Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?  (Přečteno 12649 krát)

Ticho

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« kdy: 02 Prosince 2012, 12:15:45 »
Dobrý den,
zkoušel jsem si nainstalovat Ubuntu na nový notebook s OEM licencí Windows 8, tak aby se při startu dalo vybrat který systém se spustí. Po instalaci Ubuntu (možnost "vedle Windows") se po zapnutí notebooku začal spouštět GRUB (jak jsem se dozvěděl později) který však neuměl Win8 nabootovat, Ubuntu samozřejmě nabootoval bez problému. Vždy to skončilo u nějakého erroru o chybějící "drivemap" a EFI souboru. Pokud jsem v BIOSU zvolil jako hlavní zavaděč (nejsem si jistý jestli je to to správné označení) Windows Boot Manager, najely po startu Win aniž by se ptali jaký systém chci spustit. Tady jsem možná měl skončit a smířit se s přepínáním systému pomocí takového toho speciálního tlačítka od Lenova, které po zapnutí vyvolá volbu Boot Menu a odtud už jsem si mohl spustit který systém jsem chtěl.
Ale já jsem si říkal, že by ty Win přece jen měli jít nabootovat z GRUB. Na internetu jsem proto hledal, zda někdo nemá podobný problém. Našel jsem pár diskuzí, kde lidi s podobným problémem byli odkazováni na linuxový nástroj Boot-Repair a pár jich potom psalo že to jejich problém vyřešilo. Proto jsem ten Boot-Repair zkusil a nechal ho podle jednoho z těch návodů proběhnout v defaultním nastavení. Zahlásil že přidal nějaké EFI soubory atd. + mi dal odkaz na nějaký výpis. Když jsem potom zkusil znova nastartovat notebook s GRUB-em, tak tam bylo pro nabootování Win víc možností, ale stále žádná nefungovala. Naneštěstí také přestal fungovat i Windows Boot Manager a já jsem raději nechal Windows obnovit pomocí OneKeyRecovery nebo co to to Lenovo má. To však vymazalo (nebo nějak zablokovalo) GRUB a nešly nabootovat Ubuntu. Proto jsem jen ve Windows zpátky spojil ten rozdělený diskový oddíl co zůstal po Ubuntu, zahlásilo to že "tam zůstaly soubory jiného operačního systému" protože jsem nevěděl jak to obnovit tak jsem to prostě spojil a protože už jsem toho ten den měl dost, tak to nechal být.

Nyní moje otázka, má tady někdo Windows 8 a Ubuntu nainstalované vedle sebe, tak aby se v GRUB-u nebo Windows Boot Manageru dal vybrat systém, a jak toho docílil?

A dnes jsem ještě našel tento návod: http://www.linuxbsdos.com/2012/11/05/dual-boot-windows-8-and-ubuntu-12-10-on-uefi-hardware/ který vypadá že by mohl fungovat. Nevím však jestli nebude problémem moje OEM licence Windows a její asi už 4 existující recovery oddíly (v tom návodu se další oddíly pro Ubuntu a dokonce i pro Win vytváří ručně, což mě jako laika trochu děsí a nejsem si jistý jestli bych to nepokazil, kdyby to nevypadalo přesně jak v tom návodu). Jestli například stačí nainstalovat Ubuntu s jednoduchou volbou a potom pomocí programu EasyBCD popisovaném v návodu přidat Ubuntu do Win Boot Manageru. Chtěl bych se zeptat někoho, kdo tomu rozumí více než já a je ochotný mi poradit, abych to nemusel zkoušet znova a třeba bez úspěchu, kdyby tady byl někdo, kdo ví jak na to.

PS: Spoustu věcí z toho co popisuji jsem dělal nebo o nich slyšel včera poprvé, proto omluvte nějaké chyby nebo nepřesnosti v pojmenování atd.
« Poslední změna: 02 Prosince 2012, 12:36:41 od Ticho »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #1 kdy: 02 Prosince 2012, 14:37:54 »
V podstate sa tam pise ze mas nainstalovat w8 potom ubuntu. Cez F8 vojst do boot menu w8 a tam pridat ubuntu.
Ja mam w8 iba vo virtualboxe a nedari sa mi cez F8 dostat do toho menu. Cize tam som skoncil. :(
Nemozem tu editaciu vyskusat.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #2 kdy: 04 Prosince 2012, 17:15:06 »
Ahoj já mám Ubuntu a Windows 8 vedle sebe. Neinstaloval jsem to stylem " vedne Windows ", ale chtěl jsem si sám upravit velikosti disků. ( Pro toho, kdo to nezná to zní strašidelně, ale je to jednoduché ). Jenže mi při instalaci nešli upravit diskové jednotky. Nejlepší by bylo, kdyby jsi vymazal celý disk, nastavil si disky podle svého a pak nainstaloval čisté Windows 8 a pak Ubuntu. Pokud máš koupený zlevněný Upgrade na windows 8, tak je to trochu komplikovanější s aktivací. Nainstaloval jsem čistý Windows 8, který jsem stáhl při upgradu a pak jsem to musel aktivovat pomocí windows podpory. Jen tam zavoláš a oni Ti řeknou, co dělat. Žádný problém. Druhá možnost by byla nainstalovat ten předešlý windows a pak na něho win 8. To už by jsi nemusel aktivovat skrz podporu.

