Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem  (Přečteno 11234 krát)

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« kdy: 18 Srpna 2011, 06:26:25 »
Pokud znáte a používáte VirtualBox, tak jste možná již potřebovali sdílet data mezi virtuálním (guest) a skutečným (host) systémem. U virtuálních Windows je situace velmi snadná - sdílený adresář zapsaný v nastavení virtuálního počítače najdete klikací cestou v "Místa v síti". Jenže když máme virtualizovanou nějakou distribuci Linuxu, tak jsme často namydlení.

Základem je nainstalovat Přídavky pro hosta v nabídce běžícího virtuálního stroje: Zařízení > Instalovat přídavky pro hosta. Ve virtuálním systému se vám objeví nové CD, ze kterého spustíte pod rootem soubor VBoxLinuxAdditions.run
Pokud vše proběhne jak má, restartujte virtuální systém a pokračujte dále.

Prozradím vám, že někdy se připojí sdílený adresář automaticky, a to do: /mount/sf_<vas_sdileny_adresar>. Pokud tedy máte sdílený adresář umístěný např. jako já ve složce /home/firzen/systemove/sdileni, pak jej ve virtuálním systému najdete připojený v /media/sf_sdileni.

Některé distribuce automatickým připojením nedisponují, a zde budeme muset vše zařídit ručně.
Nejprve zavedeme jaderný modul vboxsf:
Kód: [Vybrat]
sudo modprobe vboxsfVytvoříme přípojný bod a připojíme sdílený adresář:
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /tmp/data
sudo mount -t vboxsf sdileni /tmp/data
(Samozřejmě za "sdileni" musíte doplnit název vaší sdílené složky.)

Doufám, že vám tenhle jednoduchý tip pomohl.
« Poslední změna: 18 Srpna 2011, 06:28:11 od Firzen »
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3408
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #1 kdy: 18 Srpna 2011, 08:31:28 »
Je to dobrý návod, sdílení mi kdysi chodilo, ale naposledy se mi nějak nedařilo, takže sdílení bylo provedeno poněkud nepohodlně přes flešku  ;D.
K+
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #2 kdy: 18 Srpna 2011, 09:16:19 »
Jakou máš verzi VBoxu? Odjakživa (3.2+) to bylo a je defaultně v /media (Solaris v /mnt), viz manuál Guest Additions->Shared Folders:
Citace
With Linux guests, auto-mounted shared folders are mounted into the /media directory, along with the prefix sf_. For example, the shared folder myfiles would be mounted to /media/sf_myfiles on Linux and /mnt/sf_myfiles on Solaris.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #3 kdy: 18 Srpna 2011, 14:41:49 »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re: VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #4 kdy: 18 Srpna 2011, 14:43:57 »
oh god .. man exports !! tady uz nikdo nezna|nepouziva absolutni zaklady jako NFS ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #5 kdy: 19 Srpna 2011, 13:36:24 »
SSHFS i NFS jsou jistě dobrá cesta. Jenže pod linuxem to znamená minimálně jejich instalaci na reálném systému, a pod windows možná i problém.
Toto řešení funguje bez instalace čehokoli, stačí mít virtualbox a mělo by to fungovat i ve virtualboxu provozovaném pod windows. Považuji to tedy za univerzálnější postup.
Na wiki to sice je, ale o zavedení modulu vboxsf tam bohužel není ani slovo, a proto jsem bloudil i já.. bylo by dobré, kdyby to tam někdo přidal.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #6 kdy: 19 Srpna 2011, 14:09:47 »
> bylo by dobré, kdyby to tam někdo přidal
skvělý nápad :) wiki.ubuntu.cz/Jak pomoci na Wiki

bejf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #7 kdy: 09 Února 2012, 15:15:39 »
Ahoj všem,

jsem v Linuxu nováček, a chtěl jsem zkusit co Linux umí, respektive ho poznat a naučit se v něm aspoň trochu pracovat.
Proto jsem zvolil VirtualBox a narazil jsem právě na problém se sdílením složky.

