Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Login loop kvůli chybějícímu .Xauthority na 18.04  (Přečteno 3112 krát)

Michal Novák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Login loop kvůli chybějícímu .Xauthority na 18.04
« kdy: 06 Května 2018, 12:16:17 »
Ahojte, máte někdo problém pravděpodobně s uzamykáním souboru .Xauthority na Ubuntu 18.04? Mně to zlobí už od druhé beta verze 18.04.
Po standardním vypnutí se jednoho dne (asi před týdnem až čtrnácti dny) nepodařilo přihlásit - systém naběhl do přihlašovací obrazovky v pořádku, zadám heslo, blikne plocha a zpět na přihlašovačku - a stále dokola.

Zkoušel jsem recovery mode, příkazový řádek, TTY (v přihlašovačce mám dojem ctrl + alt + F1 -- F7). Všechny tyhle možnosti zatím nebyly úspěšné. Víte někdo jak na to? Dočetl jsem se že snad u 12.04 na 14.04 nebo jak to bylo měli někteří podobné problémy.


Na okraj (abych nezakládál další téma): Jak můžu 17.04ku donutit aby stahovala aktualizace. Prakticky od nainstalovaní (seniorovi skoro 90-ti letému) nestahuje žádné aktualizace. Tady jsem zkusil taky reco mode. Osobně by mi to nevadilo, jen kvůli bezpečí staršího uživatele. + nejdou stahovat programy a nevlezu ani do synapticu. Jedině mně osobně napadá reinstalace.
« Poslední změna: 26 Května 2018, 14:47:18 od Michal Novák »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pravědpodobně problém s uzamčením .Xauthority na 18.04
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2018, 13:25:40 »
1. Login loop skutečně způsobuje uzamčený soubor .Xauthority.  Řešením je soubor smazat.
Na přihlašovací obrazovce zapni consoli:
ctrl+alt+F1
zadej jméno, heslo
Nyní jsi přihlášen. Zadej příkaz:
Kód: [Vybrat]
mv .Xauthority .Xauthority.bak
exit

Zpět na přihlašovací obrazovku:
ctrl+alt+F7
A přihlaš se běžným způsobem.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2.  17.04 stahovat aktualizace nebude, protože už není podporovaná a má odstavené repozitáře.
Určitým východiskem, pokud nechceš upgradovat, je přechod na repozitáře ubuntu.old:
Kód: [Vybrat]
sudo sed -i -e 's/cz.archive.ubuntu.com\|security.ubuntu.com/old-releases.ubuntu.com/g' /etc/apt/sources.list
sudo apt-get update

Pak půjdou aspoň instalovat programy, bude fungovat synaptic atd.
« Poslední změna: 06 Května 2018, 13:35:53 od juwa2 »

Michal Novák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Pravědpodobně problém s uzamčením .Xauthority na 18.04
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2018, 14:12:50 »
Tak v konzoli (viz snímek)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pravědpodobně problém s uzamčením .Xauthority na 18.04
« Odpověď #3 kdy: 06 Května 2018, 14:28:26 »
Jak vidíš, soubor neexistuje --> nemůže být uzamčený --> příčina je jinde.
Pokud nemáš zálohu systému, čeká tě reinstalace.
Pro příště použij http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html
Pak budeš moci v případě potíží kdykoli systém obnovit.

Štěpi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Pravědpodobně problém s uzamčením .Xauthority na 18.04
« Odpověď #4 kdy: 07 Května 2018, 07:50:51 »
Ahoj. Trochu od věci: Proč radíš smazat soubor Xauthority a dáváš mu příkaz na přejmenování (místo rm)? Máš k tomu nějaký důvod?

1. Login loop skutečně způsobuje uzamčený soubor .Xauthority.  Řešením je soubor smazat.
Na přihlašovací obrazovce zapni consoli:
ctrl+alt+F1
zadej jméno, heslo
Nyní jsi přihlášen. Zadej příkaz:
Kód: [Vybrat]
mv .Xauthority .Xauthority.bak
exit

Zpět na přihlašovací obrazovku:
ctrl+alt+F7
A přihlaš se běžným způsobem.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2.  17.04 stahovat aktualizace nebude, protože už není podporovaná a má odstavené repozitáře.
Určitým východiskem, pokud nechceš upgradovat, je přechod na repozitáře ubuntu.old:
Kód: [Vybrat]
sudo sed -i -e 's/cz.archive.ubuntu.com\|security.ubuntu.com/old-releases.ubuntu.com/g' /etc/apt/sources.list
sudo apt-get update

Pak půjdou aspoň instalovat programy, bude fungovat synaptic atd.

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Pravědpodobně problém s uzamčením .Xauthority na 18.04
« Odpověď #5 kdy: 07 Května 2018, 09:14:46 »
Citace
Ahoj. Trochu od věci: Proč radíš smazat soubor Xauthority a dáváš mu příkaz na přejmenování (místo rm)? Máš k tomu nějaký důvod?

