Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)  (Přečteno 31874 krát)

ady709

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #50 kdy: 09 Února 2008, 12:40:22 »
nemůžeš zkusit jinou instalačku windowsů? popř, nemáš k ntb nějakou disketu s ovladačema? ale to je divný, to by bylo pro sata řadič, ide musí jít rovnou...
Maximálně bych teda zkusil přes ten gparted zase všechno odstranit a spustit instalaci xpček na uplně prázdnej disk. Nebo jesli ta tvoje xp instalačka neni náká hodně stará...?

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #51 kdy: 09 Února 2008, 12:45:22 »
"disketu" nemám, mám jenom CD s driverama co sem si musel sám vypálit... jinak mám vše ještě na tom externím HHD. Tak instalačka XP je stará, co znamená hodně... může mít 3-5 let, ale ty ostatní na tom nebudou líp. zkusím znova gparted a jiný CD s XP.

Co je GRUB? To mi ukazuje až po instalaci linuixu, ale  i teď a to sem myslel že sem linux smazal pomocí gparted.
jsem začátečník, ale snažím se :)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #52 kdy: 09 Února 2008, 12:56:00 »
ad GRUB: GRUB je boot manager, tj. v něm si vybíráš odkaď chceš bootovat. Pomocí GParted jsi ho smazal, ale zůstal odkaz v MBR (btw. vytvořil jsi tím GParted novou partition table nebo jsi jen odmazal oddíly?) Zbytek jsi smazal - proto ten error
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #53 kdy: 09 Února 2008, 13:21:48 »
v gparted pracuju s dev/sda (dev/hda nechávám být) tam sem pomocí ikonkdy delete smazal co tam bylo a pomocí ikonky new vytvořil Primary Partition ntfs (200GB) nic jinýho.
Pak už sem instaloval z recovery disku, jak sem psal.
Teď mi gparted ten oddíl ntfs normálně ukazuje...ve sloupečku Label je ACER.
Mám použít jiný XP?
jsem začátečník, ale snažím se :)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #54 kdy: 09 Února 2008, 13:26:01 »
Tak jestli jsem jsem to dobře pochopil, tak u ASUSu to záchranný DVD funguje jako image diskové partition(oddílu). Tak je teoreticky možný že by to obnovilo obsah partition, ale MBR to nechalo na pokoji. V tom případě by asi bylo nejlepší nainstalit ubuntu
jistej si tím moc nesu ale ztratit možeš tak max. čas ::)
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #55 kdy: 09 Února 2008, 13:35:35 »
jako že bych teď nainstaloval Ubutu a až potom Win?
pokud jo, tak mám vytvořit ty oddíly v gparted, jak už ste mi tady radili...ext3, swap...?
jsem začátečník, ale snažím se :)

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #56 kdy: 09 Února 2008, 14:11:35 »
je tam SATA disk! mění to něco?
« Poslední změna: 09 Února 2008, 14:18:04 od Hrosikk »
jsem začátečník, ale snažím se :)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #57 kdy: 09 Února 2008, 16:12:31 »
myslel sem nejdřív ten win, a potom ubuntu - uvidíme, jestli to ty widle najde
ad SATA: to by nic měnit nemělo
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #58 kdy: 09 Února 2008, 16:30:57 »
hurá, tak se mi povedlo nainstalovat Vistu z jinýho DVD a pak z recovery to co tam patří a to co tam bylo od výroby.

