Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VYŘEŠENO: Kubuntu 14.04 - nabízený nechtěný downgrade Thunderbirdu  (Přečteno 1805 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Prosím znalejší přítomné o radu: od včerejška se mi v Kubuntu 14.04 LTS 64bit najednou v rámci update balíčků začal nabízet nechtěný downgrade Thunderbirdu z verze 52 na verzi 38 (viz přiložený screenshot ze Synapticu).

Mohl bych zamknout verzi TB, ale to není systémové a hlavně to není řešení. Mě by spíš zajímalo, jak se může stát, že o tolik starší verze je najednou považována za novější?

Jde o nějakou chybu v repozitářích, nebo něco jiného?

Díky za smysluplné rady.
« Poslední změna: 24 Října 2017, 23:24:31 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kubuntu 14.04 - nabízený nechtěný downgrade Thunderbirdu
« Odpověď #1 kdy: 24 Října 2017, 18:24:57 »
1. Zamkni verzi a nějaký čas počkej, jak se to "vyvrbí".
2. Nebo můžeš TB odinstalovat a dát si tam TB přímo od Mozilly
https://ftp.mozilla.org/pub/thunderbird/releases/
kerá se aktualizuje "vlastní cestou" (=stejně jako ve windows, z prostředí programu samotného).

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Kubuntu 14.04 - nabízený nechtěný downgrade Thunderbirdu
« Odpověď #2 kdy: 24 Října 2017, 20:21:22 »
1. Zamkni verzi a nějaký čas počkej, jak se to "vyvrbí".

To jsem nakonec přece jen udělal, ale jak píšu výše, nepovažuju to za řešení.

2. Nebo můžeš TB odinstalovat a dát si tam TB přímo od Mozilly
https://ftp.mozilla.org/pub/thunderbird/releases/
kerá se aktualizuje "vlastní cestou" (=stejně jako ve windows, z prostředí programu samotného).

Vlastní aktualizace programu funguje i v Linuxu? To jsou mi věci... Kde k tomu TB bere práva? Leda že by se veškerá instalace odehrávala třeba v /home/uzivatel...

Jinak bych ale velmi rád zůstal u balíčkovacího systému a jeho správy, protože to považuju za jeden z největších kladů Linuxu. Ruční instalaci a správu používám jen tehdy, když opravdu není jiná možnost (třeba neexistuje repozitář).

Vlastně jsem se ale pořád nedozvěděl příčinu toho problému. Nikdo neví? Podle čeho se vlastně řídí priorita verzí při update (tedy kromě pinningu, který nepoužívám)?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kubuntu 14.04 - nabízený nechtěný downgrade Thunderbirdu
« Odpověď #3 kdy: 24 Října 2017, 20:56:31 »
1. TB od mozilly (platí i pro Firefox) se běžně rozbaluje do /opt.  Aktualizace probíhá normálně, žádná zvýšená práva (kupodivu) nevyžaduje - vše je ošetřeno v aplikaci samotné. Výhodou tohoto řešení je okamžitá dostupnost nové verze jakmile ji mozilla vydá. Odpadá čekání, až se to někdo uráčí zkompilovat a zařadit do offiko repozitářů, což někdy docela trvá.
2. Příčina problému - je to zvláštní, mělo by se to striktně řídit názvem balíku (zkus detailně porovnat oba názvy, nějaká mezera, tečka navíc...). Pak by nemělo hrozit že bude k aktualizaci (nesmyslně) nabízena starší verze.
A je docela možné, že pokud bys tu aktualizaci TB spustil, skončila by hláškou, že je již nainstalována novější verze. Potože se (při instalaci) vše řídí obsahem souboru "control" ve složce "DEBIAN" která je součástí každého balíku .deb
Takže buď špatné pojmenování balíku na straně repozitáře, nebo, což je závažnější, chyba apt.
Můžeš zkusit (ve zdrojích SW) nastavit jiný server a pak se podívat jestli se to změnilo.
---------------------------------------------------------
Jinak u mě (U14.04.5) se to chová normálně, aktualizace jsou nabízeny korektně...
« Poslední změna: 24 Října 2017, 20:58:41 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Kubuntu 14.04 - nabízený nechtěný downgrade Thunderbirdu
« Odpověď #4 kdy: 24 Října 2017, 22:26:34 »
1. TB od mozilly (platí i pro Firefox) se běžně rozbaluje do /opt.  Aktualizace probíhá normálně, žádná zvýšená práva (kupodivu) nevyžaduje - vše je ošetřeno v aplikaci samotné. Výhodou tohoto řešení je okamžitá dostupnost nové verze jakmile ji mozilla vydá. Odpadá čekání, až se to někdo uráčí zkompilovat a zařadit do offiko repozitářů, což někdy docela trvá.

