Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vhodný OS  (Přečteno 1698 krát)

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Vhodný OS
« kdy: 13 Ledna 2024, 14:42:00 »
Dobrý den,
potřeboval bych poradit s výběrem Linuxu pro starý notebook. Procesor je AMD Brazos - AMD Dual Core E450 1,65GHz, 8GB RAM. Jde mi o to aby s ním šlo na internet, prostě nic náročného. Je mi líto ho vyhodit, nebyl moc používaný. Do dnes tam je Windows 10. U Brazos byl problém s ovladači integrované grafiky. Díky za radu.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Re:Vhodný OS
« Odpověď #1 kdy: 14 Ledna 2024, 07:17:17 »
Stále stejný dotaz, naučte se hledat, třeba zde:
Kód: [Vybrat]
https://wiki.ubuntu.cz/linux_pro_star%C5%A1%C3%AD_pcStáhnout, vytvořit bootovatelný disk, vyzkoušet live. Co dodat... Možností je dost.
Nobody is perfect!

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
Re:Vhodný OS
« Odpověď #2 kdy: 14 Ledna 2024, 08:28:42 »
Citace
Citace
Linuxu pro starý notebook.

...vyhladat najblizsi recyklacni stredisko...zo stareho šrotu s linuxom nebude raketovy notbuk...

...zas som to nevedel prekonat...... >:( >:( >:(

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re:Vhodný OS
« Odpověď #3 kdy: 14 Ledna 2024, 12:30:49 »
Nedávno jsem spustil Kubuntu 23.10 na starším dvoujádrovém Celeronu s 2GB RAM (2009?, netuším). Jelo to moc pěkně. Ale jen livko spuštěné. Víc než prohlížeč Internetu jsem nezkoušel.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Vhodný OS
« Odpověď #4 kdy: 14 Ledna 2024, 12:44:42 »
Citace
Citace
Linuxu pro starý notebook.

...vyhladat najblizsi recyklacni stredisko...zo stareho šrotu s linuxom nebude raketovy notbuk...

...zas som to nevedel prekonat...... >:( >:( >:(
Bože bože, ty to vidíš...
Právěže na ty "staré" herky je linux to nejlepší! Jenže to většině uživatelům ubuntu, a nejen této distribuce, nic neříká.

@Roddney musíš si jen vybrat. Už se mi i stalo, že po instalaci (Ubuntu 2[2|3].10) bylo vše super a rychlé. Po měsíci používání, se to zpomalovalo a zpomalovalo... až to ztratilo funkčnost. Myslím, že to je nebo byl bug v Gnome. Což mě jako BFU nemusí zajímat. Chci jen aby to makalo. Osobně používám aktivně Arch, Void a Alpine. Alpine je hodně konzervativní, ale na starých strojcích maká velmi svižně. Nechci zakládat další flameware která distribuce je nejlepší atd. To záleží na chuti každého soudruha :) . Spíš se rozhlédni která distribuce tě umožní od začátku si vše "postavit" a nakonfigurovat sám. Divil by ses jak to "omladí" starší železa. Doporučení na závěr, vyhni se DE typu GNOME a KDE, ty zkrátka potřebují těch prostředků více.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
Re:Vhodný OS
« Odpověď #5 kdy: 14 Ledna 2024, 13:05:50 »
...zo starého šrotu,s linuxom nebude nový šrot...a zatial notbuky ešte predávaju... :o :o :o

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Vhodný OS
« Odpověď #6 kdy: 14 Ledna 2024, 14:52:29 »
Neni pravda, ze na stary ntb je nejlepsi Linux. Zalezi na pouziti. Nicmene jako velky proklamator Linuxu spise budu tvrdit, ze na starsi ntb je nejlepsi Win7 (rozvedu trochu) a na jeste starsi ntb pak opravdu aplikovat odvoz do elektrosrotu.

Proc W7 - i kdyz si na podobny modelovy ntb instaluje nekdo vhodne distro (a pozor - take verzi!) linuxu (napr. Xubuntu 18.04)? Brzy zjisti, ze treba na YT si neco pusti a v Linuxu mu to zapocene pobezi na 440p a jeste bude muset resit tearing, zatimco ve W7 celkem vklidu na 720p, coz uz je koukatelne i na vetsim monitoru. Problem je totiz zejmena v grafickych ovladacich, ale i celkove v optimalizaci nekde kolem acpi apod.

Pokud neresim video, tak tam rupnu lehky Linux (prostredi xfce, nebo na efektivitu lxde, lxqt nebo fluxbox) jako Xubu, MX, Mint xfce, Lubuntu apod.
Pokud chci plecku vyuzit i jako slusna multimedia, tak dam do dualboot W7. SSD vsak dnes nutnost. Ostatne takto jsem to poresil i se se starym Macmini ..
« Poslední změna: 14 Ledna 2024, 14:54:42 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re:Vhodný OS
« Odpověď #7 kdy: 14 Ledna 2024, 21:18:39 »
Milý @Ventero a @ikx, toto je ThinkPad T430S. Je jen o rok mladší než tazatelovo "šrot". Kvůli vám jsem ho došel vyhrabat a spustit. Vloni jsem na něm dělal různé testy s grafikou a zavaděči. Je na něm "vykuchaná" verze Ubuntu 22.04 instalovaná dle návodu co jsem sem dal. Jak vidět na videu které jsem pro vás natočil, video s docela vysokým rozlišením mu nedělá problém.
Byl tam nějaký windows a ten to nedával. https://www.youtube.com/watch?v=Hm49SKJq2p4
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Vhodný OS
« Odpověď #8 kdy: 14 Ledna 2024, 22:53:36 »
Linuxu pro starý notebook.

