Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s bootováním OS (Ubuntu 14.04)  (Přečteno 2191 krát)

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Problém s bootováním OS (Ubuntu 14.04)
« kdy: 12 Června 2014, 11:10:26 »
Dobrý den,
nevím jak přesně můj problém nazvat, tak se ho pokusím přesně popsat.

Jedná se o problém, kdy se mnou přestane "komunikovat" systém a po příštím vypnutí a zapnutí se mi spustí grub a vypíše:

Kód: [Vybrat]
GNU GRUB version 2.02-beta2-9

Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB list possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions.

grub>

Mám notebook: HP Envy 6-1255ec. Mám v něm HDD na soubory a malé SSD na systém. Na HDD mám /home, zavaděcí efi oblast a swap. Na SSD mám "/" a při instalaci jsem zaškrtnul že na tento disk chci instalovat systémový zavaděč.

Hledal jsem na internetu návody, jak se z grubu ručně nabootovat, ale je tu problém. SSD disk mi pořád  vyhazuje nějaká problémy. Grub ani nezjistí, že na něm jsou nějaká data. Když spustím OS z live flashky, na velký HDD se dostanu, ale SSD mi při otevírání vyhodí chybu:
Kód: [Vybrat]
Error mounting /dev/sdb1 at /media/ubuntu/3581d553-60b7-4c75-9e04-7cd082467a21: Command-line `mount -t "ext4" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid" "/dev/sdb1" "/media/ubuntu/3581d553-60b7-4c75-9e04-7cd082467a21"' exited with non-zero exit status 32: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdb1,
       missing codepage or helper program, or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so

Po následné přeinstalaci OS disk už zase normálně funguje. Ale pouze pár hodin, než se to zase pokazí :). Jak už jsem psal, začátek problému se projevuje asi takto: když otevřu DASH, nezobrazí se mi nic a vyhazuje mi to jen hledání neodpovídají žádné položky. Zmizí mi ovládací ikonky z lišty (zvuk, wifi, klávesnice). Nic nejde ukládat (hází chybu). Žádný nový program nejde otevřít. Google chrome mi u všech otevřených stránek napíše něco jako Ups, tohle nefunguje.

Záhadou je, že na Ubuntu 13.10 se mi tohle nikdy nestalo. Rozdělení HDD jsem měl na 13.10 stejné, jen zavaděč jsem instaloval na velký HDD. Teď už se mi to stalo po třetí a proto sem píšu (ono 3x všechno instalovat znova to omrzí).

Takže neví někdo, kde by mohla být chyba? Budu vděčný za jakoukoli odpověď.

Děkuji

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Problém s bootováním OS (Ubuntu 14.04)
« Odpověď #1 kdy: 12 Června 2014, 11:24:01 »
tipl bych to na odcházející ssd, protože po instalaci to na ty buňky zapíšeš ale protože disk odchází tak bych řekl že některé buňky už neudrží původní hodnotu. hoď sem výpis smart toho ssd

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Problém s bootováním OS (Ubuntu 14.04)
« Odpověď #2 kdy: 12 Června 2014, 11:51:16 »
Dekuji za odpoved. Mam tu ale problem... nejde mi nainstalovat (z live flashky) program Smartmontools. Neni v Ubuntu nejaky prgram na kontrolu HDD uz zabudovany?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Problém s bootováním OS (Ubuntu 14.04)
« Odpověď #3 kdy: 12 Června 2014, 12:44:32 »
SMART by mělo být i v diskovém nástroji

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.