Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bootování z GRUBu na EXT3/EXT4  (Přečteno 3399 krát)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Bootování z GRUBu na EXT3/EXT4
« kdy: 26 Července 2009, 21:11:24 »
Zdravím všechny linuxáky,

chtěl bych se s Vámi podělit o jednu zkušenost. Možná někomu z Vás pomůže a nebude se s tím tolik trápit jako já. Pokud by ta moje zkušenost byla taková, že je zcela zřejmá, že mě to mohlo hned napadnout, tak mě prosím Vy zkušenější nekamenujte. ;)

Na oddíle /dev/sda2 mám nainstalované Xubuntu 9.04, systém souborů EXT4.
Na oddíle /dev/sda3 jsem měl nainstalovaný Linux Mint 7, systém souborů EXT4.
GRUB se načítal z /dev/sda3 (EXT4).

Říkal jsem si, že vyměním Mint za Debian, takže jsem si na oddíl /dev/sda3 nainstaloval Debian testing, systém souborů EXT3.
Po instalaci se GRUB načítal již z /dev/sda3 (EXT3).

Když jsem nabootoval do Debiana, šlo to vše v pohodě.
Když jsem chtěl ale nabootovat do Xubuntu, napsalo mi to:
Kód: [Vybrat]
root (hd0,1)
Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83
kernel /boot/vmlinuz-2.6.28-13-generic ...
Error 15: File not found

Protože má Debian jádro 2.6.26-2-486, na Xubuntu s EXT4 nevidí. (Obráceně to možné je, Xubuntu má jádro 2.6.28-13-generic.) Zkoušel jsem tedy se do systému podívat přes LiveCD Xubuntu, jestli ten soubor je na Xubuntu přítomen (byl tam), zkontroloval jsem údaje v /boot/grub/menu.lst (na /dev/sda3), ale vše bylo v pořádku. Také nastavení GRUBu (/boot/grub/stage1) jsem  pro jistotu znova nastavil na root (hd0,2), ale nepomohlo to.

Potom mě ale napadlo, jestli to nemůže dělat to, že při bootování z GRUBu na EXT3 (/dev/sda3) zavaděč už nevidí EXT4 (/dev/sda2), na kterém je jádro Xubuntu. Zkusil jsem tedy překopírovat obsah /boot/grub/menu.lst z /dev/sda3 na /dev/sda2 a přenastavit GRUB na root (hd0,1), aby to bootovalo z /dev/sda2 (EXT4). No a tohle fungovalo - teď můžu spustit jak Debian (/dev/sda3, EXT3), tak i Xubuntu (/dev/sda2, EXT4).

Možná, že někteří řeknete, že tohle jsem měl vědět rovnou, že je to samozřejmé. Těm se omlouvám. Ostatní (mezi něž jsem patřil i já) si z tohoto příspěvku mohou vzít poučení a třeba jim to v budoucnosti v podobném případě i pomůže.
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.