Zkusil bych Xubuntu, LinuxMint XFCE nebo Linux Lite (ten jsem dával sestře na stařičké HP).
Je třeba to vyzkoušet, hlavně  to brouzdání internetem (na postu od ramaela to vypadá v podobné HW konfiguraci snesitelně).

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Vhodný OS
« Odpověď #9 kdy: 15 Ledna 2024, 08:44:07 »
1. Pozor na 32 nebo 64bit HW.
2. Nedávná recenze dister pro staré kompy: https://www.howtogeek.com/linux-distributions-to-breathe-new-life-into-old-hardware/
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Vhodný OS
« Odpověď #10 kdy: 15 Ledna 2024, 10:11:05 »
Milý @Ventero a @ikx, toto je ThinkPad T430S. Je jen o rok mladší než tazatelovo "šrot". Kvůli vám jsem ho došel vyhrabat a spustit. Vloni jsem na něm dělal různé testy s grafikou a zavaděči. Je na něm "vykuchaná" verze Ubuntu 22.04 instalovaná dle návodu co jsem sem dal. Jak vidět na videu které jsem pro vás natočil, video s docela vysokým rozlišením mu nedělá problém.
Byl tam nějaký windows a ten to nedával. https://www.youtube.com/watch?v=Hm49SKJq2p4

Vsak jsem to rozdelil do dvou podkategorii - jsou stroje (a ten tazateluv v teto kategorii je), kde ma smysl to resit (v zavislosti na vyuziti) a jsou uz stroje, kde uz je to spis nejake geekovstvi ci nadbytecna nostalgie.

Jen jsem upozornil na nejaka uskali z osobnich zkusenosti. Ty muzes psat trochu jinak, protoze si umis system doladit a i jsi prokazal velkou vstricnost tady pro ty lidi pracovat, ale spousta uzivatelu prokazala velky ulek a ani se do toho nepusti.

Ani ja bych se nepustil do nejakeho velkeho laborovani s minimalni instalaci a vybababrani do naprosteho idealu - a to jsi tady poskytl navod a vim, ze by jsi byl ochoten doporadit s tou grafikou apod. - ale je to moc narocne casove i pracovne. Myslim ale, ze vysledku doladeni grafiky, tak aby starsi PC stihal v Linuxu, co ve W7, ne s dvojnasobnou zatezi CPU, lze docilit jen s kartami nvidia a proprietalnimi drivery ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:Vhodný OS
« Odpověď #11 kdy: 15 Ledna 2024, 10:31:45 »
Roddney, na netbooku MSI s 2 GB RAM slapem s wattOS a na chalupe na starsom NB Acer mam Xubuntu Minimal. Uplne bez problemov.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Vhodný OS
« Odpověď #13 kdy: 22 Března 2024, 13:54:42 »
Citace
Citace
Linuxu pro starý notebook.

...vyhladat najblizsi recyklacni stredisko...zo stareho šrotu s linuxom nebude raketovy notbuk...

...zas som to nevedel prekonat...... >:( >:( >:(
Nevím a nechápu proč by měl zcela funkční notebook vyhazovat do smetí jen kvůli tomu, že podle Vašeho osobního názoru je zastaralý a Vám osobně nevyhovuje?  Pokud by měl onen notebook v záruce z obchodu, nepsal by sem.
Doporučuju nastudovat někde pojmy jako "soukromé vlastnictví", nebo "majetek" a třeba vynechat pár piv před tím, než tady začnete "psát a pomáhat".
A můžu Vám zaručit, že si tím ušetříte dost návalů do hlavy  i na srdce (samozřejmě tím myslím krevní tlak, ne fyzické napadení, nebo-li mlatu), až někdy budete potřebovat něco pojistit.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
Re:Vhodný OS
« Odpověď #14 kdy: 22 Března 2024, 15:11:14 »
...sukromne vlastnictvo,a majetok sa hádže do toho istého kontajnera,kde sa hádze aj odpad,ktory tiež bol sukromnym majetkom niekoho,pred vyhodenim...
Citace
že podle Vašeho osobního názoru je zastaralý
...je to moj osobny názor,ktory nemusi stotoznovat s nazorom ostatnych pouzivatelov fora,ani s nazorom otazkovatela...

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Vhodný OS
« Odpověď #15 kdy: 23 Března 2024, 00:32:24 »
...sukromne vlastnictvo,a majetok sa hádže do toho istého kontajnera,kde sa hádze aj odpad,ktory tiež bol sukromnym majetkom niekoho,pred vyhodenim...
To asi směřujete úplně do jiných struktur, mi připadá. Tady je to ale celkem často - vždy jeden o voze a ten druhej o tom koho tam zapřáhnou.
Nepotřebuju tady zacházet do extrémů, nakládání s odpadem se postupem času dostalo do dnešní podoby, a člověk je zase někde mimo a na posleddním místě, ale jistě jste mě, i přes jazykovou bariéru, která se mezi námi neustále prohlubuje, jak jsem se před několika lety dozvěděl(a nezapomněl), pochopil.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.