Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kterak vyhrálo Xubuntu  (Přečteno 6362 krát)

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Kterak vyhrálo Xubuntu
« kdy: 18 Listopadu 2011, 17:56:32 »
Zdravím,
s příchodem G3-shell a Unity jsem se rozhodl na mém desktopu setrvat ještě na starém 11.04 - to jen pro začátek :-)

Manželce se na jejím "vytíženém" netbooku pokakal Windows XP a já řešil zda ho přeinstalovat a nebo vyzkoušet co udělá nové Ubuntu 11.10 s naprosto běžným uživatelem notebooku, který by eventuálně chtěl na "Ubuntu/linux" přejít. Inu nainstaloval jsem 11.10, nastavil IM, Skype a ostatní nepostradatelné manželčiny věci a předal notes k odzkoušení. Po JEDNOM dni používání mi vstekle mrskla ntb. na sůl a prohlásila že takovej bordel ještě na počítači neviděla a že tam chce to co tam měla předtím ... více jsem vědět nepotřeboval a ani nechtěl aby vysvětlovala, bylo mi to jasné.
Stáhnul jsem tedy Xubuntu 11.10, mrsknul na flash a hurá přeinstalovat (ještě jednou jsem jí chtěl potrápit). Panely jsem přehodil, aby ten s ukazatelem hodin a nabídkou byl dole, přez wine nainstaloval ICQ 7 (o IM z Ubuntu mi bylo řečeno že je to k ničemu když nejdou poslat ani soubory - nešly no :( ). Znovu jsem se odvážil předat :-) a světe div se to se jí líbí a používá již 14 dní s naprostou spokojeností ... Takže to jen takový postřeh ohledně BFU a Unity .... jak vidno tak asi takové terno to nebude když cílová skupina tímto prostředím na netbooku okamžitě pohrdne ...

až bude čásek přejdu také na Xubuntu, protože díky času strávenému konfigurací manželčina netbooku mě XFCE zaujalo a vyměním jej za staré DOBRÉ Gnome 2.
« Poslední změna: 18 Listopadu 2011, 17:59:02 od LPK »
tradiční bordel + Nvidia :-)

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #1 kdy: 18 Listopadu 2011, 20:01:02 »
Si měl zkusit manželku potrápit ještě více a nechat tam textové prostředí(webové stránky přes wget) :P, jinak, xubuntu taktéž zkouším. Je mi celkem jedno jak to vypadá, ale štve mě, když otevřu víc jak 3 panely v chromu a ono se to zasekne, protože ,,musí,, swapovat :D
Jinak, dobře sepsaný postřeh ;)
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

pivik

  • Host
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #2 kdy: 18 Listopadu 2011, 20:17:14 »
Měl jsi jí tam dát gnome-shell, to má u nás doma úspěch. Manželka i děti už ho mají na svých PC a jsou nadšeni. Když jsem to viděl a osahal, tak jsem přešel i na svém notesu a je to super. Dneska když přijdu k PC, kde neni Gnome-shell tak zajíždím myší do horního levého rohu a čekám.... a ono nic.. ;D Gnome-shell má velký potenciál. Jen upřesním, že mluvím o Gnome-shell na Debianu Wheezy, s Ubuntím nemám zkušenost.

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #3 kdy: 18 Listopadu 2011, 20:27:49 »
No, ubuntí je totožný s debianím (gnome shell jsem měl na ubuntu, debianu a archu), všude je stejnej :D
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #4 kdy: 18 Listopadu 2011, 21:00:54 »
No vidíte já už jsem díky Unity získal další tři dušičky. Akorát jsem jim tam nastavil aby lišta nevyjížděla po najetí do boku ale po najetí do horního levého rohu a na spodní levý roh je nastaven náhled na všechny okna jako (Win+W).
Před tím jsem jim zkoušel dávat ještě gnome 2 se dvěma panely a nechápu to ale stále si mazali tyto panely a neuměli si je vrátit nebo si z nich mazali aplikace a když používaly více ploch tak stále někde něco hledali kde co mají otevřené a minimalizované, vždy náslený návrat k winXP. :-\
Unity všechny tyto problémy vyřešil. Jde také o to jak jim to člověk podá a musí jim to alespoň ukázat a né jim to hodit na PC a nechat je se v tom plácat, i když rodiče si k tomu sedly a než jsem přišel domu tak už s tím uměli pracovat i  bez mé pomoci. ;D
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #5 kdy: 18 Listopadu 2011, 21:37:51 »
Podle mě unity není špatné. Nejcitelněji mi chybí centralizovaná správa appletů/indicátorů.
Pak mi přijde trošku ,,pomalé,, :D
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #6 kdy: 18 Listopadu 2011, 22:30:40 »
Menší zlo?
Pomiluje Tě? (XCFE možná zabralo.)

