Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s bootovaletným USB  (Přečteno 1386 krát)

Tomáš Vičík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Problém s bootovaletným USB
« kdy: 03 Dubna 2017, 19:53:04 »
Dobrý den,

jelikož zítra si domů přinesu nový notebook, chtěl jsem si již dnes připravit bootovatelnou USB s Ubuntu 16.04.2. Udělal jsem to tedy základním nástrojem v Ubuntu - Tvůrce spouštěcího disku. Po vytvoření jsem ho chtěl vyzkoušet. Ale hlásilo mi to chybu. Ani zkouška ani instalace Ubuntu nefungovala. Tak jsem ho chtěl vytvořit znovu. Jenže při vložení usb do pc mi nešlo vymazat její obsah. Nelze na nic nic napsat (a to ani na žádnou jinou flešku, všechny najednou nemají oprávnění vkládat tam soubory). Tato bootovatelná flash se navíc načítá dvakrát. Chybová hláška při vložení usb do pc v příloze.
P.S.: Zkoušel jsem i formátování flešky, ale prostě jakoby veškeré usb najednou byly zamčené a nešlo s nimi nic dělat (včetně toho nahrání souboru na ně)
Používám Ubuntu 16.04

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problém s bootovaletným USB
« Odpověď #1 kdy: 03 Dubna 2017, 22:01:53 »
Zformátuj  to v GParted. Pokud budou flešky připojené (symbol klíčku), odpoj je v aplikaci Disky (Disks).
----------
Nový NTB bude mít UEFI. Tím pádem se instalace i příprava instalační flešky oproti instalaci pod klasickým biosem liší.
Tak abys nebyl (nemile) překvapen. Něco si o tom napřed přečti.
« Poslední změna: 03 Dubna 2017, 22:08:01 od juwa2 »

hajiborojobo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re:Problém s bootovaletným USB
« Odpověď #2 kdy: 04 Dubna 2017, 16:40:23 »
doporučuji použít https://etcher.io/ který je přece jenom schopnější, než ubuntu creator.
Ten gparted předtím ale použij taky..teoreticky ti stačí gparted i na vytvorení bootovatelne flashky, ale postup je uživatelsky nepohodlný.

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Problém s bootovaletným USB
« Odpověď #3 kdy: 04 Dubna 2017, 20:45:45 »
alebo skus gparted, ako bolo spomenute, na formatovanie flashky, a potom jednoducho cez terminal

Kód: [Vybrat]
dd if=ubuntu.iso of=/dev/sdX bs=512k status=progress ( dik TIBOR ;) )

a mas to. ubuntu.iso nahrad plnou cestou k tvojmu isu, sdX je tvoja flashka, otvor disks a najdi jak sa tvoja flashka vola, alebo pouzi
Kód: [Vybrat]
lsblk prikaz..

bacha, po spusteni dd prikazu, neuvidis ziadny progress, ale nepanikar, daj tomu 5 - 10 min (podla velkosti isa, rychlosti flashky atd) az kym neuvidis pozitivnu spravu, ze je vsetko skopcene. pak uz len nabootuj tu flashku z biosu :)

PS: niektore zo spomenutych prikazov mozu potrebovat sudo. prikaz dd by som ale skusil spustit bez sudo, aby sa tam neposrali prava. nemozem to otestovat, pouzivam root account.
« Poslední změna: 05 Dubna 2017, 13:51:38 od theadoua »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s bootovaletným USB
« Odpověď #4 kdy: 04 Dubna 2017, 23:03:12 »
Nove dd minimalne v ubuntu 16.04 uz ma parameter
Kód: [Vybrat]
status=progressmoze si ho tam pridat.
Viac man dd.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.