Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalacia tlaciarne HP[navod]  (Přečteno 6263 krát)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Instalacia tlaciarne HP[navod]
« kdy: 07 Května 2018, 15:35:16 »
Zdravím.
Zaobstaral som si novú tlačiareň  http://www8.hp.com/sk/sk/products/printers/product-detail.html?oid=9365256 a bol som nútený prejsť si jej inštaláciou v Ubuntu Mate 18.04 s čím sa chcem podeliť. Postup platí pre Ubuntu 18.04 a je z dátumu 7.mája 2018. Neskoršie sa môže zmeniť pre terajšiu chybu v nepodpore priameho spustenia gui vo verzii Ubuntu 18.04.(pridanie tlačiarne treba spustiť cez terminál)
Postup by mal byť univerzálny pre všetky HP tlačiarne a pre pripojenia pomocou USB a LAN. Wifi som zatiaľ neriešil pretože konkrétne moja tlačiareň je z najnižšej triedy(z najlacnejších) a nastavenie Wifi má riešené cez USB a softvér od HP.

Podmienky inštalácie.
Je potrebné pripojenie k internetu. Počas inštalácie sa budú sťahovať závislosti pre kompiláciu hplip.
Pripojená tlačiareň. Nieje podmienkou, detekcia sa dá spustiť aj neskoršie ak bude pripojená nainštalujete ju v jednom kroku.
Odinštalované hplip z repozitára. Nieje podmienkou, inštalátor ho odinštaluje počas inštalácie najnovšieho hplip zo stánky HP ale môžete si ušetriť jedno potvrdzovanie(y). :D

Inštalácia ovladača.
HP pre svoje tlačiarne ponúka ovladače v balíku hplip, hplip-gui ktoré sú v repozitároch Ubuntu. Ovšem bývajú v staršej verzii ako vyžadujú novšie modely tlačiarní. Preto začneme stiahnutím najnovšej verzie hplip zo stránky HP.
https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing
Pokiaľ sa v budúcnosti odkaz zmení pokračujte obvyklým postupom stránka výrobcu, model tlačiarne, podpora, ovladače, Os linux a stiahnuť ovladač.(hplip_čislo_verzie_ovladača.run)
Po stiahnutí  ovladača mu nastavte priznak spustitelny ( https://wiki.ubuntu.cz/spustiteln%C3%BD_p%C5%99%C3%ADznak ) a nainštalujeme ho spustením v terminále príkazom sudo sh /cesta_k_ovladaču/súbor.run , v mojom prípade
Kód: [Vybrat]
sudo sh '/home/t/Verejné/hplip-3.18.3.run'Samozrejme cestu a verziu ovladača si doplňte podľa vašich podmienok.
Inštalácia je interaktívna a bude žiadať odpoveď na pár otázok. Preto čítajte pozorne.
Obrázok 1.
Po nainštalovaní hplip vás inštalátor vyzve na re-plugin (p) tlačiarne a potvrdenie (enter). Po tomto vám ponúkne grafické pridanie tlačiarne (gui mode), v prípade že máte klasickú tlačiareň pokračujte podľa pokynov. V prípade že máte multifunkčnú tlačiareň ukončite inštáláciu.

Mám skener, fax a chcem ich využívať.
V tomto prípade vám nestačí iba ovladač hplip ale potrebujete doinštalovať aj plugin pre hplip. Spravíte to príkazom
Kód: [Vybrat]
hp-pluginTento príkaz spustí grafickú inštaláciu doplnkov. Zvolíte odporúčaný zdroj balíkov (HP), potvrdíte licenciu a zadáte svoje prihlasovacie údaje. Týmto mate nainštalované doplnky ktoré je treba na detekciu rozšírených funkcií tlačiarní od HP.
Obrázok 2.

[Doplnene]
V poslednych verziach grafickeho instalatora hp-plugin konci instalacia na tom ze sa balik hp-lugin nenajde.
Stiahnite ho rucne z https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/plugins , pridajte mu priznak aby bol spustitelny a spustite ho cez terminal.


Inštalujeme tlačiareň.
Inštaláciu spustíme príkazom
Kód: [Vybrat]
hp-setupV grafickom okne zvolíme spôsob pripojenia vašej tlačiarne
obrázok 3
 zvolíme nájdené zariadenie
obrázok 4
 v ďalšom okne môžeme upraviť názov tlačiarne a tlačidlom Add printer si tlačiareň pridáme do systému.
obrázok 5
Po tomto by sa mala v HP Device manager zobraziť tlačiareň a ďalšie zariadenia ktoré obsahuje.(skener,fax)
obrázok 6

Po tomto je tlačiareň plne funkčná a skenovací softvér dokáže nájsť skener.
« Poslední změna: 09 Června 2019, 11:51:45 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalacia tlaciarne HP[navod]
« Odpověď #1 kdy: 07 Května 2018, 15:35:38 »
Dalsie obrazky.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.