Jen se pochlubil. Už to nečte. Asi je vše dobrý :D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #7 kdy: 19 Listopadu 2011, 13:32:14 »
Menší zlo?
Pomiluje Tě? (XCFE možná zabralo.)

Jen se pochlubil. Už to nečte. Asi je vše dobrý :D

k tomu se vyjadřovat nebudu :)

ale jinak co se tedy běžných uživatelů týče ve vztahu k GS a nebo Unity tak neznám nikoho ze svého okolí koho by to oslovilo ba naopak a nemyslím že to je špatným vysvětlením funkčnosti. Ne každý si myslí že něco nového je dobré a ne každý si na to zvykne. Ono působí dost kontraproduktivně například to, když na někoho po aktualizaci systému vykoukne na 22 palcovem monitoru třeba takový dash a ne každý chce mít lištu nahoře.

Nechci sahat vývojářům do svědomí, ale tenhle směr je vyhovující na tabletu, ale na desktopu je to svatokrádež :-)
tradiční bordel + Nvidia :-)

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #8 kdy: 19 Listopadu 2011, 13:45:25 »
Citace
Nechci sahat vývojářům do svědomí, ale tenhle směr je vyhovující na tabletu, ale na desktopu je to svatokrádež :-)
Tak pod to bych se podepsal. Jediná útěcha je že Woknaři ve Win8 to taky nebudou mít tak jednoduché. Ještě že nám zůstalo KDE a Xfce ;)

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #9 kdy: 19 Listopadu 2011, 15:32:56 »
Unity je obzvláště nepovedené rozhraní právě proto, že jej vyvíjí tým, který vůbec neví jak lidé používají počítače. Gnome Shell jsem ještě nevyzkoušel. Osobně používám na hlavní pracovní stanici Gnome Classic v 10.04 a na trendy stanici Xubuntu v 11.10.
Ta uzavřenost vývojářských týmů před uživatelskou veřejností se prohlubuje obecně a postihla ne pouze Ubuntu. Špatné zkušenosti mám v tomto ohledu s profi verzí Gmailu, kterou musíme používat u nás ve firmě. A příkladů nám současnost nabízí čím dál více. Stačí se dívat a poslouchat.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #10 kdy: 19 Listopadu 2011, 16:23:25 »
Unity je obzvláště nepovedené rozhraní právě proto, že jej vyvíjí tým, který vůbec neví jak lidé používají počítače. ...
Canonical argumentuje tím, že provádí pomocí externí firmy usability testing (testování Unity na zvířatech Linuxem nepolíbených uživatelích), a na základě zjištění Unity upravují. Dále argumentují zvýšeným zájmem o nové Ubuntu. Cílem je přitáhnutí nových uživatelů.

Např.
http://design.canonical.com/2010/11/usability-testing-of-unity/
http://www.markshuttleworth.com/archives/717#comment-364476

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #11 kdy: 19 Listopadu 2011, 18:15:03 »
Unity je obzvláště nepovedené rozhraní právě proto, že jej vyvíjí tým, který vůbec neví jak lidé používají počítače. ...
Canonical argumentuje tím, že provádí pomocí externí firmy usability testing (testování Unity na zvířatech Linuxem nepolíbených uživatelích), a na základě zjištění Unity upravují. Dále argumentují zvýšeným zájmem o nové Ubuntu. Cílem je přitáhnutí nových uživatelů.

