Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Výměna ssd disku 16 GB za 2.5′ HDD SATA 120GB* na Aspire One A110 (mountfielďák)  (Přečteno 7014 krát)

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Jelikož jsem stále nespokojený a pořád něco kutím,tak jsem se rozhodl trochu o5 vytunit AAO.

Specifikace Aspire One A110 (mountfielďák)
http://www.smartbook.cz/037-acer-aspire-one-a110-bw-bily-8-9-palcu-16-gb-sdd-disk-1-gb-ram-xp-home/

První věc kterou jsem vylepšil byla stávající paměť z 1gb na 1,5gb,bohužel víc tento ntb nezvládne.
.. návod netřeba popisovat,stačí jen rozdělat ntb a do volného slotu ram přidat.

Jako druhá věc,která mě vytáčela byla kapacita a šnekovitost ssd v ntb.Třeba EEčka jsou na tom lépe jelikož soudruzi z Asusu použili mozek a to první(systémové ssd dali lepší tzn. rychlejší) , ale kapacita o5 mizerná.

Našel jsem tento návod :
http://www.theacerguy.com/2009/01/aspire-one-a110-25-sata/

Použil jsem ho jako nakopnutí,ale stylem jakým to tam bastlí se mi zdál trochu zbytečně složitý.

Co je potřeba:
... nějaký 2.5′ HDD sata disk (já použil Toshiba MK 1237 GSX)
... dalším komponentem je patice pro disk,ta je trochu problém sehnat,já měl štěstí a sehnal jsem nefunkční ntb kde jsem patici odpájel.
...dále je možno pokračovat dle prvotního originálního návodu jako demontáž,vyjmutí ssd,vylámání jistících kolíků z krytů ntb,napájení patice pro disk etc..
... disk musí být uložen → zrcadlově naopak← a
... disk není potřeba nějak speciálně lepit nebo jinak uchycovat jelikož je tam tak málo místa,že jsem myslel,že ho tam ani nenacpu.
... akorát mezi disk a zákl.desku jsem vložil pěnovou gumičku kvůli případným otřesům a tím poškození zákl.desky.
....poté stačí všechno sešroubovat.

Upozornění:

1) udělejte si test na disk pokud kupujete ze šrotu,tak jako já,předejdete zbytečnému zklamání z nefunkčností!
2)pokud nedisponujete zkušenostmi v těchto montážích poproste někoho znalého nebo servisní středisko!
3)Tento návod je amaterským počinem,nedělejte nic co nezvládnete můžete si zničit ntb!!!
4) Velice důrazně nedoporučuji tyto akce provádět ve zkušební době(záruce) netebooku!!!!!

Ceník komponentů:
.. já koupil celou základní desku se vším co bylo potřeba za 300kč
.. patice se dá koupit na servisních střediscích do cca 100kč a disk na aukru cca do 600kč.
.. platba za výměnu dle ceníků,nebo domluvou u kamarádů.

Přikládám pár screenů:

fdisk -l
Kód: [Vybrat]
/dev/sda1   *           1        2435    19550208   83  Linux
/dev/sda2            2435       14594    97668097    5  Rozšířený
/dev/sda5            2435        2681     1976320   82  Linux swap/Solaris
/dev/sda6            2681       14594    95690752   83  Linux

gparted:
http://imageshack.us/f/15/snmekobrazovkye.png/

První dojmy:
klady: běhá to o 100% rychleji než na ssdéčku.
zápory: nižší výdrž baterie,na tu starou co tam mám původní cca 1,30 hod na ssdéčku to bylo cca 2,40hod

Pokud bude potřeba řešit nějaký trabl s předěláním,tak klidně napište.

zdraví airlive a přeje bezproblémový chod...


edit : kluci sorry já to vlepil do špatné sekce,přehoďte to prosím do sekce → pomoc s hw,dík  ;)
« Poslední změna: 07 Května 2011, 13:42:48 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.