Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ubuntu server  (Přečteno 7003 krát)

overan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
ubuntu server
« kdy: 18 Října 2018, 09:50:49 »
Ahoj měl bych takovej skromnej dotaz...
Nainstaloval jsem si ubuntu a používám ho jako vzdálenej server pro silážování dat z nějakých zařízení. Dneska jsem chtěl přidat uživatele, který by měl přístup k některým datům, ale chtěl jsem aby nemohl opustit svůj home adresář. Zadal jsem
Kód: [Vybrat]
sudo chmod 750 -R / Výsledkem mělo být to, že uživatel nebude mít na nic práva a já si pak pro každého uživatele práva navolím. Nyní mě zřejmě čeká celý počítač přeinstalovat a tuším, že toto byla veliká blbost. Můj dotaz tedy zní: Lze po nainstalování systému nějak změnit práva v systému tak, aby nově přidaný uživatel nemohl vůbec nic a já jako admin mu všechna práva ručně přidělím? Dík.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:ubuntu server
« Odpověď #1 kdy: 18 Října 2018, 15:30:12 »
Skus pozriet
http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/unixove-nastroje-5-opravneni-chmod-chown-chgrp#chmod
To / na konci co si dal znamena korenovy system (nieco ako vo win. C:) a to -R znamena ze ma ist aj do podadresarov, cize si mu povedal zmen prava pre vsetky subory v systeme aj v podadresaroch.
Pravdepodobne tam mala byt cesta k priecinku toho uzivatela.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.