Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181  (Přečteno 10694 krát)

rado4077

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« kdy: 11 Prosince 2016, 01:33:26 »
Ahoj, z Linuxem začínám a rozhodl jsem se pro něj především proto, že můj stařeček a na něm Mac OS X 10.6.8 už ztratil jakoukoliv podporu a neustále vyhledávat starší verze programů, které potřebuji pro práci už mne vyčerpává a Macbook i na svůj věk je stále ve výborném stavu  ::). Procházel jsem fórum, ale bohužel jsem nedohledal odpovědi na pár chyb, které bych potřeboval vyřešit k úspěšnému fungování Ubuntu na MB.

1) Neustále mi vyskakuje chybová hláška o stavu baterie, "Kritický stav baterie 0%". Baterie je však nabitá a v pořádku. Vyhazuje to cca každých 5 sekund. Restartováno, baterie vyjmuta a zase vložena a v Mac OS vše bez problému. Je nějaká možnost, jak opravit chybu, případně jen vypnout ten vtíravý zvuk a tabulku?
2) MB se při práci v Ubuntu okamžitě zahřeje skoro na 90 stupňů a ventilátor jede na maximum, kde může být problém?

Děkuji za každou radu, případně odkaz na téma pokud se to již řešilo, ale opravu jsem nic nenašel.

EDIT:
Zahřívání ustalo, takže bod 2 už bych neřešil. Baterka však pořád ukazuje 0% a tentokrát už mě to i přepíná do spánku.
Dokázal by mi někdo poradit jak nastavím ctrl na command? Podle návodu z googlu skončím vždy na tom, že zápis byl zamítnut...
« Poslední změna: 11 Prosince 2016, 03:34:23 od rado4077 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2016, 09:13:54 »
Normální je nejprve vyzkoušet určitou linuxovou distribuci v live režimu a teprve po ujištění se, že vše funguje instalovat.
Takže zkus jinou - je jich nepřeberně. A určitě bude některá s tvým HW fungovat bez chyby. Tu si pak nainstaluj.

rado4077

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #2 kdy: 11 Prosince 2016, 09:47:29 »
Dekuji, za překvapující odpověď. Čekal jsem celkem vse, i výtku jaky jsem v*l, ze jsem udělal něco špatně, ale to, ze nejoblíbenější a nejrozšířenější verze nebude fungovat a řešením bude volba jiné distribuce, to jsem nečekal.  :o

EDIT: jeste poznatek, pokud mb spustim bez připojeného adaptéru jen na baterii, tak funguje bez problému, jakmile připojim adaptér začne výše zmíněné, skáče to i pri nabíjení.
« Poslední změna: 11 Prosince 2016, 10:05:28 od rado4077 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #3 kdy: 11 Prosince 2016, 12:05:57 »
No důvody můžou být pouze dva:
1. Tato distribuce/verze (Ubuntu) si s tvým HW "nesedí".
2. Máš tam HW problém.
Pokud vyzkoušíš jiná distra a situace bude stále stejná, platí bod č. 2
V tom případě servis, případně sběrný dvůr.
--------------
Ještě dodám, že i baterie má svoji řídící logiku - čip, takže pokud je třebas vadná nebo načatá, může se to ve výsledku projevovat všelijak...
« Poslední změna: 11 Prosince 2016, 12:15:15 od juwa2 »

rado4077

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #4 kdy: 11 Prosince 2016, 12:22:19 »
Baterie je asi 6 měsíců stará, originál, má asi 154 cyclů. HW problém asi nebude, protože v Mac OS vše funguje jak má a výdrž je přes 4 hodiny, při práci. Uvidíme, postahoval jsem ještě Mint, elementary a Debian. Mám však takový pocit, že když jsem zkoušel Live Ubuntu, tak to nedělalo, ale to už si nejsem jistý.

rado4077

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #5 kdy: 11 Prosince 2016, 17:23:43 »
Vzdávám to, elementary jsou výše uvedené problémy pryč, nicméně jsou zase jiné, OS se nechce probudit nebo vůbec nejdou vypnout, ostatní zase nepodporují všechen hardware. Chtěl jsem dát linuxu možnost, ale stále jsou to jen neodladěné distribuce, které jsou pro zábavu a zaplácání nedělního odpoledně hledáním na googlu jak řešit daný problém  >:(. Přeji vám všem pevné nervy, hold budu muset, ještě chvíli šetřit a koupit novější stroj, zatím to musím vydržet s W10, které jedou kupodivu bez problému  :o.