takže teď bych potřeboval poradit ve dvou věcech:
a)když notebook zvládne 64bit OS (procesor T7300), jakou verzi Ubuntu si mám stáhnout? A následně jak to nainstalovat vedle Vist.
b)chtěl bych Linux taky na svoje starý PC (AMD Duron 1,1GHz, 256MB RAM, 20GB HDD), to by se jednalo o jakou verzi_
jsem začátečník, ale snažím se :)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #59 kdy: 09 Února 2008, 16:56:07 »
ad a) to si rozmysli: s 64-bitovým ubuntu asi líp využiješ výkon procesoru, ale ne všechny aplikace pod tím pojedou
ad b) 32-bitový ubuntu by mělo jet v poho
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #60 kdy: 09 Února 2008, 17:10:21 »
a) ok, asi nebudu mít hned ze začátku tkový nároky, takže si tam dám normálně to 7.10 co sem tam už měl...
b) zkoušel jsem to, nejde to. Pak sem se někde dočetl, že Ubuntu potřebuje 320MB RAM
http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout tady je odkaz na Další instalační možnosti... ale nevim která verze je na ty slabší kompy
jsem začátečník, ale snažím se :)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #61 kdy: 09 Února 2008, 17:30:51 »
jo nejede ti desktop CD, protože to si sežere nějakou RAMku na vytvoření virtuálního systému. To se dá obejít pomocí Alternate CD
Kdyby byl problém se samotným během ubuntu (po instalaci), tak můžeš ještě vyzkoušet xubuntu, to má nároky ještě nižší

Instalace  z Alternate CD není o moc těžší, jenom je, řekl bych, podrobnější.
« Poslední změna: 09 Února 2008, 17:34:25 od yontalcar »
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #62 kdy: 09 Února 2008, 18:16:28 »
Na to slabší PC bych určitě dal Xubuntu, nebo nějakou odlehčenou distribuci.
Na tvůj notebook, bych spíše doporučil 32bit., alespoň než se naučíš pracovat s lin.
Hrosikk, tak koukám, že jste se trochu posunuli.

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #63 kdy: 09 Února 2008, 18:29:27 »
jj, hnul sem se, všem díky za pomoc, ale zase když to vezmu z druhý strany, tak sem na tom stejně, než sem se v tom začal hrabat... ;D ale zas mám víc zkušeností. Teď bych potřeboval nainstalovat Ubuntu vedle těch Vist, tak se nejspíš ještě ozvu...
jsem začátečník, ale snažím se :)

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #64 kdy: 09 Února 2008, 22:55:11 »
tekže, mám nainstalovanou Visu, spustil jsem instalaci Ubuntu, dal jsem volbu ručí, našel 40GB free space, tam jsem dal new partition ext3 o velikosti 5GB a potřebuju vědět jestli to má být primární nebo logická...
jsem začátečník, ale snažím se :)

gargy2002

  • Host
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #65 kdy: 09 Února 2008, 22:58:11 »
tekže, mám nainstalovanou Visu, spustil jsem instalaci Ubuntu, dal jsem volbu ručí, našel 40GB free space, tam jsem dal new partition ext3 o velikosti 5GB a potřebuju vědět jestli to má být primární nebo logická...
Primarni..

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #66 kdy: 09 Února 2008, 23:02:27 »
teď vytvářím swap GB (nebo víc?) předpokládám že taky primární a ext3/home asi taky primární, jenom nevim jak tam dám to /home

a jak se vedle bavíte (nechci mu do toho kecat) že systém a data mají být zvlášť, to teda znamená že hudbu, fotky, filmy si nebudu ukládat do předem vytvořených složek v systému (ať linux nebo win)
jsem začátečník, ale snažím se :)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #67 kdy: 09 Února 2008, 23:05:28 »
swap: min. 1GB, ale čím víc, tím líp. 2GB musijou stačit až nad hlavu
ext3/home: to bylo asi myšleno takhle: normální ext3, /home dáš jako mountpoit(přípojný bod)
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #68 kdy: 09 Února 2008, 23:08:08 »
jasně, (taky primární?) a má význam nechávat nějaký MB neobsazený nebo mám zabrat komplet všechno?
jsem začátečník, ale snažím se :)

gargy2002

  • Host
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #69 kdy: 09 Února 2008, 23:10:29 »
teď vytvářím swap GB (nebo víc?) předpokládám že taky primární a ext3/home asi taky primární, jenom nevim jak tam dám to /home

a jak se vedle bavíte (nechci mu do toho kecat) že systém a data mají být zvlášť, to teda znamená že hudbu, fotky, filmy si nebudu ukládat do předem vytvořených složek v systému (ať linux nebo win)
Kolega uz poradil, takze bych dodal, ze je lepsi mit system na jednom oddile a data na druhem. V pripade problemu prijdes pouze o system, ktery se da obnovit, ale data uz by byla ztracena. Jinak si je ale muzes davat kam potrebujes, to byla pouze pratelska rada, uz jsem o par "megabajtu" prisel.. :)

