Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: thinkpad fan control  (Přečteno 5241 krát)

teddy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
thinkpad fan control
« kdy: 02 Května 2011, 17:22:55 »
Zdravím,

snažím se zprovoznit program thinkpad fan control. V 10.10.
Problém je, že po isntalaci všeho potřebného ta aplikace nejde a já nevím, co bych měl upravit v configuračních souborech, aby se to rozjelo. Na webu návody končí instalací (která je trochu komplikovanější, anžto ten program už není podporván) Zatím neustále větrák kontroluje HW a nejde přepnout. Jsem začátečník, tohle je jedna  zprvních věcí, co zkouším zprovoznit (netuším teda moc o správě HW v linuxu)

Máte někdo zkušenost? nebo jiné způsoby kontroly větráku?
(Thinkpad T410i)

děkuji ucitvě:)

teddy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: thinkpad fan control
« Odpověď #1 kdy: 05 Května 2011, 20:08:39 »
nikdo neví, nebo jsem to blbě popsal? :-[

pan Filuta

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Tux, po třech milionech let v kosmu
Re: thinkpad fan control
« Odpověď #2 kdy: 05 Května 2011, 20:23:16 »

teddy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: thinkpad fan control
« Odpověď #3 kdy: 11 Května 2011, 18:50:19 »
koukal jsem tam. odtud jsem se dozvedel o tom programu.

Zkousim i jine zpusoby, ale zadny nefunguje.
Napr. je tam alternativa, kdy se musi v /etc/modprobe.d/options. conf neco dopsat, ale ja tam tenhle soubor vubec nemam (ani skryte). Na takovych detailech vzdycky krachnu
Stejne tak nevim, jestli mam thinkpad-acpi  a jak to zjistim

(podarilo s emi sice rozchodit Simple ThinkPad Fan Control, ale funguje zvlastne - vetrak zvlastne kolisa (meni se otacky v rozsahu cca 500 rpm pouze a jeste k tomu se to po cvhili vrati na svych 3500, na kterych to bezi neustale i kdyz je program vypnuty)

teddy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: thinkpad fan control
« Odpověď #4 kdy: 03 Července 2011, 21:40:22 »
Podařilo se mi sice rozchodit něco jiného: jeden skript a též program thinkfan, který funguje zdá se skvěle, ale je tu probém.

větrák se na chvíli zastaví (zpomalí) podle telploty CPU, ale po sekundě se zase rozjede na svých obvylých 3600 rpm, po dalších cca 10 sekundách se zase zpomalí a tak dokola. Nevíte v čem by mohl být problém? Evidentně thinkfan něco dělá, ale pak ho něco přebije

Rover623

Re: thinkpad fan control
« Odpověď #5 kdy: 04 Července 2011, 11:18:34 »
Co zkusit klasický fancontrol

teddy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: thinkpad fan control
« Odpověď #6 kdy: 04 Července 2011, 16:14:43 »
Ten nedělá vůbec nic:)

Ukazuje mi pouze jeden jediný sensor - CPU (zřejmě to bude corei procesory - grafika na CPU?)
Jo a taky mi sudo sensors-detect nenajde žádný sensory, ale Xsensors mi ukazuje teplotu CPU bez problémů

EDIT: Ha! Tak už to funguje, zřejmě to byl konflikt s programem Thinkpad fan control. Samotný thinkpad fan control nefunguje, ale thinkfan funguje bez problémů. Což je zvláštní, spoustě lidem "tpfand" jde... Ale thinkfan mi stačí. Samotný příkaz fancontrol jsem neznal -díky, zdá se to vypadat hezky. Kdyžtak do budoucna

Díky za "hint"

Možná taky roli hrály laptop-mode-tools. Jaký je rozdíl mezi nimi a acpi-support?
« Poslední změna: 04 Července 2011, 16:52:13 od teddy »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:thinkpad fan control
« Odpověď #7 kdy: 03 Listopadu 2011, 16:52:39 »
Nainstalovat "lm-sensors"
Pustit terminal
Kód: [Vybrat]
sudo sensors-detectNa vše Enter a na poslední otázku "Do you want to add these lines automatically to /etc/modules? (yes/NO)" YES

Restart

Stahnout vše z http://code.google.com/p/tpfanco/downloads/list
Poté postupně nainstalovat v pořadí "tpfand" "tpfan-profiles" "tpfan-admin"

Restart

Potom spustit tpfan-admin (ThinkPad Fan Control)

a výsledek viz Foto  ;D Testováno na dvou různých thinkpadů. ;)

ps: žádný "fancontrol" a "thinkfan" ani nic jiného doinstalovávat nemusím.

[attachment deleted by admin]
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

tojezdenek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
  • Řekl hospodský Palivec: "Stojí to všechno za h..."
Re:thinkpad fan control
« Odpověď #8 kdy: 23 Září 2013, 16:14:51 »
Co znamená vyjádření RRadka Neužila- Člena občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory- Administrátora fóra- Závisláka, když říká : "výsledek viz Foto  ;D Testováno na dvou různých thinkpadů. ;)" ? Kde ten obrázek najdu? Psal jsem mu extra zprávu před 2týdny, na kterou nereagoval...  8)

Že obrázku není je mrzuté - nemám se čeho chytit. Neměl by někdo použitelnou radu, jak to rozumně nastavit? A hlavně, kde to hledat? Pan Google mě nevytrhnul. Spíše by to chtělo někoho z praxe. Díky
« Poslední změna: 23 Září 2013, 17:56:35 od tojezdenek »

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:thinkpad fan control
« Odpověď #9 kdy: 23 Září 2013, 17:26:38 »
Co znamená vyjádření RRadka Neužila- Člena občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory- Administrátora fóra- Závisláka, když říká : "výsledek viz Foto  ;D Testováno na dvou různých thinkpadů. ;)" ? Kde ten obrázek najdu? Psal jsem mu extra zprávu před 2týdny, na kterou nereagoval.  8)

Obsah fóra není nafukovací - občas se staré přílohy mažou. To že se dávají návody na fórum je chyba, proto stále říkám, dávejte je na wiki! Žádný obrázek už prostě není.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:thinkpad fan control
« Odpověď #10 kdy: 01 Listopadu 2013, 19:22:27 »
To už si nepamatuji co na té fotce bylo :D
Ale i když ještě Lenovo mám tak už tento nástroj nepoužívám, je to naprostá zbytečnost a snížením otáček ventilátoru maximálně docílíte upečení ntb. Lepší je dbát na to aby byl ventilátor čistý a pak se ntb nepřehřívá a ventilátor se sám skoro nepouští. :)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

romor

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 117
Re:thinkpad fan control
« Odpověď #11 kdy: 02 Listopadu 2013, 23:25:05 »
Ahoj!
Mám notebook ThinkpadX200 a thinkpad FanControl používam už dlho. Funguje úplne bez problémov. Pri inštalácii som postupoval podľa návodu na ThinkWiki. Nainštaloval som tpfand profily, potom tpfand a nakoniec tpfand admin. Reštart a ide to. Potom už len nastavím jednotlivé intervaly. 
Ubuntu 12.04 64 bit & Linux Mint 13 & Linux Deepin

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.