Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace společně s Windows  (Přečteno 2493 krát)

Pavelko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Instalace společně s Windows
« kdy: 08 Listopadu 2017, 21:20:55 »
Dobrý den,

chtěl bych si vyzkoušet Ubuntu, ale mám problém s Instalací.

V notebooku (Asus N56) mám daný SSD disk (250 GB Kingston Blue), na kterém mám Windows 10.
Společně s ním mám místo mechaniky původní 750 GB disk. Tento disk mám rozdělený na 600 GB co používám na data. Na zbytek (150 GB) bych chtěl nainstalovat Ubuntu.

Ubuntu se mi sice nainstalovat podařilo, i jsem se do něj přihlásil, ale po restartu mi automaticky najíždí Windows. Je nějak možné nastavit, abych si mohl při startu notebooku vybrat který systém chci používat? Nějaká jednoduchá možnost?

Děkuji za odpověď.

Pavel

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace společně s Windows
« Odpověď #1 kdy: 08 Listopadu 2017, 21:54:16 »
Jde o to, kam ji nainstaloval zavaděč. Jestli je na tom druhém disku nebo v EFS oddílu na SSD.
V každém případě, pokud by byl na SSD, dostal bys při bootu na výběr který OS spustit.

Pokud startují hned Windows, bez jakékoli možnosti výběru, je zavaděč (Grub) určitě na druhém disku.
Do Ubuntu se pak dostaneš pouze přes Boot menu (nejčastěji klávesa F12) kde vybereš ze kterého disku se bude bootovat.
---------------------------------------
Aby to fungovalo jako v první možnosti, musel bys už během instalace správně zvolit umístění pro zavaděč (což jsi zřejmě neudělal). Lze to ale udělat i dodatečně např. pomocí https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/
Můžeš se s tím popasovat, pokud se na to cítíš. A než se bezhlavě pustíš do instalace, máš si o tom napřed něco přečíst, zvláště pokud máš na PC UEFI.
http://linuxbsdos.com/2013/03/12/dual-boot-windows-8-and-ubuntu-12-04-in-uefi-mode/
https://askubuntu.com/questions/221835/installing-ubuntu-alongside-a-pre-installed-windows-with-uefi
« Poslední změna: 08 Listopadu 2017, 22:00:02 od juwa2 »

Pavelko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Instalace společně s Windows
« Odpověď #2 kdy: 08 Listopadu 2017, 23:06:02 »
Děkuji za odpověď.
Problém je, že neumím moc dobře anglicky, takže jsem postupoval podle návody tady na webu na wiki. A asi jsem udělal něco špatně.

No, snad se mi to povede s pomocí těch stránek od Vás. Bude to sice náročně, ale třeba se to povede.

Děkuji Vám.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Instalace společně s Windows
« Odpověď #3 kdy: 09 Listopadu 2017, 09:45:29 »
Citace
Problém je, že neumím moc dobře anglicky
Ak ti nevadí slovenčina tak môžeš pozrieť aj sem. Sú tam síce W8 + Linux Mint ale postup je rovnaký.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Pavelko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Instalace společně s Windows
« Odpověď #4 kdy: 09 Listopadu 2017, 15:26:29 »
Ak ti nevadí slovenčina tak môžeš pozrieť aj sem. Sú tam síce W8 + Linux Mint ale postup je rovnaký.

Děkuji! To je mnohem lepší.

Ještě mě napadlo - dalo by se nějak udělat, abych měl Ubuntu nainstalované na SSD společně s Windows, ale měli společný disk s daty na tom druhém harddisku? Případně každý zvlášť?

Samotné načítání Ubuntu momentálně trvá strašně dlouho. K tomu se mi objevil po instalaci problém, že když notebook restartuji, tak se zasekne při načítání na prázdní černé obrazovce a nedělá nic a musím jej natvrdo vypnout. Ti před instalací Ubuntu nedělal.

Děkuji moc za všechny informace!

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Instalace společně s Windows
« Odpověď #5 kdy: 09 Listopadu 2017, 16:20:46 »
Citace
dalo by se nějak udělat, abych měl Ubuntu nainstalované na SSD společně s Windows
Dalo. Treba urobiť pre Ubuntu oddiel (partíciu). Len bacha - treba zálohovať dáta. Pri hre s oddielmi hrozí, že o ne prídeš. Inštalácia v tom prípade "Něco jiného".
Citace
ale měli společný disk s daty
To je možné tiež ale sa to nedoporučuje.
Citace
Případně každý zvlášť?
Tak. Ak vytvoríš zvlášť oddiel pre dáta, po prípadnom preinštalovaní Ubuntu o ne neprídeš. Pre bfu sa doporučujú LTS verzie Ubuntu. Pre staršie stroje 14.04.5 a pre novšie stroje 16.04.3 trebárs odtialto.
Riadne si naštuduj návody. Pred inštaláciou si najprv vyskúšaj Ubuntu (alebo iné distro) v Live session
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.