Prosím LOCK

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #6 kdy: 12 Prosince 2016, 22:21:55 »
Nemohu si odpustit:

Ubuntu 16.04 je nejoblibenejsi a nejrozsirenejsi si vzal kde?

Zakladni logika je dle mne takova:
Hodne stary ntb + nejnovejsi a nedochytany OS s pomerne vysokymi naroky = vubec bych to nezkousel.

Tedy, at uz zkusis cokoliv, tak starsi stabilni verzi. Zkus sem dat presnou hw konfiguraci a zkusime dat tip. Ale i tak bych urcite zkusil ne novejsi, nez treba Xubuntu 14.04 ci Mint Mate 17.3 apod.
« Poslední změna: 12 Prosince 2016, 22:24:38 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #7 kdy: 13 Prosince 2016, 12:05:58 »
Ventero má pravdu, přidal bych pouze doporučení vyzkoušet Elementary Freya, který je založen na Ubu 14.04 páč kluci vývojářský tohoto OS to ladí pro Apple HW. Je potřeba si u něj ale zvyknout na poněkud odlišnější prácí s desktopem. A nenechat se odradit  ;)
» Linux Mint on mini-ITX boards «

rado4077

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #8 kdy: 14 Prosince 2016, 10:17:47 »
TO Ventero:

Děkuji za snahu vypomoci.
K první otázce, všeobecně na Googlu, ABCLinuxu atd. se všichni zmiňují o tom, že Ubuntu je nejoblíbenější a nejstabilnější verze.
Z praxe s MacOS a "Win" (z části) jsem předpokládal, že pokud je vydána nová verze, má vychytané nedostatky verze předchozí. Nicméně jak už jsem zjistil a jak jste mi napsali není tomu tak.
Souhlasím s tím, že Macbook White již není žádná špička, bohužel momentálně na nový stroj od jabka není a také svou politikou a "tvořivostí" MacOS už pro mne není tak zajímavý jako býval. Na práci to byly nejlepší stroje.

Konfigurace: CPU Intel Core Duo 2.0 GHz, RAM 2 GB, GPU integrovaná Intel GMA950.

Předpokládal jsem tedy, že když minimální konfigurace pro Ubuntu 16.04 je "Systémové požadavky: 1 GB RAM, 5 GB místa na disku, 1 GHz CPU (Intel Pentium 4 nebo novější).". Tak by neměl být jakýkoliv problém s instalací a následným fungováním.
Nicméně Ubuntu 16.04 - problémy, o kterých jsem psal, Ubuntu 14.04 se nechtěl vypínat, později byl problém i s nabootováním (zřejmě jsem něco narušil když jsem vypínal "natvrdo"). Zkoušel jsem různé rady, které jsem našel na Googlu, bohužel nic nezabralo.

TO GlidingFLY:
Tobě také děkuji za rady a především čas. Po Ubuntu jsem samozřejmě vyzkoušel elementary, které se velmi podobá MacOS nicméně funkčnost již není taková. Jelikož mám pouze 32bit procesor musel jsem nainstalovat verzi Freya. Vypadalo to nadějně, vše vypadalo, že funguje jak má a začal jsem instalovat aplikace, které potřebuji, bohužel po asi 2 hodinách jsem nemohl kliknout na Aplikace, kliknout jsem tedy mohl, ale bez odezvy, a nakonec při zavření víka se už nechtěl probouzet.
Postupoval jsem další distribucí a to Mint (už si nevzpomínám na číselné označení), byla zeleno-bíla (stříbrná). Ta pro změnu nechtěla přijmout 4G modem do USB, to jsem se snažil cca 4 hodiny zprovoznit podle všemožných návodů, ale vždy to na něčem ztroskotalo a nikdy jsem se nepřipojil.