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #70 kdy: 09 Února 2008, 23:17:02 »
teď vytvářím swap GB (nebo víc?) předpokládám že taky primární a ext3/home asi taky primární, jenom nevim jak tam dám to /home

a jak se vedle bavíte (nechci mu do toho kecat) že systém a data mají být zvlášť, to teda znamená že hudbu, fotky, filmy si nebudu ukládat do předem vytvořených složek v systému (ať linux nebo win)
Kolega uz poradil, takze bych dodal, ze je lepsi mit system na jednom oddile a data na druhem. V pripade problemu prijdes pouze o system, ktery se da obnovit, ale data uz by byla ztracena. Jinak si je ale muzes davat kam potrebujes, to byla pouze pratelska rada, uz jsem o par "megabajtu" prisel.. :)

ok, beru s timhle je mi to jasný. Jen tak na okraj, já sem jednou kopíroval kámošovi z USB HDD komplet Red Dwarf, což je asi 40GB a v tcmd jsem místo F (kopírovat) dal F6 (přemístit)...jaké bylo moje překvapení že po "zkopírování" které chvilku zabere já data nemám  ;D ale tam o nic hroznýho něšlo že


mám teda nechávat nějaký místo na HDD neobsazený nebo je to zbytečný?
jsem začátečník, ale snažím se :)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #71 kdy: 09 Února 2008, 23:21:21 »
Primární vytvářej, dokud to de, pokud to už nepude, tak vytvoříš extended s logickýma
MB neobsazený nemá smysl nechávat, pokud s nima nemáš jinší plány tak je obsaď všecky  :)
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

gargy2002

  • Host
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #72 kdy: 09 Února 2008, 23:22:45 »
teď vytvářím swap GB (nebo víc?) předpokládám že taky primární a ext3/home asi taky primární, jenom nevim jak tam dám to /home

a jak se vedle bavíte (nechci mu do toho kecat) že systém a data mají být zvlášť, to teda znamená že hudbu, fotky, filmy si nebudu ukládat do předem vytvořených složek v systému (ať linux nebo win)
Kolega uz poradil, takze bych dodal, ze je lepsi mit system na jednom oddile a data na druhem. V pripade problemu prijdes pouze o system, ktery se da obnovit, ale data uz by byla ztracena. Jinak si je ale muzes davat kam potrebujes, to byla pouze pratelska rada, uz jsem o par "megabajtu" prisel.. :)
Klidne se muze neoznacene misto nechat, kdykoliv se muze zformatovat jak z win, tak linuxu. Taky jsem zkousel premistit data na usbhdd, coz je obracenej postup, ale me ty data na na disku zustaly, pac se to klasicky prekopirovalo. Za zacatku se to tvarilo, ze tam ty data nejsou, ale stacilo zmenit v gnome commanderu adresar a uz se objevily.. ;)
ok, beru s timhle je mi to jasný. Jen tak na okraj, já sem jednou kopíroval kámošovi z USB HDD komplet Red Dwarf, což je asi 40GB a v tcmd jsem místo F (kopírovat) dal F6 (přemístit)...jaké bylo moje překvapení že po "zkopírování" které chvilku zabere já data nemám  ;D ale tam o nic hroznýho něšlo že


mám teda nechávat nějaký místo na HDD neobsazený nebo je to zbytečný?

Hrosikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #73 kdy: 09 Února 2008, 23:27:08 »
tak jsem vytvořil:
dev/sda2 ext3 5000MB
dev/sda3 swap 1003MB
dev/sda4 ext3/home 30000MB

a když dám vpřed, tak mi to píše:
Není určen kořenový souborový systém.

co s tím?
jsem začátečník, ale snažím se :)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Prosím o pomoc (Linux vs. Windows)
« Odpověď #74 kdy: 09 Února 2008, 23:31:13 »
k sda2 dej mountpoint "/"
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.