Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prechod z Windows 10 na Linux  (Přečteno 4725 krát)

Fullhd

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Prechod z Windows 10 na Linux
« kdy: 28 Října 2017, 14:34:43 »
Dobry den,

pred nedavnom som kupil notebook HP za 500 Eur a bol uz v nom Windows 10 ktory som musel doinstalovat,chcelo to odomna strasne vela informacii.Instalacia bola zdhlava a narocna.Po mesiaci vyskakovali okna ze update,restart,install atd.
Po stiahnuti velkej instalacii som restartoval notebook podla pokynov a system padol.Uz som ho nezapol.
Notebook som reklamoval a technik hovoril ze zachrana neni mozna a nainstaloval novy Windows 10 ale 50 % som musel zaplatit teda 30 Eur.Windows je nadalej problemovy,vyskakuju okna o aktualizacii,niekedy seka a ani neviem preco.Je to neprehladne nestabilne a pritom mam dobry notebook.

Intel CORE i5
8 GB RAM
a dve grafiky jedno zdielanu a druhu AMD na ktorej spustim aj GTA 5 ale hry nehram.

Co chcem?

1. Je Ubuntu plnohodnotny operacny system zo vsetkymi programami?(prehravac,wifi,internet)
2. Ked si stiahnem to vase Live vyskusam,nainstalujem a po instalacii budem musiet robit nejake zlozite veci aby mi isiel internet?(Pripajam sa cez Wi-Fi a mam vlastny router.)
3.Budem musiet po instalaci stahovat nejake programy,alebo tam uz vsetko je?
4.Zvladne pouzivat Ubuntu aj zena?(moja priatelka,taktiez ma Windows 10 a je nespokojna)

Dakujem a ospravedlnujem sa za primitivne otazky.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Prechod z Windows 10 na Linux
« Odpověď #1 kdy: 28 Října 2017, 15:03:00 »
1. Ano
2. Zalezi od HW ale vascinou to ide na prvy krat. Pred instalaciou si to vyskusas v livedvd/usb.
3. Zalezi co potrebujes, v zaklade je kancelarsky balik, prehravace, internetovy prehliadac, postovy klient ...
4. Zalezi od toho ako je ochotna naucit sa trochu iny pristup ovladania ako vo win.

Pred vyberom si trochu nastuduj ake ma linux moznosti vo vybere grafickeho prostredia. Kazde sa ovlada trochu inak a bolo by vhodne pre zaciatok vybrat dajake co je podobne ovladaniu win.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Prechod z Windows 10 na Linux
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2017, 17:32:03 »
Citace
Dakujem a ospravedlnujem sa za primitivne otazky
Ahoj a vitaj na fóre.
Otázky sú úplne v poriadku. Okrem Ubuntu je aj more iných distribúcií, základný prehľad si môžeš urobiť TU. Vpravo dolu je stĺpček "Hodnotenia návštevnosti stránok" a tam si poklikaj na jednotlivé distribúcie a vyber si. A samozrejme všetko to, čo odporúčal Tibor.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Fullhd

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Prechod z Windows 10 na Linux
« Odpověď #3 kdy: 28 Října 2017, 19:29:57 »
Ahojte,

dakujem za privitanie.

Rozhodol som sa pre Ubuntu,vyzera uplne jednoducho,krasna grafika a presne taky operacny system potrebujem.

S Windows 10 su stale problemi.Vela ludi sa stazuju.Cim dalej tym horsie.Najlepsi bol XP.

Pondelok kupim DVD a idem na to.Dam vediet.

Dakujem a stranku prestudujem no zatial ten Ubuntu,bojim sa instalacie,potrebujem pekne jednoducho vsetko.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Prechod z Windows 10 na Linux
« Odpověď #4 kdy: 28 Října 2017, 20:03:40 »
Nastuduj si toto
http://wiki.ubuntu.cz/instalace/pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD?redirect=1
Ak ti nieco nebude jasne tak sa opytaj.
Ber to ako zaklad, niektore veci mozu byt pocas instalacie trochu inak. Obrazky su zo starsej verzie ubuntu bez EFI instalacie.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Fullhd

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Prechod z Windows 10 na Linux
« Odpověď #5 kdy: 08 Prosince 2017, 19:44:55 »
Napalil som si na DVD ISO Ubuntu.Nabootoval spustil,vyskusal ale strasne slaby signal mam Wi-Fi.Len dve palicky.Tu na Windows 10 mam plny signal,dokonca aj na mobile.Skusal som aj net ale strasne spomalene to slo.Dlho som cakal na kazde nacitanie stranky.Neviete preco?

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Prechod z Windows 10 na Linux
« Odpověď #6 kdy: 09 Prosince 2017, 10:39:45 »
Napalil som si na DVD ISO Ubuntu.Nabootoval spustil,vyskusal ale strasne slaby signal mam Wi-Fi.Len dve palicky.Tu na Windows 10 mam plny signal,dokonca aj na mobile.Skusal som aj net ale strasne spomalene to slo.Dlho som cakal na kazde nacitanie stranky.Neviete preco?
Myslím, že v live verzi to není vždy dokonalé, až při plné instalaci se stáhnou třeba non-free ovladače a pak už to běží jak má.  Já mám třeba na Debianu 9 plný signál (100%) na wifi a u notebooku přítulky s W10 je nějakých 60-70%...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Prechod z Windows 10 na Linux
« Odpověď #7 kdy: 10 Prosince 2017, 09:06:10 »
ked si zvyknuty na win-tak moje odporucanie je ubuntu mate 16.04LTS...po nainstalovani ovladaci centrum-mate tweak-rozhranie-panely,tam prepnes na redmond-a mas panel len dole,kam umiestnis svoje appky...šecko funguje

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Prechod z Windows 10 na Linux
« Odpověď #8 kdy: 10 Prosince 2017, 15:57:52 »
Jestli,muzu doporucit, tak zvolte spise Linux Mint Mate nebo Xfce - je to pro zacatek takove lepsi. Vybaveni velke, sirsi zakladni podpora ovladacu a maximalni podpora dvou super for v cestine. Je to postavene na Ubuntu, takze se ti dostane podpory i zde.

Kdyz zvolis xfce, tak ti tvuj stroj najede velmi velmi rychle do plne pripravenosti s maximalnim prostorem pro vykon (W10 i u takovehle masiny kolikrat po aktualizacich chrousta jeste pul hodiny a i bez toho je to kolem 5ti minut) a budes koukat jak svizne to beha ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.