Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Údaj kdy byla fotografie pořízena - oprava - změna  (Přečteno 2922 krát)

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Údaj kdy byla fotografie pořízena - oprava - změna
« kdy: 27 Září 2017, 14:30:23 »
Po zakoupení nového fotoaparátu jsem chybně nastavil měsíc. (Přispělo k tomu jak to, že nosím brýle, tak špatná viditelnost displeje na slunci.) Pokud bych to neopravil, tak by se mi následně promíchaly fotografie ze dvou různých dovolených. Já fotoaparát používám především jako turistický deník, a tak je to pro mne docela důležité. Vím, že kdysi, ještě v DOSu bylo pod určitým sw poměrně jednoduché tento údaj změnit tak, že rok, hodina, minuta, atd. zůstal beze změny, ale jednotlivý údaj, v tomto případě ten měsíc šel opravit na správný.
Na manipulace se soubory používám Krusader. Na fotky Shotwell. (Ani jeden z nich jsem nijak neupravoval - nekonfiguroval, oba zůstaly zatím takové, jak jsem je kdysi poprvé spustil.)
Co doporuřujete použít Vy?
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Údaj kdy byla fotografie pořízena - oprava - změna
« Odpověď #1 kdy: 27 Září 2017, 16:03:16 »
V Shotwell se dá jednoduše změnit datum a čas i celým skupinám fotek: Fotografie -> Nastavit datum a čas...
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Re:Údaj kdy byla fotografie pořízena - oprava - změna
« Odpověď #2 kdy: 28 Září 2017, 06:25:11 »
Jasně. Díky. ALE - V Krusaderu se stále zobrazuje ZMĚNĚNO, a tam je samozřejmě DNEŠNÍ datum. To mi při třídění fotek bohužel příliš nepomůže. Mám si nějak jinak nastavit Krusader? Zatím jsem tam ta menu procházel a nastavení panelů - tak aby zobrazoval, (a třídil) podle data a času pořízení fotografie - nenašel. Asi hledám špatně, a současně se bojím, že si to základní nastavení Krusaderu rozhodím, a nedokážu ho vrátit do původního stavu.
Mám k manipulaci s fotografiemi - přesunům na externí disk - přerovnání podle data, času a MÍSTA pořízení - použít JINÝ softwér???
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Údaj kdy byla fotografie pořízena - oprava - změna
« Odpověď #3 kdy: 30 Září 2017, 09:26:15 »
Myslim, ze tu doslo k jistemu zmateni. Jedna vec je nazev souboru a log jeho tvorby a zmeny a druha vec jsou metadata samotneho souboru, kde je mj i cas porizeni fotografie.

Souborovy manazer to bude vzdy radit podle nazvu souboru nebo casu porizeni/upravy atp. Fotici pristroje pojmenovavavaji fotky ciselnou radou v postoupnosti a tim je zajistena chronologie. Casto samotnym datumem v nazvu fotky . Do toho se nejspise promitl tvuj problem se spatnym nastavenim fotaku. Nevim, jestli nejaky souborovy manzer umi tridit fotky dle metadat, ale podle me je tve reseni homadne prejmenovani fotek. Vzit tu skupinu fotek do jedne slozky, ty uz jistou chronologii maji jen se spatnym datumem a prejmenvat je tak aby se radily tam kam maji.

Jinak by me ale zajimalo, jak zmenit datum a cas v metadatech fotky ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Údaj kdy byla fotografie pořízena - oprava - změna
« Odpověď #4 kdy: 06 Října 2017, 15:53:22 »
Nevím jestli to pomůže, ale v programu Luminance HDR je možnost zkopírovat exif z jednoho souboru do druhého. Pokud by tedy nevadilo, že všechny fotky pak budou mít mimo data i stejný čas pořízení, tak by to šlo tímto způsobem udělat. Pokud soubory ovšem obsahují i GPS souřadnice nebylo by to asi ideální řešení. Jinak v programu se to nachází pod nabídkou "Nástroje". Nicméně si matně vzpomínám, že jsem měl kdysi nainstalovaný nějaký program, kde šlo měnit exif přímo. Bohužel už nevím co to bylo zač...
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.