Provedl jsem tedy na Windows 7 64bit instalaci posledního releasu VB (4.1.6), stáhl poslední verzi Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot", a nainstaloval. Instalace Ubuntu mi proběhla bez jakéhokoliv problému, a poté jsem zkoušel hledat na wiki.ubuntu nějakou tu radu do začátku, atp. Narazil jsem na možnost sdílení složky, kde byl popsán problém na první pohled vcelku srozumitelně. Tak jsem to zkusil podle zmíněného návodu, ovšem pak vyvstaly některé dotazy ohledně toho, jak to vlastně udělat. No nějak jsem se k tomu dopídil, a četl návody i mimo toto fórum, ovšem na každém zdroji byl návod popsán trochu jinak, z čehož soudím, že všechny návody jsou neúplné. Zkusil jsem to tedy různě kombinovat, ale bohužel ani přesto jsem se nedobral výsledku a nepodařilo se mi připojit tu sdílenou složku v Ubuntu.

Přičemž jsem postupoval takto:
1. po instalaci Ubuntu jsem dal ve VB Instalovat přídavky pro hosta, kde se mi mountlo cd a v jeho obsahu jsem kliknul na VBoxLinuxAdditions.run.
2. instalace přídavků dle mého soudu nejspíš proběhla v pořádku, nepřišlo mi, že by to psalo nějakou chybu, u všeho mi terminál vypsal "Done" a na konci mě vyzval k restartu guest systému.
3. Po restartu jsem mohl měnit na vyšší rozlišení, nebyl problém s kurzorem myši, atp.
4. V položce Zařízení jsem nastavil složku, kterou chci sdílet, např. Name: Data. Restartoval jsem raději guest systém.
5. Poté jsem tedy otevřel terminál a přidal si dočasně práva roota příkazem "sudo -s" (to jsem někde vygooglil), zadal heslo, a bylo to.
6. Pak jsem příkazem "sudo mkdir /mnt/share" vytvořil přípojný bod dle návodu. Složka se mi opravdu vytvořila.
7. No a teď už zbývalo jen propojit složku Data se složkou share, to jsem činil příkazem "sudo mount -t vboxsf Data /mnt/share" a napsalo mi to cosi, že mounting failed, zkrátka tu chybovou hlášku. Nedalo mi to, hledal jsem dál, a našel jsem, že to lze připojit ještě jinak kvůli tomu, aby uživatel mohl také zapisovat do složky, a to připsáním "-o uid=1000 -o gid=1000" za "vboxsf", takže to mělo vypadat nějak takto: "sudo mount -t vboxsf -o uid=1000 -o gid=1000 Data /mnt/share". Po tomto příkazu mi to taky vypsalo chybovou hlášku.
8. Nicméně zkoušel jsem to několikrát, a myslím jednou nebo dvakrát se mi místo chybové hlášky ukázal nějaký výpis, který začínal slovem Usage -V nebo tak něco, a byl celkem ten výpis dlouhý. Tak jsem si říkal, že asi supr, a tak jsem to zkusil zkontrolovat, ovšem v té složce jsem nic neviděl.

Taky mě napadlo, jestli by to nemohlo být třeba verzí VBoxu, nebo něčím jiným (ikdyž je to asi málo pravděpodobné). Tak jsem se chtěl zeptat, zda by mi někdo neporadil verzi VB a Ubuntu, ve které jste to konkrétně Vy rozchodili bez problémů.

Díky

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #8 kdy: 09 Února 2012, 16:09:32 »
sudo mount -t vboxsf Data /mnt/share
to data by mal byt adresar vo win kam chces pristupovat. Zrejme ho musis zapisat celou cestou. Napr. D:\Data
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

bejf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #9 kdy: 09 Února 2012, 16:18:39 »
Jo díky, zkusím. Ikdyž nepředpokládám, že by to mohlo vyjít. No uvidíme :-)
« Poslední změna: 09 Února 2012, 16:20:13 od bejf »

superbo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 810
  • ???
Re:VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #10 kdy: 09 Února 2012, 16:28:48 »
Já jsem si udělal Hamachi síť, do který připojuju virtuální i reálné PC a sdílímm mezi nimi soubory :D
Acer Aspire V3-571G-53234G1TMaii - Intel Core i5 3230M, Grafika Intel HD 4000 + Nvidia GeForce GT 730M, 8GB DDR3, 128GB SATA SSD
Dell Latitude 5480 -  Intel Core i5 7200U, Intel HD Graphics 620, 16GB DDR4-2400MHz, 128GB SSD
Stolní PC - MB ASRock X570 PRO4, AMD Ryzen 5 3600, AMD Radeon RX 5600 XT, 32GB DDR4 3200MHz, 480GB nvme + 480GB SATA SSD

bejf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #11 kdy: 09 Února 2012, 17:33:19 »
No, už mi to funguje, nemusel jsem googlit žádné další blbosti. Prostě jsem si nainstaloval starší verzi VBoxu, a to 4.1.4. :-)

