabici.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #5 kdy: 21 Července 2008, 21:17:37 »
EULU se mi rozhodně číst nechce, ale mám pocit, že u "normálních" windows platí jedny windows, jeden počítač, u marketingově vyšších verzí pak je možné mít windows reálné i virtualizované naráz.

Dle mé zkušenosti WinXP Home OEM tou šíleností WGA ve virtualboxu normálně projdou.

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #6 kdy: 21 Července 2008, 22:43:43 »
Ono s OEM bude asi problém, že se normálně kupuje na jeden konkrétní počítač, ke kterému je prodána - když si to pak nenainstalujete přímo, ale až do virtualboxu, těžko to asi někdo vypátrá :P
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

nettezzaumana

  • Host
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #7 kdy: 21 Července 2008, 22:51:32 »
a proc se ptas? je alespon teoreticka sance, ze pote, co se dozvis, ze nejsou legalni, tak je smazes? myslim ze nejni ;)

Klíma Jan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
  • Debian Lenny + KDE
    • Klima8 site
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #8 kdy: 21 Července 2008, 23:08:28 »
je to v rozporu už na vboxu mít! ano už je to HW jiný PC než normal takže pokud jsi to používal napevno tak už se to jiskří s licencí teď ale bude si to myslet, že máš legal

jinak k dotazu váže se to nadesku konkrétně na její číslo a to ve virtualu zůstává ale když desku vymněníš tak i ve virtualu se bude identifikovat ta new - ilegální použití
Nejtězší je na linuxu pochopit to, jak je to jednoduché

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #9 kdy: 22 Července 2008, 00:09:31 »
a proc se ptas? je alespon teoreticka sance, ze pote, co se dozvis, ze nejsou legalni, tak je smazes? myslim ze nejni ;)
Byla to spíš teoretická otázka vhodná tak akorát pro budoucí použití (trochu jsem uvažoval, jak si v budoucnu zařídit počítač/e) - a vzhledem k tomu, že bych chtěl používat legální software, tak bych to řešil už při nákupu a případně se bez windowsů obešel ;)

Citace: Jan Klíma
jinak k dotazu váže se to nadesku konkrétně na její číslo a to ve virtualu zůstává ale když desku vymněníš tak i ve virtualu se bude identifikovat ta new - ilegální použití
Díky - tohle mě zajímalo asi nejvíc... Docela vopruz :P
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Klíma Jan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
  • Debian Lenny + KDE
    • Klima8 site
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #10 kdy: 22 Července 2008, 01:59:18 »
podmínky M$ jsou, byly a budou čím dál víc zajímavější ;)
Nejtězší je na linuxu pochopit to, jak je to jednoduché

wam]Spider007

  • Host
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #11 kdy: 22 Července 2008, 07:29:58 »
OEM verzia sa viaze na jeden PC avsak HW mozes menit...jedine co musi ostat je Zakladna doska (odskusane, vlastnim OEM vistu)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #12 kdy: 22 Července 2008, 08:34:18 »
Jste si s tou deskou jistí? Já četl, že je možné vyměnit 3 kusy HW (samozřejmě takové, které se v systému dají identifikovat, třeba zdroj to samozřejmě nepozná).
Kdysi (ještě, když jsem používal Windows) mi vytekly kondenzátory na desce, koupil jsem novou (nic jiného jsem neměnil) a aktivovat to šlo bez problému.

Ještě bych si tak nebyl jistý u těch Windows XP, protože v době, kdy vyšly (pokud Microsoft za tu dobu nezměnil jejich licenci), virtualizace nebyla nebo byla úplně v začátcích, takže pochybuji, že by se tím Microsoft nějak zabýval.
U Visty to v licenci je určitě, ale s těmi XP bych si tak jistý nebyl.

Cituji z vista.zive.cz:
Citace
V rámci virtualizace bude možné nainstalovat Windows Vista Business, Ultimate a Enterprise.
Jestli je to ale pravda, nevím, protože když hledám dál, narazil jsem na několik dalších docela odlišných informací, že je to možné jen u Enterprise.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #13 kdy: 22 Července 2008, 09:08:40 »
Aktivace OEM verze může proběhnout dokonce 3x s novým HW. Každý identifikovatelný kus HW je bodově ohodnocen podle významu. Hodnotí se třeba i takové věci jako je zvuková karta, grafická karta a disk. Pokud člověk vymění jednu z věcí, pravděpodobně nebude požadována nová aktivace. Nicméně výměna základní desky je už moc veliký zákrok :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #14 kdy: 22 Července 2008, 09:36:05 »
Ono s OEM bude asi problém, že se normálně kupuje na jeden konkrétní počítač, ke kterému je prodána - když si to pak nenainstalujete přímo, ale až do virtualboxu, těžko to asi někdo vypátrá :P

To je pravda, ale projde i instalace až po instalaci a aktivaci na "skutečném hardwaru". Pro toho microsoftího špiona je asi důležitá deska a cpu a to se nemění.

Matně vzpomínám, že jsem i tu EULU přelétl očima, když jsem je tam poprvé instaloval a bylo tam že winxphome mohou být "jen jednou na jednom počítači", ale o virtualizaci tam nic neříkali (nebo jsem to přelétal moc rychle :) ) Patrně ale těch EULA licencí vyšlo za život XP více, o vistách nemluvě, takže to může být docela individuální.