Např.
http://design.canonical.com/2010/11/usability-testing-of-unity/
http://www.markshuttleworth.com/archives/717#comment-364476


ať si argumentují čím chtějí já mám osobní zkušenost s dost velkým počtem uživatelů a těm unity na desktopu prostě nevyhovuje, stejně jako mě ... jinak mě a ani jich se nikdo neptal, takže nevím na jakém vzorku lidí to testují :-)
tradiční bordel + Nvidia :-)

Martin - ViPEr*CZ*

Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #12 kdy: 19 Listopadu 2011, 18:16:51 »
Citace
Nechci sahat vývojářům do svědomí, ale tenhle směr je vyhovující na tabletu, ale na desktopu je to svatokrádež :-)
Tak pod to bych se podepsal. Jediná útěcha je že Woknaři ve Win8 to taky nebudou mít tak jednoduché. Ještě že nám zůstalo KDE a Xfce ;)
Ještě LXDE  ::)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #13 kdy: 19 Listopadu 2011, 20:02:35 »
Inak ak sa nemýlim tak je aj oficiálny ICQ klient pre linux.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Martin - ViPEr*CZ*

Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #14 kdy: 19 Listopadu 2011, 22:58:46 »
Inak ak sa nemýlim tak je aj oficiálny ICQ klient pre linux.
Nemýlíš... ale je to jen beta zatím: http://www.icq.com/download/linux/cz
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #15 kdy: 19 Listopadu 2011, 23:47:53 »
Inak ak sa nemýlim tak je aj oficiálny ICQ klient pre linux.
Nemýlíš... ale je to jen beta zatím: http://www.icq.com/download/linux/cz
A tak to aj zostane nakolko je to závislé na Adobe AIR, ktorý sa rozhodla firma (pre linux) zabiť.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #16 kdy: 20 Listopadu 2011, 00:13:40 »
Inak ak sa nemýlim tak je aj oficiálny ICQ klient pre linux.
Nemýlíš... ale je to jen beta zatím: http://www.icq.com/download/linux/cz
A tak to aj zostane nakolko je to závislé na Adobe AIR, ktorý sa rozhodla firma (pre linux) zabiť.

Adobe zabilo IDE (Flex builder), devel SDK a AIR framework zůstává...

Citace
Developers can continue to use the open source Flex SDK to develop, debug and compile applications on Linux. Adobe also plans to continue development of the AIR SDK for Linux Developers.
http://labs.adobe.com/technologies/flex/flexbuilder_linux/
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #17 kdy: 20 Listopadu 2011, 00:30:18 »
Inak ak sa nemýlim tak je aj oficiálny ICQ klient pre linux.
Nemýlíš... ale je to jen beta zatím: http://www.icq.com/download/linux/cz
A tak to aj zostane nakolko je to závislé na Adobe AIR, ktorý sa rozhodla firma (pre linux) zabiť.

Adobe zabilo IDE (Flex builder), devel SDK a AIR framework zůstává...

Citace
Developers can continue to use the open source Flex SDK to develop, debug and compile applications on Linux. Adobe also plans to continue development of the AIR SDK for Linux Developers.
http://labs.adobe.com/technologies/flex/flexbuilder_linux/

Kód: [Vybrat]
We will no longer be releasing our own versions of Adobe AIR and the AIR SDK for desktop Linux, but expect that one or more of our partners will do so.http://blogs.adobe.com/flashplayer/2011/06/adobe-air-and-linux-increasing-distribution-on-devices.html
http://www.root.cz/clanky/adobe-air-pro-linux-konci-nikdo-ho-nechtel/

Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #18 kdy: 25 Listopadu 2011, 19:47:45 »
díky za tip, ale přez wine to šlape zatím spolehlivě tak to neřeším ...

