Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubntu 14.10. nejde  (Přečteno 4285 krát)

pavel678

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Ubntu 14.10. nejde
« kdy: 26 Října 2014, 09:05:05 »
Prosím o radu - měl jsem nainstalované Ubuntu 14.04 LTS. To jsem podle návodu povýšil na Ubuntu 14.10. Aktualizace proběhla v pořádku a systém žádal restart. Provedl jsem to, normálně mi naskočila přihlašovací obrazovka a po přihlášení chvíli vydržela růžovofialová obrazovka s logem Ubuntu 14.10 v levém dolním rohu. To po několika vteřinách zmizelo a zůstala ta barevná obrazovka a dál už se nic neděje. Existuje nějaká pomoc?
Děkuji za případné rady
Pavel

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Ubntu 14.10. nejde
« Odpověď #1 kdy: 26 Října 2014, 11:01:00 »
Co máš za grafickou kartu? Je dost možné, že systém si neporadil s grafickým ovladačem. Taky se mi to stalo. Stačilo vymazat ovladače a nahrát je znovu.

pavel678

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Ubuntu 14.10. nejde
« Odpověď #2 kdy: 26 Října 2014, 18:12:05 »
Díky za radu, ale jak to mám smazat, když mám systém po přihlášení zamrzlý? Díky
Pavel

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Ubntu 14.10. nejde
« Odpověď #3 kdy: 27 Října 2014, 10:06:46 »
Dokud nám neřekneš co máš za grafiku a nejlépe i co máš za počítač tak se nepohneme. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

pavel678

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Ubuntu 14.10. nejde
« Odpověď #4 kdy: 27 Října 2014, 10:40:57 »
Mám následující počítač:
ASUS K52J Series
procesor Intel Pentium P6100 2,00GHz
RAM 4GB
Grafika ATI Mobility Radeon HD 5470

Pavel

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Ubntu 14.10. nejde
« Odpověď #5 kdy: 27 Října 2014, 10:52:49 »
Zapni počtač, pokud to půjde tak se stisknutým Shift a vyber recovery mode, Vybereš root příkazový řádek...

pokud to nejde tak po naběhnutí systémů tak jak popisuješ tak se přepneš klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+F1 a zadáš své uživatelské jméno a heslo

po jednom z dvou způsobu kdy se dostaneš do příkazové řádky zadej příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get purge fglrx*
Potom restart
Kód: [Vybrat]
sudo reboot
ps: Pokud nerozumíš slovům co píšu tak vážně pochybuji jestli pro tebe byl dobrý nápad jako pro začátečníka si instalovat vývojovou nestabilní verzi určenou jen pro lidi co se nezaleknou příkazové řádky. I my co tu tomu rozumíme používáme LTS verze což je 14.04 která prostě a jednoduše funguje. Ale jestli máš počítač na hraní tak se ničeho neboj a uč se.  ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

pavel678

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Ubntu 14.10. nejde
« Odpověď #6 kdy: 27 Října 2014, 11:48:02 »
Díky za radu - udělal jsem vše podle vašeho návodu. Po provedení prvního příkazu vyjela informační stránka s mnoha řádky tohoto typu:
fglrx-glx není nainstalován, nelze tedy odstranit. Totéž bylo u následujících souborů:
fglrx-control-qt2
fgree86-driver-fglrx-dev
xorg-driver-fglrx-dev
fglrx-pxpress
fglrx
fglrx-amdeeele
fglrx-amdeeele-updates
fglrx-core
fglrx-dev
fglrx-updates
fglrx-updates-core
fglrx-updates-dev
Na konci je řádek: 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění, 0 neaktualizováno

Jinak máte pravdu, že jsem měl zůstat u stabilní verze; já jsem jenom podlehl tomu, že tuším na rootu jsem četl článek s návodem na aktualzaci právě na verzi 14.10

Mnohokrát děkuji za vaši trpelivost se mnou - Pavel

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Ubntu 14.10. nejde
« Odpověď #7 kdy: 27 Října 2014, 15:29:06 »
Najeď znovu do záchranného režimu, povol síťování (musí být připojen síťový kabel), pak se přihlaš jako root a zadej
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get updatepotom
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get dist-upgradepokud ti už nic systém nenabídne, tak zadej
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get upgradeNěkdy po povýšení zůstanou ještě neaktualizované balíky, sice systém vyzve k restartování, ale je potřeba to ignorovat a ještě několikrát provést aktualizaci. Tohle jsem už zažil několikrát, proto sice proběhne jakoby povýšení, nerestartuji, vypnu terminál, znovu zapnu a zadám viz výše a téměř vždy je tam ještě spousta nenainstalovaných aktualizací, které se pak doinstalují a systém poté naběhne korektně.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

pavel678

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Ubntu 14.10. nejde
« Odpověď #8 kdy: 27 Října 2014, 18:02:04 »
Díky za radu, ale bohužel nepomohla. Ani jeden z příkazů nepřinesl ždnou změnu. Zeptám se ale jinak - nepomohla by mi přeinstalace Ubuntu, to je znovu stáhnout iso soubor Ubuntu 14.04 a pak z něho instalace? Co bych měl udělat, aby se to instalovalo do již vytvořené části disku, na kterém je nyní Ubuntu 14.10 a nezměnilo to tu část, na které jsou W7? Pro vysvětlení - Ubuntu mám jenom proto, abych otestoval zda vše, co provozujeme na druhém počítači, kde máme WXP, bude chodit i pod Ubuntu.
Děkuji za případné rady
Pavel

Gavier

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Ubntu 14.10. nejde
« Odpověď #9 kdy: 29 Října 2014, 11:52:01 »
Měl jsem podobný problém po upgradu na 14.10. Vyřešil jsem to vytvořením nového uživatelského účtu, ten naběhl bezproblémů. U poškozeného profilu jsem odmazal adresáře ".config" ".gconf". Poté vše naběhlo bezproblémů.

Ale nakonec jsem přešel zpět na 14.04. Jak opensource, tak fglrx ovladače pro mou ATI R9 290X mi jeli dost mizerně, sekalo se mi i přehrávání videa o 3D akceleraci nemluvě.

pavel678

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Ubntu 14.10. nejde
« Odpověď #10 kdy: 30 Října 2014, 16:42:28 »
Díky za rady - jak jsem naznačil v předchozí otázce, vyřešil jsem svůj problém přeinstalací na Ubuntu 14.04.
Pavel

HenryT

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Ubntu 14.10. nejde
« Odpověď #11 kdy: 03 Listopadu 2014, 23:14:02 »
Vidím, že je již problém vyřešen, ale přesto přidám zkušenost, protože jsem měl pod rukou téměř totožný notebook.
Zvolil jsem čistou instalaci Ubuntu 14.10, 64 bitové verze a vše funguje v pořádku. Mám i pocit, že o něco rychleji, než Ubuntu 14.04, což přičítám novějším verzím ovladačů, jádra a pod.
Při povyšování z nižších verzí jsem často řešil podobné potíže s ovladači, nebo v systému bylo již moc zbytečných souborů a zabíral moc místa (pokud jsem instaloval na malý HDD s vyhrazeným 20 GB, začínal by to být problém - typicky starší počítače). Proto radši volím čistou instalaci se zálohou dat. Zde si myslím, že by čistá instalace místo povýšení verze zde popisované situaci taktéž předešla.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.