Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Správné rozdělení disků  (Přečteno 2894 krát)

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Správné rozdělení disků
« kdy: 21 Března 2016, 14:09:01 »
 Omlouvám se, ale zase já. :o(

 Protože widle si na disku zabírali 18Gb na obnovení továrního nastavení, a já je fakt nemám rád sebral jsem si ho pro sebe. Jenže je stále na prvním místě. Ctěl bych si do něj vytvořit složku pro Kubutu a připojit ho pro aktualně rozpracované projekty. jen si myslím, že asi není dobré, aby to balo první místo na disku.  Lze toto místo bezpečně přesunout? nebo je bezpečné nechat tak, a zformátovat si ho na ext4 a připojit do funkčního Kubuntu?

sda1 - je boot
sda2 - sou widle
sda3 - kubuntu
sda4 - data

a rád bych sda5 - /projekty .

 Stačili by pro začátek odkazy na důvěryhodné stránky, mě prostě google nemá rád a nemohu najít info které potřebuji. děkuju

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #1 kdy: 21 Března 2016, 14:52:41 »
Je uplne jedno ktery oddil je prvni a ktery posledni, proste to naformatuj na ext4 a hotovo.
Zaklady prace s GParted jsou na nasi wiki, permanentni mount si muzes udelat pres fstab (nebo PAM).
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #2 kdy: 21 Března 2016, 15:25:47 »
Pokud je ten disk MBR, už ti nedovolí vytvořit další primární partition (max. jsou 4). Pokud tedy chceš oddílů více, musíš jednu primární part. zrušit, místo ní vytvořit rozšířenou part. a v jejím rámci už můžeš mít další logické oddíly. Linux z logických oddílů bootuje bez problémů, win. musí zůstat na primárním oddíle. Pořadí oddílů můžeš změnit pomocí GParted, je to ale časově náročné.
Pokud je disk GPT, toto omezení se tě netýká.
« Poslední změna: 21 Března 2016, 15:29:19 od juwa2 »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #3 kdy: 21 Března 2016, 15:33:48 »
Vzdyt pise, ze to misto zistal odstranenim widliho recovery oddilu. Takze bez problemu.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #4 kdy: 21 Března 2016, 15:58:17 »
Citace
Vzdyt pise, ze to misto zistal odstranenim widliho recovery oddilu. Takze bez problemu.
Já na obrázku vidím čtyři oddíly (sda1 až sda4) + nepřidělené místo kde chce vytvořit sda5.
Takže v případě disku s tabulkou MBR = problem...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #5 kdy: 21 Března 2016, 16:48:38 »
Protože widle si na disku zabírali 18Gb na obnovení továrního nastavení, a já je fakt nemám rád sebral jsem si ho pro sebe. Jenže je stále na prvním místě.

Typicky to maji widle na separatnim oddile. Pokud tam oddil nebyl, a jen jsi zmensil sda2, tak se rid podle juwa2.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #6 kdy: 21 Března 2016, 18:31:34 »

Typicky to maji widle na separatnim oddile. Pokud tam oddil nebyl, a jen jsi zmensil sda2, tak se rid podle juwa2.

Oddíl tam byl,nevytvářel jsem ho. Já si jen rozdělil, zbytek na tři primární oddíly.
 Chtěl jsem mít primární i sda4 - datadisk protože na něj přistupuju, z obou systémů a je teda NTFS.
 Disk mám normálně rozdělen na hlavy,cylinry a sektory takže MBR.

Pochopil jsem, že tedy nebude problém vytvořit si logickou jednotku ve formátu ext4.
Správně?




juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #7 kdy: 21 Března 2016, 18:43:22 »
Pro MBR platí:
Maximálně čtyři primární oddíly.  Nebo tři primární + jeden rozšířený.
A v rámci toho rozšířeného může být až 128 logických.
Z obrázku vyplývá, že máš již nyní vytvořeny čtyři primární oddíly. Závěr už si jistě dokážeš udělat sám.
Řešení viz výše.
-----------------------------------------------------------
Jiná situace je, pokud s těch čtyřech stávajících oddílů už je některý rozšířený. To musíš vědět ty, co sis tam vytvářel.
Pak by přidání dalšího (dalších) logických oddílů nic nebránilo.
« Poslední změna: 21 Března 2016, 19:16:29 od juwa2 »

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #8 kdy: 21 Března 2016, 19:13:28 »
jo.... že teď už s tim nic neudělám.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #9 kdy: 21 Března 2016, 19:20:53 »
Ale uděláš...
Stačí ten datový (sda4) převést na logický. A potom vytvořit ten nový, rovněž jako logický.
To prázdné místo budeš ale muset nejprve předisponovat na konec disku. (všechny oddíly posunout doleva).