jediné co je docela problém tak hibernace při zavření víka notasu, někdy proběhne a někdy ne což je dost frustrující a vadící
tradiční bordel + Nvidia :-)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #19 kdy: 25 Listopadu 2011, 21:51:24 »
Unity je obzvláště nepovedené rozhraní právě proto, že jej vyvíjí tým, který vůbec neví jak lidé používají počítače. ...
Canonical argumentuje tím, že provádí pomocí externí firmy usability testing (testování Unity na zvířatech Linuxem nepolíbených uživatelích), a na základě zjištění Unity upravují. Dále argumentují zvýšeným zájmem o nové Ubuntu. Cílem je přitáhnutí nových uživatelů.
Ano, to je přesně ono, upravují. Vymysleli (nebo spíše okopírovali od Macu) koncept nového prostředí, aniž by řešili, co na to uživatelé. A teď dělají usability testy, aby to upravili tak, aby to uživatelům vadilo co nejméně. Já si nemůžu pomoct, ale ty usability testy měly přijít už v té první fázi.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #20 kdy: 25 Listopadu 2011, 22:00:32 »
...
Ano, to je přesně ono, upravují. Vymysleli (nebo spíše okopírovali od Macu) koncept nového prostředí, aniž by řešili, co na to uživatelé. A teď dělají usability testy, aby to upravili tak, aby to uživatelům vadilo co nejméně. Já si nemůžu pomoct, ale ty usability testy měly přijít už v té první fázi.
To je možné, ale jako laik mám k tomu 2 dotazy:

1. Jak je možné dělat testy na něčem, co ještě neexistuje ("1. fáze"?)?
2. U GNOME3/Shell se nějaké podobné testy dělaly? (Nic jsem k tomu nenašel, jenom "plán": http://live.gnome.org/GnomeShell/Design/UsabilityTesting/PhaseI)

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #21 kdy: 25 Listopadu 2011, 23:22:42 »
Jak povídal jeden pán: Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete ;)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #22 kdy: 26 Listopadu 2011, 00:49:03 »
To je možné, ale jako laik mám k tomu 2 dotazy:

1. Jak je možné dělat testy na něčem, co ještě neexistuje ("1. fáze"?)?
Testování na prototypech? Sledování, jak používají uživatelé současné prostředí, co jim dělá problémy? Firmy jako Apple nebo Microsoft zapojují uživatele do designu už od samého počátku.

2. U GNOME3/Shell se nějaké podobné testy dělaly? (Nic jsem k tomu nenašel, jenom "plán": http://live.gnome.org/GnomeShell/Design/UsabilityTesting/PhaseI)
Pokud vím, tak ne, ale jak je to relevantní? Druzí to nedělali, tak to nebyla chyba, že jsme to taky nedělali?

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #23 kdy: 26 Listopadu 2011, 12:30:08 »
Testování na prototypech? Sledování, jak používají uživatelé současné prostředí, co jim dělá problémy? Firmy jako Apple nebo Microsoft zapojují uživatele do designu už od samého počátku.
U Microsoftu je právě tato věc předmětem kritiky:
The result of trying to please everyone is feature bloat, multiple ways of doing just about everything, and a general incoherence of product design.

U Macu, co vím, je to právě naopak:
Contrast the Microsoft approach to Apple, where all decisions are made by a tiny group of executives very much led by decider-in-chief Steve Jobs. Not a whole lot of attention is paid to what customers think they want because Jobs and his colleagues believe that they know butter[sic] than the customers themselves do of what consumers will really want.

citace z:
http://www.businessweek.com/the_thread/techbeat/archives/2008/10/windows_7_usabi.html

Jinak obecně jsem k tomu testování na prototypech nic nenašel, budu rád za nějaký odkaz.

Pokud vím, tak ne, ale jak je to relevantní? Druzí to nedělali, tak to nebyla chyba, že jsme to taky nedělali?
Je to relevantní v tom smyslu, že pokud by se bývaly dělaly, byla by možnost se poučit nebo nechat vést příkladem. Jinak ne.
« Poslední změna: 26 Listopadu 2011, 16:45:33 od daysleeper »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Kterak vyhrálo Xubuntu
« Odpověď #24 kdy: 26 Listopadu 2011, 14:32:36 »
IMHO Unity má od macu dosť ďaleko, teda je o mnoho použitelnejšie. Za unity som sadol a všetko mi išlo intutívne a naopak na macu mi asi najviac čo vadilo, bolo použitie global-menu, kde sú tlačítka na close,minimize,maximize v okne ale menu ju v lište. Dosť rušivý element.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.