Aha, takto funguje (myslím tím instalaci do /opt) i třeba LibreOffice apod., jenže prostě pak chybí svázanost s balíčkovacím systémem, jak už jsem napsal, integrace do KDE atd. Kromě toho třeba na FF budoucí verze 57 někdy od listopadu fakt nejsem zvědavý (likvidace takřka všech existujících doplňků), takže pak by nebyla možnost zakázat zamknutím podobné úlety třeba i u TB.

Citace
2. Příčina problému - je to zvláštní, mělo by se to striktně řídit názvem balíku (zkus detailně porovnat oba názvy, nějaká mezera, tečka navíc...). Pak by nemělo hrozit že bude k aktualizaci (nesmyslně) nabízena starší verze.
A je docela možné, že pokud bys tu aktualizaci TB spustil, skončila by hláškou, že je již nainstalována novější verze. Potože se (při instalaci) vše řídí obsahem souboru "control" ve složce "DEBIAN" která je součástí každého balíku .deb
Takže buď špatné pojmenování balíku na straně repozitáře, nebo, což je závažnější, chyba apt.

Díky za info, ale pak by ještě bylo potřeba znát nějaké kritérium třídění apod. (ve smyslu co je tedy vlastně čerstvější). Jen mě zaujalo to číslo "1000" jako prefix před TB verze 38 (viz screenshot)... "Aktualizace" na verzi 38 proběhne zcela korektně a ta verze pak taky běží (až do ruční změny zpět).

Citace
Můžeš zkusit (ve zdrojích SW) nastavit jiný server a pak se podívat jestli se to změnilo.

Zkusil jsem (změna z ČR na hlavní server), obnovit, beze změny.

Citace
Jinak u mě (U14.04.5) se to chová normálně, aktualizace jsou nabízeny korektně...

Hmmm....tak trochu jsem to čekal.
« Poslední změna: 24 Října 2017, 22:30:43 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
VYŘEŠENO: Kubuntu 14.04 - nabízený nechtěný downgrade Thunderbirdu
« Odpověď #5 kdy: 24 Října 2017, 22:49:10 »
Tak jsem na to přišel...

Jelikož mám přidanou spoustu PPA repozitářů, tak jedním z nich byl i Plasmazilla (https://launchpad.net/~plasmazilla/+archive/ubuntu/releases). No a odtamtud pocházela ta priorita TB verze 38. Hned v hlavičce té stránky se zmiňují o pinningu tamních balíčků...

Přišel jsem na to hledáním řetězce "1:1000~38.4.0+build3-0ubuntu1~20160103.2327" na webu.

Jak to vzniklo? Pravděpodobně ve snaze se vyhnout budoucí verzi 57 u FF, nebo jsem možná chtěl KDE dialogy u FF, už si pořádně nepamatuju... Jen nechápu, proč se to při update balíčků projevilo až včera (dělám ho denně a ten repo v Synapticu byl už docela dlouho). Že by onen prefix "1000" u balíčku TB, který tam třeba až do včerejška nebyl?

Takže ve finále stačilo v Synapticu odškrtnout tento repozitář a vše je zase OK. Jo a místo toho FF v. 57 nejspíš nastoupí Pale Moon, to pro inspiraci ostatních...
« Poslední změna: 24 Října 2017, 23:26:34 od JirkaZ »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.