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #10 kdy: 21 Března 2016, 19:40:54 »
jo taklenc, já to pochopil tak, že s tim už nehnu, když jse si tu logická nevytvořl v rozšířené.

díky.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #11 kdy: 21 Března 2016, 20:58:12 »
Cim se daji v Ubuntu konvertovat oddily? Gparted to tusim neumi a pouzival jsem EaseUs pod W. Nebo se mylim?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #12 kdy: 21 Března 2016, 21:39:55 »
No jestli máš na mysli konverzi win. partitions primary >> logical, tak dělat to pod linuxem není příliš rozumné..
Použij bootovací http://www.partitionwizard.com/partition-wizard-bootable-cd.html nebo ADD.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #13 kdy: 22 Března 2016, 09:40:08 »
Diky. Wizzarda jsem pouzival driv taky jako program pod W a pak se namnozily zpravy, ze pri nejakych typech operaci poskodi partisny, tak jsem presel na EaseUs. S boot CD to vsak bude neco jineho.

Zkratku ADD si dam do Googlu, ale obavam se, ze mi to vyhodi tisic kdecehosi  :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #14 kdy: 22 Března 2016, 20:44:34 »
To prázdné místo budeš ale muset nejprve předisponovat na konec disku. (všechny oddíly posunout doleva).

 Tak to jsem delat nemel :-) uz to nenajelo. Ale co tak jsem se zbavil widlí úplně( moooc dlouhá instalace). A chybama se člověk učí...... . jednou budu děsně učenej :-)))

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #15 kdy: 22 Března 2016, 21:27:27 »
Nezbavil. Ty oddíly tam přece zůstaly. Stačí jenom obnovit zavaděč:
Kód: [Vybrat]
bootrec.exe  /fixmbr
bootrec.exe  /fixboot
bootrec.exe  /RebuildBcd


NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #16 kdy: 23 Března 2016, 00:28:25 »
 jj jenže mě prostě disk nenajel a vod widlí mám jen recoveryDVDéčka, a tam se prostě do dosu nedostanu. Vim moh jsem....... . Ale Windousy používám jen na program pro logickej analyzér a tak ho holt budu mít jen na dílenskym noťásku  a Proficad, ten ale běží pod wine .  Tak jsem si v livemodu Všechny oddíly odebral a vytvořil si dva primární a jeden rozšířenej.  A znovu nainstaloval čistě Linux.... . Stejně už jsem rozmazlenej jeho rychlostí a navíc neotravuje s antivirama, firevoolama, reklemamama adobeflashema........ .   Linux prostě maká..... . Zasunu myš a funguje hned, zasunu tiskárnu a nic nechce instalovat a prostě tiskne.  Jen občas něco poďelám a tak holt nainstaluju znova.... je to během chvilky narozdíl od sedmiček, kerejm stejně skončí co nevidět podpora a desítky sou pěknej poděs.

 

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #17 kdy: 23 Března 2016, 18:54:37 »
Mohu poprosit o kontrolu zápisu do fstab nejsem si jistý .
Přidasl jsem automaticeé připojení dvou disků

sudo blkid
/dev/sda1: UUID="e72b907a-92e4-4686-a251-ef305d6842ba" TYPE="ext4"
/dev/sda3: LABEL="Data_disk" UUID="075E367C230ED054" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: LABEL="zadaku" UUID="ece12765-923b-4584-a44e-d08871f7d46f" TYPE="ext4"

sudo fdisk -l                                                                                                                                         
                                                                                                                                                                                   
Disk /dev/sda: 750.2 GB, 750156374016 bytes                                                                                                                                         
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 91 201, celkem 1 465 149 168 sektorů                                                                                                     
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech                                                                                                                                         
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů                                                                                                                     
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 4096 bajtů                                                                                                                         
Identifikátor disku: 0x47eedc52                                                                                                                                                     
                                                                                                                                                                                   
Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém                                                                                                                       
/dev/sda1   *        2048   156555263    78276608   83  Linux
/dev/sda2       156569490   361382174   102406342+   5  Rozšířený
Oddíl 2 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
/dev/sda3       361382175  1465144064   551880945    7  HPFS/NTFS/exFAT
Oddíl 3 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
/dev/sda5       156569553   361382174   102406311   83  Linux
Oddíl 5 nezačíná na hranici fyzického sektoru




do fstab bych uložil ( chápu to tak, že #  je REM - tedy poznámka, sloupce odděluji Tabulátorem. ) - zálohu mám udělanou



# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=e72b907a-92e4-4686-a251-ef305d6842ba /               ext4    errors=remount-ro 0       1
#                  odtud uz pisu ja
# / was on /dev/sda3 - Data_disk  NTFS
UUID="075E367C230ED054"   /home/hydra/Data_disk   NTFS   rw,auto   0   2
# / was on /dev/sda3 - Zadaku ext4
UUID="ece12765-923b-4584-a44e-d08871f7d46f"   /home/hydra/Zadaku   ext4   rw,auto      0   2



Moc děkuji





juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #18 kdy: 23 Března 2016, 20:02:29 »
1. Zdá se to OK
2. Původní soubor si vždy zálohuj
3. Připojování disků a další lze rovněž nastavit v aplikaci s grafickým rozhraním "Disky" která je v základu součástí Ubuntu.
Je to vhodnější pro méně zkušené uživatele.

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #19 kdy: 23 Března 2016, 22:40:18 »
 Diky.
Disky jsem měl minule již nainstalován, ale tohle jsem si chtěl zkusit z terminálu. Snažim se linux pochopit, a grafické rozhraní je fajn, ale skutečně až v  terminálu je možný pochopit jak systém funguje, který soubory jsou pro co. 


NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #20 kdy: 24 Března 2016, 18:24:14 »
Linux rozlišuje velká a malá písmena 
NTFS je špatně

ntfs je dobře a už mám disky připojené do složky.  :-)
jen u Zadaku jsem ještě musel nastavit přístup
 sudo chmod -R 777 Zadaku/

Díky za pomoc
« Poslední změna: 24 Března 2016, 18:49:20 od NZM23 »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #21 kdy: 28 Března 2016, 18:38:20 »
sudo chmod -R 777 Zadaku/

tos udelal vylozene spatne .... navic to to ani nebude fungovat, jak si predstavujes .. kazdej novej soubor co vytvoris bude mit jina prava nez 777 nemluve o tom, ze jsi vlastne vsem souborum nastavil natvrdo vyse uvedene ...

kdyz uz, tak by ses mel ptat na to, jak zmenit inteligentne prava skupiny, aby byla stejna, jako prava majitele .. ted predpokladam, ze chapes zakladni koncept prav v unixu a ridis se podle toho ..

to co ti sem napisu nedelej, sice to funguje, ale je to zverstvo,  pocitac to boli, ublizoval bys mu ..

jak vazeni kolegove spocitam na urovni binarni prav, aby jedna ze skupin (user, group, owner) ziskala presna prava jako jina skupina ... protoze jsem by iirc na matiku zrovna nemocny kdyz jsme to probirali, tak mi nezbylo nic jineho nez vymyslet zverstvo jako tohle:

Kód: [Vybrat]
> _return_u_rights() { perl -e '@_r=("", "x", "w", "xw", "r", "rx", "rw", "rwx");  printf("%s", $_r[+( split "", sprintf("%04o", +( stat(shift) )[2] & 07777 ))[-3]])' $1; }
> find /var/tmp/foo | while read line; do chmod -v g=$(_return_u_rights $line) $line; done
mode of ‘/var/tmp/foo’ retained as 0775 (rwxrwxr-x)
mode of ‘/var/tmp/foo/1.html’ retained as 0664 (rw-rw-r--)
mode of ‘/var/tmp/foo/get_id_list.html’ retained as 0664 (rw-rw-r--)

jen mala napoveda:

Kód: [Vybrat]
> perl -e 'printf("%s\n", + ( stat("/etc/passwd") )[2])'
33188

> perl -e 'printf("%04o\n", + ( stat("/etc/passwd") )[2] & 07777)'
0644

zdravim, ntz
« Poslední změna: 28 Března 2016, 18:50:10 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Správné rozdělení disků
« Odpověď #22 kdy: 28 Března 2016, 18:56:41 »
Kód: [Vybrat]
> chmod 615 /tmp/x
> chmod -v o=u /tmp/x
mode of ‘/tmp/x’ changed from 0615 (rw---xr-x) to 0616 (rw---xrw-)

^^ omg, ja tohle neznal :D
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.