Juwa2 to udělal z jednoho prostého důvodu...vytvoříš tak zálohu ;) tudíž v případě, že bys soubor potřeboval obnovit ze zálohy, tak to jednoduše uděláš....když to smažeš, soubor máš fuč (ještě se ho můžeš pokusit obnovit, to je pravda, ale už může být také přepsán)
Tudíž použití 1 příkazu pro přejmenování (mv) je jednodušší a rychlejší než používat cp a následně rm.
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Michal Novák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Pravědpodobně problém s uzamčením .Xauthority na 18.04
« Odpověď #6 kdy: 26 Května 2018, 14:45:03 »
Schválně jsem toto vlákno neukončoval, jako kdybych to věděl. Ve čtvrtek opět Login loop. Opět neexistuje soubor .Xauthority. Není opravdu problém někde v systému, že se mi to v 18.04 stává dost často, aniž bych hrabal do něčeho v čem se nevyznám?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pravědpodobně problém s uzamčením .Xauthority na 18.04
« Odpověď #7 kdy: 26 Května 2018, 19:20:42 »
Schválně jsem toto vlákno neukončoval, jako kdybych to věděl. Ve čtvrtek opět Login loop. Opět neexistuje soubor .Xauthority. Není opravdu problém někde v systému, že se mi to v 18.04 stává dost často, aniž bych hrabal do něčeho v čem se nevyznám?

Problémem není neexistence toho souboru, ale jeho uzamčení. Uzamčený je proto, že byl změněn jeho vlastník na roota. Tím pádem není při přihlašování přístupný a přihlášení neproběhne. Rešením je jeho smazání. Pak přihlášení proběhne (soubor se vytvoří nový, se správným vlastnictvím).
K (nechtěné) změně vlastnictví toho souboru z uživatele na roota dochází nejčastěji při spuštění nějaké GUI aplikace jako root. Aplikace si prostě soubor "přivlastní". Uživatel nic nepozná až do prvního odhlášení/restartu.
Pokud máš potíže tohoto druhu, vždy to znamená problémy s uživ. účty a vlastnictvím. Řešením může být založit účet nový, z pův. účtu si zkopírovat data a starý účet pak odstranit.

Michal Novák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Login loop kvůli chybějícímu .Xauthority na 18.04
« Odpověď #8 kdy: 10 Června 2018, 12:20:20 »
Já si už připadám trapně. ;)
Opět login loop. A to ve skoro čistém Ubuntu 18.04. Tentokrát už pro jistotu ani nespustím na login obrazovce consoli. Předtím než přešel systém do login loop tak zmrznul v Opeře. Mám dojem že jsem měl ještě spuštěný Synaptic. Čerstvě doinstalovaný HandBrake. Pak nějaké dekší dobu už nainstalované aplikace audio/video. U které aplikace by se mohlo stát, že by si přivlastňovala root práva?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Login loop kvůli chybějícímu .Xauthority na 18.04
« Odpověď #9 kdy: 10 Června 2018, 13:07:21 »
Bývá to zpravidla některá GUI aplikace kterou uživatel spustí s právy roota (sudo).
GUI aplikace se s právy roota spuštět nemají, a když už, tak je třeba dodržet určitá pravidla. Teď se to ještě navíc (v 18.04) změnilo (bylo odstraněno gksu). Takže tyto aplikace je třeba spouštět pomocí pkexec nebo admin. Protože jak to jednou spustíš pomocí sudo, skoro jistě můžeš očekávat login loop...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doinstaluj si timeshift ať se v případě problémů můžeš snadno "vrátit" a nemusíš pořád dokola přeinstalovávat.
Do snapshotů ale musíš (vzhledem ke tvým problémům) zahrnout i /home  s tím, že vyloučíš běžné uživatelské složky, profily prohlížečů atd.  http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Login loop kvůli chybějícímu .Xauthority na 18.04
« Odpověď #10 kdy: 11 Června 2018, 16:55:40 »
Loginloop muze tez zpusobovat nedostatek pameti - at uz pevne ci operacni.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal Novák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Login loop kvůli chybějícímu .Xauthority na 18.04
« Odpověď #11 kdy: 11 Června 2018, 18:37:04 »
Loginloop muze tez zpusobovat nedostatek pameti - at uz pevne ci operacni.
Což o to RAMky mám myslím si až extrémních 16GB a systémový disk je 120GB a jestli v tom nejhorším scénáři na něm zbývá 100GB tak to si myslím, že jestli myslíš pevnou paměť disky, tak že o ni nouze též není. Začínám spíš věřit tomu co Juwa2 Posledně napsal o $sudo a aplikacích GUI. Mně v poslední době blbne co může i to, co nemá jediný důvod blbnout. motherboard, bios. To je ale povídání zase o něčem jiném.
V každém případě, díky oběma za rady. Zkusím uzavřít toto vlákno, doufat že se login loop neobjeví znovu a začít používat pkexec místo sudo.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.