Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nesvobodny ovladac grafiky nvidia [u10.04] -po jeho instalaci nefunkcni desktop  (Přečteno 2932 krát)

-tri-

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Ahoj
Nainstaloval jsem ubuntu 10.04. Vse probehlo o.k. Pak jsem doinstaloval nesvobodny ovladac graficke karty [nvidia] prez spravce nesvobod. ovladacu. => Po restartu zasek a nefunkcni desktop. Dostanu se jen do CLI [prikazove radky] v recovery modu. Tam to hlasi, ze nebyl nalezen zadny desktop [pri poveleu startx].

     Poradte nekdo jak v CLI [conzole] najit jmeno nesvobodneho ovladace [znate jeho jmeno?] a jak ho odinstalovat.
Diky moc.
« Poslední změna: 16 Června 2010, 10:34:07 od -tri- »

-tri-

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Nasel jsem na ubuntu wiki tuto radu [i kdyz neni moc aktualni], tak ji zkusim pouzit:

" Pokud by vám (například po aktualizaci z minulé verze systému) nefungovalo grafické rozhraní nebo 3D akcelerace, můžete místo nvidia-glx zkusit použít balík nvidia-glx-new, v terminálu zadejte:

sudo apt-get remove nvidia-glx
sudo apt-get install nvidia-glx-new 
"
cely link: http://wiki.ubuntu.cz/Grafick%C3%A9%20karty%20NVIDIA

-tri-

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Takze tento navod na opravu funguje. Stacilo system rozjet v recovery modu, potom pokracovat v grafickem failesafe modu a dat reconfigure graphic card.
Pri dalsim restartu systemu jiz nabehl regulerni desktop.

V konzoli jsem jeste nakonfiguroval nastaveni prikazem:

gksudo nvidia-settings

Vse dobre dopadlo, funguje akcelerace:
[direct rendering: Yes]
 
Ma to jen malou musku na zaver. Nejde mi rozjet pokrocile efekty systemu, potazmo vubec nahodit nejaky efekt a cely Compiz.
Divne...

-tri-

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Tak CompizFusion jsem jiz zprovoznil i se vsemi efekty. Problem byl v tom ze pri nastavovani rozliseni monitoru jsem pouzil nastroje od vyrobce nvidia a pote dal ulozit nastaveni, coz prepsalo soubor xorg.conf (hodne dlouhym textem). Akcelerace naoko fungovala, ale efekty aktivni nebyly.
reseni: zakazal jsem nesvobodny ovladac nvidia., pote jsem ho znovu povolil a nove vygenerovany soubor xorg.conf jsem jiz nenechal spravovat, potazmo prepsat, nastrojem od nvidie. Rozliseni jsem nastavoval defaultnim nastrojem v ubuntu. Pokud budete mit podobny problem, nepovolujte pro spravu rozliseni nastroj nvidia x server settings. Funkcni
soubor xorg.conf by mel vypadat asi takhle:


Citace
Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   DefaultDepth   24
   Option   "AddARGBGLXVisuals"   "True"
EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Default Device"
   Driver   "nvidia"
   Option   "NoLogo"   "True"
EndSection
Citace
« Poslední změna: 25 Června 2010, 19:36:44 od -tri- »

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Mě se přesně tohle stalo při instalaci z českýho dvd. V synapticu jsem zjistil že se nenainstaloval balíčel nvidia-current. Zkusil jsem to několikrát a vždy stejný výsledek. Zajímavé je že stažene cd LL desktop a alternate nainstaluje Nvidii bez problémů.

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Až se dostanu domu ke svému kompu budu muset u nVidia řešit něco podobného (můj nedávný příspěvek):
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,48291.msg350700.html#msg350700
Jak tedy postupovat (nejsem ajťák, jen pouhý user) s instalací lepšího ovladače? Mimo grafické prostředí neumím s kompem pracovat.
Do terminálu umím řádkové příkazy nakopírovat, dokonce užití apt-get se mi jeví mnohem lepší než nějaký grafický přístup, protože se lépe diskutuje (vysvětluje napravování průšvihů).
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.