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re:VirtualBox - sdílení souborů s virtuálním linuxem
« Odpověď #12 kdy: 19 Února 2012, 14:55:52 »
Ahoj všem,

jsem v Linuxu nováček, a chtěl jsem zkusit co Linux umí, respektive ho poznat a naučit se v něm aspoň trochu pracovat.
Proto jsem zvolil VirtualBox a narazil jsem právě na problém se sdílením složky.

Provedl jsem tedy na Windows 7 64bit instalaci posledního releasu VB (4.1.6), stáhl poslední verzi Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot", a nainstaloval. Instalace Ubuntu mi proběhla bez jakéhokoliv problému, a poté jsem zkoušel hledat na wiki.ubuntu nějakou tu radu do začátku, atp. Narazil jsem na možnost sdílení složky, kde byl popsán problém na první pohled vcelku srozumitelně. Tak jsem to zkusil podle zmíněného návodu, ovšem pak vyvstaly některé dotazy ohledně toho, jak to vlastně udělat. No nějak jsem se k tomu dopídil, a četl návody i mimo toto fórum, ovšem na každém zdroji byl návod popsán trochu jinak, z čehož soudím, že všechny návody jsou neúplné. Zkusil jsem to tedy různě kombinovat, ale bohužel ani přesto jsem se nedobral výsledku a nepodařilo se mi připojit tu sdílenou složku v Ubuntu.

Přičemž jsem postupoval takto:
1. po instalaci Ubuntu jsem dal ve VB Instalovat přídavky pro hosta, kde se mi mountlo cd a v jeho obsahu jsem kliknul na VBoxLinuxAdditions.run.
2. instalace přídavků dle mého soudu nejspíš proběhla v pořádku, nepřišlo mi, že by to psalo nějakou chybu, u všeho mi terminál vypsal "Done" a na konci mě vyzval k restartu guest systému.
3. Po restartu jsem mohl měnit na vyšší rozlišení, nebyl problém s kurzorem myši, atp.
4. V položce Zařízení jsem nastavil složku, kterou chci sdílet, např. Name: Data. Restartoval jsem raději guest systém.
5. Poté jsem tedy otevřel terminál a přidal si dočasně práva roota příkazem "sudo -s" (to jsem někde vygooglil), zadal heslo, a bylo to.
6. Pak jsem příkazem "sudo mkdir /mnt/share" vytvořil přípojný bod dle návodu. Složka se mi opravdu vytvořila.
7. No a teď už zbývalo jen propojit složku Data se složkou share, to jsem činil příkazem "sudo mount -t vboxsf Data /mnt/share" a napsalo mi to cosi, že mounting failed, zkrátka tu chybovou hlášku. Nedalo mi to, hledal jsem dál, a našel jsem, že to lze připojit ještě jinak kvůli tomu, aby uživatel mohl také zapisovat do složky, a to připsáním "-o uid=1000 -o gid=1000" za "vboxsf", takže to mělo vypadat nějak takto: "sudo mount -t vboxsf -o uid=1000 -o gid=1000 Data /mnt/share". Po tomto příkazu mi to taky vypsalo chybovou hlášku.
8. Nicméně zkoušel jsem to několikrát, a myslím jednou nebo dvakrát se mi místo chybové hlášky ukázal nějaký výpis, který začínal slovem Usage -V nebo tak něco, a byl celkem ten výpis dlouhý. Tak jsem si říkal, že asi supr, a tak jsem to zkusil zkontrolovat, ovšem v té složce jsem nic neviděl.

Taky mě napadlo, jestli by to nemohlo být třeba verzí VBoxu, nebo něčím jiným (ikdyž je to asi málo pravděpodobné). Tak jsem se chtěl zeptat, zda by mi někdo neporadil verzi VB a Ubuntu, ve které jste to konkrétně Vy rozchodili bez problémů.

Díky

Zapomněl jsi zřejmě na modprobe vboxsf.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.