Jak jsem psal i výše, děkuji všem za váš čas, rady, náměty. Linux je nádherná myšlenka, bohužel namyšleností (můj názor), každého vývojáře je na světě tolik distribucí, že člověk, který o Linuxu jenom slyšel, nemá absolutně možnost si vybrat a v konečné fázi pokud si vybere je OS často nekompatibilní, nestabilní a i když celkově svižný, tak nefunkční. Mac OS jasně ukázalo, že na unixu se dá velice dobře stavět, ale pokud si každý bude hrát na svém písečku a nová verze nebude mít více chyb jako stará, tak to bohužel ztrácí smysl celého projektu. Jak říkal jeden moudrý pán, nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci, natož abych si bral něco zadarmo  ;D.

Jinak nemám problém si distribuci, kterou případně doporučíte si nainstalovat jako třetí systém a vyzkoušet, ale je to spíše jako experiment  ???.

Dopadlo to tak, že jsem nainstaloval W10 32-bit, a co jsem čuměl, tak pro práci funguje srovnatelně jako W10 na 4x výkonnějším desktopu  ;D ;D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #9 kdy: 14 Prosince 2016, 12:00:56 »
Tak pravda je, ze se u novejsich verzi nektere chyby odstrani a jine vygeneruji - bohuzel mas pravdu, ze i v Ubuntu chytli trend Microsoftu a tech bugu generuji vic, nez opravuji.

Hlavni je vsak uvedomit si, ze jakykoliv HW starsi 5 let je jaksi vyjmut z hlavni podpory a je odsunut na vedlejsi kolej - zvlast u grafik je to znat - a bohuzel u Ubuntu je to o neco vyraznejsi nez u Win zda se mi.

Tvuj problem vsak bude nekde kolem ACPI, takze prvni bych mrkl do Biosu, jestli tam neni prepinani rizeni bios/acpi jako to maji treba fujitsu-siemens, popr. jeste zkusit instalaci s parametrem "noapic" nebotakneco - to by chtelo dohledat presneji, ted jen hadam.

GMA 950 je pro Unity na hrane bych rekl, takze bych opravdu zkusil radsi jine lehci prostredi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #10 kdy: 28 Prosince 2016, 14:43:45 »
Zkusila bych ještě Fedoru 24 nebo možná lépe 25 (osobně mám ráda Gnome, ale je to na tobě, jen bych se vyhnula KDE, to je sice pěkný ale náročný polofunkční nedodělek). Ale já třeba mám zase problém s wifi na svém MacBooku Pro early 2008, který se mi nepodařilo uspokojivě vyřešit, takže dožije s El Capitanem.


Mimochodem, měla jsem za to, že každé Core 2 Duo je 64 bitový procesor, ono tomu tak není? A MB White 2007 podporuje jako poslední Lion a neoficiálně se tam dá dostat i Mountain Lion a s určitými obtížemi i Mawericks (macrumors.com) - vyzkoušeno, není to tak dávno, co jsme ho ještě měli doma, přesně model jako máš ty, jen se 4 GB RAM a SSD a 64 bitový byl.


ot: Jak se ti tam podařilo nahrát Windows 10?
« Poslední změna: 28 Prosince 2016, 14:45:52 od Abby »

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #11 kdy: 29 Prosince 2016, 15:00:17 »
Co se týče architektury u macbooků verze A1181, to závisí na identifikaci modelů.
Pokud má model number A1181 a model identifier MacBook1,1 tak se jedná o 32-bit architekturu.
Pokud má model number A1181 a model identifier MacBook2,1 tak to je již první 64-Bit architektura.
Obě verze mají Intel Core 2 Duo (Yonah / Merom).

Je nejdříve potřeba toto zjistit a pak instalovat vhodný OS. Co se týče Wi-Fi, tak u některých, to si ale už fakt nepamatuji, byly použity čipy Broadcomm a tam, pokud instalujeme AnyUbu, je potřeba doinstalovat podporu pro tyto čipy.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu 16.04 LTS - Macbook White A1181
« Odpověď #12 kdy: 29 Prosince 2016, 15:50:56 »
Broadcom je použitý v každém Macu, mám teď MBP 2016 13" a je tu wifi Broadcom. Na MBA 2015, MBP 2008 a Mini 2009 mají také všechny Broadcom.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.