Mimochodem, představa, že by si někdo kupoval windows specielně pro provoz ve virtualboxu mi přijde dosti šílená - já to vidím jako způsob, jak alespoň mít pocit, že ty prachy za oem licenci windows nebyly úplně vyhozené, resp. pro někoho kde přechází jako takovou psychickou pojistku - sice budu mít ten neznámý linux, ale tady za tou ikonkou jsou moje stará dobrá zavirovaná okýnka... :)
« Poslední změna: 22 Července 2008, 09:38:56 od Rincewind »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #15 kdy: 22 Července 2008, 09:40:03 »
Mimochodem, představa, že by si někdo kupoval windows specielně pro provoz ve virtualboxu mi přijde dosti šílená - já to vidím jako způsob, jak alespoň mít pocit, že ty prachy za oem licenci windows nebyly úplně vyhozené, resp. pro někoho kde přechází jako takovou psychickou pojistku - sice budu mít ten neznámý linux, ale tady za tou ikonkou jsou moje stará dobrá zavirovaná okýnka... :)

A teď si představte, že bude existovat program, které sice rozjedete ve wine a bude fungovat dobře, ale datové úložiště bude mít jen a pouze v MSSQL databázi ... občas ta virtualizace není od věci a legálnost k tomu prostě patří.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #16 kdy: 22 Července 2008, 09:51:36 »
A teď si představte, že bude existovat program, které sice rozjedete ve wine a bude fungovat dobře, ale datové úložiště bude mít jen a pouze v MSSQL databázi ... občas ta virtualizace není od věci a legálnost k tomu prostě patří.

Tak na takto specifické situace jsem nepomyslel - snad jich moc nenastává :)


wam]Spider007

  • Host
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #17 kdy: 22 Července 2008, 10:00:38 »
A teď si představte, že bude existovat program, které sice rozjedete ve wine a bude fungovat dobře, ale datové úložiště bude mít jen a pouze v MSSQL databázi ... občas ta virtualizace není od věci a legálnost k tomu prostě patří.

a co tak rozbehat MS SQL server express edition pod wine?

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #18 kdy: 22 Července 2008, 10:02:13 »
A teď si představte, že bude existovat program, které sice rozjedete ve wine a bude fungovat dobře, ale datové úložiště bude mít jen a pouze v MSSQL databázi ... občas ta virtualizace není od věci a legálnost k tomu prostě patří.
Tak na takto specifické situace jsem nepomyslel - snad jich moc nenastává :)

Řeším jich poslední dobou dost :) A není to jen o tomhle. Třeba jeden nejmenovaný program potřebuje ke svému provozu síťový klíč - je to jednoduchá malinkatá aplikace, která vpodstatě nedělá nic jiného, než že udržuje seznam připojených uživatelů a na základě jejich počtu buď povolí nebo zamítne spuštění další instance. Vtip je ten, že tato malilinkatá bezvýznamná aplikace na wine prostě nejede.
« Poslední změna: 22 Července 2008, 10:16:52 od Petr 'Merlin' Vaněček »
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #19 kdy: 22 Července 2008, 10:02:26 »
A teď si představte, že bude existovat program, které sice rozjedete ve wine a bude fungovat dobře, ale datové úložiště bude mít jen a pouze v MSSQL databázi ... občas ta virtualizace není od věci a legálnost k tomu prostě patří.

a co tak rozbehat MS SQL server express edition pod wine?

Zkusil jste to někdy? :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

wam]Spider007

  • Host
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #20 kdy: 22 Července 2008, 10:12:01 »
A teď si představte, že bude existovat program, které sice rozjedete ve wine a bude fungovat dobře, ale datové úložiště bude mít jen a pouze v MSSQL databázi ... občas ta virtualizace není od věci a legálnost k tomu prostě patří.

a co tak rozbehat MS SQL server express edition pod wine?

Zkusil jste to někdy? :)

ja ne, ale tak skusenejsi ludia by to mohli vyskusat ;) problem bude zrejme s frameworkom, ktory sa tam vyzaduje  :-[

btw...vykat mi nemusite, nemam na to vek :D

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Legálnost windows na virtualboxu
« Odpověď #21 kdy: 22 Července 2008, 10:16:20 »
A teď si představte, že bude existovat program, které sice rozjedete ve wine a bude fungovat dobře, ale datové úložiště bude mít jen a pouze v MSSQL databázi ... občas ta virtualizace není od věci a legálnost k tomu prostě patří.

a co tak rozbehat MS SQL server express edition pod wine?

Zkusil jste to někdy? :)

ja ne, ale tak skusenejsi ludia by to mohli vyskusat ;) problem bude zrejme s frameworkom, ktory sa tam vyzaduje  :-[

btw...vykat mi nemusite, nemam na to vek :D

Není bohužel problém jen s framework (ten je velice jednoduché nainstalovat), ale částečně i s filesystémem a asi milionem navazujících a podřízených služeb. Prostě to nejede :) Zkoušel jsem to já, zkoušelo to mnoho dalších a vždy stejný výsledek. Prostě to nejede. Ani strejda Google, ani nikdo jiný.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.