Tady je téma, na kterém jsem řešil se zdejšími profíky svou instalaci. Mělo by Ti to také pomoct. http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=65681.0
« Poslední změna: 04 Prosince 2012, 17:17:12 od fulda »

Ticho

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #3 kdy: 04 Prosince 2012, 20:23:52 »
To bohužel nepujde. Jak jsem psal, mám Win8 už nainstalované na notebooku jako OEM a nemám od nich CD/DVD. Samotná ta volba těch pár nových oddílů co byla v tom návodu to bych zvládl, ale protože je ty Win tam jsou už nainstalované tak tam mají 5 recovery, zálohovací a nevím jaké oddíly a tam se v tom moc nevyznávám.

Nakonec jsem to zkusil i podle toho návodu co jsem uváděl v 1. příspěvku a nejspš je chyba ve mě ale prostě se mi to nepodařilo rozchodit, aby alespoň jeden z těch dvou zavaděčů dokázal nabootovat oba systémy. Takže jsem se spokojil s tím, že v BIOSu přehazuju zavaděče. Na to že jsem Ubuntu instaloval poprvé (předtím jen přes Wubi) to myslím stačí. Jen mě překvapilo, že po třetí (konečně úspěšné) instalaci se Ubuntu pří výchozí volbě "vedle Windows" chtělo nainstalovat na LENOVO Recovery oddíl co má 20GB, to jsem ho nenechal a místo šel do Win předem vyhradit, i když 2x před tím se po čisté obnově Windows (stejný stav počítače před každým pokusem) vždy instalovalo na oddíl správný - tedy ukouslo z toho 880GB oddílu Win. Jinak děkuji za reakce :)

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #4 kdy: 04 Prosince 2012, 20:35:03 »
Když máš ty win8 už předinstalované, tak to máš lepší. Tím odpadá ta aktualizace. Jen si stáhnout instalační win8. Já byl ve stejné pozici jako ty a smazal jsem všechny recovery a udělal si své oddíly. :-)

Ticho

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #5 kdy: 04 Prosince 2012, 20:41:32 »
A odkud se stahujou ty instalačky těch Windowsů? Web Microsoftu mi přijde hrozně nepřehledný a nemůžu to tam najít.

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #6 kdy: 04 Prosince 2012, 21:01:07 »
Tam to bohužel ani stáhnout nepůjde. Opravdu mi to přijde dost debilní, protože bez licenčního kódu by ti ta instalace byla stejně k ničemu. Když sem tohle řešil s podporou, tak mi mě furt posílali do asus. Na konec jsem z té ženské dostal, že i stačí, abych si půjčil instalačku od přátel a nainstaloval to pomocí toho, že to prý stačí.
Stáhni někde z netu instalační verzi, na kterou máš licenci a pak tam zadej tvůj licenční kód.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #7 kdy: 05 Prosince 2012, 12:20:09 »
Doporučuji si přečíst licence a ujednání k Windows 8.
« Poslední změna: 05 Prosince 2012, 17:47:49 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #8 kdy: 05 Prosince 2012, 14:34:38 »
Na co přesně narážíš? Ten způsob, kterým jsem to já nainstaloval je legální. Takto mi to i doporučili na microsoft webu.
Co se týče instalačního média, tak je jedno, kde si ho seženeš, pokud máš svou licenci s nálepkou ne?

Ticho

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #9 kdy: 05 Prosince 2012, 15:58:51 »
Tady je zrovna vidět jedna z výhod Ubuntu :D

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Jak nainstalovat Windows 8 a Ubuntu vedle sebe?
« Odpověď #10 kdy: 05 Prosince 2012, 17:47:56 »
Doporučuji si přečíst licence a ujednání k Windows 8.
Ale ne lŽivě a podobné weby, kde akorát šíří dezinformace. Něco lze nalézt přímo na webu výrobce. Ale je třeba si toho dohledat u nich více, protože jejich informace jsou kolikrát dvojaké.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.